Sağlıklı Tarifler
Yaralar için Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 02.05.2018

Yaralar için Doğal Tedavi Yöntemleri

Hindistan Cevizi Suyu  • Hindistan cevizi suyu vitamin, mineral ve antioksidan bileşenler yönünden zengindir. Bunlar cildinizi derinden besleyerek iyileşme sürecini hızlandırır.


  • Sorunlu bölgeye doğrudan uygulandığında kolajen ve elastin üretimine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda gevşeklikle mücadele eder ve yaraların görünümünü azaltır.


  • İlk önce bir parça pamuğu Hindistan cevizi suyuyla ıslatın.


  • Sonra yaranın üstüne sürün.


  • Bunu her gün, günde iki defa tekrar edin.

Kakao Yağı

Kakao yağındaki temel yağ asitleri ve E vitamini cildinizi nemlendirir. Bununla birlikte yaranın iyileşme sürecine de yardımcı olur.
Antioksidan bileşenleri cildinizi dışarıdan gelecek zararlara karşı korur. Buna ek olarak serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltır.
Az miktarda kakao yağını alın ve cildinize iyice yedirecek şekilde sürün.
Her gün, günde en fazla 3 kere uygulayın.

Patates

Patates anti-enflamatuvar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Emiliminden sonra derinin iyileşme sürecini hızlandırır.
Vitamin ve mineral birleşimi dokuların canlılığını yeniden kazanmasını sağlar.Patates aynı zamanda dokuları bulaşıcı etkenlerden korur.
İlk olarak bir adet çiğ patates dilimini rendeleyin ve doğrudan yaranın üstüne uygulayın.
30 dakika tesir etmesini bekledikten sonra yıkayın.
Her gece yatmadan önce uygulayın.

E Vitamini Yağı  • E vitamini yağı muhteşem antioksidan özelliği ile bilinir. Cildinizde ise hücresel faaliyetleri harekete geçirerek yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.


  • Cilde ekstra nem kazandırdığı için genellikle kuru ciltler ve yaralanmalar için önerilir. Buna ek olarak kırışıklıklarla mücadele eder.


  • Öncelikle bir adet E vitamini kapsülünü kırın ve yaralı bölgeye sürün.


  • Daha sonra tamamen yedirene kadar parmak uçlarınızla masaj yapın.


  • Her gece tercihen uyumadan önce uygulayın.

Zeytinyağı

Sızma zeytinyağında bulunan vitaminler ve sağlıklı yağlar cildinize nüfuz ederek derin olmayan yaraların iyileşmesini hızlandırır.
Zeytinyağının yapı maddesi içeriğindeki antioksidanlarla birlikte doğal bir şekilde pH dengesini korur. Aynı zamanda yaraların azalmasına katkıda bulunur.
Tek yapmanız gereken bir parça pamuğu zeytinyağına batırmak ve gerekli bölgelere sürmek.
Cildiniz tarafından emilmesini bekleyin. Her gün iki ya da üç kez uygulayın.

Doğal Yoğurt

Doğal yoğurtta probiyotikler, antioksidanlar ve vitaminler bulunur. Hatta bölgesel olarak uygulandığında cildinizin sağlığına ilginç yararları vardır.
Alerjilerle ve enfeksiyonla mücadele etmek için önerilir. Bununla birlikte lekeleri ve yara izlerini de azaltmaya yardımcıdır.
Önce az miktarda yoğurdu sorunlu bölgeye sürün.
Daha sonra 30 dakika etki etmesini bekleyin.
Son olarak soğuk su ile yıkayın.
Her gün gece yatmadan önce uygulayın.

Nohut Unu

Nohut , dünyanın birçok bölgesinde güzel bir cilde kavuşmaya yardımcı olmasıyla bilinir. Bu özel un başarılı bir peelingdir ve canlandırıcı etkiye sahiptir.
Uygulandığında ölü deri hücrelerini temizler ve aynı zamanda hücresel faaliyetleri canlandırır. Böylece hızlı bir şekilde yara oluşumunu destekler.
İçeriğindeki antioksidanlar ve vitaminler cildinizin daha iyi görünmesini sağlar ve aynı zamanda büyük yara izlerinin oluşumuna karşı korur.
Önce biraz nohut ununu yoğurt ya da bal ile karıştırın.
Sonra ortaya çıkan karışımı sorunlu bölgeye sürün.
30 dakika boyunca etki etmesini bekleyin.
Bu tedaviyi her gün, günde iki kez uygulayın.
Bu tedavileri denemeye hazır mısınız? Bir tanesini seçin ve güzellik rutininizin bir parçası haline getirin. Böylelikle kısa bir sürede fark edilebilir faydalarını görebilirsiniz.

Limon

Etkilenen alan üzerine biraz limon suyu sürün. Cildi hassas olanlar, limon suyunu gül suyu ya da E vitamini yağı ile karıştırıp sürebilir.
10 dakika bekleyin, sonra ılık su ile durulayın.
Yara izi kaybolana kadar günde bir defa tekrar edin.
Cildinize limon sürdükten hemen sonra güneşe çıkmayın.

Bal

Yara izinin olduğu bölgeye biraz bal sürün, bandajla sarın ve bir gece boyunca bekletin. Ertesi sabah ılık su ile durulanın. Yöntemi her gün yatmadan önce tekrar edin.
Başka bir seçenek olarak, bal ve kristalize şekeri, eşit miktarda karıştırın. Karışımı iz olan bölgeye sürün ve birkaç dakika ovalayın. Ardından ılık su ile durulayın ve kurulayın. Sonra cildinize nemlendirici bir krem sürün. Yöntemi haftada bir yada iki defa tekrarlayabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Filtresiz elma sirkesi ve suyu eşit miktarda karıştırın. İçine bir pamuk batırın ve yara izi olan bölgeye sürün. 5 dakika açık bırakın ve su ile durulayın. Yöntemi günde bir defa tekrar edin.
Alternatif olarak, iki yemek kaşığı elma sirkesine çeyrek fincan su ve bir çay kaşığı bal katın. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra meydana gelen solüsyonu deriye sürün ve yarın saat açık bırakın. Daha sonra ılık su ile durulanabilirsiniz. Yöntemi günde bir defa deneyebilirsiniz.
 

Benzer Yazılar