Beslenme
Salatalığın Faydaları 27.12.2016

SALATALIĞIN FAYDALARI

Salatalık genel sağlık için, özellikle insan vücudu için önemli olan  besleyicilerden ve sudan yapıldığı için yaz boyunca tüketilmesi yararlıdır. Salatalık derisinde lif bakımından zengindir ve çeşitli mineraller magnezyum, molibden ve potasyum içerir; salatalık eti A vitamini, C vitamini ve folik asit bakımından zengindir. Ayrıca, salatalık, bağ dokularımızı güçlendiren önemli miktarda bulunan bir iz mineral olan silika içerir. Salatalıkların göz şişmesi ve güneş yanığı altında pek çok cilt problemi için faydalı olduğu bilinmektedir. Salatalıklarda ayrıca su kaybını önleyen askorbik ve kafeik asitler bulunur ve bu nedenle salatalıklar genellikle yanıklara ve dermatitlere (deri iltihabını tarif etmek için kullanılan genel bir terimdir. Birçok dermatit türü kaşıntılı pembe ya da kırmızı döküntülerle karakterize edilir )  tropikal olarak uygulanır.

Bilimsel olarak Cucumis sativus olarak bilinen salatalık, kabak, karpuz, bal kabak gibi diğer ailelere aittir. Salatalıkların yetiştiği bitki, yıl boyunca silindirik, yenilebilir meyveleri geliştiren sürünen bir asma halindedir. Farklı bölgelerde yetiştirilen farklı salatalık çeşitleri bulabilirsiniz ve genellikle taze veya turşu şeklinde tüketilir. Salatalıklara genellikle dilim salatalıkları denir. Orkinos salatalıkları, turşu yapmak için özel olarak üretilmektedir. Bunlar salatalık dilimlenmesinden çok daha küçüktür. Dilimlenmiş salatalıklar yıl boyunca mevcuttur, ancak Mayıs ile Temmuz ayları arasında en iyi salatalıklar yetişir.  Salatalıklar neredeyse 10.000 yıl önce Hindistan'da üretildi, ancak pek çok farklı ülke ve kıtada yetiştirildi. Son zamanlarda farklı salatalık çeşitleri uluslararası pazarda işlem görüyor ve bunları yıl boyu bol miktarda bulabilirsiniz.

Mısır, Yunanistan ve Roma'daki eski uygarlıklarda salatalıklar çok popülerdi ve kullanımları sadece yiyecek olmakla sınırlı değildi. Ayrıca, cilt üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle popüler hale gelmişti.

Salatalık Çeşitleri

Salatalıkların yenildiği zaman yatıştırıcı ve soğutucu özelliklerine doğrudan değinilir. Salatalıklar çoğunlukla taze yenilmek üzere yetiştirilirler ve Hindistan'da, güneşli öğleden sonraları sokakta satılan dilimlenmiş salatalıkları sıklıkla bulabilirsiniz. Bu salatalıklar genellikle silindir şeklinde olup yaklaşık altı ila dokuz inç arasında değişir. Bununla birlikte salatalıkların boyutu, çeşitli ekim faktörlerine göre de değişir.

Salatalık derisi yeşilden beyaza değişebilir ve bazen çeşitliliğe bağlı olarak yumuşak veya sırtlı olabilir. Salatalık derisinin içinde, aynı zamanda kalın ama aynı zamanda sulu ve çıtır soluk yeşil et bulunur. Salatalık iç çekirdeğinde, yenilebilir etli tohumlar vardır. Birçok hıyar çeşidi serada yetiştirilmektedir; Çekirdeksizdirler ve genellikle 12 ila 20 inç arasında inceltilmiş derileri ve daha uzun boyları vardır. Genellikle "patlamasız" olarak bilinen bu çeşitli salatalık, çoğunlukla tercih edilir. Ayrıca bu salatalıklar diğer türlerinden daha kolay sindirilir.

Salatalıkların Sağlık Açısından Faydaları

Salatalıkların asitleme için kullanıldığı halen bilinmiyor ancak araştırmacılar, salatalık çeşitinin yerli bir Afrika bitkisinden geliştirildiğini düşünüyorlar. Roma imparatorlarının Akdeniz ülkelerinden ithal ettiği İspanya, antik çağda salatalık üreten ülkelerin başında geldi.

Salatalıkların sağlığa olan faydaları pek çok kültürde yaygın olarak bilinmemektedir. Taze salatalık tadı diğerlerine  kıyasla biraz yumuşak ama susuz olduğu ve bu bal kabağının soğutma kalitesi gerçekten ferahlatıcı. Maydanoz ve kızartılmış gıdalarla tüketirken salatalıklar genellikle antioksidan olarak davranırlar. Salatalık, havuç veya portakal suyu dolu bir bardak içebilirsiniz. Bu sadece sağlıklı besin değeri vermez, aynı zamanda benzersiz bir lezzettir.

Salatalığın faydaları, asitliğin önlenmesinden cildi iyi tonlamaya kadar değişir. Salatalık yüksek alkalin seviyesine sahiptir, böylece vücudun kan pH'sını  nötralize edici asiditeyi ayarlar. Mide rahatsızlığı olan hastalar salatalığı sık tüketmelidir. Kan basıncını düzenler ve kaslardaki, kemiklerdeki, ligamentlerdeki, kıkırdaklardaki ve tendondaki bağ dokularındaki bağ dokularının düzgün yapısına katkıda bulunur. Yaz boyunca salatalıklar vücut ısısını normalleştirmeye yardımcı olur. Salatalık suyu diüretiktir, bu nedenle böbrek taşlarını önleyebilir. Salatalıklar aynı zamanda artrit, astım ve gut gibi durumlardan kaynaklanan iltihaplanmayı önleyen ürik asidin etkilerini de önler. Bu kabak da sağlıklı saç büyümesini teşvik etmekte ve sedef hastalığı, egzama ve akne gibi deri rahatsızlıklarını tedaviye yardımcı olur.

Parlak Bir Cilt

Salatalık, kaslar, bağlar, tendonlar, kıkırdak ve kemikte kuvvetli ve sağlıklı bağ dokuları geliştirmeye yardımcı olan temel bileşen olan silika açısından zengindir. Doktorlar genellikle daha sağlıklı ve daha parlak cilt yaratmak için silika içeriğinden dolayı salatalık suyu önermektedirler. Salatalık yüksek su içeriği doğal olarak nemlendirir ve nemin sağlıklı cildin en iyi arkadaşı olduğu iyi bilinir.  Salatalık ekstraktı genellikle güneş yanığı ve göz altı şişkinlikleri de dahil olmak üzere çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde tropikal olarak kullanılır. Askorbik asit ve kafeik asit salatalıkta vücudun su kaybını önleyen iki yaşamsal bileşiktir. Salatalıkların çeşitli cilt problemleri için tropik olarak uygulanmasının nedenlerinden bazılarıdır.

Kabızlığı Önler ve Böbrekleri Sağlıklı Tutar

Salatalık, hem lifin hem de suyun mükemmel bir karışımıdır. Bu nedenle vücudunuzu hem kabızlık hem de böbrek taşlarından korumaya yardımcı olur. Salatalık suyu içmekle hem lifi hem de suyunu aynı anda tüketebilirsiniz. Raporlar, Amerikalıların çoğunun, lif alımını artırmanın harika bir yolu olduğu için düzenli olarak salatalığın zengin içeriğini tercih ettiğini söylüyor. Salatalık C vitamini, silis, potasyum ve magnezyum için iyi bir kaynaktır; Bunların hepsinin kendi sağlık yararları vardır. Salatalıkların olağanüstü miktarda su içeriği(yaklaşık% 96) vardır ki doğal olarak arıtılır, böylece su içeriği sıradan suya göre daha yüksek kalitede olur. Salatalık derisi yüksek miktarda A vitamini içerir, bu nedenle derisi ile birlikte tüketirseniz daha yararlı olacaktır.

Diyabetin Yönetimi

Salatalıklar diyabetik hastalar için uzun yıllar faydalı olmuştur. Salatalıklar insülin üretimi sırasında beta hücrelerinin istediği bir hormona sahiptir. Salatalıkların Glikoz İndeksi aslında sıfırdır. Karbonhidratların varlığı ve vücut üzerindeki sonuçları Glycemic Index miktarı ile ölçülür. Her gıda maddesi, farklı yüzdelerde gerekli besin maddelerini içerir. Karbonhidratlar glikoz seviyesinin yükseltilmesine katkıda bulunur, ancak salatalıkta bulunan karbonhidratlar diyabetik hastalar tarafından kolaylıkla sindirilebilir. Böylece, salatalık tüketimi glikoz seviyesini kontrol altında tutar. Günümüzde çoğu ticari mağazada, diyabetin etkileri ile mücadelede etkili olan dikenli salatalık özü tozu gibi salatalık takviyeleri bulunur.

Vücudun Sağlıklı İşleyişini Sürdürür

Salatalıkların mükemmel temizleme özellikleri vardır ve biriken atıkları ve toksinleri vücudunuzdan aktif şekilde çıkarırlar. Birçok durumda, salatalıkların ürik asidi ortadan kaldırması nedeniyle artrit için etkili bir tedavi olduğu gösterilmiştir. İdrar salgısını kolaylaştırdığı için  doğal bir diüretik olarak kabul edilir. Salatalıklar idrar kesesi, böbrek, karaciğer ve pankreas fonksiyonlarını optimize etmek için çok iyidir. Havuç suyu ile birlikte salatalık suyu, vücutta aşırı ürik asitin neden olduğu romatizmal koşullar için son derece etkilidir. Sindirim için, özellikle de proteinler iyidir. kan basıncını ve diyabetini kontrol eder. Salatalık suyunu düzenli olarak içmek de gut ve egzamanın iyileşmesine yardımcı olur. Akciğer veya mide problemleri yaşıyorsanız, diyetinize salatalık eklediğinizden emin olun. Aynı zamanda kas esnekliğini arttırırken, salatalıkların magnezyum içeriği de doğru kan dolaşımını ve rahat sinirleri sağlar.

Salatalık Nasıl Alınır ve Depolanır

Salatalıklar ısıya karşı çok hassastır, bu nedenle satılan soğutulmuş durumlarda bulunanları seçmeye çalışın. Sert salatalık olup olmadığına bakın ve rengin orta yeşil ila koyu yeşil arasında olup olmadığını kontrol edin. Suya batmış alanları veya kırışmış  ,batmış sarı ve kabarık salatalıklardan kaçının.

Salatalıkları buzdolabında saklıyorsanız, tazeliklerini daha uzun süre koruyacaklardır. Tüm salatalık bir öğünde kullanılıyorsa, kalan kısmı sıkıca sarın veya kurumaması için kapalı bir kapta bırakın.

Salatalıklar çeşitli şekil ve ebatlarda kesilebilir ve dilimlenip servis edilebilir. Salatalık tohumları yenilebilir ve çok besleyicidir. Salatalıklar çeşitli tariflerde yaygın olarak kullanılır. Yarım inç kalın salatalık dilimleri  ve doğranmış sebze salataları ile servis yapabilirsiniz. Salatalayı kesilmiş bir şekle getirin, şeker bezelye, nane yaprağı ile karıştırın ve karışıma pirinç şarap ve sirke ekleyin. Salatalık, domates, yeşil biber ve soğan ile mükemmel bir pürüte de yapabilirsiniz. Sonunda biraz ekstra lezzet için tuz ve biber ekleyebilirsiniz. Salatalık orkinos balıklarına veya tavuk salatası preparatlarına benzer şekilde taze bir tada sahiptir. Salatalık dilimlenmiş şekilde ya da tuz veya biber serpilerek tek başına da yenebilir.

Benzer Yazılar