Faydalı Yiyecekler
Pekmezin Faydaları 11.01.2017

PEKMEZ

Şeker pekmezinin sağlığa olan faydaları menstruasyonla ilgili sorunlardan, obezite, şeker hastalığı, stres, kanser, prostat büyümesi, sivilce ve diğer cilt hastalıkları, kabızlık, baş ağrısı ve anemiden kurtarmaya kadar yelpazesi geniştir. Kemik sağlığını, elektrolit dengesi, saç bakımı, cinsel sağlık, sinir sisteminin işleyişi ve yara iyileşmesini iyileştirmeye de yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmeye, sağlıklı seviyelerde hemoglobin sağlamaya ve vücutta yeni hücrelerin oluşumuna yardımcı olur.

Pekmez, şeker kamışı ve şeker pancarının şeker, şekerine işlenmesinden elde edilen yoğun, yapışkan bir yan ürünüdür. Viskozitesi ve kalın dokusu, yavaş hareket eden herhangi bir şey için "pekmez gibi yavaş olmak" deyimi meşhur olmuştur.

Tarihsel olarak, şeker kamışı ve şeker pancarı ekimi en yüksek Karayipler'de üretildi. Oradan, 20. yüzyılın başında ABD'ye ithal edildi. Günümüzde pekmez Tayland, Hindistan, Tayvan, Brezilya, Filipinler ve Amerika'da üretilmektedir. Gıda ürünlerinde tatlandırıcı olarak kullanımı ile birlikte, sağlık faydaları sunar.

PEKMEZ ÇEŞİTLERİ

Çörekotu Pekmezi: Çörek şekeri üretiminden ve konserve şeker rafinasyonundan elde edilir. Bambur fabrikalarında ve rafinerya melaslarında bir rafinerya ortamında nihai pekmez olarak da bilinir.

Cane Pekmez: Şeker kamışı suyundan şeker arıtmanın bir yan ürünüdür ve pancar pekmezi, şeker pancarından sukrozun ekstraksiyonunun bir yan ürünüdür.

Kükürtlü Pekmez: Pekmez şeker kamışından çıkarılan ve korunması için kükürt dioksit ile muamele edildiğinde pekmez'e de sülfürlü pekmez denmektedir.

Kükülmemiş Pekmez: Olgunlaşmamış şeker kamışından elde edilen pekmez, kükürt'e ihtiyaç duymaz ve zengin ve hafif lezzetini korur. Bu çeşit, yağsız pekmez olarak anılır.

Hidrol: Nişasta hidrolizinden elde edilen pekmeze bir hidrol denir.

Pekmezin besin içeriği ve kalitesi, rafine etme sürecindeki yöntemle, ekstrakte edilen bitkinin olgunluğu ve ekstrakt edilen şeker miktarına bağlıdır.

Pekmezin Besin Değeri

Pekmez; kalsiyum, magnezyum, manganez, potasyum, bakır, demir, fosfor, krom, kobalt ve sodyum gibi bir takım önemli mineralleri içerir. Enerji ve karbonhidratların iyi bir kaynağıdır ve şekerleri de içerir. Buna ek olarak, niasin, vitamin B-6, tiamin ve riboflavin gibi çeşitli vitaminler sunar. Hem yağ içeriğinde hem de lif çok düşüktür.

Pekmezin Faydaları

Siyah şeker pekmezi, sadece basit karbonhidratlar ve aspartam gibi vücut için çok sağlıklı olmayan diğer bileşenleri içeren, rafine beyaz şekerden farklı olarak, vücudun işleyişi için gerekli olan besleyici maddeleri içeren besleyici bir tatlandırıcıdır.

Antioksidan Kapasitesi

Araştırma çalışmaları, siyah şeker pekmezinin, rafine edilmiş şeker, mısır şurubu, ham şeker kamışı şekeri ve diğer hazır tatlandırıcılarla karşılaştırıldığında  yüksek miktarda antioksidan içerdiğini göstermiştir. Bu antioksidanlar vücudu kanser, kardiyovasküler bozukluklar ve dejeneratif hastalıklarla ilişkili oksidatif hasarlardan korurlar. Bu, rafine şekere çok daha iyi bir alternatif olmasını sağlar.

Menstrüasyon

Pekmez, iyi bir demir kaynağıdır ve kan kaybı nedeniyle demir eksikliği açısından büyük risk altındaki menstrüel kadınlar için çok etkilidir. Hiç yağ ve az kalori olmaksızın, kırmızı et gibi diğer yağlı kaynaklara kıyasla vücudun demir içeriğine katkıda bulunmak için daha iyi bir alternatiftir. Demir, menstrüasyon sırasında aşırı uzun kan dolaşımına neden olan menoraji gibi çeşitli rahatsızlıkları önler. Pekmezde bulunan magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller, kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olur, menstrüel krampları hafifletir ve uterus kaslarının sağlığının korunmasına yardımcı olur. Menstrüel rahatsızlıkların bazı yan etkileri olabilecek diğer ilaçlarla karşılaştırıldığında sağlıklı bir alternatiftir.

Obezite

Pekmezde bulunan polifenollerin, obeziteyi azaltmada ve kilo alımını yönetmede etkili olabilecek antioksidan etkileri vardır. Şeker pekmezinin yüksek yağlı bir diyet üzerindeki etkisini değerlendirmek için yapılan araştırmada, pekmez özütü, vücuttaki kalorilerin emilimini azaltarak vücut ağırlığını ve yağ içeriğini düşürmeye yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

Cinsel Sağlık

Siyah şeker pekmezleri cinsel hormonların sağlıklı üretiminde yardımcı olan  mineral,  manganez bakımından zengindir. Ayrıca, sinir sisteminin işleyişi, kan pıhtılaşmalarının önlenmesi , proteinlerin ve karbonhidratlardan enerji üretiminde hayati bir rol oynar. Manganez eksikliği infertiliteye, genel yorgunluğa ve zayıf kemiklere neden olabilir.

Kabızlık

Pekmezin kabızlık tedavisine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Araştırmalar, rutin süt ve pekmez enemalarının, çocuk acil servisinde kabızlığı iyileştirmek için verilen sodyum fosfat lavman kadar etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca sodyum fosfatla kabız sağlığının iyileştirilmesinin ek bir rektum tedavisi gerektirdiğini de dikkate değerdir.

Sağlıklı Kemikler

Siyah şeker pekmezi, kemik sağlığının korunması, enzim sisteminin işlerliği, kolondan toksinlerin alınması ve hücre zarı işlevinin önemli bir rol oynadığı iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca dişleri ve menopoz sırasında yaygın olan kemik hastalıklarına karşı vücudu korur. Daha sağlıklı kemiklerin yanı sıra, kas kasılma yeteneği de vücutta kalsiyum varlığına bağlanmaktadır.

Romatizma

Pekmez, romatizma ve nevraljiye yönelik ilaçların hazırlanmasında etkili bir şekilde kullanılmıştır. Pekmezin anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri, onu bu tür rahatsızlıkların tedavisinde güvenilir bir bileşen haline getirir.

Diyabet

Siyah şeker pekmezleri kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur. Düşük bir glisemik indeksi vardır ve daha sonra insülin üretiminin azalması anlamına gelen glikoz ve karbonhidrat metabolizmasını yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu, kan dolaşımında aşırı yağ ya da yağ birikiminin önlenmesinde yardımcı olur. Kromun önemli iz elementinin önemli bir kısmına sahiptir ve bu da vücutta insülin etkisi ve glükoz toleransının korunması ile ilişkili olarak değerlidir. Bilimsel araştırmalar rafine edilmiş beyaz şeker ve kahverengi şekere kıyasla en fazla krom (0.266 mg / kg) içerdiğini göstermiştir. Krom eksikliği şeker hastalığına yol açabilecek zayıf glukoz toleransına neden olabilir. Bu, ateroskleroz, kan kolesterolü ve diğer kardiyak bozukluklar gibi kronik hastalıklar için ciddi bir risk oluşturabilir.

Akne

Pekmezin faydaları arasında akne önleme de vardır. Akne belirtilerini hafifletmeye yardımcı olan laktik asit içerir. Laktik asit, laktik asit bakterileri tarafından üretilir ve karbonhidrat metabolizmasında önemli bir rol oynamaktadır. Akne ve diğer cilt hastalıklarının tedavisinde fizyolojik özelliklere sahip, doğal, toksik olmayan ve alerjik olmayan tedavilerin hazırlanmasında etkin bir şekilde kullanılır. Pekmezin yanı sıra, ekşi süt, elma ve domates suyunda da laktik asit bulunur.

Şifalı Dokunuş

Pekmezler, yaralar ve cilt yanıkları tedavisinde yara iyileştirici etkileri için kullanılmıştır. Aynı zamanda dokuların sağlıklı büyümesini de teşvik eder. Çok çeşitli zorunlu minerallerden dolayı, güçlü bir şifacı olarak çok iyi hizmet vermektedir.

Yeni Hücrelerin Oluşumu

Siyah şeker pekmezi demir, vitamin B (yani folat) ve diğer önemli minerallerin varlığı nedeniyle bazen hamilelik çayı olarak da adlandırılır. Hamilelik esnasında pekmez tüketimi ayrıca bebeğin büyümesi ve gelişimi için gerekli kalsiyumu sağlar.

Sinir Sistemi

Pekmez, sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olan magnezyum içerir. Sinirlerimizi ve kan damarlarımızı kalsiyum hacmini dengeleyerek ve sinirlerin içine akmasını engelleyerek rahatlatır. Vücuttaki magnezyum eksikliği, hipertansiyon, kas krampları, spazmlar ve genel vücut yorgunluğuna yol açabilir.

Baş Ağrısı ve Yorulma

Siyah şeker pekmezi çeşitli mineral ve vitamin B6 ve pantotenik asit gibi iyi bir kaynaktır. Bu vitaminlerin eksikliği baş ağrısı, astım, yorgunluk ve strese neden olabilir. Pekmez tüketimi, gerekli vitamin ve minerallerin sağlanmasına yardımcı olur ve genel olarak sağlıklı kalmaya yardımcı olur.

Kanser

Birkaç vitamin ve mineralden ayrı olarak, siyah çörek pekmezi ayrıca kanser tedavisinde faydalı selenyum da içerir.

Saç Bakımı

Pekmez özleri saçlar için iyi ve sağlıklı saç büyümesini desteklemektedir. Saçları yumuşatır ve koşullandırır, zengin bir doku katar ve zamanla grileşmesini önler.

Mutfak Kullanımı

Pekmezler; pasta, kurabiye ve zencefilli kurabiye gibi pişmiş gıdalarda oldukça popülerdir. Aynı zamanda kahverengi şeker için zengin, koyu renk doku ve lezzet sağlamakta da kullanılır.

Pekmezin Diğer Kullanımı

Pek çok hayvan yemi için pekmez kullanılmıştır. Pekmez, karbon kaynağıdır ve bahçecilikte mikropları beslemek ve toprağın mikrobik aktivitesini artırmak için etkili bir şekilde kullanılır. Pancar pekmezi de gübre yapmak için kullanılır.

Doğal olarak bulunan mikro ve makro besin elementlerinden zengin yararlı bir tatlandırıcıdır.

Bazı insanlarda, sülfürlü melaslarda bulunan sülfite duyarlılığından ötürü alerjik reaksiyon gelişebilir. Kükürtlü melas, kükürt dioksitten arındırılmış ve bu gibi durumlarda güvenli bir şekilde kullanılır. Bununla birlikte, melasları çeşitli tıbbi koşullar için terapötik bir çare olarak düşünmeden önce mutlaka tıbbi onay alınması önerilir.

Pekmezle hayatınıza biraz tatlılık ve sağlık ekleyin.

Benzer Yazılar