Şifalı Bitkiler
Üzüm Çekirdeği Ekstraktının Şaşırtıcı Faydaları 19.09.2018

 

Üzüm çekirdeği ekstresi gibi güçlü beslenme araçları son yıllarda daha popüler hale gelmiştir, ancak bu konsantre maddelerin faydalarını elde etmeden önce, nereden geldiklerini, hangi potansiyel faydaları olduğunu ve herhangi bir yan etkisi olup olmadığını anlamak en iyisidir. onları kullanan insanlar için.

Üzüm Çekirdeği Ekstresi Nedir?

Üzüm çekirdeği özü, üzümün tohumlarından elde edilen bir maddedir. Vitis cinsine ait bilimsel olarak, üzüm çekirdeğinin özü, birçok şarap türü gibi Vitis vinifera'dan yapılır, fakat bu ekstraktın yapılabildiği bir avuç diğer tür vardır. Üzüm çekirdeği özü, üzümlerin merkezinde bulunan tohumların öğütülmesiyle ve daha sonra tohumların saf bileşenlerini çıkarmak için bir buhar damıtma veya soğuk presleme yöntemi kullanılarak üretilir.  Üzüm çekirdeği ekstresinde bulunan en önemli bileşiklerden bazıları, tanenler, oligomerik prosiyanidinler, kateşinler ve epikateşinlerin yanı sıra E vitamini ve linoleik asittir.

Üzüm çekirdeği ekstresi en yaygın olarak ek formda alınır ve önerilen miktar günde 100-300 miligram arasındadır.  Bu ekstraktın tek besin kaynağının üzüm çekirdeği olduğu düşünüldüğünde, takviyeler en mantıklı biçimdir.

Evde soğuk pres veya öğütücü olan bazı kişiler de, özellikle bir bağda çalıştıkları ve üzerinde çalışmak için fazla üzüm bulundukları takdirde bu özü kendileri yapabilirler. Çoğu durumda, tablet, kapsül ya da hap şeklinde üzüm çekirdeği ekstresi bulabilirsiniz, bunların hepsi aşağıdaki sağlık faydalarından bazılarını sağlayabilecektir.

Üzüm Çekirdeği Ekstraktının Sağlık Açısından Faydaları

Üzüm çekirdeği ekstresinin birçok sağlık yararı vardır;  cildin görünümünü iyileştirmek, kolesterol seviyelerini düşürmek, kilo kaybına yardımcı olmak ve bilişsel işlevini arttırmaktır. Ayrıca kan basıncını düzenlemede, sıvı dengesini optimize etmede, yaraların iyileşmesini hızlandırmada, yaralanmadan sonra şişmeyi azaltmada ve kas hasarını önlemede yardımcı olur.

Kilo Kaybı

Araştırmalar, üzüm çekirdeği ekstresindeki aktif bileşenlerin vücuttaki yağ birikimini engellediğini ve hatta diyetimizden yağ emilim düzeyini düşürdüğünü göstermiştir.   İhmal edilebilir miktarda kalori ile birleştiğinde, bu ekstrak size enerjik bir destek sağlayabilir ve kilo verme çabalarınıza yardımcı olabilecek metabolizmayı hızlandırabilir.

Cilt Bakımı

Üzüm çekirdeği ekstraktında sayısız antioksidan ve flavonoid bileşiğinin varlığı, geliştirilmiş cilt görünümüne bağlanmıştır. Bu bileşikler, cildin elastikiyetini ve dayanıklılığını tehdit eden serbest radikalleri araştırıp nötralize edebilirler.   Oksidatif stresi ortadan kaldırarak ve elastikiyeti geliştirerek, bu öz, kırışıklıklar, yaş lekeleri ve lekelerin varlığını azaltmaya yardımcı olurken, aynı zamanda genç görünmenizi sağlayan yeni ve sağlıklı hücrelerin büyümesini de teşvik edebilir.

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Üzüm çekirdeği ekstresi içinde bu kadar yüksek miktarlarda bulunabilen flavonoidler, genel kolesterol seviyelerini düşürmek ve HDL ve LDL kolesterol arasındaki dengeyi artırmaktan sorumludur.  Bu, kalp krizi, inme, koroner kalp hastalıkları ve diğer kardiyovasküler problemler riskinizi azaltacak şekilde, arterlerdeki ve kan damarlarındaki plak birikiminin tehlikelerini azaltabilir.

Kan Basıncını Kontrol Eder

Araştırmalar bu ekstrakttaki oligomerik prosiyanidinlerin kan damarlarını ve arterleri yüksek tansiyon ve diğer kardiyovasküler problemlere yol açabilecek hasarlardan koruyabildiğini bulmuştur.  Ayrıca, üzüm çekirdeği ekstresindeki bileşikler vücutta C vitamini aktivitesini uyarabilmektedir, bu da kollajen üretimini arttıracak ve hasar görmüş kan damarları üzerinde onarım işlemini hızlandıracaktır.

Düşürücü Oksidatif Stres

Yaygın olarak yaşlanmayı önleyici bir sır olarak bilinen üzüm çekirdeği ekstresinin düzenli olarak tüketilmesi, vücudunuzda bulunan oksidatif stresin hem cildiniz hem de cildiniz üzerindeki etkilerine karşı antioksidanlarla su basmasına yardımcı olabilir. Bu bileşikler ayrıca, yaşlandıkça daha fazla tehdit oluşturan kronik hastalık riskinizi de azaltacaktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Üzüm çekirdeği ekstraktındaki flavonoidler, vücutta halihazırda bulunan C vitamini uyarır, ancak bu ekstraktta ılımlı miktarda E vitamini vardır, bu da bağışıklık sisteminin işlevini, bakteriyel ve viral patojenlere karşı savunmaya yardımcı olabilir.   Ayrıca, bu ekstrakttaki antioksidanlar, vücudu patojenlerden korumak açısından C vitaminden 30-50 kat daha güçlü olarak kabul edilir.

Ödemi Önler

Anekdot kanıtlar, üzüm çekirdeği ekstresinin düzenli kullanımının, ödemin vücutta meydana gelmesini önleyebildiğini ileri sürmüştür. Vücuttaki sıvının fazla depolanması ağrılı ve çirkin olabilir, ancak hücre ve dokular arasındaki sıvı transferini ve dengeyi düzenleyen bir takviye ile kolayca giderilebilir.

Beyin Fonksiyonunu Uyarır

Oligomerik prosiyanidinler geniş bir şekilde araştırılmış ve bileşiklerin konsantrasyon, retansiyon, bellek oluşumu ve duygudurum gibi şeylere yardımcı olabilecek kognitif fonksiyonları uyardığı bulunmuştur. Bu aynı zamanda Alzheimer ve diğer nörodejeneratif hastalıklardan muzdarip olan veya yüksek risk altında olan kişiler için de önemlidir.  

Vizyonu Geliştirir

Kayda değer miktarda karotenoid ve antioksidanlar ile bu ekstrakt uzun bir süredir vizyonu geliştirmek için bir araç olarak bilinmektedir. Antioksidanlar, retinadaki oksidatif stresi karşılayabilir ve maküler dejenerasyon gelişme olasılığınızı azaltabilir. 

Kanser Büyümesinde Gecikme 

Araştırmalar, üzüm çekirdeği ekstresinin cilt kanserinin şiddetini en aza indirebildiğini ve hatta cilt tümörünün oluşumunu yavaşlattığını ve vücudun bağışıklık sisteminin hastalığı daha etkin bir şekilde kontrol etmesini sağladığını keşfetmiştir. 

İyileştirme Süresini Hızlandırma

Bu ekstrakttaki prosiyanidinler, yara iyileşme süreci için çok önemli olan belirli bir endotelyal büyüme faktörü üzerinde doğrudan uyarıcı bir etkiye sahiptir.   Bu ekstrenin tüketimi kan pıhtılaşmasını hızlandıracak ve yara izi olmadan yara iyileşme şansınızı artıracaktır.

Alerjileri Hafifletir

Şarapta yüksek oranda övülen bileşiklerden biri olan resveratrolün varlığı sayesinde, üzüm çekirdeği özü, anti-enflamatuar yapısı nedeniyle alerjik reaksiyonların etkisini de en aza indirebilir.  Bu, ya akut yaralanmalardan ya da artrit ya da gut gibi daha kronik sorunlardan da ağrılar ve ağrılar için iyidir.

Fungal Enfeksiyonları Tedavisi

Üzüm çekirdeği ekstresinin, özellikle Candida cinsinin çeşitli mantar enfeksiyonlarına karşı çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.  Bu, düzenli olarak maya enfeksiyonları, oral pamukçuk, Sporcu ayağı ve diğer yaygın mantar enfeksiyonlarından muzdarip insanlara yardımcı olabilir.

Üzüm Çekirdeği Ekstraktının Kullanım Alanları

Üzüm çekirdeği özü için sınırlı sayıda form vardır, çünkü etkilerin hissedilmesi için küçük miktarlara ihtiyaç vardır. Bu ekstraktın en yaygın şekli, ortalama miktarın günde 100 ve 300 miligram arasında olmasıyla birlikte, bir tamamlayıcıdır. Bu takviyeler, sağlık ve  gıda mağazalarında yaygın olarak bulunur ve sıvı, tablet ya da kapsül şeklinde gelir.

Diğer insanlar, üzüm çekirdeği özünü, bütün tohumluk üzüm tohumlarını satın alarak ve doğrudan yemeleriyle seçerler. Bunun tadı oldukça acı olabilir, ancak bazı insanlar bunu işlenmiş bir ek üzerinde tercih ediyor.  Üzümleri yemeniz ve tohumu çıkarmamanız tavsiye edilir, çünkü çok yüksek miktarda fruktoz içeren üzümleri tüketmeniz gerekir.

Üzüm Çekirdeği Ekstraktının Yan Etkileri

Bu özü kullanmanın yararları açık olsa da, kanama bozuklukları, ilaç etkileşimleri, gebelikle ilgili komplikasyonlar, alerjik reaksiyonlar, mide rahatsızlığı ve baş dönmesi gibi farkında olmanız gereken bazı olası yan etkiler vardır.

İlaç Etkileşimleri: Hangi ilaçları kullandığınıza bağlı olarak, üzüm çekirdeği özü, kan pıhtılaşması veya kolesterol ilaçları da dahil olmak üzere istenmeyen bazı yan etkilere neden olabilir.  Örneğin, bu ekstre kan pıhtılaşmasını yavaşlatır ve kolesterolü düşürür, bu yüzden antikoagülan ilaçların ve kolesterol baskılayıcı ilaçların kullanımını zorlaştırabilir.

Hamilelik: Resmi bir ilaç yerine bitkisel bir ilaç olarak, bu güçlü maddeyi kullanırken beklenmedik hormonal dalgalanmalar olabilir. Hamileler için bu, menstüasyonu teşvik edebilir veya doğmamış çocuğunuz için tehlikeli olabilir. Hamileyseniz bunu veya başka bir bitkisel ilaç kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Kanama Bozuklukları: Bahsedildiği gibi, üzüm çekirdeği ekstresinin antikoagülan doğası iç ve dış kanamaya neden olabilir, bu nedenle bu ekstraktı herhangi bir büyük ameliyattan 1-2 hafta sonra tüketmeyin.   

Alerjik Reaksiyonlar: Bu ekstrakttaki organik bileşiklerin konsantrasyonu, bazı insanlarda, üzümlere karşı alerjisi olmasa bile, alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Semptomlar, mide ve ishalin yanı sıra deri iltihabı, kızarıklıklar veya kurdeşenleri içerir. Aşırı miktarda üzüm çekirdeği ekstresi tüketmek de karın ağrısı ve rahatsızlığına neden olabilir.

Baş Dönmesi: Bazı kişiler bu ekstresi kullanırken, özellikle de 1'den fazla ek alındığında, baş dönmesi, bilişsel kafa karışıklığı ve baş dönmesi belirtileri bildirmişlerdir. Herhangi bir bitkisel ilaçta olduğu gibi, bu özü sadece ılımlı olarak kullanın ve sizin için herhangi bir spesifik risk faktörü hakkında doktorunuz veya eğitimli bir bitki uzmanı ile konuşun.

Benzer Yazılar