Faydalı İçecekler
Zerdeçallı Sütün ( Altın Süt ) Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir? 18.10.2017

 

Zerdeçallı Sütün ( Altın Süt ) Sağlık Açısından Faydaları 

Zerdeçal, küresel olarak popüler bir baharattır; ancak zerdeçal süt birçok insanın bilmediği değerli ve potansiyel olarak faydalı bir içecektir. Besin maddeleri ile doludur ve sağlığı farklı şekillerde etkileyebilir, bu popüler içeceklerin yapabileceği her şeyi anlamanız önemlidir.
 

Zerdeçallı Süt Nedir?

Zümrüt sütü, adından da anlaşılacağı gibi, lezzetli, altın bir içecek yaratmak için sütle karıştırılmış kurutulmuş zerdeçal kök veya zerdeçal tozundan oluşan bir emdirme maddesidir. Aslında, bu geleneksel Hint toniği sık sık "altın sütü" olarak adlandırılır. Tadı biraz acı olsa da süt, zerdeçal da ki müstehcenliklerin çoğunu giderme eğilimindedir.  Bu içecek aynı zamanda resmi olarak Haldi Ka Doodh olarak bilinir ve genellikle yalnızca zerdeçal ve süt ile yapılır ya da kakule tozu, zemin zencefeni, biber veya karanfiller içerebilir ve bu da içeceğinizi daha da sağlıklı hale getirir.

Zerdeçal da ki antioksidanlardan ve etken maddelerin yanısıra sütün mineral bileşenlerinden de yararlanarak vücut için genel bir tonik olarak kullanılabilecek en iyi içeceklerden biridir.

 

Zerdeçallı Süt Faydaları

Zerdeçal sütten en belirgin faydalar arasında cilt sağlığının arttırılması, sindirim problemlerinin yatıştırılması, kanseri önleme, kilo vermenin teşvik edilmesi ve solunum sisteminin korunması yer alır.

Cilt bakımı

Zerdeçal sütünü içmek, antioksidan içeriği sayesinde cildinizin sağlığına önemli bir katkı sağlayabilir, ancak zerdeçal sütü direkt olarak iltihap veya tahriş bölgelerine uygulamak akne, sedef hastalığı, rosacea ve egzama gibi durumlar için daha etkilidir.

Sindirim Yardımları

Antiseptik ve antibiyotik bir madde olan bu popüler içecekteki curcumin, bağırsaktaki iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olur ve özellikle hazımsızlığı gidermek, krampları hafifletmek ve şişkinlik kazandırmak ve bağırsaktaki bakteri dengesini iyileştirmek suretiyle sağlıklı sindirimi destekler.

Kilo kaybı

Zerdeçal, pasif kilo kaybını artırmak ve daha fazla kalori yakmak için yardımcı olabilecek metabolizmayı hızlandırdığı biliniyor. Bu, vücudunuzun daha verimli çalışmasına yardımcı olur ve kilo verme çabalarına yardımcı olur.

Solunum Problemlerini İyileştirir

Bu içeceğin antibakteriyel ve antiviral özellikleri, solunum sisteminize saldıran herhangi bir patojenin veya enfeksiyöz ajanın ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Bunu içmek boğaz ağrısını yatıştırır, tıkanıklığı hafifletir ve solunum sisteminizden aşırı mukus ve balgam çıkarmanıza yardımcı olur.

İnflamasyonu Azaltır

Bu sıcak içecek, vücuttaki iltihaplanmayı mideden eklemlerinize ve kaslarınıza rahatlatır. Zerdeçal da ki aktif madde olan Curcumin'in, oksidatif stres ve gereksiz bağışıklık sistemi tepkilerini azaltabilecek etkili bir anti-inflamatuvar madde olduğu bilinmektedir.

Kanser Tedavisi

Bazı çalışmalar, bir antioksidan olarak güçlü sınıflandırması nedeniyle kanser azalmasına bağladı. Kanser gibi kronik hastalıklara yol açan serbest radikallere neden olan mutasyon ve oksidatif stresi araştırıp etkisiz hale getirebilir.

Vücut Detoksifasyonu

Zerdeçal sütü vücudu, özellikle karaciğer için detoksifıye edici bir madde olarak uzun süredir kullanılmaktadır. Vücudun metabolizmasını ve atık ürünlerini yok etme yeteneğini geliştirmek isterseniz, günde en az bir kere bir bardak zerdeçal sütü içmelisiniz. Bu, zaten karaciğer hasarı olan insanlar için çok değerlidir.
 

Zerdeçallı Süt Nasıl Yapılır?
Eğer evde zerdeçal sütü yapmak isterseniz, lezzetli ve etkili bir demleme için basit tarifler vardır. Uzmanlar, zerdeçaldan 1 ons (toplamda) fazla kullanmadan, günde 2-3 defa zerdeçal süt içebileceğini kabul ederler. En popüler zerdeçal sütü tariflerinde bazıları badem sütü veya hindistancevizi gibi diğer sağlıklı içerikleri de içerir, ancak zerdeçal ve sütün temel kombinasyonu da son derecede etkilidir.

Malzemeler   • 1 gram zerdeçal


  • 1 su bardağı süt (8 oz.)


  • 1/2 çay kaşığı kakule tozu


  • 1/4 çay kaşığı zencefil

Adım 1 - Sütü bir tencereye 3-4 dakika kadar ısıtın.

Adım 2 - Zerdeçal, kakule tozu ve zencefili karıştırın.

Adım 3 - Isıyı ortama indirgeyin ve karışımın 1-2 dakika boyunca pişmesine izin verin.

Adım 4 - Karışımı bir fincana koyup  tadını çıkarın!

Benzer Yazılar