Faydalı Yiyecekler
Mantarın Faydaları 06.01.2017

MANTAR

Mantarların sağlığa olan faydaları arasında, kolestrol seviyelerinin düşürülmesi , meme kanseri, prostat kanseri ve şeker hastalığının yüksek seviyede azaltılması bulunmaktadır. Ayrıca kilo vermeye yardımcı olur ve bağışıklık sisteminizin gücünü artırır.

Bunlar yalnızca popüler kültür referansları değildir, aslında mantarların sağlık üzerindeki gerçek faydalarının sembolik temsilcileri ; Proteinler, vitaminler, mineraller, amino asitler, antibiyotikler ve antioksidanlarla dolu oldukları için sizi gerçekten daha sağlıklı bir hayata kavuşturabilir ve sizi hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı koruyabilirler.

Mantarlar çeşitli bilimsel isimlerle yenilebilir mantarlardır, ancak soyadı "Agaricus" dur ve sonra farklı türler için birçok ikincil ad bulunur. Esas olarak saprofitler, ölü ve çürüyen bitki ve hayvansal maddelerin besinlerini çıkarıp çoğaltan organizmalar (klorofil içermeyen bitkiler). Renkleri, dokuları, şekilleri ve özelliklerinde büyük farklılıklar gösterirler.

Dünyada yaklaşık 140.000  mantar türü vardır, ancak potansiyel sağlık yararları ve tıbbi uygulamalar için 100 tür  araştırılırken bilim sadece yaklaşık % 10'luk bir kısmına aşinadır. En iyi bilinen faydalardan bazıları aşağıda açıklanmaktadır.

Mantarların Faydaları

Kolesterol Seviyeleri: Mantarların kendileri yağsız proteinler sağlar çünkü kolestrol veya yağ içermezler ve çok düşük karbonhidratlardır. Mantarda bulunan lif ve bazı enzimler, kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olurlar. Dahası, içerdiği yüksek yağsız protein içeriği, sindirildiğinde kolesterolü yakmaya yardımcı olur. LDL kolesterolü ve HDL ("iyi" kolesterol) arasındaki kolesterolün dengelenmesi, arteroskleroz, kalp krizi ve inme gibi çeşitli kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi için gereklidir.

Anemi: Anemik hastalar kanında düşük demir seviyesine sahip olmakla birlikte yorgunluk, baş ağrısı, sinirsel fonksiyon kaybı ve sindirim sorunları ile karakterizedir. Mantarlar iyi bir demir kaynağıdır ve besleyici demir değerinin % 90'ından fazlası vücut tarafından absorbe edilebilir, bu da kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu teşvik eder ve insanları sağlıklı ve potansiyelleri ile çalışır halde tutar.

Meme Kanseri ve Prostat Kanseri: Mantarlar, kanserojen etkilere neden olan beta-Glukanların ve konjuge linoleik asidin varlığı nedeniyle meme kanseri ve prostat kanserini önlemede çok etkilidir. Bu iki faktörden ötürü, linoleik asit aşırı östrojenin zararlı etkilerini bastırmada özellikle yararlıdır. Östrojendeki bu artış, menopozdan sonra kadınlarda meme kanserinin başlıca nedenlerinden biridir. Beta-Glukanlar, diğer yandan, prostat kanserinde kanserli hücrelerin büyümesini engeller ve birçok araştırma, tıbbi olarak uygulandığında mantarların antitümör özelliklerine rastlar.

Şeker Hastalığı: Mantarlar, şeker hastaları için ideal düşük enerjili bir diyettir. Hiç yağ içermedikleri için, kolesterolü yoktur, karbonhidrat seviyeleri çok düşüktür, protein içeriği yüksektir ve bol miktarda vitamin ve mineral içerir. Ayrıca bir sürü su ve lif içerirler. Dahası, doğal insülin ve yiyeceklerdeki şeker veya nişastanın parçalanmasına yardımcı enzimler içerirler. Aynı zamanda karaciğer, pankreas ve diğer endokrin bezlerin düzgün şekilde iş görmesine yardımcı olan ve böylelikle vücuda insülin oluşumunu ve düzenlenmesini teşvik eden belirli bileşikleri içerdiği bilinmektedir. Diyabet hastaları, özellikle uzun süre devam eden  enfeksiyonlardan muzdarip insanlar içindir. Mantarda bulunan doğal antibiyotikler , potansiyel olarak yaşamı tehdit eden koşullardan korumaya yardımcı olabilir.

Kemik Sağlığı: Mantarlar, kemiklerin oluşumunda ve kuvvetinde gerekli besin maddesi olan zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Diyette düzenli bir şekilde kalsiyum arzı, osteoporoz gibi durumları geliştirme şansınızı azaltabilir ve ayrıca eklem ağrısını ve kemik bozulması ile ilişkili hareket kabiliyetini genel olarak azaltabilir.

Besin Emilimi: D vitamini, sebzelerde bulunan nispeten nadir görülen bir vitamindir ve aslında genel olarak yenilebilir formları yaygın değildir. Bununla birlikte, mantar bu gerekli vitamin, kalsiyum ve fosfor emilimini ve metabolizmasını kolaylaştırabilir. Ayrıca, bu iki besin maddesinin seviyelerini de içerir bu nedenle, bu besinlerin tümünü güçlü bir kaynakta, mantarla bir araya getirmenin kombine etkileri, onları mümkün olduğunca tüketmeyi çok sağlıklı bir ek yapar.

Bağışıklık Sistemi: Mantarlarda bulunan güçlü bir antioksidan olan Ergotiyonin, serbest radikallerin korunmasında ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde çok etkilidir. Aslında, kükürt içeren bir amino asittir; bu ise , birçok insanın bilmediği veya etkilerini görmesine rağmen, eksikliği olan bir şeydir. Mantarlara özgü bu "ana antioksidan" varlığı, bağışıklık sistemi sağlığına büyük bir katkı sağlayabilir. Hücrelerin metabolik süreçleri sırasında salınan tehlikeli bileşikler olan serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur  ve önemli hasar ve hastalıklara neden olabilir, bu nedenle ergotiyonein gibi antioksidanlar genel sağlık için hayati unsurlardır.

Mantarlar, doğal mikrobiyal büyüme ve diğer fungal enfeksiyonları inhibe eden doğal antibiyotikler  içerir. Aynı polisakkaritler olan beta-glukanlar vücudun bağışıklık sistemini uyarır ve düzenler. Ayrıca ülserleri ve ülserli yaraları iyileştirmeye ve onları enfeksiyonlardan korumalarına yardımcı olabilirler. İçerisinde bulunan A vitaminleri, vitamin B-Kompleksi ve vitamin C'nin güçlü  kombinasyonu bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kan Basıncı: Shitake ve maitake mantarları dahil olmak üzere çeşitli mantar türlerinde yapılan araştırmalar, bunların potasyum içeriği bakımından yüksek olduğunu göstermiştir. Potasyum, kan damarlarındaki gerginliği gidermek ve böylece kan basıncını düşürmek için bir vazodilatatör görevi görür. Yüksek tansiyon bir takım ölümcül koşullara, özellikle de kalp krizi ve ani kasılmalara bağlıdır. Potasyum aynı zamanda bilişsel işlevleri de arttırır çünkü beyindeki artmış kan ve oksijen akışı sinirsel aktiviteyi uyarır. Araştırmalar, artan potasyum düzeyinin bellek ve bilgi sürdürülebilirliğini artırdığını göstermiştir.

Bakır İçeriği: Bakır, vücuda bir takım faydalı etkilere sahiptir ve mantarlarda bulunur. Kalsiyum gıdalardaki demir emilimini düzenler ve uyarır. Karaciğer gibi vücuttaki birincil saklama yerlerinden salınarak onu doğru bir şekilde kullanır. Mantarların yüksek seviyede demir içerikleri bulunur. Bu nedenle ikisi birlikte sağlıklı kemiklerin ve aneminin önlenmesi için çalışırlar.

Selenyum İçeriği: Mantarlardaki selenyum içeriği, çoğunlukla göz ardı edilen en faydalı unsurlardan biridir. Selenyumun birincil kaynağı hayvan proteinleridir; Bununla birlikte, hayvansal ve bitkisel maddeleri besleyen mantarlar olarak sınıflandırılmaları nedeniyle, mantarlar, vejetaryenler için gerekli miktarda selenyum elde etmenin en iyi yoludur. Selenyum büyük miktarlarda mantarlarda bulunur ve kemik mukavemetine ve arttırılmış dayanıklılığa katkıda bulunarak kemik sağlığına fayda sağlayabilir. Aynı zamanda dişleri, saçları güçlendirir. Dahası, bu gerekli besleyiciler, serbest radikallerin vücudu atlayan ve genellikle bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü bir antioksidandır. Selenyumun mantar biyoyararlanımı türleri bakımından farklılık gösterir. Ancak yaygın olarak tüketilen mantarların önemli bir bölümünde bu önemli mineral seviyesine sahiptir.

Mantarın Zararları

Mantarlar çok tehlikeli olabilir.  Çoğu mantar türü yenilebilir değildir, oldukça zehirlidir ve yenilebilir olanlarından farklı olarak çarpıcı bir şekilde benzemektedir. Onları çok iyi tanımak için eğitilmedikçe, tüketim için mantar seçmeyi denemeyin.  Mantarların büyümekte oldukları materyali iyi veya kötü emme yeteneği vardır. Bu kalite, mantarlara faydalı güçlerini verirken aynı zamanda tehlikeli yönlerini de verir. Çoğu mantar, vahşi doğada toplandığında, hava ve su kirleticilerinin yanı sıra çok toksik olabilen ağır metaller de içerir.

Ayrıca, mantar alırken bilinmeyen satıcılara güvenmeyin. Saygın şirketlerden mühürlü ürünlere veya tohumlarını,  güvenilir bir kaynaktan aldıktan sonra kontrollü koşullar altında tüketebilirsiniz.

Zehirli Mantar Belirtileri

Şiddetli zehir belirtileri, mide bulantısı, kusma, konvülsiyonlar, kramplar ve çılgınlık ile sonuçlanan çok sayıda insanın sağlığını tehdit edebilir. Birçok türün yutulması halinde ölümcül olabilir. Renkli olanları veya renkleri türünün normal kabul gören renginden farklı olanlarını tüketmekten her zaman kaçının.

Benzer Yazılar