Faydalı Yiyecekler
İyot İçeren Besinler Nelerdir? 02.03.2018


İyot İçeren Besinler 

Balık

Özellikle de tuzlu su balıklarının içermiş olduğu iyot miktarı daha yüksektir. Örneğin, konserve ton balığının, 84 gramının içermiş olduğu iyot miktarı 17 mikrogram ve kalori değeri ise 99 kaloridir.

Haşlanmış Yumurta

Çok iyi pişmiş ve kaynatılmış bir yumurta, A vitamini, D vitamini, çinko, kalsiyum, antioksidan ve diğer besin maddeleri bakımından zengin ve son derece besleyici bir gıda maddesidir. 1 adet büyük ve haşlanmış yumurtanın içermiş olduğu iyot miktarı 12 mikrogram ve kalori değeri ise 78 kaloridir.

Sade Yoğurt

Yüksek miktarlarda kalsiyum ve protein içermesi ile bilinen yoğurt, aynı zamanda iyi bir iyot kaynağıdır. 1 kase sade yoğurdun içermiş olduğu iyot miktarı 154 mikrogram ve kalori değeri ise 154 kaloridir.

Konserve Mısır

Her yaş grubundan insanın severek tüketmiş olduğu konserve mısır, iyot içeriği sayesinde daha da cazip hale gelmektedir. Yarım kase konserve mısırın içermiş olduğu iyot miktarı 14 mikrogram ve kalori değeri ise 67 kaloridir.

Fırınlanmış Patates

Mükemmel bir lif, vitamin ve potasyum kaynağı olan patates, fırınlanmış şekilde pişirildiğinde, tam bir iyot deposu haline gelmektedir. 1 adet orta boy fırınlanmış patatesin içermiş olduğu iyot miktarı 60 mikrogram ve kalori değeri ise 161 kaloridir.

Süt

Genellikle kalsiyum ve D vitamini içeriği ile bilinen süt, aynı zamanda iyot içeriği de yüksek olan bir besin maddesidir. 1 bardak sütün içermiş olduğu iyot miktarı 56 mikrogram ve kalori değeri ise 98 kaloridir.

Kurutulmuş Deniz Yosunu

Birçok besleyici özelliği bulunan kurutulmuş deniz yosunun içermiş olduğu iyot miktarı, inanılmaz derecede fazladır. Sadece iyot değil, diğer bazı mineraller bakımından da zengin olan kurutulmuş yosunun, 7 gramının içermiş olduğu iyot miktarı 4500 mikrogram ve kalori değeri ise 18 kaloridir.

Fırınlanmış Hindi Göğüs Eti

Organik ve fırınlanarak pişirilmiş olması kaydı ile hindi göğüs eti, çok iyi bir iyot kaynağıdır. Aynı zamanda hindi göğüs eti, B vitamini, potasyum ve fosfor içeriği de yüksek bir besin maddesidir. 84 gram fırınlanmış hindi göğüs etinin içermiş olduğu iyot miktarı 34 mikrogram ve kalori değeri ise 78 kaloridir.

Kuru Erik

Hem vitamin hem de mineral deposu olan kuru erik aynı zamanda, lif, bor, A vitamini ve K vitamini kaynağı olan bir meyve kurusudur. İyot içeriği de iyi olan kuru eriğin 5 adetinin içermiş olduğu iyot miktarı 13 mikrogram ve kalori değeri ise 120 kaloridir.

Istakoz

Tüketim miktarı kültürden kültüre değişkenlik gösteren ıstakoz, iyot ihtiyacının karşılanması açısından önemli bir besin maddesidir. Çünkü iyot içeriği, ıstakozun deniz suyunda yaşamasından dolayı oldukça yüksektir. 100 gram ıstakozun içermiş olduğu iyot miktarı 100 mikrogram ve kalori değeri ise 98 kaloridir.

Kızılcık

Eşsiz bir lezzete ve mükemmel canlı renklere sahip olan kızılcık, C vitamini, K vitamini ve lif içeriği ile hali hazırda sağlıklı bir meyvedir. Ama kızılcığın iyot içeriği de göz ardı edilmeyecek kadar yüksektir. 112 gram kızılcığın içermiş olduğu iyot miktarı 400 mikrogram ve kalori değeri ise 52 kaloridir.

Beyaz Ekmek

Genellikle sağlıksız olduğu düşünülen beyaz ekmeğin bazı faydalı yanları da yok değildir. İyi bir iyot kaynağı olması da, bunun bir örneğidir. 2 dilim beyaz ekmeğin içermiş olduğu iyot miktarı 45 mikrogram ve kalori değeri ise 132 kaloridir.

İyotlu Tuz

Kimyasal olarak, sodyum ve klorit elementlerini içeren tuz, iyot minerali ile desteklendiğinde, ideal bir iyot kaynağı haline gelmektedir. 1 gram iyotlu tuzun içermiş olduğu iyot miktarı 77 mikrogram ve kalori değeri ise 0 kaloridir.

Himalaya Kristal Tuzu

Normal sofra tuzu kullanımdan kaçınan kişiler için Himalaya kristal tuzu ideal bir seçimdir. Çünkü Himalaya kristal tuzunun, içermiş olduğu iyot miktarı oldukça yüksektir. Yarım gram Himalaya kristal tuzunun içermiş olduğu iyot miktarı 250 mikrogram ve kalori değeri ise 0 kaloridir.

Morina Balığı

Nemli, hafif ve lezzetli bir balık türü olan morina balığı, zengin iyot içeriğinin yanı sıra, protein, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve E vitamini içeriği bakımından da zengin olan bir balık türüdür. 84 gram morina balığının içermiş olduğu iyot miktarı 99 mikrogram ve kalori değeri ise 89 kaloridir.

Benzer Yazılar