Şifalı Bitkiler
Zencefil Kökü Nedir? Zencefil Kökünün Faydaları Nelerdir? 29.05.2019


İçeriğindeki Etken Maddeler


B ve C vitamini
Rezin
Kalsiyum
Fosfor
Nişasta
Demir
Uçucu Yaglar
Protein


Romatizmada Dostumuz

Ginger adı ile de tanınan bu bitkinin kökleri tedavide kullanılmaktadır. En önemli kullanım alanları, bulantı ve kusma tedavisi, ishal, mide ve bağırsak gazı giderilmesi, dispetsi, gastrointestinal kolitlerin giderilmesi, iştah açıcı ve tonik olarak, idrar miktarının arttırılması, romatoid artrit ve son çalışmalarla kanser tedavisidir. Tıbbi etken maddelerinin başlıcaları seskuiterpenler ve diarilheptanoidler (kurkuminoitler) dir.

ABD de Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) tarafından desteklenen bir çalışmada kemoterapiye bağlı bulantı ve kusmaların önlenmesi ve tedavisinde zencefilin yararı ile ilişkili büyük bir çalışma başlatılmıştır. Diğer taraftan zencefilin kanser hücrelerine etkisi ile ilişkili laboratuvar çalışmaları yapılmış ve bu çalışmalarda akciğer adenokanseri, meme, mide, karaciğer, pankreas yumurtalık, kalın bağırsak kanseri, melanom, lösemi ve lenfoma kanseri hücrelerini apoptosis yolu ile öldürdüğü gösterilmiştir. Yumurtalık kanseri hücreleri ile ilgili yapılan bir çalışmada da içeriğindeki çeşitli maddelerin kanser hücrelerini öldürdüğü, damarlanmayı sağlayan IL-8 ve VEGF gibi büyüme faktörlerini engelleyerek kanser damarlanmasını azalttığı, ilaç direnci ve tümörün çoğalması ile ilişkili olan NF-kB'yi (Nucleus Factor Kappa B) baskıladığı gösterilmiştir.

Diğer bir etken madde olan |G| - gingerol, deney hayvanlarında yapılan çalışmalarda tumor necrosis factor (TNF-ALFA) üretimi üzerine baskılayıcı rol oynadığı gösterilmiştir. İçeriğinde mevcut bilinen 20'den fazla diarilheptanoidlerden bazıları insan promiyelotik lösemi hücrelerine sitotoksik etki gösterilmiş ve apoptozu teşvik etmişlerdir. (Q-Y. Li ve ark., 2005)

Kemoterapi tedavisi esnasında oluşan mide bulantısı ve kan hücreleri değerlerinin çöküşünde Avrupa'da kullanımı yaygındır. Zencefil kökü kanı sulandırıcı olarak da bilinir. Bu özelliğinden dolayı kan sulandırıcı ilaçlar yerine de kullanılır. Aynı özellikler erkeklerde enerji artışı ve cinsel gücü arttırdığı içinde tercih edilmektedir.

Halk Tababetine Göre: Romatizmal hastalık ve ağrılarda kullanılır. Mide bulantısı ve kusma problemlerinde uzun yıllardır etkili olduğu bilinir. Erkekler tarafından cinsel gücü arttırdığı düşüncesi ile tüketimi yaygındır. 

Benzer Yazılar