Beslenme
Sütün Faydaları 15.12.2016

SÜTÜN FAYDALARI

Sütün sağlığa olan faydaları, artmış kemik gücü, daha pürüzsüz cilt, daha güçlü bir bağışıklık sistemi, hipertansiyon, diş çürüğü, dehidrasyon, solunum problemleri, obezite, osteoporoz ve hatta bazı kanser türleri gibi hastalıkların önlenmesini içerir. Sütten sağlanan faydalı besin maddeleri insan vücudunda çok önemlidir ve birtakım kronik rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olur.

Süt, oldukça basitçe, memelilerin memelilerinde yavrularını beslemek için yaratabilecekleri bir sıvıdır. Memelilerin buna sahip olmalarının nedeni, yavrularının doğal olarak tüketmeleri gerektiği ya da avlanacak ya da ebeveynlerinin yediği şeyleri yemeye yetecek kadar güçlü oldukları zamana kadar tüketmeleri gerektiğidir. İnsanlar da bu kabiliyete sahipler, bu nedenle sütlerin başında değil, hayatımız boyunca tüketebileceğimiz ,sağlık faydaları saymakla bitmeyecek bir sıvıdır.  Hayatımızın her döneminde bize çok faydalı olabilir.

Birçok hayvan bize bu hayati sağlık maddesini sağlayabilir, ancak inek sütü, çocuklar için olduğu kadar erişkinler için de en sağlıklı destek olarak düşünülür. Aynı zamanda en erişilebilir, tüketim aracıdır.  Atlardan ve eşeklerden gelen sütler insanlar tarafından tüketilebilir, ancak bu daha az yaygın ve çok daha tercih edilen bir şeydir.

Sütün sağlığa olan faydaları doğrudan süt içmek ya da peynir, tereyağı, lor, açık sirkeli tereyağı veya süt, süt beyazlatıcısı, dondurma, peynir veya  aromalı süt veya sütlü tatlılar gibi süt ürünlerini tüketmek suretiyle sağlanabilir. Bu şekilde, dünya çapında, bir hayvandan alınan sütü esas alan bazı yiyecekleri düzenli olarak tüketen 6 milyardan fazla kişi vardır; Süt üreten bu hayvanlar hemen hemen her kıtada ve ülkede olduğu için insan diyetinin en önemli unsurlarından biridir. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Beslenme Kurallarında, sağlıklı ve dengeli bir diyet sağlamak için süt ve süt ürünlerini dahil etmeyi açıkça belirtir.

Sütün Besin Değeri

Sütün besin değeri dünyadaki herkesin diyetin önemli bir parçası olarak kullandığı çok iyi bilinmektedir. Günlük diyetinize süt ekleme ayrıca dengeli bir diyet elde etmenize de yardımcı olabilir. A vitamini, B12 ve D vitamini , kalsiyum, karbonhidrat, fosfor, selenyum, magnezyum, protein, çinko ve riboflavin gibi besinlerin ideal bir kaynağıdır. Moorepark'daki Teagasc Süt Ürünleri Araştırma Merkezi, Fermoy, vücudun kolestrol içeriğini nötralize etmek için süt kullanma konusundaki son araştırmalarını bildirdi. Ve Sütteki kalorik içeriğin çoğu, içinde bulunan doğal şekerlerden gelir. Bunlar vücudun genel işleyişi ve sağlığı için çok önemlidir ve birkaç eksikliğin şansını azaltır ve sağlığı çeşitli şekillerde artırırlar.  Süt ve süt esaslı ürünlerin sağlık üzerindeki önemli etkileri hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Süt Eksikliği

Süt eksikliği ciddi anemi, osteoporoz ve diğer ilgili hastalıklara neden olabilir. Sağlığın korunması ve normal faaliyetler için enerji ve güce sahip olması süt tüketimi için gereklidir.

Tüm yaş grupları için en iyi kalsiyum kaynağı olan kalsiyum, kemiklerin ve iskelet sisteminin sağlıklı büyümesinde, işleyişinde, onarımında ve dayanıklılığında en önemli mineral olduğu düşünülürse süt, insanların diyetlerinde daima önemli bir yere sahip olacak, Kalsiyum eksikliği veya osteoporozun önlenmesinin bir yoludur.

Sütten Sağlanan Faydalar

İnsan vücudunun sağlığı için son derece faydalı bir içecektir. Bu hayat verici nektarı içmenin avantajlarından bazıları şunlardır:

Kalsiyum: Süt vücudumuza tedarik edebileceğimiz en iyi kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum, vücudu kanser, kemik kaybı, artritik koşullar, migren baş ağrısı, adet öncesi sendrom ve çocuklarda obezite gibi büyük kronik hastalıklardan korur. Ayrıca, istenmeyen yağları kaybetme ve ağırlığı azaltmada sağlıklı bir yardımcı madde olarak işlev görür. Kalsiyum, kemik maddesinin oluşmasında önemli bir mineraldir ve kemik mineral yoğunluğu ölçümleri, vücudumuz ana destek yapısı olarak kalsiyuma oldukça güvenir. Piyasadaki en hızlı, en ucuz ve en kolay erişilebilir kalsiyum kaynağıdır.

Kalp Sağlığı: Kalsiyumun odak noktası kemiklerde olmakla birlikte, kardiyovasküler hastalıkları ve inmelerin şansını azalttığı da gösterildi. Japonya'daki iki uzun süreli çalışma, günlük kalsiyum alımıyla inme, ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalıkta azalma arasında pozitif yönde bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, daha sağlıklı bir kalp için biraz süt tüketmelisiniz.  Ayrıca içindeki magnezyum ve potasyum içeriği, kan basıncını düşüren, hayati organlara olan kan akışını artıran ve kalp ve kardiyovasküler sistem üzerindeki stresini azaltan vazodilatatörler gibi hareket eder. İçinde bulunan peptitlerin kan basıncını arttıran ACE'lerin (anjiyotensin dönüştürücü enzimler) oluşumunu inhibe ettiğine inanılmaktadır.

Sağlıklı Kemikler: Yukarıda belirtildiği gibi, süt, büyüme ve güçlü kemik yapısının düzgün gelişimi için gerekli olan kalsiyum bakımından zengindir. Osteoporoz gibi kemik bozuklukları, önemli bir günlük süt alımı ile önlenebilir. İnek sütünden yoksun çocuklar, yaralandığında kemik kırıklarına yakalanma şansını arttırmışlardır ve kemik maddesinin yeniden büyümesine yardımcı olmak için sürekli bir kalsiyum akışına sahip değillerse iyileşme süresi önemli derecede yüksek olacaktır.

Sağlıklı Dişler: Çocuklara ve gençlera süt içmeye teşvik etmek mine yüzeyini asitli maddelere karşı koruduğu için mükemmel bir diş sağlığı sağlayacaktır. Enerji ve sağlık için süt içmek de alkolsüz içecek tüketen çocukların sıklığını azaltarak, dişleri ve zayıf diş etleri çürüme riskini azaltır.

Rehidrasyon: Sıvılar insan vücudunun ayrılmaz bir parçasıdır ve vücudun vücutta tüketildikleri zaman sık sık sıvılarla doldurulması gerekir.

Su, büyüyen çocuklar için önemlidir ve her gün en az altı ila sekiz bardak sıvı içmelidir. Süt iyi miktarda su molekülü içerir ve rehidrasyon için, gerçek su içilmesinin dışında en iyi sıvı olarak kabul edilir. Su vücut kütlesinin % 80'inden fazlasını oluşturur ve vücudumuzdaki sıvı dengesi vücudumuzdaki her süreç için gereklidir. Bu nedenle dehidrasyon, tüm metabolik işlevlerimizi tehdit ettiği için böylesine büyük ve tehlikeli bir sorundur. Yani, eğer su tüketemezseniz mutlaka süt tüketmelisiniz.

Cilt Bakımı: Nil Kraliçesi Kleopatra'yı duydunuz mu? Tüm zamanların en güzel kadınlarından biri olarak düşünülmüştür. Her gün süt banyosu yapma geleneği olduğunu sizi şaşırmamalıdır.

Balı ve sütü banyoda karıştırarak  yumuşak ve güzel bir cilde sahip olduğu savunulur. Binlerce yıldır,  pürüzsüz bir cildin korunmasına yardımcı olarak cildimize fayda sağladığı bilinmektedir. Bu nedenle süt ve süt ürünleri bugüne kadar birçok kozmetik üründe kullanılır.

Kuru cildi tedavi etmek için de iyi bir seçimdir.  bu nedenle kuru cildiniz varsa, yüzünüze ve diğer etkilenen bölgelere süt uygulayın, yaklaşık 15 dakika bekletin ve ardından yıkayın.

Diyet ve Vitamin Alma Miktarını Geliştirme: Tıbbi araştırmalara göre, içme sütü önemli mineraller ve vitamin alımı artırıyor.

Bir kutu süt tüketen kişi gün içinde  kalsiyum gereksinimini yerine getirme şansını iki katına çıkarırken, bir kutu karbonatlı soda tüketen kişi aslında kalsiyum düzeylerini 1/3 oranında düşürebilir. Yukarıda listelenen diğer gerekli minerallerin hepsiyle birlikte, kalsiyum, vücudumuzun her yönünün doğru şekilde çalışmasını sağlamak için günlük diyet için gereklidir.

Asitliği Azaltma: Süt ürünlerinin tüketimi de vücuttaki asitliğin azaltılmasına yardımcı olabilir. Soğuk süt içmek özellikle asiditeden kurtulmayı sağlar.

Sağlıklı Beslenme: Sizi sağlıklı ve güçlü tutabilmek için birçok vitamin ve mineral içerir. Tam bir bardak süt, iyi görme ve artan alyuvar sayısı, canlılık ve enerji için karbonhidratlar, uygun sinir fonksiyonu için potasyum, kas fonksiyonu için magnezyum, enerji salınımı için fosfor ve vücut onarımı ve büyümesi için proteinler içeren A ve B vitaminlerini içerir. Ayrıca, bazı diğer vitamin ve minerallerden , yaşlandığında vücudunuzun genç bir seviyede işlerliğini korur.

Kanser: Sütün alınması da kolon kanseri hastalığına sahip kişilere rahatlama sağlayabilir. Yeni araştırmalar, süt ürünlerinden zengin bir diyetin kolon kanseri teşhisi konan kişilerin hayatlarını biraz uzatabileceğini gösteriyor.

Sütün Zararları

Bazı insanlar da laktoz intoleransı olabilir ve süt sindiriminde sorun yaşayabilir. Laktoz sütte bulunan doğal bir şekerdir. Laktoz intoleransının semptomları şişkinlik, mide ağrısı, gaz ve diyare sayılabilir. Çocuklar için çok yaygın olmadığı için, çocuklar için sağlık uzmanınıza danışmalısınız. Yetişkinler için laktoz içermeyen süt ve süt ürünleri piyasada kolaylıkla bulunur. Ayrıca, laktozu önlemek için soya sütü veya badem sütü çeşitleri içebilir, ancak yine de memelilerden türetilen süt ile aynı avantajlardan bir çoğunu alabilirsiniz.

Benzer Yazılar