Beslenme
Siyah Çayın Faydaları Nelerdir? 09.10.2016

Çay tüm dünyada popüler bir içecektir. Kurutulmuş çay karışımı, sıcak su ile bir araya geldiğinde, günün herhangi bir zamanında tatmin edici bir içecek haline gelmektedir . Siyah çay 500'den fazla yıldır popüler bir içecek olmuştur .

Bazı çaylar diğerlerinden daha sakinleştirici etkisi varken kafein kendinizi dinç hissetmenizi sağlayabilir . Bazı sağlıklı bir microbiome teşvik etkileri, bağırsak için uygundur. Çay da antioksidan potansiyele sahip flavonoidler içerir. Antioksidanlar sağlıklı hücreleri tutmaya yardımcı olur ve aynı zamanda koroner kalp hastalığı ve bazı kanser türleri riskini azaltma özelliğine sahiptir.

4 ÇEŞİT ANA ÇAY TÜRÜ VARDIR

SİYAH,YEŞİL,BEYAZ VE COLONG  olarak 4 çeşit çay türü vardır . Siyah ve yeşil çay Dünya çapında tüketilen çay türlerini oluşturmaktadır .

Siyah çay , Avrupa ve Kuzey Amerika’da çok daha popülerdir . Doğu Yarımkürede, özellikle Çin ve Japonya’da Yeşil çay olduça popülerdir .

İYİ BİR ANTİOKSİDAN KAYNAĞIDIR

Yeşil çaydan daha az olsa da, siyah çay da antioksidan içerir. Çay yapılış şekillleri sağlığa olan etkilerini değiştirebilir. Oksidasyonu ve antioksidanı serbest bırakmak için, siyah çayı yüksek sıcaklıklarda demlemek gerekir.

Siyah çayı demleme sırasında, düşük sıcaklıklarda antioksidanlar serbest kalır. (90°C 194°F) Kaynamaya yakın sıcaklıkta önemli ölçüde antioksidan potansiyeli artar. İngilizler tarafından yapılan bir araştırmada; poşet çay flavonoidlerin çıkmasını önlemek için kullanılmıştır .Özellikle süt ekleyerek ,siyah çay antioksidan etkileri engelleyebilirsiniz.

KANSER RİSKİNİ AZALTIR

Siyah çayın, kanser riskini azaltmak üzerine yapılan araştırmalar önemli bir odak noktasıdır. Ulusal Kanser Enstitüsü Kanser başlangıcını önlemek için kullanılabileceği iddaa ediliyor.

Siyah çay prostat kanseri riskini azaltma da etkili olduğunu 2013 yılında  bir çalışmada bulundu. Siyah çayın yumurtalık kanserini önlemek için potansiyeli araştırılmakta.

Çay flavonoidler gelen antioksidanlar gibi diğer kanser risklerini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Yeşil çay daha fazla antioksidan ve daha iyi sonuçlar verebilir , siyah çaya göre daha fazla olsa da, son araştırmalar, siyah çayın kanser riskini azaltması için yardımcı olabileceği gibi umut verici işaretler gösteriyor.

KAFEİN SİZİ KENDİNİZE GETİRSİN

Bildiğiniz gibi, siyah çay iyi bir kafein kaynağıdır. Kafeinsiz çay bile 12 mg kafein içerebilir.

Sonuç olarak, siyah çay; zihinsel uyanıklığı ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı olabilir.

Siyah çayın yan etkileri hafif olsa da, kafein içeriği sinirlilik ve uyarılmaya neden olabilir.

KALP SAĞLIĞINIZI KORUYUN

Kalp için ,siyah çay etkili bir rol oynar . Kalp hastalığı olanların, kafeinli içeceklerden uzak durması gerekirken; kalp hastalığı olmayanların ise kalp sorunları yaşama riskini önemli ölçüde azalttığını gösteren kanıtlar vardır. Siyah çay içme ; pıhtılaşma ve iltihapları azaltmaya yardımcı olur. Siyah çay kardiyovasküler risklerin azaltılmasını ve genel olarak araştırmaya katılan antioksidan seviyelerini geliştirilmesine katkıda bulunmuştur.

ŞEKER HASTALIĞINI ÖNLEMEK

Siyah çayın sağlık yararları bunlarla da bitmiyor. 2013’ de bir çalışmada , diyabet hastalarında görülen yemek sonrası kan şekerinin kontrolüne yardımcı olduğunu açıklandı. Siyah çay, şeker hastalığı olan insanların tedavisinde yardımcı olmak için kullanılan diyetlere dahil olabilir.

SAĞLIKLI BAĞIRSAKLAR

Tüm bakteriler tehlikelidir. Aslında, sağlığımız için gerekli olan vücudumuzda yaşayan bakteriler vardır. Bağırsaklarımızda bazı yararlı bakteriler bulunmaktadır ve bunlar da gıdaları yıkmaya yardımcı olurlar. Siyah çay hayatta kalmak için ihtiyacınız olan bakterilerin bazılarını  bağırsaklarda daha açık hale getirir.

Siyah çay genellikle sufentanil bakteri enfeksiyonunun neden olduğu ülser, mide ve bağırsakları korumaya yardımcı olmaktadır.

Benzer Yazılar