Faydalı İçecekler
Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir? 30.05.2018

Sarı Kantaron Çayı

Sarı kantaron oval, uzun yaprakları olan sarı renkli çiçek kümeleriyle bezeli bir çalı bitkisidir. Bilim adamları sarı kantaronun Avrupa’ya özgü olduğuna inanmaktadır. Asya, Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında yetişmektedir. Sarı kantaron bitkisinin hem çiçekleri ve hem de yaprakları ilaç olarak kullanılmaktadır. 

Sarı kantaron antidepresan aktivitesi ile ünlüdür. Bir ağrı kesici ya da yatıştırıcı olmasının yanı sıra binlerce yıldır, minör yanık ve çürüklerin tedavisinde, ruh hali, uyku bozuklukları, çocuklarda yatak ıslatma, sıtma, akciğer ve böbrek sorunları da dâhil olmak üzere ciddi sağlık koşulları için halk hekimliğinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda tüberküloz, rahim kramp, PMS, hemoroit, peptik ülser, gastrointestinal problemler, solunum problemleri, akşamdan kalma ve alkolizm içinde oldukça etkilidir. Ön çalışmalar sarı kantaronun ayrıca sedef, boğaz ağrısı, kronik öksürük, sinüs enfeksiyonları, Parkinson hastalığı, kronik yorgunluk sendromu, artrit, sinir ağrısı, depresyon, anksiyete ve ruhsal bozukluğuna olan yardımı da ortaya konmuştur. 

Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?

Gut Hastalığı

Sarı kantaron aynı zamanda gut hastalığının tedavi sürecinde de yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan hypericin, eterik yağlar, tanen, flavonoid, karoten ve E vitamini gibi maddeler ile kalbe giden oksijen miktarının artmasına ve kan akışının hızlanmasına neden olur. Ayrıca vücut üzerinde oldukça zararlı etkiler yapan toksinlerin atılmasını da sağlar. Gut hastalığının oluşma sebebi de ürik asit seviyesinin istenmeyen seviyelere çıkarak yükselmesidir. Bu hastalığın tedavisinde idrar atımını sıklaştıran ilaçlar kullanılmakta ancak kimyasal ilaçlar kullanmak yerine tamamen doğal olan sarı kantaron bitkisinden elde edilen çayı tüketerek, daha pek çok faydasından yararlanabilirsiniz. Ayrıca tamamen doğal bir ürün olduğu için vücudunuz üzerinde herhangi bir zararlı etki de oluşmayacaktır.

Menepoz

Günümüzde bu konu hakkında yapılmış detaylı bir çalışma bulunmamaktadır. Ancak yurtdışı kaynaklı gerçekleştirilmiş bir ankette birtakım veriler elde edilmiştir. Henüz doğruluğu bilinmese de paylaşmakta fayda vardır. Menopoz dönemi geldiğinde bayanların yaşam kalitesinde bir miktar düşüş söz konusu olmaktadır. Bu düşüş tamamen menopozun belirtilerinden kaynaklanmaktadır. Ancak sarı kantaron çayının sahip olduğu faydalardan biri de sakinleştirici etkidir. Menepoz dönemindeki bayanların sarı kantaron çayı tüketmesi hormonal dengesizliklerin ortadan kaldırılmasına ve belirli bir sakinlik sağlayacaktır. Bu da menopoz döneminin daha normal bir şekilde sürdürülmesine ve yaşam kalitesinde bir miktar artışlar sağlar. Elde edilen bu veriler tamamen bir anket sonucudur. Bilimsel olarak elde edilmiş kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak böylesine güçlü bir hipotezi araştırmak için ilerleyen günlerde gerekli araştırmalar yapılacaktır.

Doğal Bir Antiseptiktir

 Bu bitki belirgin bir anti bakteriyel etkiye sahiptir ve doğal bir antiseptiktir. Sarı kantaron yaralar, yanıklar, kesikler, hemoroit için şifa etkili doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. İç kullanım açısından ishal ve bağırsak parazitlerine karşı, mide, karaciğer ağrısı için mükemmel bir çözümdür.

Sakinleştirici

En önemli özelliklerinden biri de sakinleştirici olmasıdır. Bu yüzden daha çok sinirli insanların tüketmesi için tavsiye edilir. Ayrıca ruhsal sıkıntılar sebebiyle sık sık depresyona giren kişilerin, depresyon aşamalarını kısaltarak, çok daha hızlı bir şekilde depresyondan çıkılmayı sağlar. Stres durumlarını engeller. Gündelik hayattaki stres çoğu insanın psikolojik sorunlar yaşamasına neden olur. Bu durumu kontrol altına almak için çeşitli ilaçlar ve sakinleştiriciler bulunmaktadır. Ancak bunların yerine tamamen doğal olan sarı kantaron çayını tüketerek, doğal yollarla sakinleşme imkanı bulabilirsiniz. Korkuyu, gerginliği ve uykusuzluğu giderir. Uyku halinde idrar tutamama durumunun tedavisi için kullanılır. Alkol bağımlılığı bulunan kişilerde oluşabilen titreme durumlarını engellemede kullanılır.

Depresyon

Sarı kantaron çayının faydalarından birinin de depresyona iyi gelmek olduğunu söylemiştik. Ancak bu durumu daha ayrıntılı bir şekilde incelemek gerekmektedir. Sarı kantaronun depresyon üzerine yapmış olduğu etkiler halen incelenmektedir. Şu ana kadar gerçekleştirilen araştırmalarda pek çok somut veri elde edilmiştir. Araştırmacılara göre sarı kantaron çayı, beyinde gerçekleşen pozitif ruh hali ile alakalı olan kimyasal bir madde, seratonini daha uzun süre tutmayı sağladığını söylüyor ancak bu durumun nasıl gerçekleştiği bilgisi, gizemini korumaktadır.
Almanya’da gerçekleştirilen Alman doktorların araştırmalarına göre depresyondan kurtulmak için ilaçların kullanılmasının yerine tamamen doğal olan alternatif tıp ürünleri arasında yer alan sarı kantaronun kullanılması vücut ve zihin için daha faydalı sonuçlar verecektir. Sarı kantaron pek çok ülkede herhangi bir reçete kullanılmasına gerek kalmadan kullanılmaktadır. Ancak İrlanda gibi bazı ülkelerde kullanımı ancak doktor reçetesi ile mümkündür.

Antidepresan Etkisine Sahiptir

Sarı kantaron çayının doğal bir antidepresan olduğu kanıtlanmıştır. Son yıllarda, sarı kantaron bitkisinin depresyona karşı savaşmada popülaritesi artmıştır. Karşılaştırmalı klinik çalışmalar hafif formlardaki depresyonun tedavisi için sarı kantaron çayının kullanıldığını ortaya koymuştur. En az antidepresan ilaçlar (örneğin, Prozac Celexa, paroksetin (Paxil) ve Zoloft gibi)  kadar etkili olduğu tespit edilmiştir. 

Parkinson Hastalığını Önler

Bir dopamin bozukluğunun Parkinson hastalığının nedeni olduğu gibi şizofreni nedenleri arasında olduğu da düşünülmektedir. Sarı kantaron nörotransmiter dopamin miktarını artırabildiğini söyleyen çeşitli araştırma vardır. Araştırmalar ayrıca sarı kantaronun antioksidanı aktivite etmesiyle Parkinson hastalığının başlangıcı ile bağlantılı sinir dejenerasyonuna yardımcı olabileceği iddia edilmektedir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da sarı kantaron bitkisini çay, yemek ya da kapsül olarak tüketmek Parkinson hastalığını önleyebilmektedir.

Sinüs Tıkanıklığına ve Kronik Öksürüğe İyi Gelir

 Sarı kantaron balgam tıkanıklığı, sinüs enfeksiyonu grip gibi bronşit belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Antibiyotiğin yanı sıra antiviral aktiviteye de sahiptir. Kahvaltıdan sonra sadece bir fincan sarı kantaron çayı tüketmenin yanı sıra akşam yemeğinden sonra da tüketmek boğaz ve sinüs problemleri hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sarı kantaron çayı içmek hastalıklardan korunmak ve önlem almak için harika bir yoldur: antiviral, anti bakteriyel ve antifungal olması nedeniyle bağışıklık sisteminize tamamen takviye etki gösterecektir.

Dna’yı Korur

Kirlilik ve çevresel değişiklikler gerçekten organizma üzerinde baskı oluşturmaktadır. Bu nedenle sarı kantaron çayı içmek gerçekten faydalıdır olabilmektedir. Bu serbest radikallerin yıkıcı eylemlerinden kişinin hücrelerindeki DNA’yı korur. Bu da demek oluyor ki sarı kantaron çayı güçlü bir antioksidandır.

Cilde İyi Gelir

Bitki çayları içten bir rahatlama sunmasının yanı sıra dışarıdan temin edilerek de kullanılabilmektedir ve sarı kantaron da bir istisna değildir. Anti-enflamatuar ve analjezik güçleri sayesinde sedef bir cilt döküntüsü gibi karışık bir durumdan basit bir cilt problemine kadar size yardımcı olabilir.

Yaraları İyileştirir

Sarı kantaron çayı doku iyileşmesine yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda, ağrı giderici, yatıştırıcı ve sakinleştiricidir. Bu infüzyon, kas ağrıları, siyatik, tenisçi dirseği ve diğer sinir ağrılarına neden olan iltihapları cilt altından çalışarak tedavi eder. 


 

Benzer Yazılar