Bitkisel
Sirken Otu Nedir? Sirken Otunun Faydaları Nelerdir? 12.12.2020

Adını bilmediğimiz onlarca ottan biri sirken otu. Adı çok bilinmese de şifalarıyla, faydalarıyla bir hayli göz dolduruyor. Çevremizde varlığını sürdüren ancak bazen farkına bile varmadığımız bir sürü bitki türü var. Sirken otunu bugüne kadar hiç görmemiş ya da tatmamış olabilirsiniz ancak faydalarını öğrendikten sonra mutlaka sofranıza katmak isteyeceksinizdir. Korona virüs pandemisi nedeniyle evde kaldığımız uzun bir süreç yaşıyoruz. Bu süreçte kimimiz evde ekmek yapma işine girdi, kimimiz farklı tariflerle kendi mutfağının şefi oldu. Diyeceğimiz o ki bu aralar evde geçirecek çok zamanımız var ve haliyle yeni lezzetlere ve tariflere de bir hayli açığız. Daha önce duymadıysanız bugün size şahane bir bitkiden bahsedeceğiz; sirken otu. Öncelikle sirken otu nedir kısaca değinelim. Sirken otu bitkisi ıspanağa benzeyen bir bitki türüdür. Doğada kendiliğinden yetişir ve ağırlıklı olarak Akdeniz ve Ege bölgesinde görülür. Ilıman bir iklime sahip olan bölgelerde kolaylıkla yetişir. İçerisinde A vitamini, B vitamini, C vitamini, protein, kalsiyum, lif, potasyum ve demir gibi birçok yararlı vitamin ve mineral bulunur. Sirken otu halk arasında yabani ıspanak, ak pazı, tel ıspanak, tellice otu, yabani ıspanak ya da yalancı ıspanak adıyla da bilinir. Sirken otuna ovalarda, çayırlarda ve hatta yol kenarlarında bile rastlamak mümkündür çünkü yazımızın başında da dediğimiz gibi kendiliğinden ve zahmetsizce yetişir. Sirken otu besin değeri açısından oldukça zengin bir yeşil bitki türüdür. Ispanak kadar hatta ıspanaktan daha faydalı olduğu söylenir. Bu kadar vitamin ve mineral zengini olan bir bitkinin faydaları da elbette sonsuz olacaktır. Şimdi gelin bu faydalara değinelim.

Sirken otunun faydaları nelerdir?

Sirken otunun pek çok faydası bulunur. Öncelikle belirtmek gerekir ki vücut kanını temizleyici bir etkisi vardır. Bu etki sayesinde vücutta oluşan iltihaplanmalara iyi gelebilir. Vücutta oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Sindirim sisteminin düzenlenmesine yarayabilir özellikle de mide rahatsızlığına iyi geldiği söylenir. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağladığı için kabızlık sorununa olumlu etki ettiği bilinir. Aynı zamanda güçlü bir idrar söktürücü olabilir. Doğal bir ağrı kesici olduğu söylenir özellikle diş ağrısı çekenler için kısa süreli doğal bir ilaç olabilir. Romatizmal ağrıların azalmasına destek olabilir. Yanı sıra sirken otu cilt sağlığı için de önemlidir. Demir ve kalsiyum açısından zengin bir bitkidir bu nedenle ıspanak gibi tüketilebilir. Lifli bir ot türüdür bu nedenle bağırsak problemlerini giderebilir. Ülkemizde yaklaşık 10 farklı sirken otu çeşidi olduğu bilinir. Rengi koyu yeşil tonlarında olan bu bitki ıspanak ile benzerdir. Sirken otunun anne sütün miktarını ve kalitesini arttırdığı da söylenir. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarından kaynaklanan cilt lekeleri üzerinde de iyi bir etkiye sahip olduğu bilinir. Sirken otunun faydalarından bahsetmişken zararlarına da değinmeden geçmeyelim. Sirken otunun zararlarına baktığımızda aslında çok büyük etkiler görülmüyor. Sadece her şeyin fazlası zarar mantığından çıkmamak gerekir. Sirken otu çok tüketildiğinde mideyi yorabilir ve mide rahatsızlıkları oluşabilir. Ayrıca böbrek rahatsızlığı yaşayanlar için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Kronik rahatsızlığı ya da alerjik bir bünyeye sahip kişilerin de dikkatli tüketmesi gerekir. Fazla tüketimi neticesinde sirken otu zehirlenmesi görülebilir. Sirken otunu çiğ tüketmek ya da pişmiş halini aşırı miktarda yemek sirken otu zehirlenmesine yol açabilir. Sirken otunu sofranıza katmadan önce olası yan etkileri için doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sirken otu nasıl kullanılır?

Aslında ıspanağın kullanıldığı tariflerde sirken otu kullanılabilir çünkü dediğimiz gibi ıspanakgiller familyasındandır zaten. Sirken otunu haşlayarak tüketebilirsiniz. Üzerine yoğurt dökebilir baharatlarla zenginleştirebilirsiniz. Düzenli kullanımda bağırsak sorunlarınıza da olumlu etki edecektir. Ispanağı kullandığınız hemen her tarifte sirken otu kullanabilirsiniz; sirken otu yemeği yapabilir ya da kavurup zeytinyağlı bir yemek yapabilirsiniz. Nefis börek tarifleri yapabilir yanı sıra gözleme gibi pratik lezzetler de yapabilirsiniz.

Sirken otu nerede yetişir?

Sirken otu yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ılıman iklimlerde zahmetsizce ve kendiliğinden yetişir. Ova ve çayırların yanı sıra yol kenarlarında dahi sirken otuna rastlamak mümkündür. Sirken otunu almak için ovalara, tarlalara gitmeye gerek yok. Piyasada satılan sirken otu tohumunu alabilir ve saksıda kendiniz de yetiştirebilirsiniz.

Benzer Yazılar