Faydalı İçecekler
Sarımsak Çayının Faydaları Nelerdir? 13.10.2017

Sarımsak Çayının 5 Güçlü Faydaları

Büyük olasılıkla diyetinizdeki sarımsağın faydalarını biliyorsunuz, ancak sarımsak çayı sağlık yararları sağlayacak bir başka önemli doğal ilaçtır. Bununla birlikte, sağlık rejimine güçlü bir bitki çayı eklemeden önce, bunun nasıl düzgün hazırlanacağını ve bunun potansiyel yararlarının neler olduğunu anlamak önemlidir.
 

Sarımsak Çayı Nedir?

Sarımsak çayı, sarımsak karanfillerinden yapılmış sıcak bir demlemedir ve bu  lezzetli bir içecek gibi gelmese de sağlığınız için çok yararlı olabilir. Sarımsak bilimsel olarak Allium sativum olarak bilinir ve A, B ve C vitaminleri ile sülfürik bileşikler, allisin, çeşitli antioksidanlar ve diğer aktif içerikleri içerir. Sarımsak karanfil yediğinizde veya diyetinize dahil ettiğinizde, bu bileşenlerden yararlanırsınız, ancak konsantrasyon genellikle düşüktür.

Binlerce yıldır, sarımsak çayı, antik Yunanlılara dek uzanan, güvenilir bir doğal çare olmuştur. Başlangıçta hoş olmayan bir tadın üstesinden gelebilirseniz, günlük bir fincan sarımsak çayı verebileceğiniz ek enerji ve genel sağlıklı yaşama şaşıracaksınız.

Mide yanması, mide bulantısı, kusma, genel mide rahatsızlığı ve kanama bozuklukları için daha yüksek bir risk gibi göz önüne alınması gereken bazı potansiyel yan etkileri vardır. Bu yan etkiler genellikle sadece büyük miktarda sarımsak çayı tüketirseniz veya alerjiniz varsa yaşanır. Bu özel çayı içerken ılımlılık uygularsanız yan etkilerden kaçınmalısınız.             

Sarımsak Çayı Faydaları
Kilo kaybı çabalarına yardımcı olmak, dokunulmazlığı artırmak, solunum sistemini yatıştırmak, kan basıncını düşürmek ve diğerleri arasında enerjiyi arttırmak gibi sarımsak çayının önemli avantajları var.

Bağışıklığı Arttırıyor

Allicin gibi antibakteriyel ve antifungal bileşiklerle paketlenmiş sarımsak çayı, bağışıklık sisteminize geniş yelpazede bulaşıcı patojenlere, özellikle yiyeceklerinizle birlikte tüketilen patojenlere karşı koruma sağlayarak büyük bir destek sağlayabilir.

Kan Basıncını Düzenler

Çalışmalar sarımsağın aktif bileşenlerini daha düşük kan basıncıyla ilişkilendirdi ve sarımsak özütünün serum kolestrol düzeylerini düşürdüğü gösterildi. Bu, koroner kalp hastalıklarının yanı sıra ateroskleroz, kalp krizi ve inme riskinizi azaltabilir.

Solunum Sistemini İyileştirir

Öksürük, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı veya sinüs tıkanıklığı çekiyorsanız, bu çaydan bir fincan tıkanıklığın temizlenmesine yardımcı olur ve solunum yollarındaki iltihaplanmayı azaltabilir. Ayrıca iyileşmeyi hızlandırmada ve alttaki enfeksiyonu ortadan kaldırmada yardımcı olur.

Kilo kaybı
Sarımsak çayı kısmen iştahı bastırır

ken, pasif yağ yakmayı artırabilir ve kilo kaybı çabalarına yardımcı olabilen metabolizmayı canlandırır.

Enerjiyi Artışı sağlar 

Her sabah bir bardak sarımsak çayı içmek kafein toplayamaz, ancak günün başında genel enerji düzeylerini artırabilir.
 

Sarımsaklı Çay Nasıl Yapılır?

Evde kendi sarımsak çayınızı hazırlamak oldukça kolaydır ve kahve hazırlamaktan çok daha kolaydır.  Aşağıdaki basit tarifi takip edin ve bunu bilmeden önce bu yararlı içeceği seveceksiniz. 
 

Malzemeler  • 4 sarımsak karanfil


  • 3 su bardağı su


  • 1/2 su bardağı limon suyu


  • 2 çorba kaşığı bal 

Adım 1 - Karanfilleri soyun ve  katmanlarını çıkarın.

Adım 2 - Karanfilleri ve suyu bir tencereye  ekleyin.

3. Adım - kaynar hale  getirin, sonra sıcaklığı kapatın.

Adım 4 - Çaya bal ve limon ekleyin ve iyice karıştırın.

Adım 5 - Çayı bir bardağa sıkıştırın ve günde 1-2 defa tüketin.

Adım 6 - Ekstra sarımsak suyunu buzdolabında saklayın ve 2 gün içinde yeniden ısıtın.

Benzer Yazılar