Faydalı Yiyecekler
Beyne İyi Gelen Gıdalar Hangileridir? 08.03.2018

Beyne İyi Gelen Gıdalar

Yumurta 

Beynimizin katı kısmı yağdan oluştuğu için, ona iyi yağlar sağlamalıyız. Yağ asidi veya EFA- çünkü vücudumuz bu yağları üretemez. Beyindeki anıların yaratılması ve sürdürülmesine dahil olan sinapsın (kromozomların birleşmesi) oluşması için yağ gereklidir. Yumurta mükemmel bir EFA kaynağıdır. 

Yağlı Balık 

Yağlı balık çeşitleri örneğin som, sardalya, uskumru, ringa yüksek değerde omega -3 yağı olarak bilinen EFA’ya sahiptir. Bu yağ, beyin hücrelerimiz için çok önemlidir. Öğrenme gücünü ve hafızayı geliştirir. Sardalya da ilave bir fayda ise hafıza için gerekli olan beyin kimyasalı choline’e sahip olmasıdır. 

Soya 

Burada bahsedilen bütün besinler proteinle paketlenme avantajına sahiptir. Bu da hafızaya bağlı sinir taşıyıcılarını tetikler. Soyada da böyledir. Soya proteini, soya fasulyelerinden alınan konsantre protein, büyük bir protein kaynağı olup takviye, sıvı veya toz halinde bulunur. Doğal haliyle bulunan soyada (soya sütü) gibi sözlü ve sözsüz hafızayı geliştirir. 

Otlar

Gingko biloba, Doğu kültüründe binlerce yıldır kullanılan, en çok bilinen hafıza otudur. Kan damarlarını genişleterek ve arz edilen oksijeni arttırarak , beyine giden kan akışını arttırır. Ama sonuçlarını görmeye başlamanız birkaç hafta alabilir. Aynı zamanda beyin hücrelerine zarar verecek radikallerden de kurtulur. 

Yeşil ve Siyah Çay 

Son çalışmalarda yeşil ve siyah çayın Alzheimer hastalarında, akıl fonksiyonlarının ve hafızanın yok olduğu bir hastalıkla mücadele etme ilacı olduğu anlaşıldı. İki çeşit çayda hastalıkla birçok yönden mücadele ediyor. Ama en önemlisi acetylcholine’nin (Alzheimer hastalarında tükenmek üzere olan ,hafıza için ana kimyasallardan biri) yok olmasını engelliyorlar. Yeşil çay bu konuda bir adım önde, etkisi 1 hafta sürüyor, aynı bitkiden gelen siyah çayın etkisi ise bir gün sürüyor. 

Adaçayı 

Kelime hatırlama testinde, adaçayı alanlar almayanlardan daha başarılıydı. Bu mekanizma tam olarak belli olmasa da, uzmanlar adaçayının beyne mesaj gönderen kimyasalları arttırdığına inanıyor. Bu Alzheimer'li hastalarında problemi olduğu için, adaçayı bu hastalığın tedavisinde kullanılabilir. 

B Vitamini

Sağlıklı ve dengeli beslenme size tüm gerekli vitaminleri sağlasa da, vitamin B hafızanız için gerekli olabilir. Özellikle stresli zamanlarda. Fiziksel veya mantıksal olarak stres altında olduğunuzda, vücudunuzdaki b vitamini azalır. B vitamini eksikliği, acetylcholine’in (hafıza için gerekli kimyasal) beyindeki fonksiyonlarını yerine getirmesini engeller. B vitamini aynı zamanda beyne oksijen taşır ve radikalleri yok eder. Bu da hafızayı veya duyuları güçlendirir.Ya vitamin alırsınız yada b vitamini açısından yüksek besinler(karaciğer, yumurta, soya fasulyesi,yeşil fasulye) tüketirsiniz. 

Demir 

Demir eksikliği- Amerika’da en yaygın olan besin eksikliği-birçok yan etkisi de vardır.  Konsantrasyon zorluğu, beyinde küçülme, dikkatin azalması Demir oksijenin beyne gitmesine yardımcı olur. Demir eksikliği yüzünden oluşacak oksijen eksikliği beyin hücrelerinin çalışmalarını yavaşlatacaktır. 
Basit bir kan testi eksikliğiniz olup olmadığını gösterecektir. Eğer varsa, demir takviyesi alabilir veya demir içeriği yüksek yiyecekleri tüketebilirsiniz. Örn: yağsız et, fasulye. Vitamin C vücudunuzun demiri emmesini sağlar, bu 2 vitamini ya takviyelerden yada yiyeceklerden alın. 

Su 

Beynin %70 suyla kaplı olduğunu için, bu sıvı hafıza için gereklidir. Aslında subeyin fonksiyonlarının bir bütün olarak hızlandırır. Su olmadığı zaman daha yavaş çalışır. Bu durum hafıza içinde geçerlidir. Susuz beyin,bilgi bulundurma ve hafızayı oluşturmada beynin kapasitesini etkileyen hormon cortisolü salıverir. Cortisol, beynin daha basit ve içgüdüsel hareket etmesini sağlayan adrenalini serbest bırakır.Bu da beyin fonsiyonlarını ve hafızayı etkiler.

Ceviz

Cevizin içinde, beyninizdeki nöronların birbiri ile iletişiminin gelişmesini sağlayan polifenol vardır. Ceviz, vitamin E ve B6 ile doludur ve bunlar hafızanın ve nöral dokunun gelişmesine yardımcı olur.Ceviz, beyin fonksiyonunun etkin çalışmasına yardımcı olur, çünkü omega 3 yağ asidi içerir.

Yabanmersini

Yabanmersini, alzeimer gibi beyin hastalıklarından sizi korur. Yabanmersini tüketimi ile, öğrenme kapasiteniz ve bilişsel fonksiyonlarınız gelişir. Yabanmersinindeki antioksidantlar, beyin hücrelerinizin azalmasını durdurur.

 Somon

Somon beyin fonksiyonu için çok önemli olan omega3 esas yağ asidi içerir. Omega 3’ den elde edilen antioksidan ve antiinflamatuar, yaşlandıkça ortaya çıkabilecek beyin problemlerini engeller.

Avokado

Avakadonun içinde bulunan mono doymamış yağ, beyinde kan akışının gelişmesine yardımcı olur, ki bu da beyinde hafıza ve bilişsel becerileri geliştirir.

Ispanak

Bu yeşil bitki sağlıklı bir bedene sahip olmaya yardımcı olması adına çok tavsiye edilen bir bitkidir.Ancak, ıspanağın beyine de faydası vardır.Ispanakta bulunan magnezyum, beyinde daha çok kan akışı oluşturur. Her bir kalp atışından beyine  %20 kadar kan akışı gerçekleşir.Dolayısıyla, ne kadar çok kan akışı olursa, beyin için o kadar iyidir.

Beyin için gerekli kan akışı olmazsa, bu beyin hasarına sebep olabilir. Ne kadar çok kan akışı olursa, beyin fonksiyonları o kadar güçlü olur.

Zeytinyağ

Düzenli zeytinyağı tüketimi ile beyninizde yağ asidleri ve polifenolleri üretir ve bu da beyninizi etkileyebilecek herhangi bir iltihaplanmanın miktarını azaltır, iltihapları kurutur.Zeytinyağın yapısında bulunuan olecanthal, alzeimer gibi rahatsızlıkların meydan getirebileceği beyin hücre hasarından sizi koruyabilmektedir.

Nane

Nane, beyin sağlığınıza yararlı olan esas yağ asidleri, amino asidler ve antioksidantlar içerir. Nane, beyninizin bilgiyi hızlı proses etmesini sağlar ve içerdiği mentol içeriği ile yaratıcı düşünce gelişimine yardımcı olur.
Nane,ayrıca, kan dolaşımı sağlar ve bu da sizi canladırıp,beyin hafıza fonksiyonunu geliştirir. Beyin performans seviyesini artırmak için nane çayı içebilirsiniz.

Benzer Yazılar