Beslenme
Üzümün Faydaları 09.12.2016

ÜZÜMÜN FAYDALARI

Üzümlerin sağlığa olan faydaları, kabızlık, hazımsızlık, yorgunluk, böbrek bozuklukları, maküler dejenerasyon ve kataraktların önlenmesi gibi konulardır. En popüler ve lezzetli meyvelerden biri olan üzüm, zengin potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum ve selenyum minerallerine ek olarak zengin A vitamini, C vitamini, B6 vitamini ve folat kaynaklarıdır.

Üzümler, çok güçlü antioksidan olan flavonoidleri içerirler; bu antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu zararı azaltabilir ve yaşlanmayı yavaşlatabilir. Gresler yüksek besin içeriğinden dolayı sağlıklı ve aktif bir yaşam sağlamak için önemli bir rol oynamaktadır.

Üzümün Sağlık Açısından Faydaları

Astım: Bilinen terapatik değerleri nedeniyle, üzüm astım tedavisi olarak kullanılabilir. Buna ek olarak, üzümlerin nem alma gücü de yüksektir, bu da akciğerlerde bulunan nemi arttırır ve astım olaylarını azaltır.

Kemik Sağlığı: Üzüm, bakır, demir ve manganez gibi mikro besin maddelerinin harika bir kaynağıdır ve bunların hepsi kemiklerin oluşumunda ve kuvvetinde önemlidir. Diyetinize düzenli olarak üzüm ekleyerek osteoporoz gibi yaşla ilişkili durumların başlamasını önleyebilirsiniz. Manganez, vücutta protein metabolizması, kollajen oluşumu ve sinir sisteminin işleyişine kadar her konuda yardımcı olan son derece önemli bir elementtir.

Kalp Hastalıkları: Üzümler, kan pıhtılaşmasını önleyen kandaki nitrik oksit seviyelerini arttırır. Bu nedenle, üzüm kalp krizi olasılığını azaltmak için etkili bir yoldur. Ayrıca, üzümlerde bulunan antioksidanlar, kan damarlarını bloke eden ve çeşitli koroner koşullara katkıda bulunan LDL kolesterolün oksidasyonunu önler. Üzümlerin aynı zamanda üzümlerine renk verdikleri çok sayıda flavonoid vardır ancak flavonoidler de çok güçlü antioksidanlardır. Üzümdeki iki ana tür resveratrol ve kersetin, ve bu iki bileşik vücudu tehdit eden ve atardamardaki LDL kolesterolün zararlı etkilerini harekete geçiren serbest radikallerin etkilerini geçersiz kılar. Ayrıca, bu iki antioksidan flavonoid, trombosit topaklaşmasını ve filtre toksinlerini kandaki kalsiyondan düşürmek için temizleme görevlisi olarak görev yapar.

Kabızlık: Üzüm kabızlıkları gidermek ve ortadan kaldırmak için çok etkilidir. Organik asit, şeker ve selüloz içerdikleri için müshil sınıfı gıda olarak sınıflandırılırlar. Bağırsak kaslarını ve mideyi geliştirerek kronik kabızlığı hafifletirler.  sindirim kanalı boyunca hareket ederken bozulmadan kalırlar. Ve Sağlıklı dışkı oluşumunu ve boşaltımını teşvik eder. Böylece üzüm sindiriminizi daha düzenli hale getirebilir.

Hazımsızlık: Üzüm dispepsi( karın üst bölgesinde veya epigastriumda lokalize ağrı veya rahatsızlık hissi duyulmasıdır. Sağ veya sol hipokondriumdaki ağrılar dispepsi tanımına girmezler. Dispepsinin Türkçe karşılığı olan "hazımsızlık" tıbbi anlamda yetersiz kalmaktadır.)  için önemli bir rol oynamaktadır. Karnındaki ısıyı rahatlatır ve hazımsızlık ve tahrişi iyileştirirler. Ayrıca diğer sindirim yardımları üzerinde tercih edilirler, çünkü "hafif yiyecek" olarak düşünülür.

Yorulma: Açık ve beyaz üzüm suyu, vücuttaki demir içeriğini tamamlar ve yorgunluğu önler. Anemi birçok insan için gerçek bir sorundur ve üzüm tüketmek,  demir ve mineral seviyelerinizin vücutta dengeli olmasına yardımcı olabilir. Demir eksikliği, sizi halsizleştirebilir ve  aynı zamanda zihin hızlı bir şekilde çalışmaz çünkü demir, vücut işlevlerini etkileyen önemli bir mineraldir. Bununla birlikte, koyu üzüm suyu bir demir desteği sağlamayabilir ve aslında demir seviyelerini düşürebilir. İçme üzüm suyu da  anında enerji artışı sağlar.

Diyabet: Son araştırmalar üzüm çekirdeğinin (GSE) hiperglisemide yeni bir inhibitör etkinlik gösterdiğini ve diyabet yönetiminde yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Diş Bakımı: Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, kırmızı şarap ve üzüm çekirdeği özleri boşlukları önlemeye potansiyel olarak yardımcı olabilir.

Böbrek Bozuklukları: Üzüm esas olarak ürik asit asitliliğini azaltır ve aynı zamanda sistemden asit çıkarmaya yardımcı olur, böbrekler üzerindeki stres ve baskıyı azaltır. Üzümlerin su içeriği yüksek olduğu için, idrar çıkışına yardımcı olur; bu da idrar asidi azaltıldıktan sonra hala vücutta bulunan ürik asidi ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Üzümlerin vücudu temizleyici etkisi vardır ve antioksidanlar vücut sistemlerinin tamamına periferik( damar hastalıkları ) yollardan yararlanırlar.

Kan Kolesterolü: Üzümlerde pterostilben adı verilen ve kişinin kolesterol düzeylerini düşürme kapasitesine sahip bir bileşik bulunur. Pterostilbene, üzümlerde de bulunan yararlı antioksidan ve renklendirici flavonoid olan resveratrol ile yakından ilgilidir ve erken araştırma, kolesterol düzeyleri üzerinde büyük bir etkisi olduğu kadar anti-kanser özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir. Bilişsel gerileme üzerinde önleyici güçlerin de bulunduğu düşünülmektedir. Dahası, üzüm içerisinde bulunan saponinler, kolesterolün kendisine bağlanarak emilimini de önleyebilir.

Antibakteriyel Aktivite: Kırmızı üzümlerin, sizi enfeksiyonlardan koruyabilecek güçlü antibakteriyel ve antiviral özellikleri vardır. Çocuk felci virüsüne ve herpes simplex virüsüne karşı güçlü antiviral özellikler gösterirler. Çalışmalar aynı zamanda üzüm suyunun bağırsaktaki bakteriyel enfeksiyonlarla ve diğer sistemlerle mücadele edebildiğini göstermiştir.

Meme Kanseri: Yakın tarihli bir çalışmada, mor  üzüm suyunun meme kanseri önlemede yardımcı olduğu keşfedilmiştir. Deneysel bir ortamda üzüm suyunu besledikten sonra laboratuvar sıçanlarının meme tümörü kütlelerinde belirgin azalma görüldü. Üzümdeki antioksidanlar, her türlü kanserin önlenmesinde yararlıdır, ancak meme kanserine karşı etkili bir koruyucu önlem olarak üzüm suyunu özel olarak gösteren bazı büyüleyici çalışmalar bulunmaktadır. Üzümdeki bazı kimyasallar, bağlama alanları için rekabet eder ve aromatazın, kadınlarda meme kanseri büyümesine büyük katkıda bulunan faktör olduğu düşünülen, androjeni östrojene dönüştürmekten alıkoyar.

Alzheimer Hastalığı: Resveratrol, üzümlerde yararlı bir polifenoldur, Alzheimer hastalığı olan hastalarda amiloidal beta peptidlerin seviyesini düşürür. Araştırmalar üzümlerin beyin sağlığını geliştirebileceğini ve dejeneratif sinir hastalıklarının başlamasını geciktirdiğini gösteriyor. British Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmada, üzüm suyunun hafif bilişsel bozukluklar sergileyen yaşlı insanların beyin fonksiyonlarını  geliştirebileceğini iddia ediyor. Üzüm bileşenleri ile sinir sistemi arasındaki tam etkileşimi belirlemek için halen devam etmekte olan çalışmalar bulunmaktadır

Makula Dejenerasyonu: Üzüm, yaşla ilişkili görme ve maküler dejenerasyon kaybını önleyebilir. Miami Üniversitesinde yapılan araştırma, üzüm açısından zengin diyetin göz sağlığını desteklediğini ve görmeyi tehdit eden retinal hastalıkları önleyebileceğini gösteriyor.

Araştırmalar, günde üç porsiyon üzüm tüketmenin, maküler dejenerasyon riskini % 36 oranında azaltabileceğini gösterdi. Her ikiside üzüm ve şarap da, zamanla görme kaybının azalmasına katkıda bulunabilir ve tüm organ sistemlerinde olduğu gibi, sağlık ve hastalık veya hasara duyarlılık, üzümün içindeki antioksidanlarla azaltılır.

Bağışıklık Sistemi: Üzüm sadece flavonoidler ve mineraller ile değil, vitaminlerle de doludur.  Üzümdeki yüksek C vitamini, K vitamini ve A vitamini, organ sistemlerinin çoğuna, özellikle bağışıklık sisteminize sağlıklı bir destek sağlar; bu da, soğuk algınlığı ile inme olasılığını azaltmanın yanı sıra ciddi sağlık sorunlarını ortadan kaldırır.

Kataraktın Önlenmesi: Üzümde bulunan flavonoidlerin, serbest radikallerin neden olduğu zararı azaltabilen ve bunlarla mücadele edebilen antioksidanları vardır. Serbest radikaller, katarakt gelişimine, kardiyovasküler hastalıklara, kansere ve çeşitli yaşa bağlı problemlere neden olur. Bu ise, maküler dejenerasyon ile bağlantılıdır, çünkü genellikle  aynı zamanlarda görülürler. Neyse ki, antioksidanlar da yalnızca genç görünmenize yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda katarakt gibi yaşa bağlı rahatsızlıkları hafifleterek daha genç hissetmek için bazı yaşlanma karşıtı niteliklere sahiptir.

Kanser Önleme Özellikleri: Resveratrolün anti-inflamatuar etkisi nedeniyle üzümlerin güçlü anti-kanser özelliklerine sahip olduğu bulunmuştur. Kolorektal kanser ve meme kanseri riskini azaltmada özellikle etkilidir. Üzümdeki antosiyaninler ve protonosiyanidinler anti-proliferat özelliklerine sahiptir ve kansere neden olan ajanların büyümesini önleyebilir. Üzüm suyu sadece kanser riskini önlemekle kalmaz, aynı zamanda kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını bastırır. Üzümde bulunan pigmentler vücudun genel bağışıklığını geniş bir hastalık yelpazesine yaymaktadır.

Sonuç olarak, üzüm çok sayıdaki sağlık bozukluğunun önlenmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır ve çeşitli rahatsızlıklar için ev bazlı ilaç olarak kullanılabilir. Kuru üzüm,  olarak da bilinir, son derece besleyici ve kabızlık, asidoz, anemi, ateş ve cinsel işlev bozukluğu gibi birçok bozukluğun tedavisinde yardımcı olabilir.  Üzümler ayrıca insanlara hızlı bir şekilde kilo almalarına ve gözlerinin sağlıklı ve fonksiyonel bütünlüğünü korumalarına yardımcı olabilir.

Benzer Yazılar