Şifalı Bitkiler
Siyah Mantar Nedir? Siyah Mantarın Faydaları Nelerdir? 19.09.2018

 

Siyah mantar adı özellikle sağlıklı görünmese de, bu mantarlar şaşırtıcı derecede çok sayıda sağlık yararına sahiptir.

Siyah Mantar Nedir?

Auricularia auricula olarak bilinen siyah mantar mantarları, yüzyıllardır geleneksel Çin tıbbının temelidir. Aynı zamanda ahşap kulak veya bulut kulak mantarları olarak da bilinir, insan kulağına benzerliklerinden dolayı, bu koyu siyah ve kahverengi mantarlar taze iken çiğneme yapısında  ve kuruduğunda çok sert bir yapıya sahiptir.  Çin ve Japon mutfağında yaygın olarak kullanılır. Tadı istiridye veya shiitake mantarları ile karşılaştırılabilir.

Siyah Mantarın Faydaları

Diğerlerinin yanı sıra kan dolaşımına, kalp sağlığına ve kronik hastalığa olumlu etkileri de dahil olmak üzere, siyah mantarın birçok etkileyici yararı vardır.

Kan Dolaşımı

Siyah mantar aşırı derecede yüksek demir içeriği ile bilinir ve anemi için popüler bir tedavidir. Demir, protein, vitamin ve polisakkaritler açısından zengindir. Bu mantardaki terpenoidlerin, antijen aktivitesini önleyerek alerji hastalarına yardımcı olduğu düşünülmektedir.

İtihap

Bu tür mantarlardaki yüksek polisakkarit içeriğinin çeşitli tıbbi faydaları vardır. Özellikle mukoza dokusunda iltihaplanmayı önler ve Alzheimer hastalığından sorumlu olan kilit bir enzimi inhibe eder. 

Kalp Sağlığı

Bu tür bir mantarda bulunan polisakkaritler, kan kolesterolü ve trigliseritleri azaltabilir. Ayrıca, kan viskozitesini düzenleyen ve kalp hastalığı veya inme riskini azaltan bir antikoagülan görevi gören trombosit kümelenmesini de inhibe ederler.  Bu mantar, hipertansiyon tedavisi için, kan pıhtıları ve tromboz riskini azaltarak kullanılır.

Kronik Hastalık

Siyah mantardaki B2 vitamini, hücreleri serbest radikallerden koruyan ve kanser riskini azaltan güçlü bir antioksidan görevi görür. Aynı zamanda fiziksel stres üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler.

Vücudu Detoksifiye

Bu mantar, pestisitlerin ya da ağır metal kalıntısının etkisini azaltmak için genellikle hafif toksik niteliklere sahip olabilecek gıdalarla eşleştirilmiş bir detokslayıcıdır.  Bu mantar türünün, radyasyon ve kemoterapinin etkilerini ortadan kaldırdığı gibi, akciğerlerden ve sindirim sisteminden gelen kirleri de çekeceği düşünülmektedir.

Kilo Kaybı

Bu mutfak mantarındaki pektin ve diyet lifi, yağ emilimini engelleyerek obeziteyi önlemeye ve kilo kaybını teşvik etmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Dikkat Edilmesi Gereken Yan Etkileri Nelerdir? 

Aşağıdaki sağlık koşullarına sahipseniz siyah mantar dikkatli bir şekilde tüketilmelidir.

Kan Pıhtılaşması: Pıhtılaşmayı önleyebildiği için, kan hastalıkları için ilaç kullanan hastalar siyah mantar almamalıdır. Planlanan ameliyattan en az iki hafta önce siyah mantar almayı bırakın.

Hamilelik: Hamilelik veya emziren kadınlar, bu mantarı herhangi bir şekilde kullanmamalıdır, çünkü bebek üzerinde potansiyel olarak olumsuz etkileri olabilir.

Benzer Yazılar