Bitkisel
Yasemin Esans Yağının 13 Şaşırtıcı Faydası 02.03.2018

Yasemin esans yağı sağlık yararları bir antidepresan, antiseptik, afrodizyak, antispazmodik, kikatrizan, balgam söktürücü, galaktagog, adet söktürücü , doğumcu, sakinleştirici ve bir uterus maddesi olarak özelliklerini sıralayabiliriz.  

Yasemin Esansiyel Yağı Nedir?

Yasemin esans yağı yasemin çiçeklerinden çıkarılır ve Jasminum grandiflorum (Yasemin yasemin) ve Jasminum officinale (Yasemin) gibi çeşitli bilimsel isimler içerir. 

Ana bileşenleri, benzoik asit, benzaldehit, benzil asetat, benzil alkol, indol, benzil benzoat, sis-3-heksenil benzoat, sis-jasmon, ceosol, öjenol, farnesol, geraniol, linalool, metil antranilat, p-kresol, nerol olan gama terpineol, nerolidol, izofitol ve fitoldur. 

Yasemin çok ünlü bir çiçektir. Güçlü ancak tatlı, hoşa giden ve romantik bir parfümü vardır, bu da sadece geceleri çiçek açan çiçekler arasında çok yaygındır. Genellikle romantizm ve sevgi ile ilişkilendirilir. Romantik romanlardaki ve filmdeki kahramanlar genellikle "Jasmine" ismiyle kahramanlarına seslendiğinde bulunabilir. Yasemin de şairlere ilham kaynağı olmuştur. 

Yasemin Esansiyel Yağının Sağlık açısından Faydaları

Bu çiçek, tatlı kokusu ve romantiklik ile ilişkilendirilmesinden çok daha fazlasını sunar. Şimdilik, şiirsel duygularımızı bir kenara koyup Yasemin'in bize sağlayabileceği etkileyici sağlık yararlarını keşfedelim.

Depresyonu Giderir

Yasemin esansiyel yağı aroması zihin üzerinde hoş ve canlandırıcı bir etkiye sahiptir ve aktif olarak depresyonla savaşır. Bu, bir insanı mutlu hissettirir ve romantik ve şiirsel duyguları, edebi ve müzikal tarihte olduğu gibi potansiyel olarak uyandırır.  Yasemin yağının aromatik etkisi, serotonin de dahil olmak üzere, vücudun belirli hormonların salınmasını uyarır ve bu da enerjinin yükselmesini ve yükselmiş ruh haline neden olur.

Enfeksiyonları Önler

Ayrıca çok iyi bir antiseptik ve dezenfektandır. Benzaldehit, benzoik asit ve benzil benzoat gibi bileşenleri çok etkili bir mikrop öldürücü, bakteri öldürücü, mantar önleyici ve antiviral özelliklere sahiptir. Yaralara harici olarak uygulandığında, bunların septik olmasını engeller ve tetanozdan potansiyel enfeksiyonları etkin bir şekilde ortadan kaldırır. Aynı zamanda iç uygulamalara da sahip olabilir ve solunduğunda solunum sistemindeki enfeksiyonları azalttığı bilinmekte ve soğuk algınlığı ve öksürükleri azaltabilmektedir.

Cinsel İstekleri Uyarır

Yasemin esans yağı asphrodisias özelliği romantik veya sevgi dolu hissettiren gerçektir. Bu yağ, libido ve cinsel istek duygularınızı geliştirir. Kokusu nedeniyle, gelin aksesuarlarında yasemin çiçeği ve yeni evli insanların oda dekorasyonu, özellikle de Hindistan Alt Kıtasında kullanımı sıklıkla görülür. Aynı zamanda, erken boşalma, donukluk, iktidarsızlık ve diğer cinsel bozukluklar gibi sorunları gidermeye yardımcı olur.

Yara İzlerini Siler

Yara izlerinden ve  sivilce veya başka yaralar yüzünden kalan lekelerden endişe duyuyor musunuz? Kesinlikle yasemin esans yağı denemelisiniz. Bir cicatrizant olduğu için, bu skar izlerini yok etmeye yardımcı olur. Ayrıca, gebe annelerde sıklıkla meydana gelen yağ çatlaklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Öksürmeyi Azaltır

Yasemin Esans Yağı'nın ekspektoran mülkiyeti, öksürük veya soğuktan muzdarip olduğunuzda bile, rahatsız edilmemiş bir uyku geceniz olmasına yardımcı olabilir. Solunum yollarındaki balgam birikimini temizleyerek öksürüğün rahatlamasını sağlar. Ayrıca burun ve solunum yollarından gelen tıkanıklığı gidererek horlamayı da ortadan kaldırır. Yasemin esansiyel yağı sisteminizde çalışırken, gece boyunca öksürmekten ve horlamadan uzak durursunuz.

Uykusuzluk Muamelesi Yapar

Yasemin esans yağı özellikleri uzun, dinlendirici ve rahatsız edilmeyen uykuyu açmak  için ideal bir araç haline getirir. Bir balgam söktürücü, sakinleştirici ve antispazmodik olarak davranışı, huzur dolu bir gece uykusunda şımartmanıza yardımcı olmak için bir araya getirir. Uykusuzluk ve uykusuzluk belirtilerini azaltarak, iş yerinde ve kişisel hayatınızda daha üretken olabilirsiniz.

Adet Söktürücü

Bu özellik, düzensiz, tıkalı veya acı verici adet geçiren veya zamansız menopozdan muzdarip olan kadınlara rahatlama sağlamak içindir. Yasemin yağı emmenagog özelliği, dönem döngülerini düzenler ve dönemleri netleştirir ve daha az ağrılı hale getirir, aynı zamanda menopozu geri itmeye yardımcı olur. Aynı zamanda, yorgunluk, rahatsızlık, mide bulantısı ve ruh hali değişiklikleri gibi adet geçiren diğer sorunlardan kurtulma sağlar. Dönemin düzenlenmesi de vücudunuzun hormonal seviyelerini dengelemek için harika bir yoldur. Aynı zamanda, diğer bedensel işlevlerin sistematik bir şekilde çalışmasını sağlamanıza yardımcı olur, böylece sağlıklı bir dönem geçirirsiniz.

Cilt Bakımı

Yasemin yağı uzun süredir cilt bakımıyla, özellikle de kuru, kırılgan ya da kurutulmuş cildi tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, belirli hassaslaştırıcı etkilere sahip olmadığından, alerjik bir reaksiyona ya da tahrişe neden olabileceğinden, derideki kırık ya da açık yaralarda kullanmak her zaman hoş değildir. Bununla birlikte, egzema ve dermatit tedavisinde halen sıkça kullanılmaktadır.

Laktasyonu Kolaylaştırır

Yasemin esansiyel yağı memelerdeki süt salınımını arttırır ve bu nedenle emziren anneler ve yeni bebekler için çok iyi bir araçtır. Bu özellik meme tümöründen ve kanserden korunmaya da yardımcı olur.

Doğumunu Teşvik Eder ve Kolaylaştırıyor

Yasemin'in uçucu yağları, doğum yapmayı kolaylaştırır ve rahatlatır ve emek ağrılarını azaltır. Bu özellik normal doğum nadir görülen ve olguların çoğunda sezaryen ile tedavi edilen günümüz koşullarında çok yararlı olabilir. Yasemin esans yağı kullanmayı seçen birçok kadın için iyileşme sürecinin daha az acı verici olduğunu ve doğum sonrası dönemin daha kısa olduğunu bulmuşlardır. Dahası, kasılmaları güçlendirebilir ve bir bebeğin teslim süresi kısalabilir. Bu noktada, birçok kadın doğum sonrası depresyondan muzdarip, ancak yasemin esansiyel yağı, antidepresan ve yükseltici niteliklerinden dolayı trajik durumu savuşturuyor.

Spazmları Tedavi Eder

Yasemin esansiyel yağı, spazmları tedavi etmek ve rahatlatmak için çok iyidir. Spazmodik öksürük, kramp, konjesyon, astım, nefes darlığı ve hatta spazmodik koleradan hızlı rahatlama sağlar. Aynı zamanda vücudun diğer bölgelerinde spazmlardan kaynaklanan bağırsak krampları ve ağrılarını hafifletir. Spazmlar tehlikeli, yıkıcı ve hatta ölümcül olabilir, bu nedenle bu ciddi durumu hızlı bir şekilde hafifleten herhangi bir maddeye saygı gösterilmelidir.

Sedatif Etki

Yasemin esansiyel yağı, pozitif ve yapıcı duygular getirirken beden, zihin ve ruhu rahatlatır. Endişe, stres, rahatsızlık, öfke ve depresyondan yanı sıra her türlü iltihabın rahatlamasını sağlar. Daha ileri araştırmalar henüz yapılmamasına rağmen, bu sedatif ve anti-inflamatuar özellikler de artrit ve gut ağrısı ve rahatsızlığı ile ilişkilidir.

Uterus'u Korur

Bu yağ uterusun sağlığını iyi eder, çünkü uterusun tonlarını çırpıp organın sağlıklı ve düzgün çalışmasını sağlayan bazı hormonların salgılanmasını sağlar. Ayrıca uterusun, özellikle menopozdan sonra tümörlerden, östrojen akışını sınırlandırarak korunmasına yardımcı olur.

Diğer Faydalar

Uyuşturucu ve diğer bağımlılıklardan insanları özgür kılmak için de kullanılabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar: Gebe kadınlar, emmenagog olduğu için bu yağı doğumuna kadar kullanmaktan kaçınmalıdır. Çok rahatlatıcı ve sedatiftir ve bu nedenle ağır dozlardan kaçınılmalıdır. Yine yasemin alerjisi olanlar, bilinen bir alerjenden yapılmış uçucu yağlarla olduğu gibi onu kullanmamalıdır.

Karıştırma: Yasemin esans yağı, bergamot, sandal ağacı, gül ve portakal, limon, limon ve greyfurt gibi narenciye esansiyel yağlarıyla iyi bir şekilde harmanlanır.

Benzer Yazılar