Şifalı Bitkiler
Sağlığımıza Faydalı Otlar Hangileridir? 13.10.2017

Faydalı 14 Ot


1. Aloe Vera 

Aloe vera bitkisi, özellikle yanıklar, yaralar, cilt tahrişleri ve kabızlık gibi çeşitli koşulları iyileştirmek için binlerce yıldır kullanılmıştır. Aloe aynı zamanda parfüm için de kullandı.

Günümüzde, aloe, yanıkların, güneş yanığının,  yaraların , kızarıklıkların tedavisi,  cildi nemlendirme , atletlerin ayakla mücadelesi, yara izi ve gerginlik işaretlerini önleme, saç büyümesini hızlandırma ve daha pek çok yönüyle birçok açıdan kullanılmaktadır.

2. Anason

Anason bitkisinin tüm parçaları yıllardır  kullanıldı. Tohum, yaprak ve gövde, yüksek sıcaklıkların yanı sıra diğer tıbbi amaçlar için de kullanıldı.

Günümüzde Anise, sindirim için yardımcı olmak için kullanılabilir ve öksürük ve soğuk algınlığı için bir rahatlama ajanı olarak kullanılabilir ve uykusuzluğa yardımcı olabilir. Genellikle tohumları çaya ezerek alırlar.

3. Balsam

Balsam, balsam ağacından ekstrakte edilen son derece kokulu bir maddedir. İncil zamanlarında balsam son derece değerli kabul edildi. Kabuğu, yaprakları ve çileklerinden çıkan yağ tıp alanında  işe yarasa da sakızı tütsü olarak kullanıldı.

4. Bitter Otlar

Bitter otlar, marul, kekik, tansi, yaban turpu, hindiba ve kişniş tohumları için kullanılan ortak bir terimdir. Bitter otlar çoğunlukla yiyecekler için kullanılıyordu. 
Bugün, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları, sıvı tutulumu, eklemleri ve gut  hastalığına  yardımcı olmak için kullanılabilirler.

5. Cassia

Cassia yağı, İncil dönemlerinde yağ yakma olarak yaygın bir şekilde kullanıldı. Cassia, tarçın benzeri aromatik özelliklere sahiptir.

Bugün, Cassia doğal saç bakımı, renklendirme ve kondüsyonlama olarak kullanılabilir. Yapraklar hasat edilmekte, kurutulmakta ve doğal saç bakımı için kullanılan toz haline getirilmektedir.

6. Tarçın

Bir zamanlar altından daha değerli sayılan tarçın, bazı şaşırtıcı tıbbi faydalara sahiptir. Kaynağının  geldiği kabuk, geleneksel olarak parfümün yanı sıra yağ için de toplandı.

Günümüzde tarçın atlet ayağı, hazımsızlık, beyin işlevini iyileştirme,  ve kan şekeri seviyesinin düşürülmesine yardımcı olabilir.

7. Kimyon

Eski İsrailliler kimyon tohumlarını  kurutdu ve yiyeceklerini tatlandırmak için onları kullandı.

Günümüzde kimyon sindirim, kardiyovasküler hastalık, üriner rahatsızlıklar ve ateş ile birlikte yardımcı olabilir.

8. Zümrüt

En çok tütsü olarak bilinen Frankincense tören önerileri sırasında kullanıldı ve  zamanında bir lüks eşya olarak düşünüldü.

Günümüzde, analjezik, antidepresan ve sakinleştirici olarak kullanılabileceği gibi, güçlü şifa veren bir bitki de olabilir. Zümrüt, aynı zamanda stres azaltıcı ciltlerde birincil içeriktir.

9.Sarımsak

Sarımsak, Mısır piramitleri inşa edildiği zamandan beri binlerce yıldır birçok kültürde hem gıda hem de ilaç olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde sarımsak, ateroskleroz veya arterlerin sertleşmesi (kan akışını engelleyebilen ve kalp krizi veya felce neden olabilen arterlerde plak oluşumu), yüksek kolestrol, yüksek tansiyon gibi kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olmak için kullanılır Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sarımsak da kansere karşı korunmaya yardımcı olabilir.

10. Hyssop

Hyssop, nane ailesinden tatlı kokulu bir bitkidir. İsraillilerin birçok törensel ritüelinde kullanıldı; çünkü yanan hıyarı tipik olarak bir iç temizlik anlamına geliyordu.

11. Nane

Darphane binlerce yıldır şifalı bitki ve ilaç olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde nane , mide ağrıları, zayıf sindirim, ateş, hıçkırık, kulak ağrıları ve sinüslerde yardımcı olabilir.

12. Hardal

İsa'nın en ünlü tahtlarından biri hardal tohumu ile ilgiliydi. Bunun nedeni, hardalın Filistin'de çok zengin olmasıdır.

Bugün, hardal boğaz ağrısı, kas ve sırt ağrısı ve hasar görmüş saçları tedavi etmek için saç kremi olarak kullanılabilir.

13.Sarı Sakız Otu

İncil zamanlarında, Tapınakta kullanılan anointing yağı bir baharat ya da bir madde olarak ya da ölülerin arındırılması için bir ek  olarak satıldı. Roma dünyasında,  hemoroit olmak üzere neredeyse her insan için bir çare olarak kabul edildi.

Bugün, bir temizlik maddesi olarak ve ülsere boğazlar ve ağız yaraları için kullanılabilir.

14.Safran

Günümüz dünyasındaki en pahalı baharat, antik zamanlarda çok sevildi. Safran, belirgin sarı renginden dolayı yalnızca aroma sağlamak için değil aynı zamanda eski boyaları da üretmek için kullanılmıştır. Antik insanlar safranın mide rahatsızlıklarını, baronik veba ve çiçekleri tedavi etmek için kullanıldı.

Bugün, son çalışmalar, kanser önleyici özellikler, alerjilere yardım, depresyonla mücadelede yardımcı olma ve doluluk hissi (diyet açısından) artırmak gibi olası sağlık yararlarını belirtti.

Benzer Yazılar