Faydalı İçecekler
Yeşil Kahve Nedir? Faydaları Nelerdir? 16.05.2018


Yeşil Kahve Nedir? 

Popülaritesi son zamanlarda gittikçe artan yeşil kahve, bildiğimiz normal kahvenin ham, yani henüz kavrulmamış halidir. Kahve, kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinden 5 metreye kadar büyüyebilen bir ağaçtır ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilen tozun su ya da süt ile karıştırılmasıyla yapılan içecektir. Yeşil kahve ise diğer kahveler gibi kavrulmadığı için kafein oranı daha düşüktür. Çünkü kafein oranı kavrulma işlemi uzadıkça artış gösterir böylece daha az kafein almak isteyenlere güzel bir alternatiftir.

Yeşil kahve çekirdekleri, kavrulmuş kahve çekirdeklerine oranla daha fazla antioksidan içermektedir. Aynı zamanda normal kahveden farklı olarak yüksek ısıda kavrulmadığı için % 47 oranında daha fazla klorojenik asit içerir. Yeşil kahve çekirdeklerinin içeriğinde yüksek oranda bulunan ‘klorojenik asit’ in yapılan bazı çalışmalarda kilo vermeye yardımcı olabileceği görülmüştür. Bu madde metabolizmayı hızlandırarak vücudun kalori harcama düzeyini arttırıcı etki gösterebilir. Ancak sadece yeşil kahve içerek zayıflama beklentisinde bulunulmamalıdır. Yeşil kahve çekirdeği, kilo vermek isteyenlere düzenli ve dengeli bir diyet ve egzersiz yanında yardımcı olabilir.

Zayıflama da değişmez kural bir beslenme uzmanı tarafından kişiye özel olarak hazırlanmış diyet planı ve düzenli fiziksel aktivitedir.

Yeşil Kahve Çayı

Zayıflamak için genellikle bitkisel yöntemlere başvururuz. Bunların bir çok kısmı bitkisel çaylardır. Bitkisel çayların bünyeye herhangi bir zararı yoktur. Yeşil kahve çayı bitkisel çayların arasından en garantili zayıflamayı bize verir. Gün içerisinde kullanıldığında aynı zamanda dinç olmamızı sağlar. İçerisinde bulunan yararlı vitaminler sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olan günlük proteinlerini karşılar. Yeşil kahve çayının tadı oldukça güzeldir. Yumuşak bir içimi vardır. Alışkın olduğunuz diğer bitki çayları gibi bunu da rahatlıkla tüketebilirsiniz. Yeşil kahve çayı aynı zamanda gerginliği alması ile bilinmektedir.

Yeşil Kahve Nasıl İçilir?

Yeşil kahvenin tüketimi oldukça basittir. Tek yapmanız gereken, öğütülmemiş ve kavrulmamış yeşil kahve almak. Daha sonrası aynı türk kahvesi gibi kişi başına bir çay kaşığı kahve ve bir fincan su ilave edilerek pişirilir. Piştikten sonra çok fazla soğutmadan içilir. Aynı zamanda kavrulmuş yeşil kahve de kullanabilirsiniz. Kavrulmamış yani hani ham olan yeşil kahvenin içerisinde kafein bulunmaz. Eğer aynı zamanda kafeinde tüketmek isterseniz kavrulmuş yeşil kahveyi tercih etmeniz gerekir. Kavrulmuş kafein içeren yeşil kahvenin yapımı da aynı şekildedir. Burada önemli olan kararlılıktır. Diyet ile birlikte içildiğinde zayıflatma olasılığı yükselmektedir. Her gün iki ya da iç kere içilmesi önerilir.

Yeşil Kahvenin Zayıflamaya Etkisi

Yeşil kahve üzerinde bir takım bilimsel araştırmalar yapılmış, bu araştırmalar neticesinde yeşil kahvenin kilo vermeye etkisi tamamen içeriğinde bulunan klorojenik asitten kaynaklandığı belirlenmiştir. Bahsi geçen klorojenik asit, metabolizma üzerinde yağ yakıcı bir etki göstermektedir. Ancak bu noktada da karşımıza bir kişinin bu asit yardımıyla hızlı kilo verebilmesi için günde en az 6 bardaklık bir yeşil kahve tüketimi yapması gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Bu tüketim de her ne kadar içeriğinde az kafein olduğu bilinse de miktar olarak vücuda fazla geleceğinden ishal, kalp çarpıntısı, sinirlilik, kusma, titreme, yorgunluk ve yüksek tansiyon olarak kendini ortaya çıkartabilmektedir. Bu yüzden asla bu kahveyi kendi isteğinize göre değil, bir beslenme uzmanından yardım alarak kullanmanız önerilmektedir.

Yeşil Kahvenin Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Kilo kaybı yararları dışında, yeşil kahvenin sağlık içinde yararları vardır. Bu sadece zayıflamak isteyenlerin sağlıklarını için mükemmel etkilere sahiptir.

Kan Şekerini Düzenler

Yeşil kahvede klorojenik asit karbonhidrat emilimini yavaşlatabildiğinden, yüksek kan şekeri seviyelerini kontrolde tutması gereken diyabet hastaları için yararlı olabilir.

Kalp ve Beyin Sağlığını Korur

Yeşil kahve, normal kahve gibi antioksidan maddeler içerir ve bu antioksidanlara sahip olduğu için bazı kanser türlerine, kalp hastalıklarına, artrit hastalığına karşı koruma sağlar. Kan dolaşımındaki glikoz düzeylerini kontrol eder. Hücreleri yeniler.
Alzheimer ve diğer birçok beyin rahatsızlığına karşı koruma sağlar. Unutkanlığa iyi gelir.

Yaşlanmayı Geciktirir

Yeşil kahvede bol miktarda bulunan antioksidanların, sadece cildi değil, eklemleri ve daha da önemlisi beyni de kapsayabilen yaşlanma sürecini yavaşlattığı bilinmektedir.

Kanser Riskini Azaltır

Yeşil kahve içerdiğ güçlü antioksidanlar, bilimsel araştırmalara dayanarak, ölümcül kanserin önleyebildiği bildirilmiştir.

Enerji Verir

Aynen normal kahve gibi, yeşil kahve de kişinin enerjisini artırma yeteneğinden dolayı hayranlık uyandırıyor. Yeşil kahve iyi bilinen bir uyarıcı kimyasal olan kafein içerir.

Kolesterolü Dengeler

Kötü kolesterol olarak bilinen ‘düşük yoğunluklu lipoprotein’ birçok kardiyovasküler hastalığa sebep olur. Kötü kolesterolü düşürerek birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasını engeller.

Tansiyonu Düzenler

Yeşil kahve kan dolaşımını düzenlediği için tansiyonu düşürür. Yüksek tansiyon rahatsızlığı, felç, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği gibi çeşitli hastalıklara neden olabilir. Kan dolaşımını düzenleyerek bu hastalıkların oluşmasını engeller.

Kan Dolaşımını Düzenler

Bu sayede tansiyon rahatsızlığını önler. Yüksek tansiyon rahatsızlığı, felç, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği gibi çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kan dolaşımını düzenleyerek bu hastalıkların oluşmasını engeller.

Kolesterolü Dengeler

Kötü kolesterol olarak bilinen ‘düşük yoğunluklu lipoprotein’ birçok kardiyovasküler hastalığa sebep olur. Kötü kolesterolü düşürerek birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasını engeller.

Beyin Sağlığına Fayda Sağlar

Alzheimer ve diğer birçok beyin rahatsızlığına karşı koruma sağlar. Unutkanlığa iyi gelir.

Diyabete İyi Gelir

Kan dolaşımındaki şeker seviyesini düşürür. Bu sayede şeker hastalığına yarar sağlar.

Çeşitli Antioksidan Maddeler İçerir

Güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğu için bazı kanser türlerine, kalp hastalıklarına, artrit ve alzheimer hastalığına karşı koruma sağlar. Kan dolaşımındaki glikoz düzeylerini kontrol eder. Hücreleri yeniler.

Karaciğere Yarar Sağlar

Karaciğeri toksin, zararlı madde ve yağ birikmesinden arındırır.

Depresyona İyi Gelir

Ruh halini iyileştirir. Odaklanmayı kolaylaştırır. Hafızaya yarar sağlar. Yorgunluğu giderir.

Benzer Yazılar