Zayıflama
Göbek Yağlarından Kurtulmanın Yolları 18.02.2017

Göbek yağını nasıl kaybedeceğinizi öğrenmek istemenizin birincil sebebi dış görünüşünüz yüzünden olabilirken, belinizi de inceltmek isteyebileceğiniz  ikna edici sağlık nedenleri vardır.

Örneğin, hayati organlarınızı çevreleyen, göbeğinizin yakınında biriken eğilimli derin yağ türü olan tehlikeli iç organ yağları, kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı ve diğerleri gibi ciddi rahatsızlıklar için risk oluşturmaktadır. Lancet'de 2005 yılı itibariyle yayınlanan bir rapora göre, "Dünya genelinde hastalığın ağır yüküne katkıda bulunan altıncı en önemli risk faktörü aşırı vücut ağırlığıydı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2005 yılında yaklaşık olarak Dünyadaki 1.6 milyar insan aşırı kilolu ve en az 400 milyon yetişkin obeze sahibiydi.

Ulusal Şeker Hastalıkları ve Sindirim ve Böbrek Bozuklukları Enstitüsü (NIDDK) sanrıları, muhtemelen ekstra göbek yağını taşımayı içeren obezitenin aşağıdaki sağlık sorunlarına önemli ölçüde katkıda bulunabileceğini bildirdi:



  • 2 tip diyabet


  • Koroner kalp hastalığı ve inme


  • Metabolik sendrom


  • Belirli kanser türleri


  • Uyku apnesi


  • Osteoartrit


  • Safrakesesi rahatsızlığı


  • Yağlı karaciğer hastalığı


  • Gebelik komplikasyonları

Bununla birlikte, araştırmalar, göbek yağını nasıl kaybedeceğinizi bulmak da dahil olmak üzere sadece 5-10 kilogram  (veya toplam vücut ağırlığınızın yaklaşık yüzde 5-10'u) kaybettiğinizde, bu ciddi durumun ortaya çıkma riskini azaltmak için gerçek bir fark yaratabileceğini gösteren hastalıklardır.

Yetişkinlerin büyük bir yüzdesine, hatta birçok genç yetişkin dahil olmak üzere, orta bölümünüzde ekstra yağ kaybediyorsanız kilo kaybı yolculuğunuz boyunca en büyük engellerden biri olacaktır.

Günümüzde obezite oranlarının birkaç  yıl boyunca arttığının bir sır olması ve bilimsel araştırmalar, kilo alımı ile bağlantılı olarak işlenmiş bir diyetin nasıl tüketilmediğinin, kronik hastalıkların önde gelen katkı maddelerinden biri olduğuna dair sonuçlar çıkarmaya devam ediyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne (CDC) göre, 1980 ile 2000 yılları arasındaki obezite oranı yetişkinler ve çocuklar arasında ikiye katlandı ve ergenlik döneminde korkunç biçimde üç kat arttı. Bu, yalnızca ABD'de 60 milyon obez yetişkine ,  yani toplam nüfusun yüzde 30'u kadar şaşırtıcı bir orana ulaştı.

Neden bu kadar çok insan, kilo ilgili problemlerini tersine çevirmeyi veya önlemeye yönelik çabalarına rağmen, kilolarından kurtulamıyor?

Tüm uzmanlar, "obezite salgınını" düzeltmek için yapılması gereken şey konusunda tamamen fikir birliği oluşturmuyorlar , çoğu sağlıksız kilo alımı gibi yüksek oranlardan sorumlu tutulacakları teoriyi destekliyorlar. Tehlikeli iç organ yağlarının birikimi ve genel şişmanlığın "çevresel ve genetik etkileşimleri yansıtan karmaşık patolojik süreçler" olduğu söylenir; bunlara aşağıdakiler dahildir ;

Taze meyve gıdalarında azalma ile giderek daha fazla işlenmiş ve paketlenmiş gıdaları tüketmeye başladık.  Son yüzyılda gerçekleşmesi gereken en önemli diyet değişikliği, işlenmiş bitkisel yağlar, şekerli içecekler, fast food ve her türlü tatlı aperitifler dahil olmak üzere yüksek kalorili gıdaların fazla tüketimini içeriyor.

Artan stres seviyeleri ve daha yoğun saatler, uyku veya egzersiz gibi sağlıklı alışkanlıklar için daha az zaman demektir; Dikkat dağıldığında daha sık yemek; Ve daha fazla rahatlık ,  duygusal sorunlar da buna yol açabilir.

Bazı popülasyonlar için, sağlıklı beslenmeye engel olmak , Dezavantajlı topluluklardan gelen kişilerin aynı yaştaki daha varlıklı bireylere göre obezite için daha fazla risk taşıdıkları görülmektedir.

Kısmen, "fetus ve doğum sonrası " etkileri dahil olmak üzere genetik nedeniyle veya anneden bebeğe obez olma olasılığını geçmesi gibi.  Araştırmalar şimdi, bir annenin hamileliği boyunca yaşadığı ortamın, alışkanlıkların ve diyetin yavrularda vücut ağırlığı ve kronik hastalık riski üzerinde kalıcı sonuçlar doğurabileceğini gösteriyor.

Hareketsiz işlerde çalışan daha fazla insan da dahil olmak üzere fiziksel aktiviteyi azaltır ve yalnızca boş zaman için fiziksel aktiviteler yapmakla kalırsanız obezite kaçınılmaz hale gelir.

Vücuttaki toksisite düzeylerinde ve besin alımını kontrol eden nörobiyolojik süreçlerde (belirli hormonların salgılanması gibi) potansiyel değişiklikler.

Göbek Yağlarından Kurtulmanın Yolları

1. Daha Yağ Yakıcı Gıdalar Yemek

Doğal olarak, göbek yağını gıdalardan başlayarak nasıl kaybedeceğinizi bulmanın ilk adımı. Paketlerden veya kutularda bulunan sahte gıdalar yerine doğadan gerçek yiyecekler tüketmek , kendiniz ve sevdikleriniz için yapabileceğiniz en iyi (ve en kolay) şeylerden biridir. Gerçek gıdalar insanların tarih boyunca yediği sebzeler, meyveler, tohumlar, temiz etler , balık, baklagiller ve herhangi bir kimyasal madde eklenmeden sağlıklı, zengin topraklarda yetiştirilen diğer yiyeceklerdir.

Sahte gıdalar, diğer taraftan, ne pahasına olursa olsun kaçınmak istediğiniz şeylerdir. Bunlar, yerel süpermarkette bulacağınız gıdaların çoğu: torbalı, kutulu, dondurulmuş, sağlıksız katkı maddeleriyle dolu öğeler ve vücuda koymak istemediğiniz koruyuculardan oluşur.

Göbek yağını kaybetmeye çalışırken gerçek gıdaları, özellikle sebzeleri yemeğe odaklanın. Bu sadece istenmeyen iç organ yağlarından kurtulmakla kalmayıp aynı zamanda vücudunuza gerektiği gibi çalışması gereken hayati besin maddelerini de verecektir.  Sahte gıdalardan sağlıklı gerçek gıdalara geçiş yaptığınızda hissedecek  ve farkı göreceksiniz.

Gerçek yiyecekler yemek, iştahınızı, sindiriminizi, kalp sağlığını ve daha fazlasını kontrol etmek için faydalı yüksek lifli bir diyet ile sonuçlanır. Bazı obezite araştırmacıları tarafından "Diyet lifinin meyve, sebze, kepekli tahıl ve baklagiller ile ömrü boyunca tüketilmesinin arttırılması, obezitenin salgılanmasına neden olan kritik bir adım" olarak belirtilmektedir.

2. Şeker, Sıvı Kaloriler ve Hububatlardan Uzak Durun

Şeker sizin için gerçekten kötü bir ektir.  Ve özellikle göbek yağını kaybetmeye çalışırken eklediğiniz şekeri kullanmaktan kaçınmalısınız.  Şekerle şekillendirilmiş şekerli süt, meyve suları veya tahıllarla hazırlanmış paketlenmiş aperitifler de bunlara dahildir.

Kalorili yiyeceklerden uzak durmalısınız. Daha fazla sade su, bitki çayı veya limon dilimleri ile meyve tüketmelisiniz.

Tahıl alımını azaltın (özellikle rafine edilmiş türler). Tüm tahıllar kötü değildir (özellikle filizlenmiş veya glütensiz tahıllar), ancak kilo vermeniz veya bir sağlık durumundan kurtarmanıza yardımcı olmazlar. Bunun yerine, şeker düşüklüğü ve lif açısından yüksek meyveler üzerinde yoğunlaşın.

3. Yeterince Tüketin, Fazlası Zarardır.

Dikkatli yeme birçok şeyi ifade eder:

Yemek sırasında yavaş ve küçük lokmalar tüketmelisiniz , çok hızlı bir şekilde çok fazla yemek obeziteye yol açabilir.

Fazla tüketmeden belli bir seviyede tatmin olmanız daha fazlasını istememeniz çok önemlidir.

Dağılmamasına rağmen yemek yiyip çoklu görevlerden kaçınmak

Hayatınızdaki stres kaynaklarını idare etmek için daha iyi yollar bulmak suretiyle kafa yorucu duygusal ya da rahat hissetme

Ve kilonuzu çabucak kaybetmek yerine, sağlığınızı uzun vadede desteklemek için her şeyden önce sağlıklı bir şekilde yemelisiniz.

4. Aralıklı Oruç Tutabilirsiniz

Göbek yağını nasıl kaybedeceğiniz hakkında önemli sayılabilir. Vücudunuz için aralıklı olarak oruç tutmanız mantıklı olacaktır, en iyi diyet değil yaşam tarzı ve yemek yeme değişimi olarak görülür. Kaloriyi saymaya veya gramları ölçmeye gerek yoktur. Sadece yediğiniz sağlıklı gıdaları yemenin, sağlıklı yağ ve proteinlerin üzerinde durma süresinin uzatılmasına odaklanın.

Kahvaltıyı atlamak sizin için güzel bir adım olacaktır, haftanın beş günü dışarıda yemek yiyebilmek, bazı günlerde kaloriyi ciddi derecede sınırlandırmak veya hatta bazı günlerde hiçbir şey yememek veya yeme saatlerinizi yalnızca 6 veya 8'e sınırlandırmak gibi adımlar atabilirsiniz.

Açlık durumunun hormonlara olan etkileri çok yönlüdür:

Insan büyüme hormonu seviyeleri üzerinde çarpıcı bir etkiye sahiptir ve daha hızlı kas tamiri ve büyümesi ile daha dayanıklıdır

Yaşlanmanın yavaşlamasına yardımcı olabilir

Diyabetik veya obez olanların anahtarı olan insülin düzeylerini düzenlemeye yardımcı olabilir

Detoksifikasyonu artırabilir, vücudun glikozu (karbonhidrat şekeri) daha etkili bir şekilde kullanmasına yardımcı olur

Ve birçoğu için genellikle kalori alımını azaltmaya yardımcı olur.

5. HIIT Egzersizleri

İstenmeyen göbek yağını kaybetmenin en etkili ve verimli yollarından biri ya da her yere dağılmış ekstra ağırlık, egzersiz eğitimi ya da HIIT egzersizi patlaması. Yüksek yoğunluklu aralıklı eğitim stili, kısa sürede yağ yakmak için mükemmel bir yol olarak gösterilmiştir ve her türde sporcunun fiziksel performansını geliştirmeye yardımcı olur.

Yüksek yoğunluklu aralık eğitimi, kısa, yüksek yoğunluklu egzersiz patlamalarını, 15-20 dakikalık bir kısa oturumda tekrarlanan yavaş, iyileşme fazlarıyla birleştirir. Ilımlı dayanıklılık aktivitesinde yüzde 50-70 değil, maksimum kalp hızının yüzde 85-100'ünde yapılır.

Çoğu kişi, kardiyo , aerobik egzersizin aslında eklemlerimizi aştırabileceğini, stres hormonlarımızı (kortizol dahil) artırdığını ve yorulmaya veya aşırı yemeye katkıda bulunduğunun farkında değildir.  Daha iyi bir seçenek olarak , egzersiz programınızın çeşitlerini ve yoğunluklarını daha sert bir tempoda yaparak ancak Tabata protokolünde olduğu gibi daha kısa sürelerle ve diğerleri için güç veya kardiyovasküler faydalar için alternatif yapmaktır.

6. Stres Azaltma

Uzun süre yaşanan kronik stres yalnızca tehlikeli değil, kalp hastalığı, şeker hastalığı, zihinsel rahatsızlıklar ve otoimmün hastalıklar gibi birkaç hastalığa yakalanma riskinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda kilo alma ve kötü beslenme alışkanlıklarına bağlıdır.

Stres, vücudunuzda her zaman hissetmeyebileceğiniz birden fazla yolla kendini gösterir:

Kortizol gibi artan "stres hormonları" seviyeleri

Kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olur.

Bağırsak ortamını değiştirerek normal sindirim yoluna girmek

Ve tiroid bezlerinizin ve hormonların çalışma şeklini etkiler.

Bunların hepsi metabolizma ve vücut yağ seviyelerini kontrol yeteneği üzerinde zaman alır. Hayatınızda büyük miktarda strese (işten, uyku eksikliğinden, ilişkilerden, finansmanlardan vb.) Karşı çıkıyorsanız, çalışmalar, yoğun egzersiz, meditasyon gibi yoğun stres gidericilerinizde daha fazla zaman geçirmeniz büyük fayda sağlar.

7. Yeterli Uyku Alma

Uyku eksikliği genellikle göbek yağına katkıda bulunan en göz ardı edilen faktörlerden biridir ve uzmanlar iyi uykuyu "obezite önleme yaklaşımının önemli bir parçası" olarak nitelendirir. Göbek yağını kaybetmek için kolay bir yol olarak ; Yeterli uyku almak, stres hormonlarınızı düzenler, iştahınızı kontrol altına alır, fiziksel egzersiz için daha fazla enerji verir, şekerleme isteğini azaltır ve duygusal yeme azalır.

8. Düşük Karbonlu veya Ketojenik Bir Diyet Tüketmelisiniz.

Kilo kaybı daima "kalorilerin karşısında ‘’  basit değildir. Yediğiniz kalorinin türünü değiştirmek kilo kaybını ve göbek yağının azaltılmasını da hızlandırabilir. Ketogenik bir diyet, çoğunlukla katı yağ ve protein sağlayan gıdaları dolduran katı bir düşük karbonhidratlı diyettir. Karbonhidratları azaltmak, depolanmış vücut yağını genellikle çok hızlı bir şekilde enerjiye çevirmek için vücuda yardımcı olur.

Göbek yağını kaybetme yaklaşımının herkes için (bazı sporcular, düşük kilolu olanlar veya kolayca hormonal değişiklikler yaşayan kadınlar gibi) uygun olmamasına rağmen, kilolu olmanın yanında aşırı kilolu olmakla mücadelede yardımcı olduğu gösterilmiştir

9. Metabolizma Hızınızı Artırıcı Gıdalar Tüketmelisiniz

Cayenne biber: Sıcak biber kalp atış hızınızı artıracak, terlemenizi sağlayacak ve metabolizmanızı aynı anda artıracaktır. Ayrıca, vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltmak için en iyi gıdalardandır. Çay biberinde bulunan kapsaisin, tüketildikten sonra yakılan kaloriyi artırabilir. British Journal of Clinical Nutrition'da yapılan bir araştırma, deneklerin ağırlık bakımında kapsaisin tüketmeleri durumunda, yağ oksidasyonunun arttığı görülmüştür.

Benzer Yazılar