Bitkisel
Susam Yağının İnanılmaz Faydaları 23.02.2018

 

Susam Yağı

Susam yağının sağlık açısından faydaları saç ve deri sağlığını iyileştirme, kemik büyümesine yardımcı olma, kan basıncını düşürme, kalp sağlığını koruma, kaygı ve depresyonu yönetme, bebek sağlığını koruma, diş problemlerini tedavi etme, kanseri önleme, sindirim sürecini geliştirme kabiliyetini içerir.

Susam tohumu, susam yağı, daha az bilinen bir bitkisel üründür , ancak normal bitkisel yağların en sağlıklı alternatiflerinden biridir. Susam tohumları, Sesamum indicum tarafından bilimsel adı ile bilinir ve esasen Afrika'da bulunan küçük sarımsı kahverengi tohumlardır. -

 


Susam yağı nispeten ucuz (basit sıcak su flotasyonu veya çeşitli presleme teknikleri) için son yıllarda oldukça popülerlik kazanmıştır. Bununla birlikte, susam yağı, tohumlar tamamen olgunlaştığında en iyisi, dış kabukların patladığı anlamına gelir. Pişirmede kullanılabilir ve en yaygın olarak Orta Doğu mutfaklarında olduğu gibi Çin, Japon ve Güneydoğu Asya yemekleri de dahil olmak üzere Asya mutfaklarında kullanılır.

Susam yağı, vücut ve cilt üzerinde olumlu etkileri nedeniyle masajlarda da kullanılmaktadır. Bu, çok çeşitli kozmetik ürünler için bir taşıyıcı yağ olarak bile, yağdan sonra aranır. Sorun ise , susam tohumlarının gerektirdiği manuel işleme çünkü arzdan daha fazla talep olacaktır

Susam yağı içerisindeki etkileyici miktarda vitaminler, mineraller, organik bileşikler ve diğer yararlı bileşenler neden bu kadar sağlıklı kabul edilir?

Susam Yağının Sağlık açısından Faydaları

 


Diyetinize bu yağı eklediğinizde sağlığın faydalarının nelerden zevk alabileceğine daha yakından bir göz atalım.

 


Saç Bakımı

 


Susam yağı geleneksel olarak saç sağlığını iyileştirmek için kullanılmıştır. Doğal saç renginin korunmasına yardımcı olabilir ve saç dökülmesini en aza indirebilir. Ayrıca, susam yağının anti bakteriyel etkileri, saçlı derinize veya saçınıza saldırabilecek yabancı cisimlerin veya patojenlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

 


Cilt bakımı

 


Susam yağı, cildiniz için en önemli minerallerden biri olan çinko bakımından zengindir. Cildin esnekliğini ve pürüzsüzlüğünü artırabilir, yaşlanma noktalarının görünümünü azaltabilir ve erken yaşlanmayı da içeren cilt koşullarını ortadan kaldırır. Susam yağı, vücuda cildin içerisindeki yabancı maddelerden veya toksinlerden korunmanın başka bir yolu olan cildi koruyucu bir tabaka oluşturduğu için güneş kremi olarak da kullanılabilir. Bazı yerlerde susam yağı, ciltteki mantar hastalıklarını tedavi etmek için bile kullanılmaktadır.

 


Kalp Sağlığını Koruyor

 


Çoğu bitkisel yağ gibi, yağ asit içeriği nedeniyle susam yağı faydalıdır ve lezzetlidir. Sesamol ve sesamin de dahil olmak üzere geniş bir yelpazede çoklu doymamış yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri kardiyovasküler sistemi güçlü ve LDL kolesterol seviyelerini düşük tutuyor. Bu yağ ayrıca vücudun halihazırdaki kolesterol seviyelerini düşürebilir ve böylece aterosklerozu azaltabilir. Bu, diyetinize susam yağı eklerseniz kalp krizi ve inmeden daha iyi korunmanız anlamına gelir.

 


Kemik Kalitesini İyileştirir

 


Bakır, çinko ve kalsiyum, vücuttaki kemik büyümesinin ayrılmaz üç maddesidir; bu, diyetinizde uygun bir susam yağı muhafaza ederek kemik büyüme ve gelişme hızını ve hızını artırabilirsiniz Herhangi bir iyileşme veya kemiklerin yeniden büyümesi. Yaşlandıkça, susam yağı kemiklerde osteoporoz ve yaşla ilgili çeşitli zayıflıklardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

 


Kaygıyı hafifletir

Susam yağı içindeki Tyrozin, beynin serotonin aktivitesine doğrudan bağlıdır ve vücuda bir kişinin mutlu olmasını sağlayan enzimler ve hormonlarla selin yükselmesine yardımcı olabilir. Diğer bir deyişle, kaygı veya depresyondan dolayı acı çektiğinizde susam yağı olumlu bir gelişme gösterebilir ve ruh halinizi geliştirebilirsiniz.

 


Ağız sağlığı

 


Susam yağı, ağız içine yağ koymayı ve tükürmeden önce etrafından savuşturmayı gerektiren, yağ çekme adı verilen bir işlem yüzünden dişhekimleri tarafından şiddetle tavsiye edilir. Susam yağı ile bu süreç, daha beyaz dişlere, daha düşük seviyedeki diş plakalarına ve bazı streptokok mutantlarına karşı korunma ile doğrudan ilişkilendirildi ve bu da bizi çok hasta hale getirebilir. Bu yağın güçlü anti-bakteriyel etkileri diş sağlığındaki bu artışın ana nedenidir.

 


Kanseri Önlüyor

 


Susam yağı fitat adı verilen, kanser gelişiminde doğrudan bir düşüş ile bağlantılı olan organik bir bileşim içerir. Ayrıca, susam yağı içerisindeki magnezyum seviyesi olağandışı derecede yüksektir ve bu önemli mineral direkt olarak kolorektal kanser şansını düşürme ile bağlantılıdır. Kalsiyum içeriği ayrıca kolon kanserini önlemede çok yararlıdır.

 


Dolaşım ve Metabolizmayı Arttırır

 


Yüksek bakır ve çinko içeriği, vücudun optimum seviyelerde çalışabildiği anlamına gelir, çünkü temel olarak bakır, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. Susam yağı içerisindeki bakır yüzdesinde önemli bir yüzdesi olan vücudunuz, daha sağlıklı bir yaşam tarzı sağlayacak şekilde organlara ve dokulara akan doğru miktarda kan alacağınızdan emindir.

 


İnflamasyonu Azaltır

 


Bakır doğal anti-inflamatuar bir maddedir ve gut ve artrit gibi çeşitli durumların iltihaplanmasını ve rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olabilir. Eklemlerin şişmesini azaltır ve kemiklerin ve kan damarlarını güçlendirerek, çerçevenizi ağrılı bir iltihap olmadan uzun yıllar sağlam ve sağlam tutmaya yardımcı olur.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar: Pıhtılaşma önleyici veya kan düşürücü ilaçlar alıyorsanız, diyetinize susam yağı eklemeden önce doktorunuzla konuşmalısınız. Kan basıncınızı düşürür ve kanları olduğu gibi inceltir, dolayısıyla bunları birleştirmek potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Aksi takdirde, beğendiğiniz şekilde tadını çıkarın.

Benzer Yazılar