Faydalı Yiyecekler
Karidesin İnanılmaz Faydaları 18.09.2018

 

Karidesin sağlık yararları arasında gelişmiş kemik ve beyin sağlığı, kilo yönetimi ve düşük kardiyovasküler hastalık riski bulunmaktadır. Karides, çeşitli sağlık rahatsızlıklarının riskini azaltmaya yardımcı anti-inflamatuar, kanser önleyici ve anti-aging özelliklerine sahiptir. Yaşa bağlı maküla dejenerasyonunun tedavi edilmesine ve göz yorgunluğunun giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca adet ağrısından rahatlama sağlar. Karides, genel sağlığınızı gerçekten lezzetli bir şekilde arttırmak için yüksek yararlı bir seçenektir.

Karides

“Karides” terimi, dünya genelinde deniz habitatlarında bulunabilen ve dünya çapında kültürler tarafından yenen yüzlerce küçük kabuklu türün herhangi birinin geniş bir sınıflandırmasıdır.

Bazı  akademisyenler, bu sınıflandırmalar içinde belirli tipte karideslerin yerleştirilmesi konusunda hemfikir olmasalar da, karidesler iki gruptan biri olan Caridea ve Dendrobranchiata'dan gelen decapod kabuklulardır. Genellikle karides olarak da adlandırılan karideslerin çoğunluğu, saplı gözlere, güçlü kuyruklara, küçük, iğneleri  ve uzun bıyıklara sahiptir. Karideslerin kuyrukları, tüketime yönelik birincil besin kaynağıdır ve dünya çapında binlerce karides çiftliği ve vahşi arazide yakalananları  vardır.

Adından da anlaşılacağı gibi, çoğu karides türü yaklaşık 1-3 cm uzunluğunda ve oldukça küçüktür, ancak en çok aranan ve ticari olarak kabul edilebilir türler çok daha büyüktür, bazen 25 cm'ye kadar uzar. Çok çeşitli karidesler olmasına rağmen, çoğu tür benzer bir organik makyaj sağlar ve bu nedenle diyetine karides ekleyenlere çok benzer sağlık yararları sağlar.

Karidesin Besin Değeri

Yukarıda belirtildiği gibi, karideste ana besin kaynağı etli kuyruğu, ancak bazı kültürler ve çeşitli mutfaklar da karidesin diğer kısımlarını da yemeyi tercih ediyor. Bu küçük, komik görünümlü kabuklular, diyetinize eklendiğinde zengin bir beslenme sağlar.


Aşırı karbonhidratları diyetlerinden arındırmak isteyen insanlar için karides, popüler bir seçenektir çünkü sıfır karbonhidrat içerir ve ayrıca kalori açısından da  çok azdır (yaklaşık 1 kalori / 1 gram karides). Organik bir yaşam formu olarak karides, protein ile doldurulur ve esas olarak sudan oluşur, fakat aynı zamanda az miktarda yağ da vardır. Ancak, karidesin en yararlı yönü, içerdiği vitamin ve besinlerin hazinesidir.  

Günlük demir, kalsiyum, sodyum, fosfor, çinko, magnezyum ve potasyum tüketimini, A vitamini, E vitamini, B6 ve hatta B12 vitamini ile doldurabilirsiniz.  Ayrıca iyot, tiamin, riboflavin ve niasin içerir.

Beslenmenizi dengelemek ve sağlıklı bir vücudu teşvik etmek nefis ve etkili bir yol olabilir.

Karidesin Sağlık Açısından Faydaları

Kilo kaybı

Karides, günlük alımınıza karbonhidrat eklemeden büyük bir protein ve D vitamini kaynağıdır, bu nedenle kilo vermeye kararlı kişiler için deniz ürünlerinin bu basit şekli popüler bir seçenektir.   Çinko, vücuttaki leptin seviyelerini arttırmanın bir yolu olduğundan, yüksek çinko seviyeleri de yararlıdır. Leptin bir hormondur ve vücudun yağ depolama, iştah ve vücuttaki genel enerji kullanımı ile ilgili düzenlemesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Vücuttaki leptin seviyelerini arttırarak, gıda için açıklanamayan istekleri ve kilo-bilinçli bireyler için de benzer bir sorunu önleyebilirler.

Ayrıca, vücudunuz dinlendiğinde ne kadar enerji harcanacağını kontrol etmeye yardımcı olan yüksek seviyelerde iyodine sahiptir. Tiroid bezini, tiroid aktivitesini hızlandırmak, insanların kilo verme çabalarına yardımcı olmak ya da en azından ek kilo alımını önlemek için etkileşir.

Yaşlanma Karşıtı Özellikler

Güneş ışığı, cilt yaşlanmasını teşvik eden başlıca nedenlerden biridir.   Koruma olmadan, güneş ışığına ve UVA'ya maruz kaldığında birkaç dakika bile kırışıklıklara, lekelere veya güneş yanığına neden olabilir. Günlük veya haftalık diyetinize karides ekleyerek, insanlar cildini güzelleştirme ve zaman aşınmış yüzlerden yıllar geçirme şanslarını büyük ölçüde artırabilir. 

UVA ve güneş ışığı ile ilgili ciltte yaşlanma belirtilerini büyük ölçüde azaltabilen güçlü bir antioksidandır ve astaksantin adı verilen belirli bir karotenoidin yüksek seviyelerini içerir. Bu nedenle, lekeler ve buruşuk ciltlere takıntılı kişiler için, bu kaçınılmaz etkileri yavaşlatmak için haftada birkaç kez diyetinize karides kokteyli ekleyin.

Yaşa bağlı Makula Dejenerasyonu

Çalışmalar, karidesin neovasküler AMD'nin tedavisinde yardımcı olabilecek heparin benzeri bir bileşik içerdiğini göstermektedir.   Karideslerde bulunan astaksantin, özellikle kişisel veya profesyonel yaşamlarında uzun süreler boyunca bilgisayar kullananlar için göz yorgunluğunu giderir.

Saç Kaybı

Karideslerde bulunan mineraller de saçlarımızın sağlığına katkıda bulunur. Çinko eksikliği saç dökülmesine neden olabilir.  Çinko, saç ve cilt hücreleri de dahil olmak üzere yeni hücrelerin korunmasında ve yaratılmasında önemli bir rol oynar, bu nedenle saçlarını kaybetmeye başlayanlar veya  saç büyümesinde bir azalma görüyorlarsa , bu utanç verici gerçekliğe karşı faydalı eklere başvurabilirler. 

Kalp-Damar Hastalığı

Gıdaların popüler bir manipülasyonu olan fermente karides ezmesi, trombolitik tedavi için kullanılabilecek bir fibrinolitik enzim içerir. Trombolitik tedavi, bir kişinin kan damarları içindeki tehlikeli kan pıhtılarını kırmanın bir yoludur. Karides macununda bulunan bu enzim, dünya çapında pek çok insanı etkileyen kardiyovasküler hastalıkların tehlikelerine karşı güçlü bir araç olabilir.   Ayrıca, yüksek oranda bulunan omega-3 yağ asidi kan dolaşımındaki kolesterolü de ortadan kaldırır ve bu da kalp krizi ve inme şansını azaltır.

Kemik Sağlığı

Karideslerde bulunan protein ve kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi çeşitli vitaminler, kemik dejenerasyonuna karşı mücadelede etkili bir şekilde yardımcı olabilir.  Diyet proteinleri ve vitaminlerdeki bir eksiklik, osteoporozun ana semptomları olan kemik kalitesinin, kemik kütlesinin, kuvvetinin ve genel kütlenin bozulmasına neden olabilir. Günlük veya haftalık yemek rejiminize eklenmesi, yaşlanan kemiklerin etkisini daha uzun süre daha güçlü tutmak için yavaşlatabilir.

Beyin Sağlığı

Karides, hemoglobin içinde oksijen ile bağlanma sürecinde önemli bir mineral bileşen olan yüksek demir düzeylerine sahiptir. Sistemdeki ek demir sayesinde, kaslara oksijen artışı daha fazla güç ve dayanıklılık sağlarken, aynı zamanda beyindeki oksijen akışını da artırır, bu da anlama, hafıza ve konsantrasyonları iyileştirir. Çalışmalar, karideste bulunan astaksantinin bellek performansını, beyin hücrelerinin hayatta kalmasını ve beyin iltihabı hastalıklarının riskini azaltmada yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.   

Ayrıca, insan vücudunun tiroid hormonları yapmasına yardımcı olan iyi bir iyot kaynağıdır. Gebelik ve bebeklik döneminde beynin gelişimi için tiroid hormonları gereklidir.

Temel olarak, diyetinize karides dahil ederek egzersiz programınızı geliştirebilirsiniz

Anti-Kanser Etkinliği

Karides, çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmada yardımcı olabilecek astaksantin gibi karotenoidler içerir.   Ayrıca bir “iz mineral” olan ve prostat ve akciğer kanseri de dahil olmak üzere daha düşük kanser seviyelerine bağlanan selenyum içerir.   

Selenyum, kansere neden olabilen serbest radikallerin varlığına ve yıkıcı etkilerine karşı savaşan antioksidan enzimlerin (glutatyon peroksidaz gibi) anahtar bileşenidir. Ayrıca selenyum, bağışıklık sistemine bir destek sağlayarak ve büyümesine veya metastaz yapmasına yardımcı olan tümörlere yol açan kan damarlarının yaratılmasını engelleyerek tümör büyümesini yavaşlatır. Bu nedenle, karidesin organik yapısında önemli bir bileşen olan bu güçlü küçük mineral ile kanser iki cephede savaşılır.

Ayrıca, çalışmalar, selenyumun toprakta ve daha sonra tarım ürünlerinde daha belirgin olduğu dünya bölgelerinde, yerel halkın kanser düzeylerinin önemli ölçüde düşük olduğunu göstermiştir.

Menstrüel Ağrı

Kolesterolün tamamı eşit olarak üretilmez ve karides yararlı bir kolesterol, omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Bunlar, omega-6 yağ asitlerinin iyi çalışılmış olumsuz etkilerini dengeleyecek ve kadınlarda menstruasyon kramplarının hafifletilmesine yardımcı olacak, ayrıca kandaki diğer zarar verici kolesterol formlarını azaltarak üreme organlarına daha sağlıklı kan akışını teşvik edecektir.  

Karidesin Yan Etkileri

Merkür: Birçok deniz ürünü gibi, karides de insan sağlığına zararlı olan ve civa zehirlenmesine, görme sorunlarına ve fetal sağlığa yol açabilen, az miktarda civa içerir. Bununla birlikte, bu sağlık sorunları diyetinizdeki civa bolluğundan kaynaklanmaktadır, bu yüzden diyetinizi kontrollü miktarlarda karidesle dengelediğiniz sürece cıva zehirlenmesinin tehlikelerinden sakınabilirsiniz.  

Pürinatlar: Pürinler vücudumuzun kimyasında doğal olarak oluşan ve gerekli bir element olmasına rağmen, özellikle gut gibi koşullara sahip olan kişilerde aşırı seviyeler tehlikeli olabilir.  Hücreler öldüğünde ürik asite ayrılır ve böbrek daha sonra ürik asit akışını vücudun etrafında veya dışından yönetir ve yönlendirir. Karidesler, çoğu insan için iyi olan orta derecede yüksek pürin seviyelerine sahiptirler, ancak eğer zaten gut hastasıysanız, yüksek düzeyde ürik asitlerin neden olduğu bir durum, çok fazla karides bu sorunu daha da kötüleştirebilir.

Gıda Alerjileri: Karides gibi çeşitli deniz ürünleri alerjik reaksiyonlara neden olabilir.  Yeni tür balıkları denediğinizde veya diyetinizde deniz mahsullerinin seviyelerini önemli ölçüde artırdığınızda, beklenmedik bir alerjik reaksiyon yaşayabilirsiniz bunun için dikkatli olun.

Vücudunuzun doğal tepkilerinin daima farkında olun. 


 

Benzer Yazılar