Faydalı Yiyecekler
Siyah Cevizin İnanılmaz Faydaları Nelerdir? 19.09.2018

Siyah Cevizin İnanılmaz Faydaları

Siyah ceviz ağacının önemli sağlık yararları arasında çok çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etme, kalp sağlığını iyileştirme, antifungal koruma sağlama, inflamasyonu azaltma, dolaşımını azaltma, kan basıncını düşürme ve belirli kanser türlerini önlemeyi içerir. Siyah ceviz ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirimi düzenler.

Siyah Ceviz Nedir?

Juglans nigra'nın bilimsel ismi olan siyah ceviz ağacı, 1600'lerin ortalarında Avrupa'ya tanıtıldı, ancak Amerika ve Avrupa'nın ötesine yayılmadı.  Siyah ceviz, ABD’ye ve ayrıca Güney Kanada’nın bazı bölgelerine özgü büyük bir yaprak döken ağaçtır. Bu ağacın dişi çiçekleri çiçek açar ve genellikle dört veya beş kümede bir fındık haline gelir. Bunlar daha sonra hem kabuk hem de somunun kendisinin tıbbi faydaları dahil olmak üzere çeşitli kullanımlar için hasat edilebilir. Siyah ceviz, hem Amerika hem de Avrupa'daki popüler yiyecek kaynaklarıdır ve şeker, dondurma, şekerleme ve salataların yanı sıra tavuk, domuz eti ve makarna yemeklerinden her şeyde bulunabilir.

Siyah Ceviz çok daha fazla övülmektedir çünkü daha yaygın olarak kullanılan kuzeni olan İngiliz cevizinden çok daha fazla yağ asidi ve protein içeriğine sahiptir.  Omega-3'lerin ve eşsiz organik bileşiklerin bu yüksek konsantrasyonu, iyi bir beslenme profili gibi siyah ceviz veren ektir. Doğrudan siyah ceviz tüketebilir veya ceviz kabuğu tozunu kullanabilirsiniz.

Siyah Cevizin Sağlık Açısından Faydaları

Siyah Ceviz Sağlık Yararları Şunlardır:

Antifungal Eylem

Candida albicans  vücutta maya enfeksiyonlarına neden olabilen ve kötü beslenme alışkanlıkları ile şiddetlenen çok yaygın bir ajandır. Ancak siyah ceviz, bağırsak ortamını kandida mantarı için çok nadiren barındırabilen juglon ve tanenler içerir, böylece vücudunuzu kan damarlarının duvarlarının zayıflamasına ve kan akışınızda artan toksisiteye karşı korur. Aynı antifungal etki, sporcunun ayağına, saçkıran kaşığına ve diğer yaygın mantar enfeksiyonlarına karşı siyah cevizi etkili kılar.

Cilt Bakımı

Siyah ceviz kabuğu öğütülerek, ince bir toz oluşturulabilir ve cilt için bir macun haline getirilebilir. Zengin antioksidanlar ve yararlı yağ asitleri, cildin sağlığını ve görünümünü etkileyebilir, lekeleri, sivilceleri ve akneleri önleyebilir ve sedef ve egzama gibi cilt durumlarını temizleyebilir. Toz tentürün doğrudan kullanımı cilt için çok güçlü olabilir, bu nedenle diğer taşıyıcı kremler ve doğal tuzlarla karıştırılabilir.

Sindirimdeki Yardımlar

Siyah cevizin doğal anti-enflamatuar aktivitesi, sindirim sürecini normalize etmeye ve atılımı düzenlemeye yardımcı olacak şekilde mide rahatsızlıklarını, kolonun veya bağırsağın iltihaplı duvarlarını rahatlatır.  Siyah ceviz, hem kabızlığı hem de ishali rahatlatır ve vücudun tüm gastrointestinal sistemini etkin bir şekilde dengeler. Bazı insanlar konsantre cevizlerde laksatif olarak siyah ceviz kullanır, ancak bu uzun bir süre tavsiye edilmez.

Kalp Sağlığını Geliştirir

Yüksek omega-3 yağ asitleri ve faydalı bileşikler, siyah cevizleri kalp sağlığı için hayati öneme sahiptir. Omega-3 yağ asitleri vücuttaki tehlikeli LDL kolesterolü ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğinden, her gün birkaç ceviz yemek vücudunuzdaki kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir.   Bu, tansiyonunuzu düşürmenize, kardiyovasküler sisteminizdeki gerginliği azaltmanıza, ateroskleroz gelişme olasılığınızı azaltmanıza ve kalp krizi, inme ve koroner kalp hastalıkları riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bağışıklığı Artırır

Bağışıklık sisteminin sağlığını artırmak için antifungal aktivitesiyle birlikte, siyah ceviz de antioksidan bakımından zengindir. Belli türdeki kansere ve kronik hastalıklara neden olan serbest radikalleri nötralize ederek vücudu önemli ölçüde koruyabilir. Siyah ceviz aynı zamanda antiviral ve anti-parazittir ve vücudunuz için kapsamlı bir savunma hattı sağlar.

Solunum Durumlarını İyileştirir

Anti-inflamatuar doğa tahriş ve inflamasyonu rahatlatabileceğinden, siyah ceviz özü ile karıştırmak boğaz ağrılarını yatıştırmak için çok etkili olabilir.

Kanseri Önler

Siyah cevizlerin kanser karşıtı etkileri üzerinde daha fazla araştırma yapılmakta ve sonuçlar şimdiye kadar çok ümit vericidir.   Pek çok polifenolik bileşik ve yağ asidine ek olarak, siyah cevizde bulunan organik bileşik juglon, vücutta anti-tümör ve anti-kanserojen aktiviteye katkıda bulunur, büyümeyi yavaşlatır veya çeşitli kanser türlerinin gelişmesini engeller.

Dikkat Edilmesi Gerekenler : Somun alerjileri Amerika Birleşik Devletleri'nde çok yaygındır ve çok tehlikeli olabilir. Ceviz, hassas fındık alerjisi olanlarda anafilaktik şokun yaygın nedenleridir. Bu nedenle, diyetinize veya bitkisel takviye rejiminize siyah ceviz eklemeye karar verirseniz, bir doktora danışın ve somunlara karşı hassas olmadığınızdan emin olun. Cilt döküntüsü aynı zamanda pudra veya tentür cilde uygulandığında yaygın bir yan etkidir, ancak bu genellikle kaybolur ve ciddi sayılmaz. Hamilelerin siyah cevizleri topikal veya oral olarak kullanılması önerilmemektedir.

Benzer Yazılar