Faydalı İçecekler
Votkanın Faydaları Nelerdir? 18.10.2017

 

Votka'nın En Etkileyici Faydaları

Votka'nın sağlığa olan faydaları, daha iyi kardiyovasküler sağlık, stres oranlarında azalma, diş ağrılarından ve kötü kokudan kurtulmayı içerir. Sıkışan yapısı cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve saç büyümesini arttırır. Aynı zamanda değerli antiseptik, anti bakteriyel niteliklere sahiptir, yaraları dezenfekte etmeye yardımcı olur ve etkili bir temizlik maddesi olarak çalışır.
 

Votka nedir?

Genellikle etanol ve sudan oluşan popüler bir içecektir. Restoranlarda, partilerde veya küçük buluşmalarda sunulan barda oldukça iyi puanlar veren modaya uygun bir içkidir. İlave maddelerin lezzetini rahatsız etmeden veya etkisiz hale getirmeden diğer içeceklerle sorunsuz bir şekilde kaynaştıran renksiz, tatsız votka çok yönlülüğüne dayandırarak, alkollü içecekler arasında tercih edilen seçeneklerden biri haline getiriyor.

Votka martini, votka toniği ve Bloody Mary gibi çeşitli popüler kokteyllerin hazırlanmasında kullanılır. 'Votka' ismi, kelimenin tam anlamıyla 'su' anlamına gelen Slavca bir kelime olan 'voda' dan evrimleşti. Genellikle, mısır, çavdar, buğday ve patates, üzüm ve soya fasulyesi gibi diğer maddeler gibi çeşitli tahıllar içeren nişasta veya şeker bakımından zengin herhangi bir bitki maddesinin damıtımı ile üretilir.

Votka'nın geleneksel hazırlanması genellikle hacim olarak % 40 alkolik bir değeri korumayı amaçlar. Günümüzde, farklı ülkelerde üretilen alkollü içeriği, belirlediği standartlara bağlı olarak değişmektedir. Avrupa votkası, minimum alkolik içeriği % 37.5 tutar; Amerika Birleşik Devletleri'nde satılan tüm votkalar hacimce en az % 30 oranında bir alkol standardı taşırlar.

Rusça, Ukrayna ve Polonya gibi diğer ülkelerdeki votka hacmi itibariyle hala % 40 alkol içeriğine sahiptir. Alkol içeriği dışında, iki ana gruba ayrılabilir:. aromalı ve berraktır. Buna eklenen aromalar arasında zencefil, tarçın, limon, kırmızı biber, vanilya, bazı özel otlar, meyveler ve baharatlar bulunur ve tercih dünyanın değişik yerlerinde çokça değişir.
 

Votka Menşei

Votka'nın tarihsel olarak ortaya çıkışı, hala  yeterli delil bulunmadığından kaynaklanan tartışmalar ve tartışma konusu olmayı sürdürüyor. Bazı kaynaklar, 9. yüzyılda Rusya'da meydana gelen votkanın ilk üretimini savunurken, bazıları ise Polonya'da 8. yüzyılda gerçekleşmiş olabileceğini söylüyor. Birkaç yüzyıl boyunca, bu içki bugünkü durumdan oldukça farklı olmuştur. Bu daha önceki zamanlarda, ruhun başlangıçta bir ilaç olarak kullanıldığı ve günümüzdeki aroması, görünümü ve lezzeti bakımından oldukça farklı olduğu gerçeğine bağlıdır. Ruhta bulunan alkol içeriği doğal fermentasyon prosesi ile yönetilebilecek azami miktar olan sadece % 14'tür.

Votkalı bir içki olmasının yanı sıra, varlığının ilk yıllarında var olan vodka'nın tıbbi ilişkisi de modern dünya tarafından takdir edilmekte ve çeşitli sağlık koşullarındaki olumlu etkilerine atfedilen bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda, bilimsel araştırma insan metabolizmasında ılımlı bir miktarda tüketen olumlu etkileri desteklemiştir.
 

Votka Besin Değerleri

Karbonhidratlı ve şekersiz bir içecek olup, düzgün şekilde veya herhangi bir yağ bazlı karıştırıcı kullanılmadığında çok az kalori sağlar. Hiçbir zararlı kolesterol ve yağ içermez.
 

Votka Sağlık Faydaları

Votka içeceği, hem tüketilebilir bir ilaç hem de topik olarak vücuda uygulanabilen harici bir losyon olarak özel terapötik değeri ile takdir edilmektedir. Bir dizi koşulda verimli bir şekilde katkıda bulunabilecek votka sağlık yararları şu şekilde tartışılmıştır:

Stres Azaltıyor

Alkollü içeceklerin arasında votka, bir birey üzerinde daha iyi gevşeme etkisi gösterebilir. Bilimsel bulgularla desteklendiğinde, vücuttaki stres faktörünü, kırmızı şarap gibi diğer   içeceklerinden daha verimli bir şekilde azaltmaya yardımcı olur. Uyku indükleyici özelliklere sahiptir ve beyinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Anezetik Nitelikler

Vodka, sadece hafif bir baş ağrısından ortak bir soğukluğa, kötü bir akşamdan kalma durumuna kadar değişen tüm rahatsızlıkları tedavi etmek için Rus folklorunda oldukça ünlüdür. Aynı zamanda, bitkisel ilaç dünyasında ağızdan veya topikal olarak anestezik olarak kullanılmak üzere tentür yapmak için kullanılır. Tentürler genellikle bitki, çiçekler ve köklerin votkalarda ıslatılarak hazırlanır ve bu bitki özlerinin tadına bakmadan şifa özelliklerinden zengin uçucu yağları çıkarır. Votka ile doldurulmuş plastik bir torbayı dondurmak ve ağrıları uyuşturmaya yardımcı olmak için ağrıları buz torbası olarak kullanmak faydalı olacaktır.

Diş Ağrısını Hafifletir

Az miktarda votka yudumluyorsanız, ağrıyan bir diş etrafındaki atış yararlı olabilir. Bazı votkaların diş etlerine emilmesine izin vermek, enfekte bölgedeki ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir. Tarçınla spesifik miktarlarda karıştırıldığında etkili bir gargara olarak çalışır ve ağız kokusu iyileşir.

Kardiyovasküler Sağlığı Korur

Votka içmenin bir diğer yararı kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisidir. Arter üzerinde kan akışını harekete geçiren bir genleşme etkisi vardır. Kalp komponentlerindeki kan akışı engellenmeden inme ve kalp durması gibi büyük hastalıkların gelişmesini engeller. Ayrıca vücuttaki HDL (iyi) kolestrol miktarını arttırmaya yardımcı olur.

Cilt Bakımı ve Saç Bakımı

Votka hizmetinize bir güzellik yardımı olarak gelebilir. Cildin üzerinde çok iyi çalışır ve gözenekleri temizlemeye yardımcı olur ve sıkışmasına neden olan özelliklerine bağlı olarak sıkıştırmaya yardımcı olur. Oldukça yararlı bulunmuştur ve temizleyici, tonerler ve anti-akne ürünleri gibi çeşitli botanik güzellik maddelerinde bulunur. Kafa derisini temizleyerek ve saçtan toksinleri atarak sağlıklı saç büyümesini teşvik eder. Kepek probleminin tedavisinde de yardımcı olur ve saçların uyarıcı tonikler ve kremi hazırlanmasında kullanılır.

Antiseptik Özellikleri Vardır

Votka, hayvan ısırığı gibi durumlardan kaynaklanan enfeksiyonların gelişimini önlemeye yardımcı olan antiseptik özelliklere sahiptir. Alkol içeriği yaranın sterilizasyonu için yardımcı olur. Renksiz, lezzetsiz votka, ekstrakte edici bir çözücü olarak yararlıdır ve bitki sağlayıcıları tarafından alkol bazlı merhemler yapmak için kullanılır. Bu tür ekler , kullanılan spesifik bitkilerin yalnızca iyileştirici özelliklerinin geride bırakarak kolayca buharlaşırlar. Talimatlarda belirtilmediği sürece, kuru, yanmış veya hassas ciltler üzerinde votka esaslı   malzemeleri kullanmaktan kaçının.

Bunların dışında, soğuk yaraları iyileştirmeye yardımcı olur ve maruz kalan deriyi açık kabarcıklar halinde dezenfekte etmeye yardımcı olur. Votka, sırt ve göğüs bölgesindeki sürtünme sonrasında ateşin düşürülmesine de yardımcı oluyor. Ayak kokusu probleminin tedavisinde yardımcı olur ve onları dezenfekte etmeye yardımcı olur. Votka, idrara çıkma ve toksinlerin vücudun dışına çıkmasını kolaylaştıran diüretik özelliklere sahiptir. Düşük karbonhidratlı bir diyet veya kilo kaybı rejimi izlerken, orta miktarda votka mantıklı bir seçim olarak kanıtlayabilir. Karbonhidratlarda yüksek olan 'bira' gibi diğer alkollü içeceklere karşı kesinlikle hiçbir karbonhidrat içeriği olmayan az miktarda kalori sunar. Fikir onu düzgünce, kayalarda veya çok kalori almayan bir şeyle karıştırmaktır.

Mutfak Kullanımı

Votka  , hamurun fazla glüten oluşmasını önler. Hamurun nemli olmasına yardımcı olur ve pul pul bir kabuk tarifi için mükemmel olmasını sağlar. Bütün bu iyi çalışmaların ardından, mütevazı votka pişirme işlemi sırasında herhangi bir ipucu bırakmadan sessizce buharlaşır.
 

Votka'nın Diğer Kullanımı

Temizlik Maddesi:  Vodka mükemmel bir temizleyici olarak çalışır. Votka içerisindeki alkol, küf ve küfü öldürerek duşların ve küvetlerdeki kalafatürün temizlenmesine yardımcı olur. Gözlükleri temizler ve aynı zamanda votka   tıraşla ıslatılmış tıraş bıçaklarının ömrünü uzatır. Temel olarak, mikropları öldürür ve paslanmayı önler.

Kolay Kuru Temizleme:  Votka ile yapılan püskürmeler emici kokuların giysilerden nötralize edilmesine yardımcı olur.


Ne Kadar Votka Ilımlı Kabul Edilir?

Ulusal Alkol Kötüye Kullanma ve Alkolizm Enstitüsü (NIAAA), bir hafta içinde yedi içecekle sınırlandıran kadınlar için günde 3-4 içki, erkekler için haftada 14 içki ve günde 2-3  alkollü  içecekleri uygun görmüştür.
 

Votka: Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Yukarıda bahsedilen sağlık yararlarına votka katkıda bulunabilir, ancak alkol tüketimi herhangi bir biçimde arttığında beyin, karaciğer ve pankreas gibi çoklu organlarla ilişkili büyük hastalık riskini artırır. Bağışıklık sisteminin sağlıklı işleyişine müdahale edebilir, kan basıncını yükseltebilir, trombositlerde yapışkanlığa veya arterlerin daralmasına neden olabilir ve bu da kardiyovasküler hastalıklarda kan dolaşımında tıkanıklığa neden olabilir. Votka aşırı miktarda alınması, adrenalin hormonu üzerindeki uyarıcı etkiye atfettiği daha hızlı kalp atışına neden olabilir. Bu aynı zamanda akciğerlerde aşırı hava alımına ve kanda daha fazla glikoz salan karaciğeri uyarmasına yol açabilir. Vücudun aşırı adrenalin hormonu üretimi, aşırı yorgunluk ve genel vücut yorgunluğuna neden olabilir.

Gebelik sırasında alınan alkol, fetal alkol sendromuna, aşırı tüketim nedeniyle bebeklerde zihinsel bozulmaya neden olabilir.

Şeker hastalığını, sindirim problemlerini ve kalp hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar votka ile etkileşime girebilir. Yan etki riskini artırabilir veya ilacın etkinliğini azaltabilir. Bu tür ilaçları alırken daima bir doktora danışın ve talimatları dikkatle okumanız  önerilir. Sürmeden önce içmek uyanıklığı engelleyebilir ve kaza riskini artırabilir. Mide bulantısı, kusma ya da küçük bir içki içtikten sonra bile başka semptomlarla başa çıkamayan ya da tepki gösteremeyen insanlar alkol içmekten kaçınmalıdır.
 

Votka Özeti

Orta derecedeki alkol tüketimi çeşitli sağlık koşullarında votka etkinliğini savunan bilimsel çalışmaların temelini oluşturur. Bununla birlikte, terapötik yardım için votka kabul etmeden önce her zaman tıbbi onay alınması önerilir. Normalde, insanlar votkayı şekerli meyve suları ile karıştırır ve içki kalorisini artırır ve düşük kalorili özelliği sıfıra indirir. Votka tek başına diğer koyu alkollü içeceklere kıyasla daha az katkı maddesi içeren açık bir içecektir. Genel olarak, ihtiyatlı bir votka tabağı sağlığa ilişkin önemli faydalar sağlayabilir ve tadını çıkarabilmeniz için normal  bir içecek hazırlar.

Votka İçmeyi yönetim Sağlığın Anahtarıdır. 
 

Votka Nasıl Yapılır?

Votka, mısır, arpa, patates, meyve ve şeker veya nişasta içeren başka herhangi bir şeyden üretilebilen tarafsız bir içecektir. Püre öğütmenize bağlı olarak, süreci başlatmak için başka enzimlere ihtiyacınız olabilir. Daha sonra fermente edilmiş ortama maya eklemelisiniz, fermente olmuş sıvıyı ayırınız ve prosesi damıtmayla bitiriniz.

 

Votka İle Ne Karıştırabilirim?

Votka, kokteyllerde çok yönlülüğü nedeniyle dünyadaki en popüler alkollü içkilerden biridir. Dünyadaki en ünlü kokteyllerin bazıları portakal suyu (tornavida), domates suyu (kanlı Mary) veya vermut (martın) ile votka karıştırır. Tatlı meyve suları ve soda maddelerinden kremsi likörler, süt, tonik su ve normal suya kadar, votka ile diğer sıvıları karıştırabilirsiniz. Tek sınırlama sizin hayal gücünüzdür. 
 

En İyi Votka Nedir?

Tercihin çoğunlukla öznel olduğu için herhangi bir votka "en iyi" olarak etiketlemek zordur. Bununla birlikte, dünyanın en popüler votkalarının bazıları Grey Goose, Svedka, Stolichnaya, Zubrowka, Ciroc, Finlandia, Skyy Vodka, Effen, Belvedere ve Ketel One'dır. Bazı insanlar patates votkasını veya tahıl votkasını meyve bazlı votkalara tercih edebilir, bu nedenle bir markayı "en iyi" olarak adlandırmak yalnızca çok zordur. Hepsini deneyin ve neyi tercih ettiğinizi görün!
 

Votka İle Hangi İçkinin Keyfini Çıkarabilirsin?

(portakal suyu ve votka), Bloody Marys (domates suyu ve votka), martın (vermut ve votka), Beyaz Ruslar (votka, süt ve Kahlua) ve Moskova Katırları gibi binlerce farklı içki çeşidi votka ile hazırlayabilirsiniz. , Long Island Buzlu Çaylar, Votka Tonikler, Kamikaze, ve daha pek çok şey! Votka çok yönlüdür ve dünyanın herhangi bir yerinde bulabileceğiniz en kolay içkilerden biridir.

Benzer Yazılar