Sağlıklı Tarifler
Soğanın Bilinmeyen Faydaları 20.04.2017

Sıklıkla duyduğumuz soğanın kanserden koruma özelliği yanında bilmediğimiz nelere faydası varmış öğrenince çok şaşıracaksınız!  • Soğanların mikroorganizmaları ve mikropları öldürme kabiliyeti vardır.


  • Besin içeriği nedeniyle C vitamini içeriği ve fitokimyasalların varlığı nedeniyle, soğan bağışıklık sistemini geliştirir.


  • Soğanlar ayrıca kan şekeri düzenleme kabiliyetine sahip olan krom içerirler.


  • Aynı zamanda enfeksiyonları iyileştirebilir ve inflamasyonu azaltabilir.


  • Pişmemiş soğan tüketimi yüksek LDL kolestrol üretimini azaltacaktır ve bu nedenle kalbinizin sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.


  • Soğan, bilinen güçlü bileşeni nedeniyle kanseri de önleyebilir.


  • Bir Arı ıssırığına , ağrıyı hafifletmek için soğanı kullanabilirsiniz.


  • Soğanın gevşemiş radikalleri temizlediği gerçeğinden dolayı mide ülseri riskini azaltmanıza yardımcı olur.

Yatmadan Önce Ayak İçinize Soğan Yerleştirmenin Faydaları

Soğanların birçok  farklı spor yaralanmalarını tedavi etme kapasitesine sahip olmasına rağmen, günümüzde organizmanızdan zehirleri atmak için de soğanı kullanabilirsiniz.

Soğan tropikal bir hava temizleyicisi olarak dikkate alınır, bu da tropikal tüm mikroorganizmaları ve mikropları öldüreceği anlamına gelir.

Soğanlarda bulunan fosforik asit kanınıza girecek ve bu şekilde arınmış olacak, ayrıca grip mikroplarını ve mikroorganizmalarını da yok edecektir.

Soğanları ayak içinizdeki belli meridyenlere koymalısınız. Bu şekilde doğru tedaviyi uygulayabilirsiniz.

Nasıl Uygulanır?

Yapmanız gereken tek şey, soğanları dilimlemek , ancak hepsinin bir bütün olarak hareket etmesi için düz daireler olduğundan emin olun. Ve sonra büyük bir dilim alın ve her ayağınızın altına koyun. Ve pamuklu çoraplar giyerek yatağınıza girebilirsiniz .

Soğan, gözenekleri ve cilde emilen fosforik asit sayesinde kanınızı arındırmanıza yardımcı olacaktır.

Ayaklarda 7000  kadar sinir ucu olduğu biliniyor. Bu yüzden bu tedavi genel anlamda sinir uclarına ulaşacaktır.

KULAĞINIZA SOKULAN SOĞANIN AKIL ALMAZ FAYDALARI

Gıdaların mucize denilebilecek etkileri olabilir ancak soğanın yeni keşfedilen özellikleri onu bambaşka bir noktaya taşıyor. Burada okuyacaklarınız belki de yıllardır “Benimkinde soğan olmasın” diyerek restoranlarda, lokantalarda hor gördüğünüz soğan hakkındaki düşüncelerinizi tamamen değiştirebilir.
Kokusu olsun, kesildiği zaman gözleri yaşartıyor oluşu olsun kimilerinin soğanla yıldızı bir türlü barışmaz. Ancak soğan sandığınızdan çok daha özel bir gıda olabilir. Tek başına bir ecza dolabı desek yanlış olmaz.  Önyargılarınızı bir kenara bırakın ve soğanın gizemlerine kendinizi hazırlayın. Bir sepet soğanla üstesinden gelemeyeceğiniz rahatsızlık yok.

Öksürüğe Son Verin

Bir türlü kesilmeyen öksürükleriniz mi var? Eczaneden aldığınız şuruplar bir işe yaramıyor mu? Sizin İhtiyacınız olan şey soğan suyu. Evet belki  pek hoş kokmayacak ama sakızla, diş macunuyla o kokuyu bastırabilirseniz soğan suyu öksürüğünüzü kısa sürede bünyenizden söküp atacaktır.

Düşmeyen Ateşi Ortadan Kaldırın

Ateşiniz düşmüyor ve  fitil tedavisine karşı direniyor musunuz? O zaman yapmanız gereken şey soğanla ateşinize son vermek. Korkmayın soğanı fitil niyetine kullanmayacaksınız, çorabınızın içine ayak tabanınızla temas edecek şekilde koyacağınız soğan dilimleri mucizevi şekilde ateşinizi düşürecek.

Bir Daha Nezle Olmayacaksınız

Nezleniz bir türlü geçmiyor mu? Kendinize bir soğan partisi vermenizin zamanı gelmiş demektir. Çayınızın içinde bir adet dilimlenmiş soğanı kaynatıp için, yanında da tuzlu soğan halkaları yiyin. Vurun kafayı yatın, uyandığınızda kesinlikle daha iyi hissedeceksiniz.

Kulak Rahatsızlıklarına Son

Kulak vücut için kritik bir organdır. Neredeyse bütün dengemizi sağlayan bir organdır. Ona bir zarar geldiğinde sıkıntı büyük oluyor. Kulakta yaşanan uğultu, çınlama ve ağrı gibi durumların acısını yaşayan bilir. Böyle bir durumda yapılması gereken, soğanın cücüğünü ikiye bölüp kulaklara tıpa gibi koymaktır. Birkaç saat içerisinde soğan sıkıntı neyse inanılmaz şekilde tedavi edecektir.

Psikolojik Yardımcı

Bilinen bir gerçektir insanların belirli aralıklarla ağlaması gerekir. Bu hem göz sağlığı, hem de duygusal birikimlerin dışarıya atılması için gereklidir. Hatta olur olmadık saçma zamanlarda yok yere ağladığınızı görüp şaşırabilirsiniz. Soğan kesildiği zaman ağlatıcı özelliğiyle kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda sizi ağlatarak rahatlatır. Dalga geçmiyoruz, tavsiye edilen bir deşarj yöntemidir.

Yaralanmalarda Soğan Kullanın

Bazı bitkilerin insan vücudundaki yaralanmaları çok hızlı bir şekilde tedavi ettiği bilinen bir gerçektir.  Bunlar arasında Aloe Vera en etkili olanların başında geliyor. Ancak her evde, her markette Aloe Vera bulmak mümkün değil ve Aloe Vera çok da ucuz bir bitki değildir. Fakat bu bitkinin muadili, hali hazırda evinizde duruyor olabilir.  Soğanın iç çeperindeki zarlar Aloe Vera ile hemen hemen aynı özelliğe sahiptir.  Yaralanmalarınızda,  bu zarları ayıklayıp hemen sıkıntılı noktanın üstüne koyun ve mucizeye şahit olun.

Cerrahi İzlere Son

İlginçtir soğan sadece gündelik yaralanmalarda değil, çok daha problemli yaralanmalarda hatta cerrahi operasyonlardan sonra kalan izlerin toparlanmasında da büyük bir alternatif tedavi konumunda. Yaralardan kalan izlerin kaybolmasını hızlandıran bir etkiye sahip olan soğanın bu konuda sihirli özelliklere sahip olduğu bir gerçektir.

Enfeksiyon Karşıtı

Vücudunuzdaki bir yara enfeksiyon kaptıysa, hastaneye ulaşmadan önce sizi kurtaracak bir şeylere ihtiyacınız varsa bir miktar destekle soğan size bir ilaç olabilir. Bir dilim ekmeğin üstüne sütü kaynatıp dökün, üstüne bir soğan rendeleyin ve enfeksiyonlu yaranın üstüne bastırın. 2 saat kadar bu karışımın enfeksiyonlu alanla temasını kesmeyin. 2 saat sonra enfeksiyonu bu karışımla beraber vücudunuzdan çekebilirsiniz.

Güneş Yanıklarına Son

Güneş yanıklarına genelde ülkemizde yoğurt sürerek çare buluyoruz. Ancak asıl tedavi soğanda. Yanıklarınızın üstüne soğan dilimleri koyun ve yanığın soğanın suyunu çektiğinden emin olun. Bunun üstüne bir yumurtanın akını sürerek tedavinizi sağlayabilirsiniz.

Arı ve Sineklere Karşı Soğan

Ülkemize arı soktuğu zaman üstüne tezek sürmekten tükürmeye kadar pek çok çılgın tedavi yöntemi önerilir ancak asıl tedavi yine soğandadır. Üstelik sadece arı değil, sivrisinek sokmalarında da bir hayli etkili bir yöntemdir. Hayır soğanı sürmeyeceksiniz. Evinizde yaz günleri sağda solda soğan kesip koyun bir kenarlara. Arılar ve sivrisinekler soğanın olduğu yerlere yaklaşmazlar. Arı sokmasına daha arı sokmadan savunmanızı almış olursunuz.

Benzer Yazılar