Faydalı Yiyecekler
Bal ve Zencefilin İnanılmaz 5 Faydası Nedir? 23.10.2017

Bal ve Zencefilin İnanılmaz 5 Faydası

Bal ve zencefillerin solunum problemleri için sağladığı sağlık faydaları diğer herhangi bir bileşimle eşleşmez. Kan dolaşımını iyileştirir, dokunulmazlığı güçlendirir, solunum problemlerini ve kanseri tedavi eder. Ayrıca bal, zencefil gibi şifalı bitkilerin yararlarını vücuda aktarmak için mükemmel bir araçtır.

Hem balın hem de zencefilin kendi sağlık yararları vardır ve ikisinin kombinasyonu ek bonuslar sağlar.
 

Bal ve Zencefilin Sağlık Faydaları

Bal ve zencefil karışımı vücut için harikalar yaratır. Bal ve zencefil baharatının sağlık faydaları arasında aşağıdakiler bulunur:

1-Astım'ı Tedavi Eder

Karabiber ile birlikte bir bal ve zencefil karışımının astım etkilerini tedavi edebileceği veya azaltabileceğine de inanılıyor. Doğal olarak yatıştırıcı ve anti-inflamatuar bir karışım olup gerginliği serbest bırakır ve akciğerlere oksijen akışını ve kan damarlarının gevşetilmesini sağlar.

2-Solunum Problemleri

Bal ve zencefil karışımı mükemmel bir balgam söktürücüdür ve bu nedenle öksürük, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı olan insanlara anında rahatlama sağlar.

3-Kanser Yönetimi

Zencefil, kanser ve kemoterapi tedavileri ile ilişkili mide bulantısı ve kusmada azalma ile bağlantılıdır.

Hastalar sıklıkla bu yoğun prosedürleri takiben zayıflatıcı mide bulantısı çekerler ve onu ortadan kaldırmak için alternatif çözümler bulurlar.

Zencefili mide bulantısının rahatsızlığı ve olasılığını önleyebilen sindirim özellikleri yoluyla karnın boşaltılmasını hızlandırır. Kemoterapiden mide bulantısı, birincil kemoterapi bileşeni olan sisplatin kaynaklı olup, zencefil güçlü etkilerini dengeleyebilir.

Zencefil aynı zamanda gebelik ve "sabah bulantısı" ile ilişkili bulantı ve kusmayı azaltmakla da bağlantılıdır. Balın doğal yatıştırıcı etkileri ile birlikte bu, çeşitli kaynaklardan kaynaklanan kusma ve mide bulantısına karşı güçlü bir önleyici çözüm oluşturur.

Kanser Önleme

Kanser önleme çalışmaları açısından bal ve zencefil kombinasyonunun kemo önleyici özelliklere ve kanser büyüme ve metastaz şansını azaltmak için antioksidan enzimlerin uyarısına neden olduğu gösterildi. Bu nedenle, bir zencefil toniği, sadece kemoterapi semptomlarını azaltmaya yardımcı olamaz, aynı zamanda kanser şansını da azaltır.

4-Hazımsızlık

Zencefil ve bal zencefil bal toniği şeklinde de mevcuttur. Zencefilin doğal sindirim özelliklerinden dolayı bu tonik veya şurubun iyi bir sindirim yardımcısı olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca, hem zencefil hem de bal antioksidan özelliklere sahiptir ve vücudun bağışıklık sisteminin gücünü arttırır. Bu nedenle, bir çay kaşığı zencefil ve bal toniği tüketimi, zayıf bir sindirim sistemi olan insanlar için çok yararlıdır.

Zencefil bal toniği, sindirim sürecinde yardımcı yüksek protein seviyesine sahiptir ve yağ çözünmesine yardımcı olan safra salgısını da uyarır. Dahası, bağırsak florasının büyümesini uyarır, bu da sindirim sürecini hızlandırır ve bağırsak hareketlerini düzleştirir.

Son olarak, bu bal zencefil toniği, gıdalardaki diğer besin maddelerinin emilimini artırma ve israfı azaltma yeteneği kazandırır. Geleneksel tıp yerine çok rahatlatıcı bir çözüm olduğundan, çocuklar için mide tahrişini hafifletmek için bu geleneksel olarak verildi.

5-Kalp Sağlığı

Bal ve zencefil toniklerinin antioksidan özelliklerinin vücuttaki prostaglandin davranışını hafiflettiği gösterilmiştir. Prostaglandinler enzimatik olarak zencefil halindeki yağ asitlerinden türetilen lipid bileşikleridir. Bu prostaglandinler vücutta bulunur ve neredeyse tüm organ sistemlerinde işlevsel elementlerdir. Kalp sağlığı açısından, bal ve zencefil toniklerinin hafifletici etkileri, kan damarının gerginliğini azaltmak, böylece kan basıncını düşürmek ve ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi durumların olasılığını azaltma eğiliminde olduğunu göstermiştir.

Bu nedenlerle ve daha pek çok nedenden dolayı, özellikle de Hindistan'da, dünyanın dört bir yanındaki insanlar her zaman zencefil ve bal içerek tutarlar ve bu yararlı karışımı, soğuk algınlığı veya öksürük ile hastalanan biri için hazırlarlar.

Zencefil ve bal tüketmenin en iyi yolu, bir çay kaşığı zencefil kök suyu ile bir tatlı kaşığı bal karıştırmaktır. Zencefilli bal kristalleri pazarlarda ve bakkallarda da satın alınabilir. Önceden yapılmış kristalize zencefil ve bal, taze bir preparatta bulunan sağlık yararlarının çoğunu korur ve zencefil ve bal içeceklerinin hızlı ve kolay hazırlanması içindir

Zencefilli bal şekerlemeleri de çok popülerdir. Boğazınız sıkışıksa ve düzgün konuşamıyorsanız, şekerli zencefil ve bal yiyin, boğazı normalde temizler. Zencefili bal şekerlemeleri, hareket hastalığına yakalanmasında yardımcı olduğu bilinen seyahatler sırasında da yararlıdır.

Tadı artırmak için zencefile bal  eklenebilir. Bal, zencefili daha lezzetli kılan bir tatlandırıcı olarak işlev görür. Ayrıca bal, zencefil tozu, zencefilli kurabiye, zencefilli gazoz, zencefilli bira, havuç zencefil çorbası, zencefil zımbalı, zencefilli bisküvi, zencefil çırpma, zencefilli kek ve diğer zencefil tariflerine eklenerek lezzetlerini zenginleştirebilir.

Bal sık sık zencefil kökü çayına veya zencefil ve tarçın çayına eklenir. Zencefil çayı hazırlanırken şekeri (bir şeker kullanıcısıysanız) balla değiştirebilirsiniz, böylece zencefil çayınıza ekstra güç katarsınız.

Benzer Yazılar