Faydalı Yiyecekler
Kuş Otu (Stellaria Media) Nedir, Faydaları Nelerdir? 08.03.2019

Salatalarınıza atmak için yeni bir sebze arıyorsanız, kuş otu tam da aradığınız şey olabilir. Yoğun bir besin takviyesi ve sınırlı sayıda yan etki ile bu sıra dışı bitki, sağlığınız için oldukça faydalı olabilir. Ancak, diyetinize yeni sebze eklemeden önce, nereden geldiğini ve size nasıl fayda sağlayacağını bilmek iyi olacaktır.

Kuş Otu Nedir?

Kuş otu (Stellaria media), Avrupa çapında bulunan ve bilimsel olarak Stellaria Media olarak bilinen bir bitkidir. Zamanla, Kuzey Amerika'da da doğallaştırıldı. Dünyadaki yemek tariflerine de bu şekilde eklenmiştir. Kuş otunun güvenliği konusunda endişelenenler olabilir, ancak kararında tüketirseniz tamamen güvenlidir. Salatalarınıza rahatlıkla ekleyebileceğiniz kuş otu, hoş bir tada sahiptir. Serin mevsim bitkisi olarak bilinir, bu nedenle nerede olduğunuza ve yılın hangi zamanına bağlı olarak, menülerinize kuş otu eklemeniz daha olası olabilir. Kuş otu sadece yenilebilir bir bitki değil, aynı zamanda geleneksel tıpta kullanımı için övgüde de bulunulmaktadır.

Kuş otu aynı zamanda Avrupa ve Kuzey Amerika'da bulunan diğer çeşitli bitki türlerinin ortak adıdır. Bitkinin çiçekleri küçük ve beyazdır. Pek çok insan bu bitkiyi, sertliği nedeniyle gelişigüzel yerlerde büyüdüğünü ve aslında bir ot gibi olduğunu varsayıyor, ancak aslında çok yararlı bir bitkidir.

Kuş Otunun Faydaları

Kuş otunun en önemli faydaları arasında, cildi iyileştirme, gastrointestinal sıkıntıyı hafifletme, kilo verme çabalarına yardımcı olma, inflamasyonu ortadan kaldırma, solunum problemlerini yatıştırma ve diğerlerinin yanı sıra iyileşmeyi hızlandırma özelliği vardır.

Cilt Bakımı

Bu bitkinin cildinizin görünümünü ve sağlığını iyileştirebilen çeşitli topikal uygulamaları vardır. Mineraller ve antioksidanlar ile dolu olan kuş otu, oksidatif stresi önleyebilir ve egzama, akne, rosacea, sedef hastalığı gibi şeylerden enflamasyonu hafifletebilir. Yara ve kırışıklıkların görünümünü bile iyileştirebilir.

Enflamasyonu Önler

Kuş otunu ister yiyin, isterseniz cildinize uygulayın her koşulda rahatsızlık ve ağrıyı hafifletir. Rahatsızlıklara ve ağrılara iyi gelmesi için güçlü anti-inflamatuar bileşiklere sahiptir. Bu özellikle diğerleri arasında osteoartrit veya irritabl barsak sendromu (IBS) gibi kronik inflamatuar durumlardan muzdarip insanlar için iyidir.

Kilo Verme

Birçok insan kuş otu çayı içer. Kuş otu bazı diüretik ve müshil özelliklerine sahiptir, bu da insanların su ağırlığını kaybetmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bazı çalışmalarla, bu bitkinin iştahı bastırdığını, kalorileri sınırlamaya ve kilo verme çabalarına yardımcı olduğunu da keşfedilmiştir.

Solunum Sorunlarını Tedavi Eder

Kuş otundaki bazı antioksidanlar, yani saponinler, balgam ve mukustan kurtulmanıza yardımcı olarak, solunum sisteminde bekletici olarak hareket edebilir. Bu, bu yollardaki inflamasyonu rahatlatır, normal olarak nefes almanıza yardımcı olur ve aynı zamanda bu sistemin altta yatan enfeksiyonlarını da ortadan kaldırır.

İyileşme Sürecini Hızlandırır

Hastayken kuş otu tüketmek veya yaralarınıza sürmek, iyileşme sürecini hızlandırır ve enfeksiyonlara karşı korurken, dolaşım ve kan akışını uyarır.

Sindirim

Bu bitkide bulunan lifler, mineraller ve antioksidanlar sindiriminizi geliştirirken, bağırsaklarınızdaki bakteriyel ortamı dengeleyerek ve bağışıklık sistemini desteklerken, bunların %50'sinden fazlası gastrointestinal sistemde çalışır.

Kuş Otu Nerelerde Kullanılır?

Kuş otu, hem bir yağ, kompres, çay, lapa (yara için) veya salata sebze formunda olduğu gibi, hem mutfak hem de tıbbi uygulamalarda birçok şekilde kullanılabilir.

Çay

Bazı insanlar, bu bitkinin yapraklarından lezzetli ve topraktan bir çay üretmeyi tercih ederler, özellikle de bu bitkinin müshil ve diüretik özellikleri sayesinde kayda değer kilo kaybı özelliklerine sahip olduğu görülmektedir. Bu yüzden hoş bir tadı olan bu çayı listenize ekleyebilirsiniz.

Kompres

Eğer kuş otu yapraklarını kaynatın, tedavi gerektiren cilt yaralarına iltihaplı bölgeler veya kısımlarına doğrudan uygulayabilirsiniz. İyileştirici sonuçları görünce oldukça şaşıracaksınız.

Lapa (Yara İçin)

Kuş otu bitkisinin yapraklarını hafif bir macun haline getirebilir ve bölgesel olarak akut yaralanmalara ve iyileşme sürecini hızlandıracak yaralara uygulayabilirsiniz.

Salata

Belki de bu bitkinin en popüler kullanımı salatadır. Yapraklarından bir avuç dolusu salataya eklenerek benzersiz bir lezzet yakalayabilirsiniz. Bir çatal alın ve sağlığınıza mükemmel bir yarar edinin.

Kuş Otunun Yan Etkileri

Birçok potansiyel faydaya rağmen, gebelikte alerjik reaksiyonlar ve olası komplikasyonlar dahil olmak üzere dikkate alınması gereken kuş otunun bazı olası yan etkileri vardır.

Kontakt Dermatit: Bazı insanlar, özellikle papatya ailesindeki diğer bitkiler ile ilişkiliyse, kuş otuna karşı alerjisi olabilir. Bu, deride kaşıntı, kızarıklık veya kabarık ile sonuçlanabilir ve tüketildiğinde, mide-bağırsak rahatsızlığı ve bulantıya neden olabilir. Başlangıçta, az miktarda kuş otu kullanın ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini gözlemleyin. Eğer bir sorun yaşamazsanız, tüketime öyle başlamanızda yarar var.

Hamilelik: Hamilelik açısından yeterince çalışılmamış olan kuş otunda oldukça az etkili etken madde vardır. Bu nedenle hamile ve emziren kadınların bu doğal tedaviyi kullanmamaları tavsiye edilir.

Her ihtimale karşı kuş otunu öğünlerinize eklemeden önce bir doktora danışmanız, sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Benzer Yazılar