Faydalı Yiyecekler
Nar Pekmezi Faydaları 13.10.2017

Nar pekmezi Faydaları ve Beslenme Gerçekleri

Yemeklerine benzersiz bir fayda eklemeyi seven insanlar için, nar pekmezleri, yemeğinize yeni bir lezzet katan heyecan verici ve besleyici açıdan faydalı bir madde olabilir.  Diyetinize yeni yiyecekler eklemeden önce, nereden geldiğini, içeriğini ve potansiyel sağlık yararlarını ne şekilde alabileceğini anlamak en iyisidir.
 

Nar Pekmezi Nedir?

Nar melası, kaynatılan ve  koyu şurup haline getirilen nar suyudur. Bu konsantre şekli nar suyu, normal pekmez gibi işlenmesine rağmen aşırı güçlü bir tatlılığa sahip değildir. Bunun yerine, lezzetli topraklı ve baharatlı, lezzetli yemekler için daha çok yönlü bir içerik haline getirirken, yine de bazı tatlı müstahzarları için uygun olur. Bazı insanlar ayrıca ekstra lezzet ve bu ilave bileşenlerin potansiyel sağlık yararları için, kaynatmadan önce meyve suyuna diğer tatlı katkı maddeleri ekler.

Nar, dünyanın belli  bölgesine özgü olması nedeniyle nar ekşiliğinde popülerlik kazandı, ancak Kuzey Amerika'da nar suyu popülerliğiyle, kendi nar pekmezini evde yapmak çok kolaydır. Bu pekmezi pişirirken veya çeşitli tıbbi koşulların terapatik çözümleri için kullanabilirsiniz.
 

Nar Pekmezi Besin Değerleri

Nar pekmezi, zengin bir B vitamini kaynağının yanı sıra, C vitamini ve çeşitli polifenolik antioksidan kaynağıdır. Bu az miktarda şeker, kalsiyum, demir, diyet lifi ve yağ veya kolestrol içermez. Ayrıca bu pekmezin 1 çorba kaşığı posasında yaklaşık 40 kalori vardır.

Nar Pekmezi Faydaları

Nar pekmezinin en etkileyici sağlık faydaları, bağışıklık sistemini güçlendirmek, toplam kolesterol seviyelerini düşürmek, metabolizmayı artırmak, cildi sağlıklı kılmak ve bazı kanserleri önlemek olmak üzere anlamlı faydaları vardır. 

Cilt bakımı

Nar pekmezi, iyi miktarda C vitamini ve bir dizi polifenolik antioksidan ile, iltihaplanma koşullarını azaltarak ve erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara neden olan oksidatif stresin önlenmesiyle cildin sağlığını iyileştirebilir. Bu şeker pekmezinde yüksek konsantrasyonlarda bulunan Niasin de cildin esnekliğini arttırmak için gereklidir.

Saç Bakımı

Farklı mineraller ve güçlü organik bileşiklerle, nar pekmezinin düzenli kullanılması, follikül kuvvetini artırarak saç sağlığını geliştirebilir; aynı zamanda, parlaklığını  da arttırır.

Sindirime Yardımcı

Nar pekmezinde yüksek konsantrasyonlarda bulunan bazı B-ailesinden alınan vitaminler kas fonksiyonunu ve sinir sistemi verimliliğini artırmak için mükemmel olup, peristaltik hareket ve gıda sindirimine yardımcı olabilir, kabızlık, şişkinlik ve kramp sorunlarını giderir.

Kanseri Önlüyor

Birçok çalışma, pek çok pekmezin, özellikle meme ve prostat kanseri gibi bazı kanser riskini azaltabileceğini keşfetti. Zira vücuttaki serbest radikallerin etkilerini azaltabilecek çok sayıda aktif antioksidan vardır.

Bağışıklık Sistemini Artırıyor

C vitamininin önemli miktarlarıyla, bu şeker pekmezi, birçok enfeksiyöz patojen ve hastalığa karşı vücudun ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik ederek bağışıklık sistemini artırmaya yardımcı olabilir.

Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Nar pekmezinde bulunan polifenolik bileşikler vücuttaki LDL kolestrol seviyelerini düşürmekle doğrudan bağlantılıdır ve bu da ateroskleroz riskini düşürebilir, ayrıca kalp krizi veya inmeden rahatsızlık çekme riskinizi azaltır.

Nar Pekmezi Nasıl Yapılır?

Kendi özel pekmezinizi evde yapmak, özellikle, malzemelerin bulunması kolay ve tarifi oldukça kolay olduğu için biraz para kazanmanın mükemmel bir yoludur. Aşağıdaki temel adımları izleyin ve ihtiyaç duyduğunuzda bu benzersiz aromalı içeriğin kullanımınıza sunulması gerekir.

Malzemeler  • 1 litre nar suyu


  • 1/2 su bardağı limon suyu


  • 1/2 fincan şeker

Adım 1 - Bir sos yapmak için üç malzemeyi karıştırın ve karışımı kaynatın.

Adım 2 - Karışım azalmaya başladığında sürekli karıştırın.

Adım 3- Sıvının miktarının yarı yarıya azalmasını bekleyelim, ki bu pekmezi koyu bir şurup olarak bırakmalıdır.

Adım 4 - 45 dakika kadar bekletin, sonra pekmezleri hava geçirmez bir cam kavanoz içine dökün.

Adım 5 - Buzdolabında  saklayın; 6 ay içinde kullanıldığında Faydası maksimum olacaktır.

Benzer Yazılar