Faydalı İçecekler
Soğan Suyu Nedir? Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir? 20.09.2018

 

Allium cinsine ait olan Alliaceae familyasındaki bütün bitkilere soğan adı verilmektedir. Anavatanı Güneybatı Asya olmakla birlikte günümüzde ise tüm dünya üzerinde yayılmıştır. Soğanın taze ve kuru soğan olarak tüketebilmek ile birlikte suyu da tüketilebilmektedir. Soğan suyu yemeklerde ve salatalarda kullanılmaktadır.

A ve B vitamini ile C vitaminlerince oldukça zengindir. Bununla birlikte magnezyum, potasyum, kalsiyum, sodyum, iyot, fosfor ve kükürt mineralleri de içeriğinde bolca bulunmaktadır. Bağışıklık sistemi üzerinde son derece etkili bir besin kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Ayrıca grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşme süresini kısaltır, vücuda kuvvet verir. Hem zihinsel hem de bedensel yorgunluğu giderir. Zindelik verir. Yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkilidir. Nefes darlığını ve öksürüğü keser. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Bazı kanser türlerine karşı da koruyucudur. Kandaki şeker düzeyini kontrol altına alan soğan, şeker hastaları açısından son derece yararlıdır. Böbreklerde ki kumların ve taşların düşürülmesine yardımcı olur ve aynı hastalıkların tekrar etmesini önler. Mikrop öldürücü özelliği ile hem vücuttaki hem de kandaki zararlı maddelerin temizlenmesini sağlar. Sindirim sisteminin çalışmasını düzenleyerek hazmı kolaylaştırır. Karaciğerin çalışmalarını düzenler. Afrodizyak etkisi ile cinsel isteği arttırır. Kemik erimesine karşı kemikleri korur. Haricen kullanıldığında da egzama ve dolamanın tedavisinde etkilidir.

Anemi Tedavisinde Yardımcıdır

Anemi vücutta bulunan kan hücrelerinin sayıca az olmasıdır. Halk arasındaki genel tabiriyle kansızlık tedavisinde kullanılabilecek en etkili yöntemlerden biri soğan suyu kürüdür. Soğan suyu içerisinde bulunan demir sayesinde günlük demir ihtiyacının önemli ölçüde sağlanmasını sağlar. Ancak tek başına yeterli gelmeyecektir, bu sebeple demir açısından zengin besinlerin soğan suyuna ilave olarak tüketilmesi gerekir.

Saç Sağlığını Korur

Soğan suyu sağlıklı bir şekilde saç uzamasını teşvik eder. Bunun yanında saç derisinin temizlenmesini sağlayan doğal bileşenler içerir. Soğan suyu bünyeden toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu için  saç köklerinin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayabilmektedir. Güçlü ve sağlıklı saç kökleri de saç dökülmesini engeller. Şampuanla soğan suyunu birleştirerek saçlarınızı yıkadığınızda saç dökülmesini azaltabilirsiniz. Bunun yanında kepek sorununu da ortadan kaldırabilir.

Ayrıca soğan suyu kepeklerin neden olduğu kaşıntıların giderilmesine yardımcı olabilir. Soğan suyunun antibakteriyel özelliği 1-3 hafta saça uygulandığında sağlıklı bir deri ve saç elde etmeye yardımcı olabilir. Soğan suyu sağlıklı saç derisi ve saç için gerekli olan C ve  B6 vitaminleri yanında potasyum, magnezyum, germanyum ve kükürt içermektedir.
Saç dökülmesi sorunlarını ortadan kaldırmak için yatmadan önce saç kökleri üzerinde dilimlenmiş çiğ soğanı ovalayın. Bir saat kurumaya bırakın ve daha sonra zeytinyağı ile saç derinize masaj yapın. Gece sabaha kadar bu şekilde bırakın ve ertesi sabah saçlarınızı şampuan ile durulayın. Birkaç gün içinde saçınızın kalitesini fark edeceksiniz. Bir kaç hafta boyunca bu işleme devam edin, 2-3 hafta sonra belirgin bir şekilde saçlarınızın sağlıklı değişimini göreceksiniz.

Cilde Faydaları

Soğan suyu da akne için iyi bir tedavi yöntemidir. Bunun için, etkilenen bölgelere tatbik edilmeden önce bal ya da zeytin yağı ile karıştırılmalıdır. Kahverengi ve kara lekeleri tedavisi için soğan suyu ve zerdeçal macunu bir arada kullanabilirsiniz. Bunun için hazırladığınız macunu etkilenen bölgelere masaj şeklinde uygulamanız yeterlidir. Macunu uyguladıktan sonra bir saat saçlarınızda bekletin aynı zamanda cilde de uygulayabilirsiniz. 2-3 hafta bunu tekrar ettiğinizde gözle görülür farkı hissedeceksiniz. Soğan suyu aynı zamanda mantar sorunları içinde kullanılabilir.

Kulak Ağrılarını Giderir

Eğer şiddetli kulak ağrısı sorunları yaşıyorsanız kulağınıza bir damla soğan suyu damlatarak  bu durumdan kurtulabilirsiniz. Soğan suyunun içerdiği esans yağları sayesinde hızlı bir şekilde kulak ağrılarından kurtulmanız mümkün. Kulak enfeksiyonlarına karşı soğan suyu inanılmaz etkiler yapabilmektedir. Bunun dışında kulak çınlamaları için de soğan suyunun faydalarından yararlanabilirsiniz.
Soğan suyunu kaynayan suyun içerisine ekleyerek çıkan buharı yüz cildinize uygulayabilirsiniz bu cildin yumuşamasını sağlar. Bunun yanında sıcak suda kalan soğan suyunu kulak damlası olarak kullanabilirsiniz.

Solunum Problemlerini Giderebilir

Soğan suyunun solunum yolları ile alakalı sorunlara da ciddi anlamda katkı sağladığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bunun yanında soğuk algınlığından dolayı meydana gelen solunum yolu hastalıklarını giderebilir. Fonksiyonlarını yitirme aşamasına gelen mukusların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilir. Soğan suyu ve bal karışımı şiddetli öksürükleri giderebilir ve bronşlar üzerinde hissedilir rahatlama yapabilir.
Astım ataklarını daha kısa sürede ve çabuk atlatılmasını sağlayabilir. Astım ataklarını savuşturmak için soğan suyunu balla karıştırın ve tüketin bu rahat bir gece geçirmenize yardımcı olacaktır. Soğan suyu biraz mideyi ve yemek borusunu yakabilir ama anlık bir rahatlama sağlayabilir.
Bal ve limon suyu karşımı yarı yarıya olmalıdır, yani bir tatlı kaşığının yarısı bal yarısı da soğan suyu olmalıdır.  Bu karışımı hazırladıktan sonra 5-6 saat bekletmeniz ve daha sonra tüketmeniz etkisini arttırır. Karışımın bronşlarda kesin bir rahatlama sağlaması için 2-3 gün boyunca yetişkinlerde günde 2-3 kere 4-5 yaş üzeri çocuklarda ise daha az miktarlarda ve sabah akşam olabilir.

Aç karınla soğan suyu midede yanma hissine neden olacağı için yemekten 30-40 dakika sonra alınması önerilir.

Kanseri hücrelerininin Oluşmasını Engeller

Soğan hakkında yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak soğan tüketen insanların, tüketmeyenlere oranla kansere yakalanma ihtimallerinin çok düşük olduğu belirlenmiştir. Doktorlar kuru soğan tüketiminin kanser hücrelerinin oluşmasını engellediği gerekçesiyle hastalarına soğan suyu tüketimini tavsiye ediyor. 32 ülke arasında yapılan bir istatistik çalışmasına göre soğan kullanımının yüksek olduğu ülkelerde prostat kanserine bağlı olarak yaşanan ölüm sayısının oldukça düşük olduğu tespit edilmiştir. Soğan içerisinde bulunan maddeler sayesinde kanser hücreleri ile savaşacak ve vücut direncini arttıracaktır.

Mide Sorunlarını Giderebilir

Soğan suyunun mide ve mide ile ilgili bozukluklara birçok farklı  açıdan  faydalıdır. Soğan midede rahatlama sağlayan anti bakteriyel ve anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Bunlar kronik kabızlık ve aşırı gaz sorunlarını giderir. Soğan suyunun bu özelliği  kolik sorunlarının tedavisinde tedavisinde ve çocuklarda solucanlardan kurtulmaya yardımcı olabilir. Kolik tedavisi için, yumuşayana kadar bir miktar suda soğanı haşlayın ve daha sonra haşladığınız soğanı çocuğa yedirin, soğanın bir kısmını sadece hepsi midenin yanmasına neden olabilir.Soğan suyu artrit ve gut hastalıklarına iyi gelir. İdrar yolu ile vücutta toplanan gereksiz sıvıları dışarı atabilir. Bu özelliği böbrek taşlarının oluşumunu önlemede yardımcı olduğu gibi, bazı hastalarının idrar yoluyla küçük taşlar düşürmesini sağlayabilir.

Burun Tıkanıklığı ve Balgama İyi Gelir

Özellikle grip ve nezle dönemlerinde sıklıkla yaşanan burun tıkanıklığının en etkili çözümlerinden biri soğan suyudur. Ancak bu yöntem çok fazla bilinmiyor. Soğan antiseptik özelliği sayesinde burun tıkanıklığı ve balgam konusunda tedavi amaçlı olarak kullanılır.

Kolesterolü Dengeler

Kolesterol hayvansal gıdalar sayesinde vücudumuza aldığımız bir lipid yani yağ türüdür. Yüksek kolesterol ise hayvansal gıdaların tüketimi sonucu damarlarımızda tıkanıklık oluşmasıdır. Damarda yüksek oranda biriken kolesterol bir süre sonra felç, damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklar ile ortaya çıkacaktır. Soğan suyunun bilinen bir diğer faydası da kolesterol düzenleyici özelliğidir. Özellikle et yemekleri sonrasında tüketilen soğan suyu kolesterolü kontrol altına alacaktır. Her gün düzenli olarak soğan suyu tüketen kişilerin iyi kolesterol oranı %30 oranında yükselmektedir.

Polikistik Over hastalığını Önler

Kadınlar arasında çok yaygın bir biçimde gözlenen polikistik over yada kısaltılmış hali ile pko hastalığı yumurtlama düzensizliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. Polikistik over hastalığında rahimde kist oluşumu başlar. Soğan suyu kürü uygulaması bu hastalığın en etkili tedavilerinden biridir. Polikistik over hastalarının 1 ay boyunca düzenli olarak soğan suyu tüketmesi sonucunda kistlerin küçülmesine hatta bazı hastalarda kistlerin tamamen kaybolmasına sebep olabilir. Kaynatılmış soğan suyu kullanımı polikistik over sendromunun yanı sıra erken menopoz yaşayan kadınlar içinde tedavi amaçlı kullanılır.

Peki , Soğan Suyu Nasıl Hazırlanır?

Soğan suyu; Genel anlamda mucizevi bir ilaçtır. Soğan suyu kürü yapmak isteyen  kişilerin ilk olarak bilmesi gereken düzenli bir kullanımın şart olduğudur. Soğan suyu küründen fayda görmek için en az 15 günlük düzenli kullanım şarttır. Maliyet olarak da son derece uygun olan soğan suyu kürünün hazırlanışı oldukça kolaydır. 

Malzemeler

   • 1 adet kahverengi kabuklu kuru soğan


  • 2 su bardağı su

 

Hazırlanışı

   • Soğan suyu hazırlarken soğanın kök ve kabukları da kullanılır. Bu yüzden hijyen için soğanı yıkayıp sirkeli su içerisinde 10-15 dakika bekletmek gerekir.


  • Sonrasında sirkeli su içerisinde beklettiğimiz soğanı bir kez daha yıkayıp 4 eşit parçaya bölmeliyiz.


  • Soğan parçalarını küçük bir tencere içerisine alıp üzerine 2 su bardağı klorsuz suyu ekleyerek 5 dakika boyunca kaynamaya bırakıyoruz.


  • Soğan suyumuz böylece hazır olacaktır. 5-10 dakika boyunca dinlenmeye bıraktığımız soğan suyumuz kullanıma hazır hale gelecektir.
     

 

Benzer Yazılar