Faydalı Yiyecekler
Şekeri Düşüren Gıdalar Hangileridir? 26.12.2017

Şekeri Düşüren Gıdalar

Yabanmersini

Yabanmersininin Kan Şekeri Üzerindeki Etkisi: Journal Nutrition ‘da 2010 yılında yayınlanan çalışmada , biyoaktifmaddelerden zengin yabanmersininin günlük tüketimi ile beraber diyabet açısından risk altındaki kişilerin insülin direnci gelişiminin yavaşladığı ve karbonhidrat içeriği yüksek gıda tüketimini azalttıkları belirtilmiştir.

Avokado

Avakadonun Kan Şekeri Üzerindeki Etkisi: Avokado tekli doymamış yağ asidi içeriği ile, daha az insülinin kana karışmasını sağlar damarlarda kan şekeri yükselimini yavaşlatarak daha az insülinin kana karışmasını sağlar. Avokado da yer alan beta-sitosterol, yoğun egzersiz sonrası vücutta oluşan inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olacak güzel bir besindir. Fakat ölçü miktarına dikkat edilmeli.1 çeyrek avokado bir porsiyon etmektedir. Salatalarınıza, kahvaltılarınızda yumurtanıza ya da dilim ekmeklerinizin üzerine sürerek tüketebilirsiniz.

Chia Tohumu

Chia Tohumunun Kan Şekeri Üzerindeki Etkisi: Glüten içeriğine sahip olmayan bu tahıl, diyabetli kişilerde kan şekerini stabilize ederek insülin duyarlılığını arttırır. Kolesterol, yüksek tansiyon, diyabet etkileri gibi pek çok rahatsızlık , kan şekerinin yemek yedikten sonra ani yükselmesinin sürekli olarak tekrarlanması ile gerçekleşebilmektedir. Chia tohumları güçlü anti-inflamatuar etkiye sahip ajanları, Omega-3 , lif, magnezyum, potasyum, folik asit, demir ve kalsiyum içerir.

Tarçın

Tarçının Kan Şekeri Üzerindeki Etkisi: Amerikan Diyabet Derneği’nde 2003 yılında yayınlanan çalışmada , tarçının, kas ve hücrelere insülin girişini kolaylaştırdığı bununda daha kolay kilo kaybı sağladığı belirtilmiştir.Bu da tarçının kan şekeri dengesini ayarlayarak insülin yanıtı düzenlediği ve vücutta daha az insülin salınımını sağladığını göstermiştir.

Seylan türündeki tarçın, yüksek kan şekeri seviyeleri , LDL kolesterol ve total kolesterolü azaltarak , kardiyovasküler hastalıkların görülme risk faktörlerini azaltmaktadır.20 gün boyunca günde sadece yarım çay kaşığı tarçın tozunun kullanımı kan şekeri seviyesini ve insülin yanıtı %20 oranında iyileştirmektedir.

Mango

Mangonun Kan Şekeri Üzerindeki Etkisi: : Mango , şekerli bir tada sahip olan meyvelerden biridir. Nature dergisinde yayınlanan çalışmaya göre bu lezzetli meyvenin kan şekerini düşürücü etkisi olduğu gözlenmiştir.Çalışma sonuçlarına göre yaklaşık 10 gram dondurulmuş/kurutulmuş mango ile obez bireylerin kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğu gözlenmiştir. Mango meyvesi aynı zamanda 20’den fazla farklı vitamin ve mineral gruplarına (A,C,folik asit vb.) ve lif içeriğine sahiptir.

Baharatlar

Baharatların Kan Şekeri Üzerindeki Etkisi: Journal of Medical Food’da yayınlanan çalışmada gıda-baharat karışımlarının glikoz ve kolesterol metebolizmasını hızlandırdığı, kan şekeri ve insülin seviyelerini azalttığı belirtilmiştir.Çalışmalarda ; çemen tohumu, zerdeçal, kimyon,hardal ,köri ve kişnişin  antidiyabetik etkisi olduğu gösterilmiştir.  Yemeklerinize korkmadan ekleyebilirsiniz tabiki dozunda J

Zeytinyağı

Zeytinyağının Kan Şekeri Üzerindeki Etkisi:  Zeytinyağı, tekli doymamış yağ açısından zengindir. Karın çevresindeki yağ birikimi insülin direnci oluşumuna sebep olur .  İnsülin yanıtın düzenlenmesine yardımcı olur. Bonus etkisi: Leptin hormonunu düzenleyerek, iştah kontrolünü sağlar.

Yumurta

Yumurtanın Kan Şekeri Üzerindeki Etkisi: International Journal of Obesity de 2008 yılında yayınlanan çalışmada sabah kahvaltısında günde 2 yumurta tüketen kişilerin, hiç yumurta tüketmeyenlere göre %65 daha fazla ağırlık kaybı yaşadığı gözlenmiştir.Araştırmacılar , yumurta tüketiminin açlığı kontrol yemek sonrasında gelişen, kan şekerindeki dalgalanmaları düzenlediği böylece iştahı azalttığını söylemiştir. Aynı zamanda kahvaltıda yumurta tüketenlerin 36 saat boyunca daha az kalorili beslendikleri belirtilmiştir.

Sirke

Sirkenin Kan Şekeri Üzerindeki Etkisi: Kan şekerini düşüren besinler listesinde en bilinen gıdalardan biri de sirke. Arizona State Universitesi’nde yapılan çalışmada yemeğe sirkeli bir içecek ya da salatasına sirke koyarak başlayan kişilerin kan şekeri ve insülin profillerinin çok daha düzenli olduğunu belirtmiştir. Sirke , karbonhidratlı bir gıda tüketirmişçesine doygunluk hissi verir fakat kan şekerini basit şeker içerikli bir karbonhidrat gibi yükseltmez. Beyaz ya da elma sirkesi olan sirkeleri tercih edin,salatalarınıza ekleyin, balzamik sirkenin şeker içeriği yüksek olduğundan çok fazla tüketmeyin.

Kiraz, Çilek Gibi Kırmızı Meyveler

Kan Şekeri Üzerindeki Etkisi: Nature dergisinde yayınlanan , prospektif-kohort çalışmanın sistematik derleme ve meta-analiz sonuçlarına göre ; kiraz, çilek, yaban mersini ,karamürver gibi beri türündeki meyvelerin tüketimi ile bu meyve içeriklerinde yüksek miktarda yer alan antosiyaninlerin Tip2 Diyabet görülme riskini azalttığı gözlenmiştir. Antosiyaninler insülin üretimini %50 oranında azaltabilmektedir. Aynı zamanda bu etken maddeler kalp hastalığı ve kansere karşı koruyucu etki göstermektedir. Porsiyon kontrolüne dikkat ederek meyve seçimlerinizi bu güzel meyvelerden yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Benzer Yazılar