Beslenme
Şiitake Mantarlarının Faydaları ve Kullanım Alanları 16.09.2017

İnsanlar, 800 yıldan fazla bir süre boyunca, farklı tatlarda ve etkileyici sağlık yararları için çeşitli yemeklerde kullanmak için, shiitake mantarlarını yetiştiriyorlar. Bilimsel olarak Lentinula edodes olarak bilinen Şiatake mantarları, bazı Asya ülkelerinde popüler bir mantar çeşididir ve aynı zamanda Doğu Asya bölgesine özgüdür. 'Shiitake' ismi doğrudan isminden Japonca alınır ve siyah mantar veya meşe ağacı mantarı olarak da bilinir. Bu mantarlar dünyaca ünlüdür ve tüm mantar yetiştiriciliğinin 1 / 4'ünden fazlasını oluştururlar.

Bu mantar, zengin B vitaminleri, fosfor, manganez ve çinko, ayrıca vitamin C, vitamin D, demir, magnezyum ve potasyumdan oluşan zengin besin içeriğinden dolayı özellikle aranır. Diyet lifi ve alkaloidler, fenoller ve diterpenoidler de dahil olmak üzere güçlü antioksidanlara ek olarak. Uzmanlar, benzersiz faydalı mantar alımını en üst düzeye çıkarmak için mümkün olduğunca çok sayıda yemek için az miktarda shiitake mantar eklemenizi önerir.

Shiitake Mantarlarının Faydaları

En etkileyici faydalarından bazıları, kilo kaybına yardımcı olmak, kemiklerin güçlendirilmesi, cildin sağlıklı hale getirilmesi, iltihaplanmayı azaltmak, erken yaşlanmayı önlemek, onarım ve büyümeyi iyileştirmek ve dolaşımı arttırmaktır.

Cilt Sağlığı: Serbest radikallere ve oksidatif strese karşı vücudun her yerine mükemmel bir koruma sağlayan inanılmaz miktarda antioksidan bileşiği bulunur. Bunlar, cildin kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerine karşı korunmasına yardımcı olurken, aynı zamanda da yara ve lekelerin görünümünü azaltır ve cilde sağlıklı bir parlaklık kazandırır. Selenyumun iyi bir miktarı ile bu mantarların doğal akne tedavisi de denmektedir çünkü bu minerallerdeki eksiklikler genellikle akne belirtileriyle bağlantılıdır.

Kilo Kaybı: Sakız miktarı ile karşılaştırıldığında, sakallı mantarların besin yoğunluğu onları kilo vermeye çalışan insanlar için mükemmel bir besin maddesi yapar. Bu mantarların 100 gramında yaklaşık 35 kalori vardır, bu nedenle kilo verme çabalarına yardımcı olabilecek metabolizma ve dolaşımı uyarmanın yanı sıra kalori limitlerinden ödün vermeden mineral ve antioksidan düzeylerinizi artırabilirsiniz.

Enflamasyon: Bu mantarların az miktarda tüketilmesi bile kan dolaşımındaki enflamasyon moleküllerinde bir azalmaya neden olduğu gösterilmiştir ve temel olarak kaslar ve dokulara olan sinyali bloke eder. Bu artrit, gut, migren, iltihaplı bağırsak rahatsızlıkları ve bir dizi tahriş rahatsızlığı olan insanlar için büyük yardımcı olabilir.

Dolaşım: Bakır, genellikle göz ardı edilmesine rağmen sağlığımızın önemli bir bileşenidir. Vücudun aldığı demir miktarını artırabilir ve bu mantarların yüksek bakır içeriğine sahip olması nedeniyle, bu sağlıklı dolaşım için çok önemli bir öğe olabilir. Demir, enerji seviyelerini ve vücudun belirli bölümlerine kaynak dağıtımını artıracak kırmızı kan hücrelerinin üretiminde gereklidir.

Kanser: Şiitake mantarındaki aktif bileşikleri, birden fazla kanser türünde tümör büyümesini inhibe etmekle bağlantılı olmakla kalmaz, aynı zamanda, kanserli hücrelerde, sağlıklı hücrelere zarar vermeden apoptozu (programlanmış hücre ölümü) oluşturabilir.

Sindirim: Bu mantarların antimikrobiyal etkileri ve bağışıklık sistemini güçlendirme özellikleri onları sindirim için ideal hale getirir. Bu mantarların az miktarda ve orta miktarda yemesi, bağırsağınızdaki bakteri dengesini dengeler, sindirimi iyileştirir (diyet lif seviyeleri sayesinde) ve demir ve kalsiyum gibi besinlerin alım verimliliğini arttırır.

Enerji: B vitaminleri sıklıkla yanlış anlaşılmakta ve unutulmaktadır ancak metabolizma ve enerji üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Shiitake mantarlarının hepsi vücudun birçok fonksiyonunu optimize eden B2 vitamini, vitamin B6, pantotenik asit, vitamin B3 ve folat seviyesinde olur. Ayrıca, yarım bardak bir tavuk mantarı günlük önerilen enerji miktarının % 70'inden fazlasını sağlar ve bu da enerji metabolizmasında çok önemli bir elementtir.

Oksidatif Stres: Fenolik bileşikler, diterpenoidler, vitamin C, vitamin A, galik asit ve diğerleri de dahil olmak üzere pek çok antioksidanla birlikte, çiğ mantar, vücuttaki oksidatif stresini önemli ölçüde azaltabilir. Bu aktif bileşikler, kronik hastalıklara, erken yaşlanmaya, bilişsel sorunlara ve hatta kansere neden olmadan önce serbest radikalleri ararlar ve etkisiz hale getirir.

Bağışıklık Sistemi: Şiitake mantarında, bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri ile iyi bilinen C vitamini ile birlikte birçok farklı antioksidan bulunmaktadır. Daha da önemlisi, shiitake mantarında bulunan bazı mesajlaşma molekülleri, bağışıklık sistemimizin etkinliğini artırabilir ve potansiyel olarak zararlı allerjenlere ve diğer maddelere tepki süresini hızlandırabilir.

Büyüme ve Onarım: C vitamini dışında, kolajenin en önemli bileşenlerinden biri bakırdır. Tüm dokuların, kasların, kemiklerin, kan damarlarının ve cildin vücutta oluşturulması için kollajen gereklidir ve diyetimizde bulunan 4. en yoğun bakır kaynağı olan tavuk mantarları ile büyüme ve onarım oranlarımızı istikrarlı bir şekilde artırabiliriz. 

Kolesterol: Şiitake mantarındaki bazı bileşikler karaciğerdeki kolesterol üretimini inhibe edebilir ve plakların arterlerin ve kan damarlarının duvarlarında oluşmasını önleyebilir. Bu mantarların antioksidan etkileri aynı zamanda daha düşük toplam kolesterol düzeyleri ve daha hızlı metabolizma ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, shoitake mantarlarındaki sülfürik bileşikler kan agregasyonunu veya pıhtılaşmayı önleyebilir, bu da kardiyovasküler sağlığı daha da güçlendirir ve potansiyel olarak ölümcül kardiyak olayları önlemeye yardımcı olur.

Kan Basıncı: Şiatake mantarında bulunan benzersiz enzimlerin birine, kan damarlarının daralmasını önlemek ve böylece kan basıncını düşürmek için yardımcı olabilecek eritadenin adı verilir. Bu, kalp krizi, felçler ve ateroskleroz gibi kardiyovasküler komplikasyonlar açısından yüksek risk altında olan insanlar için çok önemli olabilir.

Şiitake Mantarlarının Kullanımı

Şiitake mantarları son derece çok yönlüdür ve çorbalara, güveçlere, salatalara, sebze yemeklerine, soya fasulyelerine, et yemeklerine, omletlere ve patates kızartmalarına eklenebilir. Şiitake mantarının lezzeti, tipik olarak odunsu veya toprak olarak tanımlanır, bu da mutfak uygulamalarında kullanımını sınırlar, ancak lezzetli yemekler genellikle mantarın doyurucu dokusundan yararlanabilir.

Tatlı tavuk mantarları satın aldığınızda, lezzet oldukça hafif olabilir, ancak mantarları onlarla pişirmeden önce kurutmak, lezzeti belirgin şekilde artırabilir ve onları bir sonraki güveçte lezzet ve beslenme için ideal bir ek haline getirir.

Şiitake Mantarlarının Yan Etkileri

Çok güçlü lezzetler gibi, mide bağırsak sıkıntısı, otoimmün hastalığın kötüleşmesi, güneşe duyarlılık ve alerjik reaksiyonlar gibi shiitake mantarlarıyla ilişkili bazı yan etkiler de vardır. Bu yan etkiler çoğunlukla mantarların büyük miktarda tüketildiği zaman ancak hassas mide veya çoklu gıda alerjisine sahip insanlar bu mantarları dikkatli bir şekilde yemelidir.

Mide Sorunları: Orta düzeyde antioksidan ve antienflamatuar etkiler sindirim sistemine yardımcı olabilir, ancak fazlası  aşırı rahatsızlık, mide bulantısı, kusma ve diyareye neden olabilir.

Otoimmün Hastalık: Bu mantarın bağışıklık kazandıran önemli özelliklerinden dolayı, multipl skleroz veya romatizmal artrit gibi otoimmün hastalıkları olan insanlar için güvenli değildir. Mantarın daha agresif bağışıklık faaliyeti uyarması nedeniyle, bu koşulların kötüleşmesine neden olabilir.

Güneş Hassasiyeti: Şiitake mantarında bulunan bazı bileşikler cildinizin güneş ışığına karşı duyarlılığını artıracak ve güneş ışığına neden olabilecek ve güneş ışığına karşı hassasiyet gösterecektir.

Allerjik Reaksiyonlar: Herhangi bir gıdayla olduğu gibi, bazı insanlar sakallı mantarlara karşı alerjiktir ve ağız, dil ve dudakların şişmesi, gastrointestinal rahatsızlık, karın ağrısı, diyare ve kusma gibi tepkimeler oldukça şiddetlidir.

Benzer Yazılar