Faydalı İçecekler
Zemzem Suyu Nedir?  Faydaları Nelerdir? 05.01.2018

Zemzem Suyu Nedir?

Kutsal topraklara yapılan Hac ve Umre ziyaretlerinin dönüşünde mutlaka ikramlık getirilen Zemzem Suyu, yüzyıllar insanların içtiği ve İslami olarak kaynağı mucizevi olarak ortaya çıktığına inanılan bir kaynak suyudur. Bilim adamlarının uzun yıllardır birçok farklı teknolojik ekipman ve yüzlerce çalışan ile beraber yaptıkları tüm araştırmalara rağmen, Zemzem Suyunun kaynağı hala bulunamamıştır. Çevresinde başka herhangi bir su kuyusu olmaması ve yaklaşık olarak en yakın su kaynağına 80 km. mesafe olması, kaynağı belli olmayan ve yüzyıllardır içilmesine rağmen hala kurumayan Zemzem suyunun mucizevi bir özelliği olarak görülmektedir. Zemzem suyundan alınan örnekler, Avrupa ve Amerika’daki laboratuarlara gönderilerek suyun yapısının araştırılması sağlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucu Zemzem suyunun hem tüm diğer içme sularından çok daha az Kükürt içerdiği hem de mineral zenginliğinin üst düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan tüm bu bilimsel araştırmalar sonucu “Dünya Sağlık Örgütü” Zemzem Suyunu, dünya üzerinde içilebilirliği en yüksek doğal sulardan biri olarak göstermiştir

Zemzem Suyunun İçeriği ;  • Madeni tuz


  • Klor


  • Karbonat


  • Kükürt barındırır.


  • İçeriğinde nitrat ve sülfat yoktur.

Zemzem suyunun faydaları aslında bir mucizedir. Diğer hiçbir suyun taşımadığı özellikleri taşır ve içeriği diğer sulardan çok farklıdır. Zemzem suyunda diğer sulardan az miktarda kükürt bulunmakla birlikte, diğer sulara göre çok daha besleyici faydalı ve mineral yönünden zengindir. Zemzem idrar yoluyla değil ter yoluyla dışarı atılan bir sudur. Dünya üzerinde mikroorganizma barındırmayan tek su zemzemdir.  

Zemzem Suyunun Faydaları Nelerdir ? 

Enerji Verir: alman bir bilim adamının yaptığı bir araştırmaya göre, zemzem suyu sıradan sulara göre daha şaşırtıcı bir içeriğe sahiptir. Zemzem suyunun enerji verme özelliği olduğu söylenmektedir. Zemzem suyu hem fiziksel hem de zihinsel olarak kişiyi dinlendirmekte ve güne hazırlamaktadır.

Göz Sağlığını Destekler: zemzem suyu da tıpkı havuç gibi göz sağlığı için faydalıdır. Görme yeteneğine etki edebilen bir deva olarak tanımlanan zemzem suyu, gözlerin iyileştirilmesi için tavsiye edilmektedir.

Bakterilerle Mücadele Eder: zemzem suyunun mikrop ve bakterilerle mücadele ettiğine inanılmaktadır. Uzmanlar zemzem suyunda kirletici hiçbir maddenin olmadığını söylemektedir. Ultraviyole ışınlı işleme tabi tutulan bakterilerin hiçbir şekilde zemzem suyunun içinde tekrar aktif hale gelmediği görülmüştür.

Kalsiyum Ve Magnezyum Kaynağıdır: zemzem suyu şifa niteliğindedir. İçinde gerekli miktarda kalsiyum ve magnezyum içermektedir. Diğer yandan da , florür barındırması doğal bir mikrop öldürücü olmasını sağlamaktadır. Zemzem suyu hakkındaki bu gerçekler bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Kan Trombositlerini Artırır: zemzem suyu kan trombositlerini artırmak için etkili olabilmektedir. Zemzem suyunu içmek kan trombositlerini artırmaya yardımcı olmaktadır. Böylece de, vücuttaki lökosit seviyesi artmakta ve eritrosit bağışıklığı yükselmektedir. Bu durum vücudun detoksu (temizlenmesi) için mükemmeldir. 

Hastalıkları İyileştirmeye Yardımcı Olur:  İslam dinine göre zemzem suyu hastalıkları iyileştirme yeteneğine sahiptir. Tıbbi açıdan bakıldığında ise, diğer su kaynaklarına göre daha fazla mineral içermektedir. Bu durumda, zemzem suyu hastalıkları tedavi etmede daha etkili hale gelebilmektedir. Kalsiyum ve magnezyum gibi yararlı mineralleri yüksek oranda barındırmaktadır.

Hücreleri Güçlendirir: zemzem suyu insan hücrelerinin güçlenmesine yardımcı olabilmektedir. Münih’te yapılan yoğun bir çalışmaya göre, zemzem suyu insan vücudu sistemi içindeki hücreleri güçlendirmede oldukça başarılı bir etki göstermektedir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Zemzem suyu diyete yardımcı olabilmektedir. Zemzem suyunun kilo kaybı için destekçi olduğu zaten bilinmektedir. Bu yetenek, zemzem suyunun iştahı azaltabilmesinden geçmektedir. Açlık hissini azaltarak kilo verme çabası sırasında yardımcı bir görev görebilmektedir.

Dinç Bir Vücut İçin Destek Olur: düzenli olarak içilen zemzem suyu, vücudun beslenmesini sağlamaktadır. Böylece, genel vücudun ihtiyacının giderilmesiyle daha fit ve dinç bir vücut elde edilmektedir.

Pozitif Enerji Verir: diğer sularla karşılaştırıldığında zemzem suyu farklı elementlerden oluşmaktadır. Bu farklı maddeler iyileşmek ve gençleşmek için pozitif bir enerji vermektedir.

Tamamen Saftır: zemzem suyu 4000 yıl önceden bu yana aktığı kabul edilen kutsal bir sudur. Uzmanlar, zemzem suyunun hem diğer sulara göre daha değerli mineraller içerdiğini hem de oldukça saf bir su olduğunu kabul etmektedir. Kirlenmemiş ve tamamen saf olan bu su sağlık için benzersizdir.

Organları Korur: vücudun yaklaşık yüzde 70’i sudan oluşmaktadır. Bu durumda su vücut için oldukça önemli bir hal almaktadır. Son derece temiz ve mineral deposu olan zemzem suyu, organları korumak için harikadır. Organların korunması genel sağlık için gereklidir.

Gençleştirir: zemzem suyu hem saf hem de mineral deposu olduğu için genel sağlığa oldukça faydalıdır. Diğer yandan, pozitif bir enerji de veren zemzem suyunun kilo vermeye de destek olduğu düşünüldüğünde gençleştirici olduğu sonucuna varılmaktadır.

Dayanıklılığı Artırır: zemzem suyu vücudun dayanıklılığını artırmaktadır. Rivayetlere göre, sporcular maraton öncesi zemzem suyu içmektedir. Bu şekilde, başarılı bir çalışma ve sonuç alınıldığına inanılmaktadır.

Baş Ağrısını Hafifletir: Baş dönmesi ya da baş ağrısı hissediyorsanız, aspirin yerine zemzem suyuna başvurabilirsiniz. Baş ağrısı için zemzem suyu içmek Suudi Arabistan ve diğer bazı Arap ülkelerinde popüler ve geleneksel bir tedavi yöntemidir. En az hap kadar etkili olduğu düşünülmektedir.

Kemikleri Güçlendirir: zemzem suyunda bol miktarda bulunan kalsiyum minerali insan vücudundaki kemikler tarafından absorbe edilmektedir. Bu nedenle, zemzem suyu güçlü kemik yapısı ve sağlığı için faydalı olarak kabul edilmektedir. 
 

Benzer Yazılar