Faydalı Yiyecekler
Kimyonun Faydaları 05.01.2017

KİMYON

Kimyonun sağlığa olan faydaları arasında, sindirime yardımcı olma, bağışıklığı iyileştirme, uykusuzluk, solunum bozuklukları, astım, bronşit, soğuk algınlığı, laktasyon, anemi, deri rahatsızlıkları ve kanser tedavisi gibi birçok özelliği vardır. Tadı muhtemel herkes tarafından sevilir.  Kimyon bilimsel olarak Cumin Cyminum olarak bilinir ve Apiaceae ailesine aittir ve Hint Yarımadası'nın ve bazı diğer Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkelerinin mutfak uygulamalarında bir çeşni veya baharat olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Baharatların kişinin sağlığı için kötü olduğu kanaatine varanlar kimyonun en tehlikeli hastalıkların bazıları için yararlı olabileceğini ve genel olarak sağlık için bir artış sağladığını düşünüyor.

Kimyonun Faydaları

Sindirim

Kimyon sindirim ve ilgili sorunlar için oldukça iyidir. Cuminaldehit olarak adlandırılan aromatik bir organik bileşik olan kimyonun uçucu yağının ana bileşeni olan aroması, tükürük bezlerini ağzımızda aktive eder ve bu da yiyeceklerin birincil sindirimini kolaylaştırır. Sonra thymol, kimyonda bulunan, midelerdeki ve bağırsaklardaki gıdaların tam sindiriminden sorumlu asitler, safra ve enzimleri salgılayan salgı bezlerini uyaran bir bileşiktir. Kimyon ayrıca, sizin için gaz sorunlarından kurtulması ve böylelikle sindirimi ve iştahı arttırdığı anlamına gelen Carmenative'tir. Uçucu yağlar, magnezyum ve sodyum içeriği sayesinde kimyon sindirimi kolaylaştırır ve ayrıca sıcak su ile alındığında mide ağrılarını hafifletir.

Diyabet

Araştırmalar halen devam etmekle birlikte, erken çalışmalar, diğer baharatlar arasında kimyonun, hipoglisemi riskini azaltarak diyabetin önlenmesinde güçlü bir etkiye sahip olabileceğini bildirmektedir. Test edilen hayvanlar, besinlerinde kimyon tohumları verildiğinde hipoglisemide keskin bir düşüş gösterdi ve idrarda çok fazla glikozun bulunduğu, ayrıca hipoglisemi ve diyabet ile sonuçlanan bir durum olan glukozüride bir azalma gösterdiler. İnsan testleri  halen devam ediyor, ancak erken gelen raporlar, kimyonun diyabetle savaşta çok güçlü bir araç olabileceğini gösteriyor.

Uykusuzluk

Kimyonun tuhaf bir özelliği. Uyarıcıdır ve aynı zamanda bir rahatlatıcıdır. Bu özellik, uykusuzluğun nedenlerinin tek bir nedene atfedilemeyeceği gibi tek başına tek bir bileşene atfedilemez. Bununla birlikte, çalışmalar, vitaminlerin (özellikle B-kompleksi) düzgünce alınıp iyi sindiriminin uykuyu çağırmada yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu faktörlerin her ikisinde de yardımcı olur. Kimyon uçucu yağın bazı bileşenleri doğada hipnotiktir ve sıklıkla uykusuzluğa neden olan stres ve kaygıları hafifletmeye yardımcı olan sakinleştirici etkilere sahiptir.

Solunum Bozuklukları, Astım, Bronşit

Kafeinin (uyarıcı madde) ve zengin aromatik uçucu yağların (dezenfektanlar) kimyonu, astım ve bronşit gibi solunum bozukluklarına muzdarip kişiler için ideal bir anti kogestezik kombinasyon haline getirir. Bir balgam söktürücü gibi davranır, yani solunum yollarındaki biriken balgam ve mukusları gevşetir. Ve onları hapşırma veya öksürme ve tükürme yoluyla sistemden uzaklaştırmayı kolaylaştırır. Mukus ve balgamdan mümkün olduğunca fazlasını ortadan kaldırarak ek materyal oluşumunu önleyebilir ve ilk etapta oluşmasına yol açan başlangıç ​​durumunun iyileşmesine yardımcı olabilir.

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı, bağışıklık sistemimiz zayıfladığında veya savunmasız hale geldiğinde sıklıkla vücudumuzu etkileyen bir viral enfeksiyondur. Kimyonda bulunan uçucu yağlar, dezenfektanlar gibi davranır ve soğuk algınlığına neden olabilecek viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Kimyon ayrıca aşırı  derecede mukusu kurutduğu için solunum sisteminde öksürüğün gelişimini bastırır. Kimyon demir bakımından zengindir ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için çok önemli miktarda C vitamini içerir ve enfeksiyonların oluşmasını veya kötüleşmesini önler. Vitamin-C ayrıca doğal bir antioksidandır, bu nedenle diğer enfeksiyonlara ve toksinlere karşı da savunur ve bağışıklık sistemini daha da güçlendirir.

Emzirme

Kimyon demir bakımından zengindir ve emziren anneler için olduğu kadar, diğerlerine kıyasla daha fazla demir ihtiyacı duyulduğu için adet geçiren veya hamile olan kadınlar da çok faydalıdır. Ayrıca kimyonun meme bezlerinden bir salgı olan süt de dahil olmak üzere bezlerimizdeki salgıları arttırma eğiliminde olan timol varlığı nedeniyle laktasyondaki kadınlarda süt salgısını azaltmaya yardımcı olduğu söyleniyor. Ayrıca, bal ile alınırsa kimyon daha faydalıdır. Kimyon günlük kalsiyum ihtiyacımızın% 90'ından fazlasını sağlayan kayda değer miktarda kalsiyum (100 gramda 900 mg'dan fazla) içerir. Kalsiyum sütün önemli bir unsurudur ve bu nedenle kimyon laktasyondan geçen anneler için çok yararlıdır.

Anemi

Yukarıda belirtildiği gibi, kimyon, bir yetişkinin günlük demir gereksiniminin 5 katından fazla olan, demir bakımından çok zengindir (her 100 gramda 66 mg'dan fazladır). Bu demir, kandaki kırmızı kan taneciklerinde hemoglobinin ana unsurudur. Hemoglobin, oksijeni (demir oksidi gibi) vücudun hücrelerine aktarır ve yetersizliği anemiye neden olur. Öyleyse, kimyon, anemik insanlar için günlük diyet de besleyici bir katkı olabilir ve yorgunluk, anksiyete, bilişsel bozukluk ve sindirim sorunları gibi aneminin belirtilerinden kaçınır.

Konsantrasyon ve Bilişsel Arıza

Kimyondaki demir miktarı, hemoglobin üretiminin artmasına ve anemi oluşumunun önlenmesine yol açar ancak artmış kan akışının diğer faydaları da vardır. Kan dolaşımınız en üst seviyede olduğunda yeterli miktarda oksijen organlara ve beyne ulaşabilir, bu da bedensel sistemlerin en iyi şekilde performans göstermesine neden olur. Beyindeki uygun miktardaki oksijen ve demir, bilişsel performansın artmasına ve Alzheimer hastalığı ve bunama gibi bilişsel bozuklukların azalmasına yol açar. Diğer organlar için artmış oksijenasyon verimliliği arttırır ve metabolizmayı hızlandırarak genel sağlığınızı güçlendirebilir, gücünüzü artırabilir ve yaşlanma belirtilerini önleyebilirsiniz.

Deri Bozuklukları

Hemen hemen herkes, vitamin E'nin cildin bakımı ve erken yaşlanma semptomlarının önlenmesi bakımından iyi olduğunu bilir. Cildi genç ve parlak tutar. Bu vitamin, kimyonda bolca bulunur. Kimyonda bulunan uçucu yağların dezenfektan ve antifungal özellikleri vardır. Bu da, herhangi bir mikrobik ve mantar enfeksiyonunun cildi etkilemesini önler. Ciltteki tüm sorunlar hastalık veya enfeksiyonlardan ibaret değildir, bazıları sadece yaşlanma belirtileri olabilir. E Vitamini bu konuda bir antioksidan görevi görür ve deriye oluşan kırışıklıklar, yaşlanma noktaları ve sarkma cildi gibi erken yaşlanmanın belirtileri ile sonuçlanan serbest radikallerle savaşır. Kimyonun antibakteriyel kapasitesi ile birlikte , yaşlılığınıza kadar uzanan sağlıklı ve güzel bir cilt yaratır.

Çıban ve Sivilceler

Toksik maddelerin ve vücuttaki mikroplar gibi yabancı maddelerin uzaklaştırılmasına yönelik çıkış kanallarıdır. Vücutta çok miktarda zehirli maddenin biriktiğini gösteren belirtiler oldukları anlamına gelir. Bu şekilde kimyon size çok yardımcı olabilir. Kimyonu düzenli olarak gıdada kullananlar , kızarıklık, sivilce ve aşırı toksin içeriğinin diğer belirtileri açısından önemli bir azalmaya sahiptir. Cuminaldehit, timol ve fosfor gibi bileşenleri toksinlerin vücuttan düzenli olarak çıkarılmasına yardımcı olan iyi detoks yapıcı ajanlardır. Toksinleri atmanın sağlıklı yolu, boşaltma sistemi içindir, Sivilce ve çıban yoluyla değildir.

Bağışıklık

Demir, ciltte uçucu yağlar, vitamin C ve vitamin A'nın varlığı bağışıklık sistemimizi çeşitli şekillerde güçlendirir. C vitamini, vücudumuzda sahip olduğumuz en güçlü antioksidanlardan biridir ve aynı zamanda beyaz kan hücrelerinin işlevini ve aktivitesini de uyarır. Bir antioksidan olarak C vitamini, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olan serbest radikallerin zararlı etkileriyle savaşmaktadır. Vücutta sürekli olarak üretilirler ve bu nedenle sürekli ortadan kaldırılmalıdır. Antioksidanlar, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser gibi bunlarla sınırlı olmamak üzere birçok hastalığa neden olan serbest radikalleri nötralize eder.

Kanser

Kimyonun kendisi  kimyasal önleyici özelliklere sahiptir ve diğer salgılar için olduğu gibi bezlerden detoksifıye edici ve anti kanserojenik enzimlerin salgılanmasını hızlandırır. Ayrıca, bu esansiyel yağlara ek olarak, kimyasal yapısında C vitamini ve A vitamini gibi yararlı antioksidanlar da vardır. Sayısız avantaja sahip olmasının yanı sıra, antioksidanlar da anti kanserojenik özelliklere sahiptirler ve kimyonda bulunan antioksidanlar kolon kanseri önlemede özellikle iyi sonuçlar verir.

 

Benzer Yazılar