Faydalı Yiyecekler
Böbreklere iyi Gelen Gıdalar Hangileridir? 08.03.2018

Sebzeler 

Sebze toksit maddeleri en az içeren gıdalardır. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler çok daha faydalıdır. Sebzelerin pH değerleri oldukça yüksektir ve vücudun asitik dengesini düzenleyerek böbrek üzerindeki yükü hafifletirler. Ayrıca içerdikleri mineral ve vitaminler böbrekler açısından oldukça faydalıdır.

Meyveler 

 Sebzelerde olduğu gibi böbrekler açısından tüketimi uygun ve faydalı gıdalardandır. Sağlıklı beslenmek vücut için faydalı olduğu kadar böbrekler için de oldukça faydalıdır. Öğünlerde sebzelere ara öğünlerde ise meyvelere yer vermeniz önerilir.

 Bu yazılarımız ilginizi çekebilir :

 


Böbrek Taşı Nedir? Risk Oluşturan Faktörler Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Böbrek Taşını Düşüren Bitkiler


Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri
 

 

Pirinç 

 Düşük Potasyum değerine sahip olan pirinç aynı zamanda yüksek karbonhidrat değerine sahiptir. Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi yeteri kadar alınmasına yardımcı olurken böbrekler tarafından atılacak olan atık potasyum miktarında azalma sağlar. Bu şekilde böbreklerde olan yükü büyük ölçüde azaltan ve böbrekler açısından faydalı bir besindir.

Düşük Sodyumlu Öğünler 

 Sodyum (Tuz) böbreklerin baş düşmanıdır diyebiliriz. Ayrıca yüksek kan basıncını da tetikler. Bu durum böbrekler açısından son derece zararlıdır. Düşük sodyumlu gıdalar böbrekler açısından ideal gıdalardandır.

Limonata 

 Böbreklere en faydalı sıvılar arasındadır. Yüksek pH değeri kandaki asit dengesini ayarlar. İçeriği ise böbrek ve özellikle böbrek taşı gelişimini önler.

Su

Su her zaman hayati önem taşır çünkü insan vücudun %60 ‘nın su olduğu düşünülürse bu durum daha iyi anlaşılır. Böbreklerimiz iyi çalışabilmesi ve işlevlerini yerine getirebilmesi için su tüketimi önemlidir. Böbreklerimiz çok sayıda kılcal damarlardan oluşuyor ve bu ince damarlar her bir kan atışında kanımızı süzerek zehirli maddeleri kanımızdan ayrıştırır. Bu zararlı maddeleri gün boyu tükettiğimiz su yardımıyla vücuttan dışarı atıyor. Böbrekleri koruyabilmek için sağlıklı bir insan ortalama 2-2,5 litre su tüketmesi gerekmektedir. Yaz günlerinde terleme arttığı için su alımını da artırmak gerekir.
Böbrekler, vücuttaki toksik attıkları süzebilmek için suyun yardımına ihtiyaç duyar. Ne kadar çok su tüketimi olursa, böbreklerin işlevini yerine getirmesi de daha iyi olur. Vücutta fazla su varlığında böbrekler optimal çalışıyor ve fazla su ile birlikte zararlı maddeleri atar. Su alımı azaldığında vücut suyu tutar ve idrar oluşumu azalır, bu durum böbreklerin iyi çalışmasına ve fonksiyonlarına olumsuz etkisi olmaktadır.

 Yoğurt

Yoğurt gibi mayalanmış süt ürünleri probiyotik olmaları, kalsiyum ve D vitamini içeriği ile böbrek sağlığında önemli bir yere sahiptir. Yoğurt ve benzeri ürünlerin barındırdıkları yararlı bakteriler böbreği birçok hastalığa karşı korur. Yemek sırasında tüketilen yoğurt  böbreğin doğal ilacıdır, börek sistemini düzenler ve iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır. Taze sebze ve meyve ile karıştırılınca da C vitamini  ve mineral etkileriyle  birleşince böbrek fonksiyonlarına olumlu etkiler sağlar.

Elma

 Özellikle belirtmek gerekirse kırmızı elma , böbrek hastalıkları tedavisinde çok büyük destek sağlamakla birlikte hastalıklara yakalanma konusunda da tam bir kalkan görevi üstlenmektedir. Elma lif oranı yüksek olduğu için süzme faaliyetini gerçekleştirmeye yardımcı olur. Aynı zaman da  anti – infıamatuar özellikler ile kabızlığı önler , kolesterolü düşürür, kalp hastalıklarına yardımcı olur ve kanser hastalığı riskini azaltır. Böbrek dostu olan elma suyu veya  günde orta boy bir elma yemek böbrek sağlığı için çok  önem arz eder.

Kızılcık

Kızılcık bir çok önemli rahatsızlığa iyi geldiğini biliyoruz ve bunun yanında böbrek taşlarına da çok faydalıdır. Bitki antioksidan tesiri hücrelerin tahribatını engeller  ve bedeni kuvvetlendirir. Kızılcığın, bakterilerin idrar yollarına tutunmasını engeller, idrardaki asit seviyesini yükselterek böbrek taşlarına karşı önlem alır. Kızılcık bitkisini bir çok şekilde meyve,  meyve suyu, marmelat, reçel, gibi tüketebilirsiniz. Eğer kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız hekime danışmadan kullanmayın. Dengeli tüketilmesi önerilir.

Gilaburu

Halk arasında gilaburu meyvesi böbrek hastalıklarının ve böbrek taşı sorunlarının doğal yöntemi olarak da bilinir ve kullanılır. Yapılan araştırmalar gilaburunun böbrek taşını doğal olarak eritebildiği ve doğal yoldan atılımını sağladığı yönündedir. Araştırmalar gilaburunun idrar arttırarak böbrek taşını düşürdüğü yönünde değildir. Bazı araştırmalar 10 gün içerisinde 7-8 ml. olan böbrek taşlarını eritebildiği yönündedir. Ayrıca gilaburunun idrar kanalını genişletmede idrar yapımını kolaylaştırmada sık idrara çıkmalarda idrar zorluğu ve yanmalarda idrar kanal darlığında önemli katkıları olduğu bilinmektedir. Yüksek oranda C vitamini özelliği olan Gilaburu güçlü bir antioksidan olarak bilinmektedir.

Gilaburu Nedir? Gilaburu Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersini

Yaban Mersini  yaprakları ile demlenen çay muazzam bir tada sahiptir ve idrar yolları için antiseptik görevi görür farklı tedavilerde de kullanılmaktadır. Yaban Mersini lif, C vitamini ve inflamasyonu doğal bileşiklerden oluşur. Yaban Mersinin ciddi yan etkileri vardır, bu nedenle hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Meyvesi pişmiş ya da çiğ tüketilebilir.

Isırgan Otu

Isırgan otu böbrekler için şifalı bitkiler arasında yerini almış. Gut rahatsızlığı, ödem, idrar problemleri ve daha birçok rahatsızlığın önüne geçer. Böbreklerde toksin birikmesini önler. İdrar problemleri için tavsiye edilir ancak  böbrek rahatsızlığı olan kişilerin  hekime danışmadan tüketmemesi önerilir. Böbreklerin çalışmasını hızlandırmada çok etkilidir. Isırgan otu çayı veya tenür olarak tüketilebilir.
 
Ada Çayı

Adaçayı, sindirim sistemini düzenler , kan dolaşımını hızlandırır, vücudu güçlendirir, mide bulantılarını önler sinirleri yatıştırır ve en önemlisi böbreklerin iyi çalışmasını sağlar. Adaçayı  tüketmek böbrek ve mesane rahatsızlıklarına iyi gelir. Yemeklerden sonra içilen bir fincan adaçayı böbrekler için iyi olacaktır.
 
Karahindiba

Karahindiba içeriğinde A, B, C, demir potasyum ve çinko barındırır. Böbrek rahatsızlıklarında önerilen bir bitkidir. Böbreklerden iyot ve su uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Mutlaka doktor gözetiminde kullanılması tavsiye edilir.

Ayrık Otu

Ayrık otu çok önemli bir idrar sökücüdür. Bu amaçla kullanıla çoğu ilacın içeriğinde vardır. Aynı zamanda böbrek iltihabı, kum ve taşlardan kurtulmada etkilidir.

Benzer Yazılar