Beslenme
Zeytinyağının Faydaları 29.11.2016

ZEYTİN YAĞININ FAYDALARI

Zeytinyağının sağlığa olan faydaları, kolon kanseri, göğüs kanseri, diyabet, kalp rahatsızlıkları, artrit, yüksek kolesterol, kilo kaybı, metabolizma, sindirim, yaşlanma ve kanser tedavisidir. İnsanlık  olarak yüzyıllarca kullanılmaktadır. Birçok mutfak hazırlığı için elzem bir madde olup çeşitli tıbbi amaçlar sunmaktadır. Tıbbi çalışmalar, sağlık yararları ile yüklü olduğunu düşündürmektedir.

Tekli doymamış yağlardan olduğu için kandaki kötü kolestrol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur. Sızma zeytinyağı çeşitleri, antioksidan polifenollerin ve oleik asidin en üst seviyesini içerir. Bu nedenle, diğer bitkisel yağlarla karşılaştırıldığında sağlıklı bir seçenektir.

Ancak, çok miktarda kolari  içeriği vardır, bu nedenle en iyi sağlık sonuçları için ılımlı miktarda kullanılmalıdır. Gıda ve İlaç Dairesi olarak ; kalp rahatsızlığı riskini azaltmak için her gün 2 çorba kaşığı tavsiyede bulunur.

Önemli Kaynaklar

Hepimizin bildiği gibi zeytinyağı; özellikle Akdeniz bölgelerinde bulunan zeytin ağacından elde ettiğimiz önemli bir meyve yağıdır. Pişirme amaçları olarak ; Kozmetik ürünler ve sabun geliştirme, tıbbi amaçlar için ve eczacılık takviyeleri için kullanılır.  Çeşitli türlerini aşağıda detaylı inceleyelim :

Sızma Zeytinyağı: Bu çeşiti, daha düşük bir asit içeriği ile pişirme için kullanılır.

Saf Zeytinyağı: Bu tip zeytinyağı , rafine edilmiş ve bakire yağların bir kombinasyonudur. Oldukça asitli içeriğe sahiptir.

Lampante Yağı: Yakıt olarak  kullanılır ve pişirme amacıyla kullanılması önerilmez.

SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI

Çok faydalı özellikleri vardır. İyi bir pişirme yardımcısı olmanın yanı sıra, aynı zamanda benzersiz tıbbi niteliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Kalp Sorunlarını Azaltır: Doğal zeytin yağı % 70 tekli doymamış yağ asidi içerir. Sonuç olarak; kandaki kolesterol birikimini düşürür ve kalp sorunlarını azaltır. Aynı zamanda HDL düzeylerini arttırırken, LDL'yi de azaltır.

Kan Kolesterolü:  Kolesterol, kalp krizi ve pulmoner kalp hastalığı riskini artıran kötü kolesterol türüdür. Neredeyse 40 antioksidan kimyasalın zengin sızma zeytinyağı,  kolestrolünün oksidasyon etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Kilo Kaybı: Tıbbi uzmanlar, zeytinyağında bulunan mono-doymamış yağlardan ağırlık kazanmanın çok zor olduğunu öne sürüyor. Akdeniz zeytinyağı içeren deneyler insan vücudundaki ağırlığın azaltılması bakımından olumlu sonuçlar verdiği gözlenmişlerdir.

Metabolizma: Zeytinyağı çocuklarda metabolizmayı, iyi kemik yapısının büyümesini ve beyin gelişimini artırır. Yaşlı insanlar için çok yararlı olan E vitamininin mükemmel bir kaynağıdır.

Anti-inflamatuar ve Antimikrobiyal Özellikler: Zeytinyağında bulunan fenoller anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Yağın antimikrobiyal özellikleri, güçlü aromasının bir sonucudur.

Sindirim: Zeytinyağının sindirim sürecine yardımcı olduğu bilinmektedir. Sindirim sistemini temizlemek ve bağırsak hareketlerini iyileştirmek için tıbbi bir yağ olarak kullanılır.

Yaşlanma Süreci: Zeytinyağı insan vücudunun doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır. Kozmetik ürünler ve doğal bitki terapisinde kullanılır. Zenginleştirici yağdan doğal bir parlaklık ve parlaklık kazandıran cilt için harikalar yaratır.

Safra Taşlarının Önlenmesi: Bu yağ safra taşlarının önlenmesinde de etkilidir.

Sağlıklı Hücre Duvarları: Zeytinyağı, daha güçlü hücre duvarlarına yardımcı olan polifenol içerir. Arteryel duvarların elastikiyetini de arttırarak çeşitli kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar.

Kanser: Zeytinyağının insan vücudunda kanserli büyümeye, özellikle bağırsak kanserine karşı koruduğu biliniyor. Prestijli Oxford Üniversitesi'nde yapılan tıbbi araştırmalar, bu yağın asidik içeriğinin rektum ve barsak kanserinin başlamasını önleyebileceğinin olumlu işaretlerini gösterdi. İngiltere'de bağırsak kanseri en yaygın kanser türlerinden biridir ve her yıl neredeyse yirmi bin vatandaşı öldürür.

Meme Kanseri: Son araştırmalar, zeytinyağının önemli bir bileşenini oluşturan hidroksitironol postmenopozal’ın kadınlarda meme kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Hipertansiyon: Son araştırmalar, doymamış yağlardan (zeytinyağı ve fıstıklarından) ve nitrit ve nitrat açısından zengin (yeşilimsi sebzelerde bulunan) gıdalardan oluşan Akdeniz diyetinin , hipertansiyondan korunmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Zeytinyağının lezzet, aroma, asidik değeri ve rengine göre çeşitli dereceleri vardır. Okuyucuların pişirme veya tıbbi amaçlar için uygun değerlendirme ile otantik yağı satın almaları önerilir.

Zeytinyağının Dereceleri

Piyasaya çıktığınızda farklı zeytinyağı türleri bulacaksınız.

Sızma zeytinyağı ne anlama gelir?

US Fancy zeytinyağı ne anlama geliyor?

Bulacağınız iki temel derecelendirme türü vardır: IOOC standartları ve ABD standartları.

IOOC STANDARTLARI

Uluslararası Zeytinyağı Konseyi (IOOC) Zeytinyağı ve Zeytinyağı Yağlarına Uygulanan Ticaret Standardını yayımladı. Konsey, farklı yağ türleri için tanımlar sağladı; Bu açıklamalardan bazıları aşağıda verilmiştir;

Sızma Zeytinyağı: Tamamen mekanik ve fiziksel yollardan hazırlanan yağdır. İşlemden sonra yağda herhangi bir değişiklik yoktur. Yenilebilir bakire yağ olarak bilinir. 100 gram başına 2 gramdan daha fazla olmayan bir serbest asiditeye sahiptir. Sızma zeytinyağında yagda hiçbir yiyecek katkisi bulunmamaktadır.

Sıradan Sızma Zeytinyağı: Sızma zeytinyağı 100 gram başına 3.3 gramdan daha fazla olmayan serbest asitlik içeriğine sahiptir. Bu yağ hiçbir katkı maddesi içermez.

Lampnat Sızma Zeytinyağı: Bu yağ insan tüketimine uygun değildir. 100 gram başına 3.3 gramdan daha fazla serbest asitlik içeriğine sahiptir. Arıtım ve teknik amaçlar için kullanılır.

Rafine Zeytinyağı: Bakır zeytinyağının rafine edilmiş halidir. 100 gram başına 0,3 gramdan daha fazla olmayan serbest asitlik içeriğine sahiptir.

Zeytinyağı: Bu rafine edilmiş ve yenilebilir bakire zeytinyağının bir karışımıdır. 100 gramlık bir yağ asidi içeriği 1 gramdan fazla değildir.

ABD Standartları

Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı (USDA) 1948'de Zeytinyağının Dereceleri için Birleşik Devletler Standartlarını yayımladı. Bu standartlar hala ABD'de izlenmekte ve bu bir dereceye kadar tüketicilerin doğru türde zeytinyağı almalarında sorunlara neden olmaktadır 

USDA, zeytinyağını aşağıdaki dört kategoride sınıflandırır:

ABD Sınıfı A veya ABD seçimi

ABD Derece B veya ABD Seçimi

ABD Sınıf C veya ABD Standartları

ABD D sınıfı veya alt standart

US FANCY: US Fancy, yüzde 1,4 ‘ten daha fazla yağ asidi içeriğine sahip olmayan zeytinyağı anlamına gelir (27-30 puan). Herhangi bir kusurdan tamamen arınmış olmalı (27-30 puan). İyi bir tipik zeytinyağı kokusu olmalıdır (18-20 puan). İyi bir tipik zeytinyağı tadına sahip olmalı (18-20 puan). Son olarak, toplam puan en az 90 puan olmalıdır.

Seçim: US seçimine göre , yüzde 1,4'ün üzerinde yağ asidi içeriğine, ancak yüzde 2,5'ten (24-26 puan) zeytinyağına işaret eder. Herhangi bir kusurdan makul derecede uzak olmalıdır (24-26 puan). Oldukça normal bir zeytin yağı kokusu olmalıdır (16-17 puan). Ayrıca, oldukça iyi bir zeytinyağı tadı olmalıdır (16-17 sayı). En az 80 puan almalıdır.

Standart: US Standardı, yüzde 2.5'den fazla, ancak yüzde 3.0'dan (21-23 puan) az yağlı asit içeriğine sahip olan zeytinyağı anlamına gelmektedir. Herhangi bir kusurdan oldukça uzak olmalıdır (21-23 puan). Oldukça iyi bir tipik zeytinyağı kokusu olmalıdır (14-15 sayı). Oldukça iyi bir tipik zeytinyağı tadı (14-15 sayı) olması gerekir. En az 70 puan almalı.

Standart Olmayan: Serbest yağ asidi içeriği% 3' den (0-20 puan) fazla olan zeytinyağıdır. ABD Standart yağ cinsinden (0-20 puan) mevcut olanlardan daha fazla kusur vardır. Oldukça iyi bir tipik zeytinyağı kokusu (0-13 puan) bile başarısız olur. Oldukça iyi bir tipik zeytinyağı lezzetine sahip olmaz (0-13 puan). Toplam 70 puandan az puan alır.

Benzer Yazılar