Faydalı İçecekler
Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? 23.03.2018

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları

Türk kahvesi kelimenin tam anlamıyla bir antioksidan deposu, özellikle de telvesi
Telvesiyle birlikte pişirilen Türk kahvesinin antioksidan özelliği artıyor. Yani vücuttaki toksinleri atmanıza yardımcı oluyor. Bu kadarla da sınırlı değil. Böylelikle Türk kahvesinin içindeki polifenoller ona antikanserojen özellik kazandırıyor.

Siyah Noktaları Temizler

Türk kahvesinin kendisi gibi telvesi de faydalıdır. Siyah noktalara masaj yaparak yedirir, ılık suyla durulayıp siyah noktaları temizleyebiliriz.

Kanseroid Hücrelerinin Gelişmesini Durduruyor

Kahvenin içerdiği antioksidan sayesinde kansere de oldukça faydalı. Kansere yakalanmış kişilerin günde bir fincan kahve içmesi bu süreçte olumsuz gelişen kanseroid hücrelerinin, tümör hücrelerinin gelişmesini durduruyor. Araştırmalar Türk kahvesinin kolon kanseri riskini, kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 25; safra kesesinde taş riskini yüze 45 azalttığını gösteriyor.

Konsantrasyonu Artırıyor

Okuyorsanız ya da konsantrasyon gerektiren bir işte çalışıyorsanız Türk kahvesi yine imdadınıza koşuyor. Özellikle sabah saatlerinde içilen şekersiz bir fincan Türk kahvesi konsantrasyon kabiliyetini ve ezber gücünü artırıyor. Hele yanında çikolata tüketirseniz bu faydasını ikiyle çarpabilirsiniz.

Yorgunluk  Atarız

Günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bol köpüklü Türk kahvesi içeriz.

Alzheimer'ı da Önlüyor

Düzenli olarak Türk kahvesi tüketiyor olmak içindeki kafeinin de etkisiyle bilişsel faliyetlerdeki azalmayı geciktiriyor, böylelikle araştırmalar kahvenin çağımızın en ciddi hastalıklarından Alzheimer'a karşı bir çözüm olduğunu gösteriyor.

Türk Kahvesi İçenler Daha Uzun Yaşıyor

Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin yaptığı araştırma "Yunan kahvesi" (Yani bildiğiniz Türk kahvesi) içenlerde kalp hastalıkları riskinin daha düşük olduğunu ortaya koymuş durumda. Araştırmanın yapıldığı İkerya adası, uzun yaşamda Avrupa rekorunun sahibi. 71 kadın ve 71 erkek üzerinde yapılan araştırmada 65 yaş üzeri 142 ada sakinin kahve içme alışkanlıkları incelendi. Kahve içenlerin endotel hücreleri daha sağlıklı bulundu. Yani uzun ömürlerini kahveye borçlular.

Selülitleri Yok Eder

Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisiyle selülitleri yok etmeye Türk kahvesi yardım eder. Günde 1 Türk kahvesinin yanında 1 büyük bardak su içerek selülitlerden zamanla kurtuluruz.

Türk Kahvesi İçenlerde Kalp Rahatsızlığına Yakalanma Riski Daha Düşük

Bir önceki maddede belirttiğimiz araştırma kahve tüketimi ile kalp sağlığının doğru orantısını da açıklamıştı. Antioksidan özelliği kalp sağlığına iyi geldiği gibi bilim adamları günde 1 fincan kahvenin kalp dostu olduğunu söylüyor. Zira araştırmalara göre düzenli olarak Türk kahvesi içenlerde kalp ve lenf damarlarının iç yüzeylerindeki hücrelerin onarılmasıyla kalp rahatsızlığına yakalanma riski daha düşük.

Endotel Yapıyı Onararak Yüksek Tansiyonun Olası Zararlı Etkilerini Engelliyor

Türk kahvesinin içindeki yoğun kafeine bağlı olarak yüksek tansiyonu tetiklediği söylenip durur. Ama aslında bu kafein tansiyonu kısa süreli olarak yükseltiyor, uzun vadede kahvenin tansiyon üzerinde çok zararlı bir etkisi yok. Hatta Türk kahvesi endotel yapıyı onararak yüksek tansiyonun olası etkilerini engelliyor.

Mide Bulantısına Yardımcı

Mide bulantısından kurtulmak için Türk kahvesine birkaç damla limon suyu ekleyip içebilirsiniz.

Tip 2 Diyabete Yakalanma Riskini Azaltıyor

Düzenli olarak içilen Türk kahvesi, tabii şekersiz olma kaydıyla, şeker hastalığına yakalanma riskini %23 oranında azaltıyor.

Spordan Önce İçilen Türk Kahvesi Yağları Yakmayı Kolaylaştırıyor

Spor yapıyorsanız ve kilo vermek istiyorsanız Türk kahvesi dostunuz olsun. Nitekim spordan önce içilen Türk kahvesi adrenalin salgılatarak kalp ve dolaşım sisteminin uyarılmasını ve daha fazla enerji yakımını sağlıyor. Böylelikle spor esnasında yağlar daha çok yakılıyor.

Safra Taşlarının Oluşması Engelliyor

Araştırmalar safra taşlarının günde 3 fincan kahve içen kadınlarda içmeyenlere göre %25 daha az görüldüğüne işaret ediyor. Bu araştırmaların kadınları hedef almasının sebebi ise kadın vücudunun erkeğe kıyasla iki kat daha fazla safra taşı üretmesi.

Karaciğer Yağlanmasını Önlüyor

Düzenli kahve içenlerde siroz gibi karaciğer rahatsızlıkları daha az görülüyor. Zira kafein karaciğer yağlanmasına çok iyi geliyor ve iltihabı azaltıyor.
Tabii tüm bunlar için Türk kahvesi tüketimini abartmamak gerekli. Türk kahvesi keyfinizin sağlığınıza da fayda sağlaması için günde 3 fincanı geçmemeniz gerekiyor. Onu biz bir diyelim de...

Kahvenin Zararları ;

Kalp

Aşırı kahve tüketimi kalbin ritmini olumsuz yönde etkiliyor. Kahvenin içerdiği kafein fazla tüketildiğinde, kalpte ritim bozuklukları meydana gelebiliyor. Düzensiz kalp atışları kalp çarpıntısına ya da taşikardi gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Doktorlar özellikle kalp hastalarının sınırlı miktarda kahve içmelerini tavsiye ediyor. 

Tansiyon

2003 yılında Edinburgh Üniversitesi uzmanlarının yaptığı bir araştırmayla, kahvenin tansiyona olan etkisiyle ilgili görüşler yeni bir ivme kazandı. Düzenli olarak günde dörtbeş bardak kahve içenler üzerinde yapılan araştırmalarda kandaki basınç, yani tansiyon hızla yükseldi. Yapılan testlerde, yüksek miktarda kahve tüketiminin tansiyonu hızla yükselttiği görüldü. 

Mide

Kahve, ülser gibi mide rahatsızlıklarına neden olmasa da, bu hastalıkların varlığında kötüleşmesini tetikliyor. Kahve, midenin asit salgılamasını uyarıyor. 

Şeker Hastalığı

Bu sene açıklanan iki raporda; kafeinin Tip 2 şeker hastalığı üzerindeki etkileriyle ilgili olarak farklı görüşlere yer verildi. Amerika'da yapılan araştırmalarda, yemek zamanlarında yükselen kan şekeriyle birlikte tüketilen kahvenin şeker hastalığını olumsuz yönde etkilediği ortaya çıktı. İngiltere ise, yapılan bu araştırmanın yetersiz olduğunu ve Tip 2 şeker hastalığının kahveden olumsuz yönde etkilenmediğini açıkladı. Uzmanlar kahvenin içindeki kafeinin değil, minerallerin şeker hastalığına karşı koruyucu bir etkisi olduğunu savunuyorlar. 

Su Kaybı

Uzmanların bir kısmı kahvenin vücutta sıvı kaybına neden olduğunu savunurken, bir kısmı da bu kaybın önemsiz derecede az olduğunu savunuyorlar. 

Migren

Kahve uzun zamanlardan beri migreni tetikleyen uyarıcıların başında sayılıyor. Kahvenin bileşenlerinin beyinde bulunan kan hücrelerini tetikleyerek migrene neden olduğu, araştırmalarda görülüyor. 

Vitamin ve Mineral Kaybı

Kafein, vücudun demir ve diğer besinleri emmesini engelliyor. Ayrıca, kalsiyumun idrar ile vücuttan atılmasına neden oluyor. Bu da osteoporoz (kemik erimesi) riskini artırıyor. 

Doğurganlık

Kafeinin doğurganlığı olumsuz yönde etkilediği biliniyor. Günde üç fincan veya daha fazla kahve içmek, kadının doğurganlık oranını azaltıyor. Çünkü aşırı miktarda kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiliyor. Bu konuda çarpıcı bir başka sonuç ise, Brezilya'dan geliyor. Brezilya'da bulunan Sao Paulo Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmalarda, her gün düzenli olarak kahve içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha güçlü spermleri olduğu kanıtlandı. Kafeinin spermin üzerinde uyarıcı etkisi olduğunu savunan uzmanlar, bunun merkezi sinir sisteminde de aynı etkiyi gösterdiğini iddia ediyorlar. 

Hamilelik

Kafeinin anne karnındaki bebeğe zararlı olduğu biliniyor. Uzmanlar, hamile kadınların günlük kafein tüketme sınırlarının 300 mg olduğunu belirtiyorlar. 
 

Benzer Yazılar