Faydalı Yiyecekler
Proteince Zengin Kurutulmuş Meyveler 08.03.2019

Genel sağlığınızı güçlendirmenin lezzetli bir yolunu istiyorsanız, protein açısından zengin kuru meyveler en iyi seçeneklerden biri olabilir. Çoğu insan, meyvelerin ve sebzelerin sağlıklı bir diyetin kritik öğeleri olduğunu bilir, ancak kurutulmuş meyvelerin tatlılığı, insanları besin açısından zengin atıştırmalıklardan ziyade şeker olarak düşünülür. Basitçe, kurutulmuş bir meyve, su muhtevasının, tipik olarak güneşte kurutma yoluyla ya da meyve içindeki nemi hızla ortadan kaldırabilen özel dehidratörler yardımıyla çıkarıldığı taze bir meyvedir. Bununla birlikte, kurutulmuş meyvelerle ilgili en iyi şey, çoğu durumda, taze formda bulunan besin içeriğini muhafaza etmesidir.  Bazı C vitamini içeriği tipik olarak kurutulmuş meyvelerde kaybolur, ancak mineraller, lif, antioksidanlar ve diğer organik asitler yerinde kalır.

 

Bu nedenle, kurutulmuş meyvenin yararı, önemli boyutta küçültme ve kurutulmuş meyveyi endişe etmeden tutabileceğiniz süredir. Hafif beslenmeye rağmen, en sevdiğiniz meyvelerin bu besleyici yoğunlukları binlerce yıldır popüler bir aperatif olmuştur.

 

Protein açısından zengin Kurutulmuş Meyveler

Protein açısından zengin kurutulmuş meyveler ayrıca temel vitaminler, mineraller ve diğer besinleri içerir. En popüler ve besleyici yönüyle zengin kurutulmuş meyve çeşitlerinden bazıları kayısı, elma, armut, kuru üzüm, yaban mersini, şeftali, kuru erik,  incir ve kızılcıkları içerir.

 

Kurutulmuş elma

Beslenme - 1 bardak kurutulmuş elma, yaklaşık 2 gram protein, 208 kalori ve 7 gram lif içerir. Aynı zamanda vitamin B5 ve vitamin B3'ün yanı sıra C vitamini, bakır, magnezyum, selenyum, potasyum ve demir açısından da zengin bir kaynaktır.

Sağlık açısından Faydaları - Bu popüler meyve türü, sindirim için mükemmeldir ve genellikle kilo vermeye çalışan insanlar için önerilir.  Elmalarda, diğer birçok meyveden daha az kalori vardır. Kurutulmuş elma da nörotransmiter üretimini artırmak için iyidir ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Askorbik asit içeriği ayrıca bağışıklık sistemine bir fayda sağlamak için iyidir.

 

Armut kurusu

Beslenme - 470 kalori ve 14 gram lifin yanı sıra 1 bardak kuru armutta 2 gramdan fazla protein vardır. Ayrıca, orta derecede bakır, demir, K vitamini ve C vitamini elde edersiniz. Ayrıca, kurutulmuş armutlarda önemli miktarda potasyum ve düşük bir sodyum seviyesi vardır.

Sağlık Açısından Faydaları - Bu popüler kurutulmuş meyveler, potasyumun vazodilatasyon özelliklerinin yanı sıra daha iyi dolaşım ve daha güçlü kemiklere bağlı olarak kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir.  C vitamini bağışıklık fonksiyonunu hafif bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olurken, K vitamini kan pıhtılaşmasında ve kemik mineral yoğunluğunun korunmasında önemli bir elementtir.

 

Kuru Kayısı

Beslenme - Kuru kayısılar her barda yaklaşık 4,4 gram protein içerir ve bu sayede en yüksek kurutulmuş meyvelerden biridir. Bu kurutulmuş meyve ayrıca 9 gram lif ve 300 kalorinin yanı sıra günlük olarak önerilen potasyumun% 40'ından fazlasını ve demir gereksinimlerinizin yaklaşık% 20'sini sunar. Kayısı ayrıca A vitamini ve çeşitli karoten ve antioksidanlarda oldukça yüksektir.

Sağlık Açısından Faydaları - Kurutulmuş kayısı, büyümeyi ve gelişmeyi teşvik etmek, ayrıca diyet lifinin yüksek seviyesi sayesinde sindirimi optimize etmek istiyorsanız mükemmel bir seçimdir.  Kalorilerde nispeten düşük olan bu meyveler, kilo vermeye çalışıyorsanız veya yüksek tansiyonunuz varsa sorun yaşarsınız. İçlerindeki A vitamini, görme sağlığı ve vücuttaki kan dolaşımını arttırmak için oksidatif streste bir azalma için mükemmeldir.

 

Kurutulmuş Şeftali

Beslenme - Sadece 1.5 gram protein olmasına rağmen, kurutulmuş şeftaliler sizin için son derece sağlıklı kalır. Kurutulmuş şeftalilerde 380 kalorinin yanı sıra 13 gram diyet lifi vardır. Bu kurutulmuş meyve, C vitamini ve kalsiyumun yanı sıra çok yüksek A vitamini ve demir düzeylerine de sahiptir.

Sağlık Açısından Faydaları  Eğer düzenli olarak kurutulmuş şeftalileri yerseniz, antioksidanlar ve yüksek A vitamini seviyeleri, ayrıca optimize edilmiş sindirim, daha düşük kolesterol ve diyabetin daha iyi yönetimi sayesinde daha düşük bir kronik hastalık riskine sahip olacaksınız. Uygun bir kan dolaşımı için demir gereklidir, C vitamini bağışıklık sisteminize yardımcı olabilir ve vücutta büyümeyi ve onarımı iyileştirebilir.

 

Kuru incir

Beslenme - 1 fincan kuru incir içinde 5 gram protein, 380 kalori ile birlikte ve her gün için diyet lif ihtiyacınızın yaklaşık % 60'ını sağlar. En çok bilinenlerden biri olan bu kuru meyve türü, günlük potasyum, K vitamini, demir, magnezyum ve kalsiyum ihtiyacınızın% 10'undan fazlasını sağlar. 

Sağlık Açısından Faydaları - Çeşitli besin öğeleri ile kuru incirler, aynı zamanda mide-bağırsak sistemini temizlerken, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilir. Bunlar genellikle laksatifler olarak kullanılır, ancak kan basıncını düşürmeye, uykuyu desteklemeye, kemiklerin güçlendirilmesine ve kanama bozukluğu olan kişilerde kan pıhtılaşmasının iyileştirilmesine de yardımcı olabilirler.

 

Kurutulmuş kızılcık

Beslenme - Bir fincan kurutulmuş kızılcık 370 kalori ve 6 gram diyet lifi içerir, ancak ihmal edilebilir düzeyde protein vardır. Ayrıca sınırlı miktarda besin ya da mineral vardır, ancak birkaç kişi beslenmeyi tercih etmektedir. Bununla birlikte, yüksek şeker seviyelerine sahip, kurutulmuş kızılcıklar genellikle şekerler olarak muamele edilir.

Sağlık açısından Faydaları - Kurutulmuş kızılcıkların sağlık yararları temel olarak antioksidanlara ek olarak lif seviyelerinden gelmektedir. Bu lezzetli kuru meyveler, kan şekerini ılımlı yollarla düzenlemeye yardımcı olurken, kabızlığı ortadan kaldırmak ve kolesterol seviyelerini düşürmek için mükemmeldir. 

 

Kurutulmuş erik

Beslenme - Tek bir fincan kuru erikte yaklaşık 5 gram protein alırsınız. Bu meyveler tamamen çözünmez lifte eksiktir ancak 12 gram çözünür lif vardır. Bir fincan kuru erik, yanı sıra C vitamini, K vitamini, potasyum ve bakır 400'ün üzerinde kalori vardır.

Sağlık açısından Faydaları - Düzenli bir eritme etkisine sahip oldukları için düzenli olarak kuru erik tüketmek kabızlığa yardımcı olabilir. Bu meyveler bu özellik için en ünlüsüdür, fakat aynı zamanda kas hareketinin ve sinir fonksiyonunun geliştirilmesine yardımcı olabilir, ayrıca bağışıklık sistemine bir destek sağlar ve kemik mineral yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olabilir.

 

Kuru üzüm

Beslenme - Her bir fincanda 4 gram protein ve 5 gram lif ile kuru üzüm tatlı ve besleyici bir tedavidir. Ayrıca size sağlıklı bir miktarda potasyum, manganez ve demir de sunarlar. Ancak, kuru üzümde çok az kalori vardır - fincan başına 430 kalori bulunur , bu yüzden kilo verme hedeflerinden taviz vermemek için ılımlı olarak yenilmelidir.

Sağlık Açısından Faydaları - Kuru üzümler, dolaşımınızı iyileştirmek ve sindiriminizi optimize etmek ve kabızlık belirtilerini ortadan kaldırmak için mükemmel bir yoldur.  Ayrıca, manganez ve demir varlığı nedeniyle hipertansiyon ve kemik sağlığına yardımcı olabilir.

 

Kurutulmuş yaban mersini

Beslenme - Düzenli olarak kurutulmuş yaban mersini yemek fincan başına 3 gram protein sağlayacaktır, ancak bunlar aynı zamanda çok kaloridir ve kabaca 390 kalori içerir. Ancak, yaban mersini zengin bir antioksidan kaynağıdır, ayrıca 6 gram lif, kalsiyum, C vitamini ve az miktarda demir içerir.

Sağlık Açısından  Faydaları - kurutulmuş yaban mersini bağışıklık sistemini güçlendirmek ve oksidatif stresi azaltmak için mükemmeldir, aynı zamanda sindirim fonksiyonunu iyileştirir, kemikleri güçlendirir ve vücudu onarmaya yardımcı olan kan dolaşımını uyarır. Bu lezzetli, antioksidan dolu meyveler, diyabet semptomlarını kontrol etmek için de iyidir.

Benzer Yazılar