Faydalı Yiyecekler
Maya Nedir? 23.03.2018

Maya Nedir?

Maya tek hücreli bir mikroorganizmadır. Doğada genellikle şeker olan ortamlarda yaygın olarak bulunur. Bir tür mantar olan mayanın pek çok çeşidi vardır. 
Canlı bir organizma olan maya; sirke, turşu gibi gıdalarda, ekmek, pişi, çörek ve çeşitli hamur işlerinde fermantasyonu sağlayan esas unsurdur. 
Fermantasyon sırasında meydana gelen karbondioksit, hamur içerisinde birikerek kabarmayı sağlar, bu sırada kendiliğinden meydana gelen diğer unsurlar da pastanecilik veya fırıncılık ürünlerinde iştah açıcı bir görüntü, kendine özgü bir lezzet ve koku kazandırır.

Maya Nasıl Kullanılır?

Maya, herkesin çok sık tükettiği ekmek başta olmak üzere, çeşitli unlu mamullerin yapımında kullanılır. Piyasada hem toz hem de kalıp şeklinde olmak üzere iki farklı satışı yapılır. Maya, ekmek yapımı aşamasında hamuru kabartma özelliğine sahip. Unun içeriğinde yer alan nişastayı, maya etkileyerek, glikoza dönüştürür. Daha sonraki aşamada ise glikozu alkol ve karbondioksite ayrıştırma görevini yapar. Karbondioksit ile mayalanan hamurun içerisinde baloncuklar halinde dağılarak, hamurun kabarmasına yardımcı olur. Maya sayesinde ekmek ve diğer unlu mamuller kabararak, yumuşak bir kıvama gelir.

Mayanın Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Bir Vücuda Sahip Olmanızı Sağlar

Daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak isterseniz, maya bu konuda başarılı ve etkili bir besin. Çünkü içeriğinde yer alan bazı mineraller sayesinde insan vücuduna birçok fayda sağlar. Günümüzde herkesin en büyük sorunu olan stresi yok etmede çok etkili bir besin. Aynı zamanda insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, olası çoğu hastalığın önüne geçer. Özellikle anne adayları, gelişim çağında olan çocuklar ve aynı zamanda sporcuların mayayı sağlıklı bir şekilde çok tüketmeleri gerekir.

Spor Yapan Bünyelere Destek Olur

Mayanın içeriğinde yer alan aminoasit özleri, krom, potasyum, magnezyum, selenyum, fosfor mineralleri ve B grubu vitaminleri sayesinde spor yapan insanlar için çok büyük oranda yarar sağlar. Yapılan araştırmalar sonucunda mayanın, insan vücuduna çok yarar sağlayan bir besin maddesi olduğu ortaya kondu. İnsan vücudunda yer alan mikroorganizmaların aktivitesini uyararak, dokuların ve organların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda insan vücudunun yapı taşı olan hücrelerin büyümesini ve hızlı bir şekilde üremesini sağlar. Mayanın içeriğinde yağ ve karbonhidrat olmadığı için hem sağlıklı hem de sindirimi kolay bir besin. Bu nedenle özellikle sporcuların temel besin maddesi. Yağsız hamur işlerini ölçülü bir şekilde ve sağlıklı bir şekilde yapımı gerçekleştiği zaman tüketmelerinde herhangi bir sakınca yok.

Anne Adaylarına Fayda Sağlar

Hamilelik süreci içerisinde ve hatta emzirme döneminde anne adayının çok sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekir. Özellikle hamilelik sürecinde anne adayı mineral, vitamin ve proteine daha çok ihtiyaç duyar. Maya anne adayın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak kadar donanımlı bir besin. Mayanın içeriğinde yer alan B9 vitamini, hamile adaylarında çok sık görülen kansızlığı önler ve yeni hücre üretimini de hızlı bir şekilde arttırır. Anne karnındaki ceninin sinirler hücrelerinin de gelişimini büyük oranda sağlar. Anne adaylarının, hamilelik sürecinde yağsız ve sağlıklı bir şekilde yapımı sağlanan mayalı mamullerden ölçülü bir şekilde tüketmesi gerekir.

Diyabeti Önler

Günümüzde en çok rastlanılan hastalıklardan biri diyabet. Diyabet hastalığına sahip olan kişilerin doktor kontrolünde kendilerine özgü bir yemek listesi bulunur. Maya içeriğinde sodyum ve şeker olmadı için, özellikle diyabet hastalığına sahip olan kişilerin tüketmekte tereddüt etmeyecekleri bir besin. Mayanın içeriğinde yer alan krom sayesinde, kanda bulunan yağ ve şeker oranını azaltarak, insülin direncini arttırır. Çinko ise   yüksek şeker oranını düşürerek, normal bir seviyede kalmasını sağlar.

Stresi Azaltır

Stresin oluşumunu önlemek için maya tüketebilirsiniz. Çünkü mayanın içerisinde yer alan B vitamini ile sinir sistemini dengelemeye yardımcı olur. Yoğun stresi, vücuttan atmak için ideal bir besin. Stres oluşumunu engelleyen sinir hücrelerinin yaşam süresini uzatarak, sinirlerin çevresinde yer alan liflerin daha güçlü olmasını sağlar. Sinirsel bir şekilde oluşan uyarıların düzenli bir şekilde vücuda yayılmasını sağlar. Kalp atışları, nefes alıp, verme ve kalp atışları gibi. Maya aynı zamanda insanların bir şeye daha kolay bir şekilde odaklanmasını sağlayarak, yorgunluk, bitkinlik ve asabiyetin önüne geçer. Eğer yoğun bir stres dönemindeyseniz, maya midede ortaya çıkan asit oluşumunu önleyerek, sindirim sistemine büyüm oranda yardımcı olur.

Diyete Yardımcı Olur

Diyette tüketebileceğiniz besinlerin başında maya gelir. Maya ekmeğin ve diğer unlu mamullerin temel maddesi. İnsan vücudu diyet yaparken birçok gereksinime ihtiyaç duyar. Bu gereksinimi mayayla karşılayabilirsiniz. Maya aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenlemede yardımcı olur ve bağırsaklarda yer alan yararlı bakterilerin sayısını arttırarak, güçlenmesine yardımcı olur.

Karaciğeri Temizler

Karaciğerin güçlenmesine en çok yardım eden besinlerin başında maya gelir. Çünkü maya karaciğerde çift etki olacak şekilde hareket eder. Maya, ilk olarak karaciğerde yer alan toksinleri atar. Karaciğerin düşmanlarına karşı savaşarak, yağların karaciğerde birikmesini önler. Mayanın, insan vücudunda karaciğer kadar önemli ve etkili bir işlevi var. Mayanın içeriğinde yer alan ve colina adı verilen yapı dönüştürücü bir madde bulunur. Colina maddesi, insan vücuduna giren yağları, organizma tarafından en iyi hangi şekilde kullanılacaksa, o hale getirerek, insan vücuduna yarar sağlar. Karaciğerde bu yağların birikmesine engel olur.

Güzellik İksiri Etkisi Oluşturur

Kozmetik ürünler kullanmak yerine, evde sürekli bulunan mayayla cildinize doğal yollardan bakım yapabilirsiniz. Farklı cilt tiplerin genel olarak farklı şikayetleri oluşur. Mesela yağlı cilt tipi çok fazla sivilce oluşumuna neden olur ve gözenekleri tıkar. Kuru ciltte ise nem oranı düşer ve sürekli nemlendirmek gerekir. Hızlı bir şekilde kuruduğu için daha hassas olur ve çabuk kızarır. Birçok farklı cilt sorununa cevap verebilen tek bir ürün maya. Maya ile hangi cilt tipine sahip olursanız olun, cildinize büyük oranda fayda sağlayarak, cilt sorununu tedavi eder. Mayayı cildinize uygulamak için, cildinizin ihtiyacı olan malzemeleri de ilave ederek daha güçlü bir forma kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Mayayı cildinize maske şeklinde düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz. Böylece cildiniz için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri sağlar. Cildinizi nemlendirmek ve aynı zamanda dış etkenlere karşı daha korumacı bir yapıya sahip olması için maya kullanabilirsiniz. Yoğun oranda protein içeriğine sahip olan maya, aynı zamanda cilt dokusunun yeniden yapılanmasına zemin hazırlar. Böylece cilt daha güzel ve pürüzsüz bir görünüm kazanır. Cildin ihtiyacı olan protein sağlandığı zaman cildin oksijen alımı kolaylaşır ve cilt yenilenir. Mayanın içeriğinde yer alan yüksek oranda potasyum minerali sayesinde, dokularda bulunan toksinleri dışarı atarak cildin artık maddelerden temizlenmesine yardımcı olur. Ciltte oluşan mat ve pürüzlü görünüme neden olan sorunları yok eder.

Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek, cilt alerjisi şikayetlerini azaltır. Ayrıca mayanın içeriğinde yüksek oranda yer alan B2 ve B6 vitaminleri sayesinde cildin yağ denmesini belirli bir seviyede tutarak akne ve sivilce oluşumuna karşı tam koruma sağlar.

Saçlara Bakım Yapar

Saç dökülmesini durdurmak için maya kullanabilirsiniz. Mayanın içeriğinde yer alan B5 vitamini sayesinde, saç sağlığı için çok önemli olan keratin oluşumunu sağlar. Aynı zamanda keratin, saçların dökülmesini engelleyerek, saçların daha gür çıkmasını ve daha bakımlı bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur. Mayayı saçınıza bakım yapmak için uygulamak isterseniz, 4 çorba kaşığı toz mayayı, 1 bardak ılık suda eritin ve saç diplerine masaj yaparak, uygulayın. Saçınız bu şekilde birkaç dakika bekledikten sonra bol su ile durulayın. Bu karışımı düzenli olarak saçınıza uygulayın.

Benzer Yazılar