Zayıflama
Safran Çayı İle Nasıl Zayıflanır? 08.06.2018

Safran Çayı İle Nasıl Zayıflanır?

Kilo insanların özgüvenini azaltan ve rahatsız edici görüntüye neden olan bir durum. Fazla kilolardan kalıcı bir şekilde kurtulmak için düzenli bir şekilde safran çayı içebilirsiniz. Safran çayı sadece kilolarınızdan kurtulmaya yaramaz, aynı zamanda insan vücuduna birçok faydası bulunur. Yapılan birçok araştırma sonucunda, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak, belirli bir sürede kilo vermenize yardımcı oluyor.

Safran Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler:
•    6 tane safran ipliği
•    1 litre su
Hazırlanışı:
1.    1 litre suyu kaynatın ve içerisine safran ipliklerini ilave edin. Kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Suyun rengi tamamen değişinceye kadar kaynatın.
2.    Tam olarak rengi değiştikten sonra safran çayının olduğu anlamına gelir. Safran çayına farklı bir aroma katmak için çubuk ya da toz tarçın ilave edebilirsiniz.
3.    Tatlandırıcı olarak ise şeker yerine, bal kullanabilirsiniz. Fakat uzmanların tavsiyesi herhangi bir tatlandırıcı kullanmadan içilmesi yönünde. Çünkü safranın içerisinde yer alan faydalı maddeler şekersiz içtiğiniz zaman, vücudunuza yarar sağlar.
4.    Safran çayını günde 1 fincan olacak şekilde içebilirsiniz.

Safran Çayının Faydaları

Strese İyi Gelir: Safran çayı stres ve endişenin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Safran ayrıca “sıvı güneş” olarak anılmaktadır çünkü pozitif hissettirerek ruh halinizi yükseltmektedir. Bu nedenle orta ve hafif şiddetli depresyon rahatsızlığına olan etkisi nedeniyle safran çayı tavsiye edilmektedir. 

Tarihsel olarak, bu baharat zihin ve bedeni sakinleştirmek, pozitif duygular hissettirmek için oldukça yaygın olarak kullanılmıştır. Ayrıca safran çayı strese karşı kullanıldığı gibi stresin neden olduğu yüksek tansiyon rahatsızlığı içinde oldukça etkili bir hale gelmiştir. 

Menstrüasyon Dönemine Yardımcı Olur: Safran çayının adet döneminde kadınlara oldukça yardımcı olduğu keşfedilmiştir. Anormal adet dönemleri kadınlara bazı problemler yaşatmaktadır; safran çayı ise adet döneminin başlamasına vücudu teşvik etmek için oldukça faydalıdır. Fakat bazı durumlar için düşük riskine karşı dikkatli olunmalıdır; bu nedenle hamile kadınların tüketmemesi önerilmektedir.

Kansere Karşı Etkilidir: Safran çayı sahip olduğu zengin sarı rengini içinde barındığı krosin ve kimyasal bileşenlerinden; safran çiçeğinin sahip olduğu yoğun antioksidanlardan almaktadır. Krosin güçlü anti kanser etkisi sayesinde kansere neden olan hücrelerle savaşmaktadır. Ayrıca krosin bileşeninde bulunan flavonoidler gizli kanser hücrelerini engellemekte ve tümör hücrelerini küçültmektedir. Karotenoidler safrana sarı rengi hediye eden pigmentlerdir ve bu doğal pigmentler stres ve virüslere karşı vücudu korumaktadır. 

Kalp Sağlığını Destekler: Safran çayının sahip olduğu zengin antioksidanlar ve likopen gibi flavonoidler kalp damarlarındaki yağın birikmesini engelleyerek kalp sağlığını korumaktadır. Böylece kardiyovasküler hastalıkların önüne geçtiği gibi tansiyonun sabit kalmasını sağlamakta ve kolesterol seviyelerini korumaktadır. 

Sindirime Yardımcı Olur: Safran çayının az bilinen yararlarından biri kalın bağırsakta biriken atıkları atmaya yardımcı olmasıdır; ayrıca gelecek zamanlarda kalın bağırsakta atık birikmesini önlemek için kalın bağırsak kaslarını düzenlemeye destekçi de olmaktadır. Diğer yandan kızamığın nedeni olarak bilinen bazı bakterilerin aktif hale geçmesini engellemektedir. 

Yüksek Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olur: Safran çayı yüksek tansiyonu yavaşlatmaya yarayan krosin maddesi içermektedir böylece yüksek tansiyon rahatsızlığını önlemeye yardımcı olmaktadır. 

Göz Sağlığını Destekler: Safran çayının diğer faydalarından bir göz problemleri ihtimalini azaltmaya yardımcı olmakta hatta körlüğe neden olarak sorunları durdurabilmektedir. “Inscience” web sitesinin yayınladığı bir araştırmaya göre, net olarak görebilmenin sırrının safranda saklı olduğu kabul edilmiştir.  Safran sahip olduğu yağlı asit içeriğiyle gözdeki görme hücrelerinin sağlıklı kalmasını desteklemektedir. Günlük bir fincan safran çayının tüketimi gözlerin parlak ışıktan korunmasını sağlamaktadır. Çayı demleme sırasında sadece birkaç ipliği bile oldukça yardımcı ve yeterli olacaktır. 

Afrodizyak Etkisi Vardır: Safran çayının bir afrodizyak olarak görev gördüğü kabul edilmektedir. Yapraklarının sahip olduğu bu baharat etkisi libidoya destekçi olmaktadır. 

Soğuk Algınlığa Ve Gribe İyi Gelir: Soğuk algınlık ve grip için safran çayı balgam sökücü rolü görmektedir. Mukusu kurutmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca safran çayının sıcak içilmesi boğaz ve göğüs ağrısını yumuşatmayı sağlamaktadır. Safran çayı kişiyi bu tür hastalıklardan kurtarma görevi gördüğü için vücudu rahatlatarak sakin bir uyku çekilmesine de destekçi olmaktadır.

Mideyi Tedavi Eder: Düzenli safran çayı tüketmek mide ülseri ve gaz nedeniyle oluşan ağrılar gibi mide-bağırsak sorunlarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca huzursuz mide ve bulantı gibi gastrointestinal sistem problemleri içinde tedavi edici görev görmektedir. Bu bitkisel çayı tüketmek mide-bağırsak sistemi iltihaplanmalarına da oldukça iyi gelmektedir. 

Hayati Mineraller İçin Kaynaktır: Sarı safran baharatı insana günlük olarak gereken mineraller için oldukça mükemmel bir kaynatır. Safran çayı potasyum, kalsiyum, demir ve çinko gibi bazı mineralleri barındırmaktadır. Potasyum kalp hızını ve kan basıncını yönetmeye yardımcı olmaktadır. Kalsiyum kemik kütlesi için oldukça önemlidir ve son olarak demir ise kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olmaktadır.

Cilt Bozukluklarını Tedavi Eder: Safran çayının sedef hastalığı gibi ciddi boyutlardaki cilt hastalıklarına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Birçok tedavi çeşidinin uygun olmasına rağmen cilt hastalıklarından muzdarip olan insanlar her gün çay tüketmekte ısrarcı olmaktadır. Safranın sahip olduğu bazı elementler sedef gibi ağırlaşmış cilt hastalığı bağlantılı durumlarda cildi yatıştırarak tedavi etmeye yardımcı olmaktadır. 

Safran Çayının Zararları

•    Anne adaylarının hamilelik dönemi gibi önemli bir süreçte rahim duvarında kanama ortaya çıkabilir. Bu nedenle hamilelik süreci boyunca safran çayı tüketmemeniz gerekir.
•    Safran çayı astım gibi alerjik hastalıklara karşı yan etkisi olabilir. Bu nedenle safran kullanmak zorundaysanız doktorunuzun kontrolünde olmalısınız.
•    Kalp ve damar hastalarında düzenli olarak ilaç kullanması gereken kişilerin de doktor gözetiminde safran çayı tüketmesi gerekir.
•    Günümüzde en çok ortaya çıkan sağlık sorunlarından biri olan psikolojik hastalıklarda kullanılan ilaçlarla birlikte tüketilmesi sakıncalı olur.
•    Alerjik bünyeye sahip olan bireylerin safrana karşı alerjisi olabilir. Safran çayı tükettiğiniz zaman eğer bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi sağlık sorunlarını ortaya çıkabilir. Bu tür şikayetlerden biri ya da birkaçını yaşarsanız, mutlaka ilk olarak doktora başvurun.
•    Ergenliğe daha girmemiş olan gençlerin hiperaktivite gibi bir sağlık sorunu varsa, bu durumda da safran çayı içmemeleri gerekir.
•    İnsanlarda yaşın ilerlemesine bağlı olarak bazı hastalıklar meydana gelir. Özellikle 70 yaş ve üzeri insanların, diğer hastalıkların tedavisini olumsuz bir şekilde etkileme riskinden dolayı safran çayını tüketilmemesi gerekir.
•    Akciğer hastalıklarına sahip olan kişilerin, doktor tavsiyesi olmadan safran ve safran ürünlerini kullanması sakıncalı olur. Aynı zamanda yakın bir tarihe ameliyat geçirmiş ve ameliyat sonrası meydana gelen ağrıyı azaltmak için, ağrı kesici ya da kemoterapi ilaçları kullanıyorsanız, önce doktorunuzun onayını almanız gerekir.

Benzer Yazılar