Bitkisel
Yasemin Yağının Faydaları 17.02.2017

Yasemin çiçeğinden elde edilen esansiyel yağı Yasemin yağı, ruh halini iyileştirmek, stres ve dengeleyici hormonların üstesinden gelmek için popüler bir doğal çaredir. Yasemin yağı depresyon, endişe, duygusal stres, düşük libido ve uykusuzluk için doğal bir çare olarak yüzlerce yıldır Asya'nın bir bölümünde kullanılmaktadır.

Araştırmalar, Jasminum officinale cinsi türünde yasemin yağının sinir sistemini olumlu yönde etkilediğini gösteriyor. Yasemin çiçeğinden aromaterapi veya cilde nüfuz ederek, kalp hızı, vücut ısısı, stres tepkisi, uyanıklık, kan basıncı ve nefes alma gibi bir dizi biyolojik faktör üzerinde etkili olur.

Birçok kişi yasemin yağını doğal afrodizyak olarak adlandırıyor çünkü şehvetini artıracak "baştan çıkarıcı" bir kokusu var. Aslında yasemin yağı bazen gecenin yasemin çiçeğinin güçlü kokusu ve ayrıca libido arttırıcı niteliklerinden dolayı "gece kraliçesi" olarak adlandırılır.

Yasemin Yağı Nedir?

Geleneksel olarak yasemin yağı, Çin gibi yerlerde vücudun detoksuna yardımcı olmak ve solunum ve karaciğer rahatsızlıklarını hafifletmek için kullanılmıştır. Hamilelik ve doğum ile ilgili ağrıları azaltmak için de kullanılır. Yasemin yaginin bugün en çok araştırılan ve sevilen faydalarından bazıları: • Stresle baş etme


 • Endişeyi azaltmak


 • Mücadele depresyonu


 • Uyanıklığı arttırmak


 • Düşük enerji veya kronik yorgunluk sendromuyla savaşmaya yardımcı olmak


 • Menopoz semptomlarını azaltmak ve PMS ve kramplara karşı doğal bir çare olarak çalışmak


 • Uykuya yardımcı olmak


 • Afrodizyak olarak davranmak

Yasemin Yağını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Burun yoluyla solunabilir veya doğrudan cilde uygulanabilir.

Bir taşıyıcı yağ ile birleştirilmesi gerekmez ve bunun yerine en iyi sonuçlar için seyreltilmeden kullanılması önerilir.

Evinizde yayabilir veya örneğin ev yapımı masaj yağı, vücut ovma, sabun ve mum gibi farklı ev ve vücut kullanımları için diğer losyonlarla, nemlendirici hindistan cevizi yağı veya uçucu yağlarla birleştirebilirsiniz.

Yasemin Yağı Kullanımı

1. Depresyon ve Anksiyete Rahatlığı

Birçok çalışmada yasemin yağı aromaterapi tedavisi olarak ya da tropikal olarak deride kullanıldıktan sonra ruh hali ve uykudaki gelişmelerin yanı sıra enerji düzeylerini artırmanın bir yolu olmasını sağladı. Sonuçlar, Yasemin yağının beynin uyarici  , aktive edici bir etkiye sahip olduğunu ve ayni anda havayı yükseltmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

Doğal Ürün İletişiminde yayınlanan bir araştırma, sekiz haftalık bir süre zarfında ciltte kullanılan  yağı, katılımcıların ruh halinde iyileşme hissettiklerine ve düşük enerjili fiziksel ve duygusal bulguları azaltmasına yardımcı olduğunu bulundu.

2. Uyarılmışlığı Arttırın

Yasemin yağı, plaseboyla karşılaştırıldığında, sağlıklı yetişkin kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, solunum hızı, vücut ısısı, kan oksijen satürasyonu , sistolik ve diyastolik tansiyon gibi fiziksel uyarılma artışlarının önemli ölçüde artmasına neden oldu. Yasemin yağı grubundaki kişiler ayrıca kendilerini kontrol grubundaki kişilere göre daha dikkatli ve daha aktif olarak değerlendirdi. Çalışma sonuçları yasemin yağı otonomik uyarılma aktivitesini artırabildiğini ve ruh halini aynı anda yükseltmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

3. Bağışıklığı ve Enfeksiyonlarla Mücadeleyi Geliştirin

Yasemin yağı benzaldehit, benzoik asit ve benzil benzoat gibi aktif içerikler içerir. Bunlar doğal olarak zararlı bakteri ve virüslerle vücut içinde ve deride savaşır ve hastalık, tahriş, mantar ve viral enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.

Yasemin yağı doğrudan ya da evinize ilâve ederek solumak, burun pasajları ve solunum yolu semptomları içindeki mukus ve bakterileri temizlemeye yardımcı olabilir. Cildinize uygulayarak iltihaplanmayı, kızarıklığı, acıyı azaltabilir ve yaraları iyileştirmek için gereken süreyi hızlandırabilirsiniz.

4. Uykuya Dalmaya yardımcı

Her zaman yorulduğunuzu, ancak iyi uyumakta zorlandığınızı hissediyor musunuz? Yasemin yağı, doğal bir sakinleştirici olarak hareket edebilen ve daha iyi uyumanızda yardımcı olan sakinleştirici bir etki sergiler.

Avrupa Uygulamalı Fizyoloji Dergisinde yayınlanan 2005 tarihli bir çalışma yasemin çay kokusunun hem otonomik sinir aktivitesi hem de ruh durumları üzerinde yatıştırıcı etkileri olduğunu buldu. Yasemin tazeyken lavanta ile birlikte kalp atış hızını azaltmaya ve huzursuz gecelerden kaçınma ve bunlardan kaçınma için önemli olan sakinlik ve gevşeme hissi uyandırmaya yardımcı oldu.

Yasemin yağını evinizde yaymak için, lavanta yağı veya tütsülenen yağ gibi diğer yatıştırıcı yağlarla birlikte bir difüzörde birkaç damla birleştirin.

5. Menopoz Belirtilerini Azaltın

Yasemin yağı aromaterapi tedavisi olarak ya da doğrudan cilde uygulanması menopozun duygusal ve fiziksel semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir ve menopoz hafifletmesi için doğal bir çare olarak kullanılabilir.

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Dergisinde yayınlanan bir araştırmada, menopoza giren kadınlar sekiz haftalık bir süre zarfında yasemin yağı uyguladıklarında, enerji seviyelerinde, sıcak basmalar dahil olmak üzere, ruh hali ve menopozla ilgili semptomlarda iyileşme gösterdiler; Ağrı ve depresyon, Yasemin yağı kullanmayan kadınlara kıyasla daha azdı.

6. PMS Belirtilerini Engellemek veya Tedavi Etmek

Yasemin yağı cildinize uygulamak veya solumak bu ilaçları baş ağrısı, mide krampları, akne ve diğer cilt tutkunları veya huzursuzluk gibi PMS semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

7. Gebelik Belirtilerine Yardım

Yasemin, anksiyete, depresyon, kas ağrısı ve düşük enerji gibi doğum sonrası belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda doğal olarak hormonları dengelemeye yardımcı olur ve geleneksel olarak anne sütünün üretimini artırmak için kullanılmıştır. Buna ek olarak, Yasemin yağını cilde uygulayarak esneme izleri azaltabilir ve yara izini önleyebilirsiniz.

8. Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Azaltın

Yasemin yağı, burun pasajlarını ve hava yollarını açmaya yardımcı olabilir ve soğuk algınlığı, flüs veya diğer hastalıklarla ilişkili ağrıları azaltabilir. Doğal bir buhar ovuşturmak için yasemin yağı, hindistancevizi yağı ve okaliptus yağı gibi bir taşıyıcı yağla karıştırın. Göğsünüze, boynunuza ve başka herhangi bir yere masaj yaparak solunum yollarınızın açılmasını sağlayabilirsiniz.

9. Konsantrasyonu Artırın

Yumuşak yağın yayılması veya cildinize sürülmesi sizi uyandırmasına ve enerjinizi arttırmanıza yardımcı olabilir. Aktif bileşenleri aktif öğrenme ve problem çözme için gerekli kalp atış hızı, vücut sıcaklığı ve beyin aktivitesini artırmaya yardımcı olur. Banyo alırken bir miktar ilave etmeyi deneyin ve sabah duş alıp cildinize uygulayarak gün içinde rahatlığınıza yardımcı olun.

10. Sağlıklı Cilt

Yasemin yağı, antibiyotik ve antiviral olarak kabul edilir.  Bu nedenle, sakin cilt tahrişine ve iltihaba yardımcı olabilir. Yasemin yağı, dudak kremine, duş jeli veya vücut losyonuna karıştırarak lekeleri azaltır. Yaralarınızı hızlı bir şekilde iyileştirin, tahriş edici travma ile ilgili ağrılarınızı azaltın. Alerjileri kontrol etmek için bir cilt üzerine az miktarda uygulayarak önce uçucu yağa tepki verdiğinizden emin olun.

11. Sakinleştirici Veya Canlandırıcı Bir Masaj Yağı Oluşturun

Hangi yoldan kullanıldığına bağlı olarak Yasemin yağı kullanabilirsiniz. Ve rahatlatıcı olabilir. Gerektiğinde uyanıklığı ve uyanmayı artırmaya yardımcı olabilir, aynı zamanda rahatlatıcı ve ağrı azaltıcı bir etkiye sahiptir ve bu da yasemin yağını mükemmel bir masaj yağı yapar.

12. Doğal Ruh Sağlığı Parfümü Olarak Kullanılabilir

Pahalı dükkanlarda satılan parfümleri kullanmak yerine yasemin yağını bileklerinize ve boynunuza doğal, kimyasal içermeyen bir koku olarak  deneyebilirsiniz. Yasemin yağı, pek çok kadın parfümüne benzer sıcak, çiçek kokusuna sahiptir. Çok uzun zaman kokusu kalır , bu yüzden ilk önce bir veya iki damla kullanın ve isterseniz kokunun gücünü azaltmak için taşıyıcı yağ ile karıştırın.

Evde Yapabileceğiniz Yasemin Yağlı Parfüm

İçindekiler: • 2 çorba kaşığı Alkol


 • 30 damla yasemin


 • 5 damla vanilyalı uçucu yağ


 • 5 damla lavanta uçucu yağı


 • 5 damla turuncu uçucu yağ

Nasıl Yapılmalı?

Uçucu yağ karışımını  bir cam kavanoz veya şişe içinde alkol ile karıştırın ve iki gün süreyle bir tezgah üzerinde bekletin. Kapalı tutun ve oda sıcaklığında ve güneşten uzak bir yerde bekletin.

Portakal çiçeği suyu ilave edin ve birlikte karıştırın. Karışımı eski bir parfüm sprey şişesine veya düzenli alüminyum sprey şişesine ekleyin. Karışımı oda sıcaklığında bir yerde tutun ve cildinizde, giysilerinde, çarşaflarında, halılarında vs. kullanın.

Benzer Yazılar