Zayıflama
Protein Takviyeleri nelerdir? 08.03.2019

Enerjisini takviye etmek ya da güçlendirmek isteyen herkes için, en iyi protein takviyeleri arayışı çabaların bir parçasıdır. Antrenman hedeflerinize, diyet seçeneklerine ve yaşam tarzınıza bağlı olarak, istenen sonuçları elde etmek için farklı bir protein takviyesi türü seçmek isteyebilirsiniz.

 

Protein tozları nelerdir?

Protein tozları, diyetiniz için vücudunuz için enerji kaynağı sağlayan konsantre bir protein kaynağıdır. Tavsiye edilen proteinin çoğunun dengeli bir diyetle kazanılabilmesine rağmen, bazı insanlar belirli fitness hedefleri için protein seviyelerini arttırmak isterler.  Proteinler, vücuttaki her doku, hücre ve kas lifinin yapı taşları olan amino asitlerden oluşur. Vücutta yeterli protein olduğunda, büyüme, onarım ve değiştirme işlemleri daha hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleşebilir.

Örneğin, yoğun bir antrenman programı sürdürüyorsanız ve hızlı bir şekilde kas inşa etmek istiyorsanız, diyetinizde yüksek bir protein seviyesine ihtiyacınız olacaktır ve eğer 3 öğün 2'den 2'sinde mercimek ve tavuk göğsü yemeyi istemiyorsanız Gün, bir protein takviyesi ideal bir seçimdir.

En iyi protein takviyeleri kilo kaybını hızlandırmak, kaloriyi yakmak, metabolizmayı optimize etmek, açlığı bastırmak ve yağsız kas kütlesi büyümesini arttırmak için tasarlanmıştır. Bu genel faydalar birçok genel kondisyon amacını karşılarken, protein tozu seçiminiz ürünün nereden geldiğini ve vücudunuzda ne gibi etkilere sahip olduğuna bağlıdır.

 

Hangi Protein Tozları En İyisidir?

Bu, herkesin fitness hedefleri farklı olduğu için öznel bir sorudur. En iyi protein takviyelerinden bazıları, sağlığın bazı yönlerinde diğerlerinden daha iyidir. Çekişmenin en önemli noktalarından biri hayvan bazlı proteinler veya bitki bazlı proteinlerin kullanılıp kullanılmayacağıdır. Hayvansal kaynaklardan elde edilen protein takviyeleri bitki kaynaklarından olduğu kadar zayıf değildir, ancak gerçek proteinler yağsız kas kütlesinin büyümesine yardımcı olabilir.

Vücudunuzda beklenmedik yan etkilere sahip olabilen bazı protein takviyesi ürünlerinde de oldukça az katkı maddesi vardır, bu nedenle saf proteinin yanı sıra ekte neler olup bittiğine dikkat edin.  En iyi hayvansal protein tozları, ağır metaller için test edilmiş ve hormon içermeyen ve çim ile beslenen hayvanlardan elde edilenlerdir. Ayrıca hayvansal protein takviyesinde yapay tat veya katkı maddesi olmamalıdır.

Bitki bazlı protein tozları, hayvan bazlı tozlarda yaygın olan şişkinliğe neden olmaz, ancak aynı zamanda birçok amino aside sahip değildirler. Bu nedenle, bitki kaynaklarından elde edilen en iyi protein takviyeleri, farklı bitki proteinlerinin bir karışımı olmalı ve bu da vücudun tüm gerekli amino asitlerini tek bir porsiyonda almanızı garanti etmelidir.

 

Kilo Kaybı İçin Protein Tozları

Kilo kaybı için en iyi protein tozlarından bazıları aşağıdaki seçenekleri içerir:

 

MusclePharm Combat Powder - Her 35 gramlık porsiyonda 25 gram harmanlanmış proteinle, bu glutensiz seçenek kalorice düşüktür, fakat lif, kalsiyum ve potasyumca yüksektir.

Dymatize ISO100 - Konsantre kas geliştirme yakıtı olarak bilinen bu ürün, porsiyon başına 25 gram protein ve hızlı kas büyümesi sağlar, bu da artan metabolizmaya yol açar.

Zero-Carb Isopure - 0 karbonhidrat ve şekersiz, bu, kalori eksikliğinizi etkilemeyeceği için kilo kaybı için mükemmel bir tamamlayıcıdır, ancak metabolizmayı önemli ölçüde hızlandıracaktır.

Veganlar için Protein Tozları

Bir vejeteryan iseniz, aşağıdaki seçeneklerden bazılarını öğrenmek isteyeceksiniz:

Vanilya Soya Proteini Tozu - 28 gramlık bir porsiyonda 23 gram proteinle, bu, hızlı kas büyümesini uyarmak için bilinen tam bir soya bazlı protein tozudur.

Naturals Brown Rice Protein Tozu - Tam bir protein olmamasına rağmen, bu glutensiz seçenek B vitamini ve lif açısından zengindir.

Vega Sport Karışık Protein Tozu - Proteinleri darı, mercimek, karabuğday, filiz ve quinoadan diğerlerinin yanı sıra birleştiren bu vejeteryanlar için eksiksiz bir protein seçeneğidir.

Peynir altı suyu proteinleri

Peynir altı suyu proteini, süt yağının yağlı elementleri bir kez pudra haline getirildikten sonra doğrudan süt peynirinden elde edilen konsantre bir protein kaynağıdır.  En etkili peynir altı suyu protein tozlarından bazıları aşağıda sıralanmıştır:

ProSource NitroWhey - Piyasadaki en iyi peynir altı suyu proteini olarak kabul edilir, yüksek kaliteli peynir altı suyu izolatı kullanır ve mükemmel sonuçlar için konsantre olur.

BPI Sports Iso-HD - Sadece en güçlü peynir altı suyu proteini parçalarını kullanarak, bu kas büyümesi, daha iyi sindirim ve kas fonksiyonlarını iyileştirir.

MyProtein Impact Whey - Düşük karbonhidratlı ve hiçbir katkı maddesi veya diğer protein kaynağı olmayan % 100 saf peynir altı suyu proteinidir.

 

Protein Tozlarının Faydaları

Protein tozlarının olumlu yararları arasında kilo vermeyi uyarma, kas geliştirme, enerjiyi artırma, tamir süreçlerini hızlandırma ve kognisyonu artırma özellikleri bulunmaktadır.

 

Kas geliştirme

Bir protein takviyesi kullanmanın en yaygın nedeni kas gelişimini desteklemek veya arttırmaktır.  Proteinler kas inşa etmek için gereklidir, bu yüzden hızlı bir şekilde büyümeye  çalışıyorsanız, protein fazlalığı bu süreci hızlandıracaktır.

 

Kilo kaybı

Diyetinize bu protein takviyelerinin bir kısmının eklenmesi, kalori alımını gün boyunca daha fazla azaltabilecek, kalori eksikliğine yol açabilecek dolu hissetmenize yardımcı olacaktır. Dahası, daha fazla kas kütlesine sahip olmak, metabolizmanızın enerji sağlamak için daha fazla çalıştığı anlamına gelir, yani egzersiz yapmadığınız zamanlarda bile günlük olarak daha fazla kalori yakılır.

 

Enerji Artırması

Protein uzun bir süre enerji sağlayabilir, karbonhidrat tüketiyorsanız, birkaç saat sonra size bir şeker çarpması oluşabilir , bu basit şekerler vücut tarafından metabolize edilir ve kullanılır. En iyi protein takviyelerini  bulmak, gün boyunca ilerlemenize ve yorucu bir egzersiz yapmanıza yardımcı olabilir.

 

Onarım süreci

Proteinler sadece büyüme ve gelişme için değil, aynı zamanda vücuttaki onarım işlemleri için de gereklidir.   Aslında, egzersiz yaptıktan sonra, kaslarınızda küçük mikro gözyaşları görülür, bu da proteinin iyileşmesini, güçlendirilmesini ve boyutlarının büyümesini gerektirir. Protein seviyelerini artırarak, vücuttaki hasar tespit edilebilir.

Benzer Yazılar