Faydalı Yiyecekler
Şeker Kamışı Etkileyici Faydaları Nelerdir? 19.09.2018

 

Şeker kamışının sağlık yararları menstruasyonla ilgili problemlerden, obezite, diyabet, stres, kanser, genişlemiş prostat, akne ve diğer cilt bozukluklarından kurtulmayı içerir. Ayrıca kabızlık, baş ağrısı ve anemi de rahatlama sağlar. Kemik ve saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur, elektrolit dengesini, cinsel sağlığını korur, sinir sisteminin işleyişini sağlar ve yara iyileşmesini hızlandırır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye, sağlıklı hemoglobin düzeylerini korumaya ve vücutta yeni hücrelerin oluşumunu iyileştirmeye yardımcı olur.

Şeker kamışı ve şekerpancasının sofra şekerine işlenmesinden elde edilen yoğun, viskoz bir yan üründür.  İsmini bal için Latin sözcüğünden alır.

Tarihsel olarak,  şeker kamışı ve şeker pancarı ekiminin en yüksek olduğu Karayipler'de üretildi.  Oradan, 20. yüzyılın başlarında Birleşik Devletlere ithal edildi. Bugün, Tayland, Hindistan, Tayvan, Brezilya, Filipinler ve Amerika Birleşik Devletleri'nde büyük ölçekte üretilmektedir. Gıda ürünlerinde tatlandırıcı olarak kullanımı ile birlikte, sağlık yararları da sunar ve geniş bir yelpazedeki rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Şeker Kamışı Türleri

Siyahstrap Pekmezi: Ham şeker kamışı ve konserve şeker rafinasyonundan elde edilir. Ayrıca, rafineri ortamında kamış değirmenleri ve rafineri pekmezlerinde son melas olarak da bilinir.
(Melas: şeker üretiminde, billurlaşan şeker alındıktan sonra geri kalan, içinde belli oranda şeker bulunan, hayvan yemi, gübre vb.de kullanılan posa.)

Kamış Pekmezi: Şeker kamışı suyu ve pancar pekmezinin şekerin rafine edilmesinin bir yan ürünü, şeker pancarı sükrozunun ekstraksiyonunun bir yan ürünüdür. 

Sülfür Pekmezi: Pekmez,  şeker kamışıyla ekstrakte edilmiş ve koruma için kükürt dioksit ile işlenmiş ise sülfürize pekmez olarak da adlandırılır.

Kepekli Olmayan Melaslar: Olgun şeker kamışıyla ekstre edilen pekmez kükürt gerektirmez ve zengin  hafif lezzetini korur. Bu çeşit, kepçesiz melas olarak adlandırılır.

Hidrol: Nişasta hidrolizinden elde edilen pekmezlere bir hidrol denir.

Pekmezin besin içeriği ve kalitesi, rafine etme sürecine dahil olan yönteme, ekstrakt edilen bitkinin olgunluğuna ve ekstrakte edilen şeker miktarına bağlıdır.

 Şeker Kamışının Besin Değeri

Şeker kamışı , kalsiyum, magnezyum, manganez, potasyum, bakır, demir, fosfor, krom, kobalt ve sodyum gibi bir dizi temel mineral içerir.  İyi bir enerji ve karbonhidrat kaynağıdır ve şeker içerir. Buna ek olarak, niasin (vitamin B-3), vitamin B-6, tiamin ve riboflavin gibi çeşitli vitaminler sunmaktadır. Hem yağ hem de lifte çok düşüktür.

Şeker Kamışının Sağlığa Faydaları

Siyahstrap pekmezi, vücudun işleyişi için gerekli olan önemli miktarda besin içeren besleyici bir tatlandırıcıdır. Rafine beyaz şeker ise, vücut için çok sağlıklı olmayan basit karbonhidratlar ve aspartam gibi diğer bileşenleri içerir.

Antioksidan Özellikleri

Araştırma çalışmaları, rafine şeker, mısır şurubu, işlenmemiş şeker kamışı ve diğer hazır tatlandırıcılarla karşılaştırıldığında, siyah  pekmezinin en yüksek miktarda antioksidan içerdiğini göstermiştir.  Bu antioksidanlar, vücudu kanser, kardiyovasküler bozukluklar ve dejeneratif hastalıklar ile ilişkili oksidatif hasara karşı korur. Bu rafine şeker için daha iyi bir alternatif yapar.

Menstrual Krampları Önler

İyi bir demir kaynağıdır ve kan kaybından dolayı demir eksikliği riski yüksek olan kadınları menstruasyon için çok etkilidir.  Yağsız ve çok az kalori içermeyen, kırmızı et gibi diğer yağlı kaynaklara kıyasla vücuda demir katkıda bulunmak için daha iyi bir alternatiftir. Demir menoraji sırasında uzun süre aşırı kan akışına neden olan menoraji gibi çeşitli bozuklukları önler.  İçinde bulunan magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller, kanın pıhtılaşmasını önlemeye, adet kramplarını gidermeye ve uterus kaslarının sağlığını korumasına yardımcı olur. Bazı yan etkilere sahip olabilen, menstrüel rahatsızlık için kullanılan diğer ilaçlarla karşılaştırıldığında, sağlıklı bir alternatiftir.

Ağırlığı Yönetir

Şeker kamışın da bulunan polifenoller, obeziteyi azaltmada ve kiloyu yönetmede etkili olabilecek antioksidan etkilere sahiptir. Şeker kamışının yüksek yağlı bir diyet üzerindeki etkisini değerlendirmek için yapılan araştırmada, ekstraktının vücuttaki kalorilerin emilimini azaltarak vücut ağırlığını ve yağ içeriğini azaltmada yardımcı olduğu açıktır.

Cinsel Sağlık Geliştirir

Siyahstrap pekmezi, cinsiyet hormonlarının sağlıklı üretiminde yardımcı olan iz mineral manganez açısından zengindir.  Sinir sisteminin işleyişinde, kan pıhtılarının önlenmesinde ve proteinlerden ve karbonhidratlardan enerji üretiminde hayati bir rol oynar. Manganez eksikliği, kısırlığa, genel yorgunluğa ve zayıf kemiklere yol açabilir.

Kabızlık Tedavisinde Birebir

Şeker kamışının kabızlık tedavisinde değerli olduğu kanıtlanmıştır. Araştırmalar, süt ve pekmez lavmanlarının kabızlık tedavisi için pediyatrik acil serviste verilen sodyum fosfat lavmanları kadar etkili olduğunu göstermiştir.  Ayrıca, sodyum fosfatla kabızlığın iyileştirilmesinin ek rektal tedavi gerektirdiği de dikkate değerdir. Ancak ağızdan tüketildiğinde süt ve pekmezi ile yapılan tedaviden sonra gerekli değildir.

Kemikleri Sağlıklı Tutuyor

Siyahstrap melas, kemik sağlığının korunmasında, enzim sisteminin işleyişinde, kolondan toksinlerin uzaklaştırılmasında ve hücre zarının işlevinde önemli bir rol oynayan iyi bir kalsiyum kaynağıdır.  Ayrıca sağlıklı dişleri korumak ve vücudu menopoz sırasında görülen kemik hastalıklarına karşı korumak için gereklidir. Daha sağlıklı kemiklere ek olarak, kas kasılma yeteneği de vücutta kalsiyum varlığına atfedilir.

Romatizmaya İyi Gelir

Şeker kamışı , romatizma ve nevraljinin tedavisi için bir ilacın hazırlanmasında etkili bir şekilde kullanılmıştır. Pekmezlerin antienflamatuar ve antioksidan özellikleri, bu tür bozuklukları iyileştirmek için güvenilir bir bileşen olmasını sağlar.

Diyabet'i Yönetir

Siyahstrap pekmezi kan şekeri seviyelerinin stabilize edilmesinde yardımcı olur. Orta derecede bir glisemik indekse sahiptir ve daha sonra insülin üretimi anlamına gelen glikoz ve karbonhidrat metabolizmasını yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu, kan dolaşımında fazla yağ veya lipit birikiminin önlenmesine yardımcı olur. İnsülin eylemi ve vücuttaki glukoz toleransının korunmasında değerli olan, kromun esas eser elementinin önemli bir miktarına sahiptir. Bilimsel araştırmalar, rafine edilmiş beyaz şeker ve esmer şekerle karşılaştırıldığında en yüksek miktarda krom (0.266 mg / kg) içerdiğini göstermiştir.   Krom eksikliği, diyabetlere yol açabilecek zayıf glikoz toleransına neden olabilir. Bu, ateroskleroz, kan kolesterol ve diğer kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklar için ciddi bir riski temsil edebilir.

Hipokalemi Önler

Şeker kamışı, hücrelerin düzgün çalışması için gerekli olan temel mineral potasyum içerir.  Vücudun asit-baz dengesinin korunmasında yardımcı olur ve ısı kaybını önler.   Potasyum ayrıca sinir ve kas kasılmasında önemli bir rol oynar ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Pekmez gibi potasyum açısından zengin gıdaların alınması hipokalemi gibi rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur ve kan basıncını da azaltır. 

Akne Belirtilerini Hafifletir

Şeker kamışının sağlık yararları arasında akneden kurtulma yer alır.  Akne semptomlarının giderilmesinde yardımcı olan laktik asit içerir.  Laktik asit , laktik asit bakterileri tarafından üretilir ve karbonhidrat metabolizmasında önemli bir rol oynar. Akne ve diğer cilt bozukluklarının tedavisinde fizyolojik bir doğanın doğal, toksik olmayan ve alerjik olmayan tedavisinde etkili bir şekilde kullanılır. Şeker kamışının dışında ekşi süt, elma ve domates suyunda da laktik asit bulunur.

İyileşme Sürecini Hızlandırır

Melas, yaraların ve cilt yanıklarının tedavisinde etkilerinden dolayı kullanılır.  Ayrıca dokuların sağlıklı büyümesini teşvik eder. Çok çeşitli temel mineraller nedeniyle, güçlü bir şifacı olarak çok iyi hizmet vermektedir.

Kırmızı Kan Hücresi Oluşumunu Artırır

Şeker kamışı, bakırca zengindir, bu da serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Demir emiliminde, kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında yardımcı olur. Bakır eksikliği, anemi, tiroid problemleri, kardiyak aritmi ve osteoporoz ile sonuçlanabilir.

Hemoglobin Seviyesini Korur

Pekmezdeki demir içeriği, sağlıklı hemoglobin düzeylerinin korunmasına yardımcı olur.   Hemoglobin, akciğerlerden vücudun diğer bölgelerine oksijen verilmesinde önemli bir rol oynar. Metabolizmanın artırılmasında enerji ve yardımların üretimi için de hayati önem taşımaktadır.

Büyümeyi Teşvik Ediyor

Siyahstrap pekmezi bazen demir, B vitamini (yani folat) ve diğer esansiyel minerallerin varlığı nedeniyle gebelik çayı olarak adlandırılır. Hamilelik sırasında bu çayın tüketimi bebeğin büyümesi ve gelişimi için gerekli olan kalsiyum sağlar.

Sağlıklı Sinir Sistemini Korur

Melas, sinir sisteminin işleyişinde yardımcı olan magnezyum içerir.   Kalsiyum hacmini dengeleyerek ve sinirlere geçmesini engelleyerek sinirlerimizi ve kan damarlarımızı rahatlatır. Kalsiyumun engellenmemiş ve hızlı akışları sinirlere aşırı yüklenebilir ve çok fazla sinyalin ve aşırı sinir kasılmasının iletilmesine yol açabilir. Vücuttaki magnezyum eksikliği hipertansiyon, kas krampları, spazmlar ve genel vücut yorgunluğuna yol açabilir.

Baş Ağrısı ve Yorgunluğu Önler

Siyahstrap pekmezi vitamin B6 ve pantotenik asit gibi iyi bir mineral ve vitamin kaynağıdır.  Bu vitaminlerin eksikliği baş ağrılarına, astıma, yorgunluğa ve strese neden olabilir. Pekmezin tüketimi, bu gerekli vitamin ve mineralleri sağlamaya yardımcı olur ve genel sağlığı korur.

Kanser Tedavisi

Çeşitli vitamin ve minerallerin yanı sıra, siyah bant pekmezi de kanserin tedavisinde faydalı olan selenyum içerir. 

Saç Bakımı

Pekmez ekstreleri saç için iyidir ve sağlıklı saç gelişimini destekler. Melas, saçı yumuşatır, zengin bir doku ekler ve zamanından önce grileşmesini önler.

Şeker kamışının Kullanım Alanları

Aşağıda ayrıntılı olarak açıklanan birçok kullanım var.

Mutfak Kullanımları

Şeker kamışı , börek, zencefilli çörek ve kuru fasulye gibi fırınlanmış ürünlerdeki kullanımıyla oldukça popülerdir. Ayrıca, şeker kamışı ekimi ve melas üretiminin bol olduğu alanlarda bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri olan rom üretiminde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda, kahverengi şekere zengin, karanlık bir doku ve lezzet sağlamasında da kullanılır.

Diğer Kullanımlar

Hayvan yemleri için etkili bir şekilde kullanılmıştır. Bu bir karbon kaynağıdır ve mikropları beslemek ve toprağın mikrobiyal aktivitesini artırmak için bahçecilikte etkili bir şekilde kullanılır.   Pancar pekmezi gübre yapmak için de kullanılır.

Doğal olarak mevcut mikro ve makrobesin açısından zengin olan yararlı bir tatlandırıcıdır.

Bazı insanlar sülfürlü melaslarda bulunan sülfite karşı duyarlılık nedeniyle alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Kılçıksız melas kükürtdioksit içermez ve bu gibi durumlarda güvenlidir. Bununla birlikte, çeşitli tıbbi durumlar için terapötik bir ilaç olarak düşünmeden önce tıbbi onay almak her zaman tavsiye edilir.

Blackstrap Pekmezi Nedir?

Siyahstrap pekmezi, şeker kamışı veya şeker pancarını şekere dönüştüren başka bir işlemin bir yan ürünüdür. Bunlar şeker yapmak için kullanılan sadece iki madde olmasa da, diğer şeker üretim yöntemlerinden elde edilen yan ürünlerin çoğu şuruptur. Siyahstrap pekmezi, viskoz doğası ve son derece güçlü tadı nedeniyle sıra dışıdır. Pancar şekerinden elde edilen pekmez genellikle faul tadı, ancak şeker kamışı pekmezi diğer gıdalarda genellikle tatlandırıcı bir maddedir.

Blackstrap Pekmezi Nereden Alınır?

Yaygın olarak popüler ve üretilmesi kolay olduğundan pek çok bakkal, gurme ve doğal gıda mağazalarında siyah şeker pekmezi satın alabilirsiniz. Aynı zamanda, kahverengi şeker gibi bazı gıda üretim yöntemlerinin bir lif  haline gelmiştir. Blackstrap pekmezi, dünyanın dört bir yanındaki yerel tüm gıda mağazalarında, büyük  mağazaları ve Walmart gibi ulusal zincirlerde mevcuttur. Herbalistler ve doğal sağlık pratisyenleri de bunu taşıyor.

Pekmez Sağlıklı Mıdır?

Pekmez, özellikle yoğun besin içeriği nedeniyle sizin için çok sağlıklıdır. Yüksek düzeyde mineraller ve vitaminler ile vücudunuzdaki birçok işlemi olumlu yönde etkileyebilir. Stresi azaltmaktan ve hazımsızlıktan kurtulmaktan kan dolaşımını arttırmaya ve daha güçlü kemikler oluşturmaya kadar her şeyi yapabilir. Tek bir çorba kaşığı proteinde de yüksektir ve bir şeker ve karbonhidrat patlaması sağlar.

Molasses'ın Anlamı Ne?

Pekmez kelimesi melacodan (Portekizce) türetilmiştir, ki bu da Latince geçe bir “mel” kalıntısı, yani bal anlamına gelir. Pek çok renkte olmasına rağmen, melas, kalın, viskoz görünümüyle birçok yönden balı andırır. 

Pekmez Nedir?

Pekmez, şeker üretiminin ardından saklanabilen ve kullanılabilecek bir yan üründür. Tipik olarak kalın bir şurup veya ipliktir ve şekeri çıkarmak için hangi maddenin kullanıldığına bağlı olarak çeşitli formlarda gelir. Şeker kamışı ve şeker pancarı, daha kalın pekmez üretme eğilimindedir, ancak şeker pancarı pekmezi güçlü, kötü bir tada sahiptir ve genellikle insan tüketimi için kabul edilebilir değildir.

Pekmezin Tadı Nasıl?

Pekmez, hepsi şekerli işlenmiş farklı yiyeceklerden gelen üç çeşit - açık, koyu ve siyah renklerde gelir. Hafif melaslar tatlı veya yumuşak bir tada sahipken, karanlık melas daha zengin ve tam gövdeli, zaman zaman sakkarin gibi, bu yüzden tatlı tatlıları ve yemekleri tatmak için kullanılır. Blackstrap pekmezi tek başına yemek i acı ve nahoş bir tat verecektir.

Melas Nasıl Kullanılır?

Pekmezi çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz, ancak aroma profiline bağlı olarak, genellikle tatlılar ve tatlandırıcı bir madde olarak diğer tatlı ikramlarda bulunur. Ancak, doğal bir sağlık çözümü olarak, ağızdan tüketilebilir (en yaygın olarak), bir saç bakımı için suyla seyreltilmiş, cilt üzerinde topikal olarak yayılmış, çay veya kahve ile karıştırılmış, sebzelerle sırlanmış veya proteinle dolu bir güç birleşiminde karıştırılmış olabilir. !

Ne kadar Siyahstrap Pekmezi Kullanabilirim ?

Sağlık programınızın düzenli bir parçası haline getirmeye çalışıyorsanız, her sabah 1 çorba kaşığı (20ml) tüketmek genellikle güvenli kabul edilir.

Blackstrap Pekmezi Sizin İçin İyi Mi?

Evet, siyah  pekmez sizin için çok iyi olabilir, çünkü kalori veya yağ alımına maruz kalmadan konsantre bir mineral ve besin maddesi dozu verir. Siyahstrap pekmezi cilt ve saç bakımı, sindirim süreçleri, kan şekeri regülasyonu, kolesterol kontrolü, dolaşım sorunları ve hatta metabolik fonksiyonlar için kullanılabilir!

Blackstrap Pekmezi Nasıl Alınır?

Blackstrap pekmezini tüketmenin en iyi yolu, onu güçlü bir kahveye harmanlamak veya meyveli kekler veya zencefilli çörek gibi tatlılarda tatlandırıcı bir madde olarak kullanmaktır. Ancak burnunuzu tıkayabilir ve bir çorba kaşığı kadar kullanabilir  ve vücudunuzun size göstereceği etkiyi görebilirsiniz!

Benzer Yazılar