Faydalı İçecekler
Zencefil Suyunun 8 İnanılmaz Sağlık Faydaları Nelerdir? 21.10.2017

Zencefil Suyunun 8 İnanılmaz Sağlık Faydaları

Zencefillerin bir baharat olarak faydalarının farkında olabilirsiniz, zencefil suyu da sağlıklı bir diyet için mükemmel bir ilave olabilir. Lezzet bazı insanlar için biraz fazla güçlü olsa da, besleyici maddelerin yoğun bir şekilde alınması size önemli bir katkı sağlayabilir.

 

Zencefil Suyu Nedir?

Zencefil suyu taze zencefilden alınır. 2 gram yapmak  zencefil suyu için yaklaşık 250 gram taze zencefili kullanmalısınız , ancak bu küçük dönüş mutlaka kötü bir şey değildir. Ortaya çıkan meyve suyu acı tadı olan bir sıvıdır.  Bu nedenle çoğu insan bu meyve suyunu diğer meyve sularına karıştırarak daha kuvvetli bir besleyici olarak tüketmeyi  tercih etmektedir. Bilimsel olarak Zingiber officinale olarak bilinen zencefil, tarihin en besleyici yoğun ve güvenilir bitkisel ilaçlarından biridir. Çin geleneksel tıbbında binlerce yıldır kullanılan zencefil, yüksek konsantrasyonlarda potasyum, B vitaminleri, C vitamini, fosfor ve diğer minerallerin yanı sıra, birçok sağlık yararı sağlayan güçlü aktif maddeler ve antioksidanlar içerir.

Zencefil suyu, aynı zamanda Asya tariflerinde de yaygın olarak bilinir; bu nedenle hırslı bir aşçıysanız, bu güçlü meyve suyunun tat yararlarını zaten bilirsiniz. Bu alışılmadık içeceği günlük sağlık rejimine dahil etmeden önce, sizin için neler yapabileceğini anlamak da önemlidir.
 

Zencefil Suyunun Sağlık Faydaları

Zencefil suyunun en etkileyici sağlık faydaları, saç sağlığını arttırma, iltihaplanmayı azaltma, sindirim düzeyini yükseltme, sivilceleri ortadan kaldırma, bazı kanser yan etkilerini önleme ve diğerleri arasında bağışıklık sistemini güçlendirme becerisini içerir.

Akne

Bu suyun anti-inflamatuar özelliği, sıklıkla bu sorundan muzdarip olanlardaki sivilcelerin ateşlenmesini azaltmaya yardımcı olabilir. Gözeneklerdeki iltihaplanmayı azaltacak ve ciltte çirkin kızarıklığı giderecektir.

Saç Sağlığı 

Daha iyi saçlar için zencefil suyu içebilir veya doğrudan saçlı deri içine uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı  nemlendirirken ve güçlendirirken, kafa derisinde iltihaplanmayı önleyebilir.

Kanser Yan Etkileri

Zencefil suyunun bulantı önleyici etkileri, genceol gibi sayısız antioksidan ve aktif içerikler sayesinde, mide kanserli kişilerde kemoterapiyi kızıştırmaya yardımcı olabilir ve kanseri önlemeye yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemi

Zencefil suyunda bulunan, bağışıklık sisteminde önemli bir artış sağlayabilen C vitamini miktarı vardır. Vitamin C, beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarırken aynı zamanda vücuda tamir ve iyileşme süreçlerini hızlandırır.

İltihap

Zencefil suyunun düzenli olarak tüketilmesi bağırsaklardaki alevlenmelerin yanı sıra artrit, baş ağrıları ve eklemlerin diğer yaygın sıkıntıları da dahil olmak üzere her türlü iltihaplanmayı azaltmak için iyidir.

Sindirim

Sadece mide bulantısı hissediyorsanız sadece mide sorunlarını gidermek  için değil, aynı zamanda kabızlık, gaz, şişkinlik ve diğer gastrointestinal sıkıntı riskinizi azaltabilecek sindirim etkinliğinizin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Düşük Kan Basıncı

Zencefil suyunda kayda değer bir potasyum seviyesi ile, potasyumun vücutta vazodilatör olarak görev yapması ve kardiyovasküler sistem üzerindeki gerginliği azaltması nedeniyle, her gün bir bardak içmek, yüksek tansiyona karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Denge Hormonları

Zencefil suyunun diğer yan etkilerinden biri cinsel hormonları arttırmak ve stres hormonlarını azaltmak, stresi azaltmak ve ruh halini geliştirmektir.
 

Zencefil Suyu Nasıl Yapılır?

Zencefil suyu evde yapmak oldukça kolaydır, ancak biraz çaba gerektirir. Tüm zencefil suyunu sıktığınızda, kendi başına içebilir veya biraz daha lezzetli hale getirmek için farklı bir meyve suyu veya tarifi ile karıştırabilirsiniz.

Adım 1 -  2-3 inç uzunluğunda bir zencefili soyun.

Adım 2 - zencefili küçük parçalara kesin.

Adım 3 - Gerekirse parçaları daha da küçük ve daha yönetilebilir hale getirmek için öğütücü kullanın.

Adım 4 - Dilimlenmiş zencefili bir tülbent parçasına koyun.

Adım 5 - Zencefilden olabildiğince fazla  suyu sıkın.

Adım 6 – Servis edebilirsiniz. 

 

Benzer Yazılar