Sağlıklı Tarifler
Zeytinyağının Saça Faydaları Nelerdir? 02.05.2018

Zeytinyağının Saça Faydaları

Zeytinyağının saça faydaları, zeytinyağının bilinçli tüketildiği takdirde sağlığa ne kadar yararlı olduğu hemen herkes tarafından bilinmektedir. Yemeklerde, salatalarda, hamur işlerinde kullanılan zeytinyağı saç bakımı ve cilt bakımı için de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yıpranmış, kurumuş ya da kırılgan saçları onarmak için zeytinyağı gönül rahatlığı ile kullanılabilecek doğal bir üründür.

Zeytinyağının saçlarda kullanım şekli oldukça basittir. Zeytinyağı saçlar için tek başına kullanılabileceği gibi bazı doğal ürünler ile karıştırılarak maske şeklinde de kullanılabilir. Eğer tek başına kullanılacaksa zeytinyağı avuç içine dökülerek saç köklerine masaj hareketleri ile sürülmelidir. Ancak önemli olan hakiki zeytinyağı kullanmaktır. Saçlar kimyasallardan, aşırı ısıdan dolayı fazla yıpranmışsa zeytinyağı ile bakım yaparak saçlar onarılabilir. Saçların tekrardan sağlıklı bir yapıya ulaşabilmesi için zeytinyağı ile haftada iki defa bakım yapılabilir.
Zeytinyağının saç derisine tam olarak ulaşabilmesi için tercihe göre hiçbir işleme tabii tutmadan direk sürülebilir ya da zeytinyağı hafif ılıtılarak uygulanabilir. Zeytinyağı ufak bir cezvenin içinde el yakmayacak şekilde ılıtılır ya da su dolu bir tencerenin içine oturtularak ılıtılabilir.

Zeytinyağının Saça Faydaları

Kepeğe Karşı Zeytinyağı: Saçlarda oluşan kepeği kontrol altına almak için en etkili ve doğal yollardan biri zeytinyağıdır. Zeytinyağı ile saç derisine masaj yaparak pullanma ve kepek sorunu kontrol altına alınabilir. Zeytinyağı saç derisini nemlendirerek saç derisinde yumuşama sağlar. Bu sayede kepek oluşumu engellenir.
Şekillendirmeye Yardımcı Olur: kuru ve besinsiz saçlar şekil vermeyi zorlaştırır. Zeytinyağı saça şekil verebilirliği yeniden kazandırmaya yardımcı olur. Saçınıza yarım fincan zeytinyağı sürüp 30 dakika bekletirseniz şekil vermeniz için gerekli olan nemi saçınıza sağlayacaktır.
Ekstra Yumuşaklık: Eğer saçınızın bulaşık teli gibi olmasından şikayet ediyorsanız, zeytinyağı saçınızı yumuşatmaya yardımcı olur, daha esnek görünmesini sağlar.
Saç Kırıklarına Karşı Zeytinyağı: Mevsim değişikliği ya da hava kirliliği gibi bir çok nedenden dolayı saç uçlarında kırıklar oluşabilir.
Bu kırıkları onarmak için zeytinyağı kullanılabilir. Haftada bir defa zeytinyağı saç uçlarından köklerine kadar sürülerek 20 dakika bekletilir. Ya da yalnızca saç uçlarına sürülerek bekletilir ve ılık su ile yıkanır.
Daha Parlak Saçlar İçin Zeytinyağı: Zeytinyağı donuk saçları parlatmak için kullanılabilecek en ideal bakım ürünüdür. Normal şampuan ve kremler kimyasal maddeler içerdiğinden dolayı saçların parlaklığını yitirmesine yol açabilir. Her gün düzenli olarak saçlara zeytinyağı ile bakım yapılırsa saçlar daha parlak ve canlı bir görünüm kazanabilir.
Kolay Şekil Alan Saçlar için Zeytinyağı: Zeytinyağı ile rutin bir şekilde saçlara bakım yapılırsa saçlar daha yumuşak bir hal alır. Dolayısı ile saçlara şekil vermek daha kolaylaşır. Haftada bir defa zeytinyağı ile saçlara masaj yapılır ve 20 dakika kadar bekletilip yıkanırsa saçlara şekil vermek daha kolay olur.

Zeytinyağı Maskeleri

Zeytinyağı Maskesi  • 6 çorba kaşığı zeytinyağı


  • 1 tane yumurta

Yumurta cam bir kasenin içine kırılarak çırpılır. Üzerine zeytinyağı ilave edilerek çırpmaya devam edilir. Saçlar eğer aşırı uzun ve çok sıksa yumurta 2 zeytinyağı ise 10 çorba kaşığı kullanılabilir. İyice karıştıktan sonra hazır hale gelen maske bir fırça yardımı ile saç tellerine eşit şekilde sürülür. Ardından saçlara masaj yapılarak maskenin saç diplerine ulaşması sağlanır. Maske tüm saça yayıldıktan sonra bir bone ile saçlar kapatılır. 1 saat bekletildikten sonra saçlar ılık su yardımı ile temizlenir. Maske saçlardan iyice aktıktan sonra saçlar doğal bir şampuanla yıkanır. Maske saçlara sağlık kazandırmak için 1 ay boyunca haftada bir defa uygulanabilir. 1 aylık düzenli uygulama sonunda saçlar daha parlak, canlı ve sağlıklı bir görünüm kazanacaktır. 

Zeytinyağı Bal Maskesi

yarım bardak zeytinyağı içerisine çeyrek bardak bal eklenerek karıştırılır. İçerisine 3 adet E vitamini kapsülü ilave edilir.
Sürülebilir hale gelen bu karışım fırça yardımı ile saçlara uygulanır. Saç bonesi ile saçlar kapatılarak 90 dakika bu şekilde beklenir. Daha sonra saçlardaki yapışkanlık geçene kadar ılık su ile saçlar yıkanır.
Şampuan ile saçlar iyice temizlendikten sonra ise saça uygun olan bir nemlendirici saça sürülür.

Zeytinyağı ve Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

 Kısa saçlı olanlar 2 yemek kaşığı Hindistancevizi yağı ile 1 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırmalıdır.
Saçları uzun olanlar ise miktarı Hindistancevizi yağı zeytinyağından iki katı olacak şekilde arttırabilirler. Hazırlanan bu karışım masaj yapılarak saça uygulanır ve geniş dişili tarak ile saç taranır.
Saç bonesi takılan saçlar gece boyunca bu şekilde kaldıktan sonra sabah ılık su ile durulanır ve şampuanla yıkanır.

Zeytinyağı Ve Muz Maskesi

ezilmiş orta boy muzun içerisine çeyrek bardak zeytinyağı ve 1 çay kaşığı bal eklenerek karıştırılır. Hazırlanan bu karışım saçlara uygulanıp saç bonesi takılarak 30 dakika beklenir.
Saçtan tamamen arındırılarak çıkartılan bu maske şampuan ile yıkanarak temizlenir.

Zeytinyağı, Bal ve Avokado Maskesi

olgun bir avokado soyulup ezilir. İçerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı bal eklenerek karıştırılır.
Hazırlanan bu karışım nemli saça uygulanır. Saç uçları daha çok zarar gördüğü için karışımı saç uçlarına daha fazla uygulamaya özen gösterin.
Saçlara masaj yapılarak maskenin bütün saça uygulanması sağlanır. Maske ısıyla birlikte daha çok etkili olacağı için saçınıza bir bone takın ve bu şekilde saç kurutma makinasını saçınıza uygulayın.
En düşük ayarda makinayı çalıştırın ve 15 dakika boyunca saçınıza ısı uygulayın. İsterseniz güneşe çıkıp 30 dakika boyunca güneçte de bekleyebilirsiniz.
Bu uygulama sonrası saçlarınızı ılık su ile durulayın. Bu maskenin saçlardan çıkması biraz uzun sürebilir saçlarınıza masaj yaparak maskeyi çıkartmaya çalışın.
Daha sonra saçlarınızı şampuan ile yıkayın ve nemlendirici uygulayın.

 

Benzer Yazılar