Faydalı Yiyecekler
Sağlığınız İçin Çok Faydalı Olan Kabak Çeşitleri 08.03.2019

Mutfakta hem yemek yaparken, hem de tatlı yaparken rastlayabileceğiniz, aslında herkesin sebze olarak bildiği kabağın oldukça farklı türleri vardır. Hepsi aynı cins Cucurbita'dan gelirken, bireysel ilgiyi hak eden bir dizi benzersiz çeşit var. Kabakların yetiştiği otsu asma çalıları, Mesoamerica'ya özgüdür, ancak şimdi doğallaştırılmıştır ve Asya, Afrika ve Avrupa da dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilmiştir. Fark edilmeyen bir görünüme sahip diğer benzer meyve türleri, Afrika'ya özgüdür ve teknik olarak farklı bir cinse aittir.

Kabak Nedir?

Kabak, içinde bulunduğunuz dünyanın bölgesine bağlı olarak, kabak olarak adlandırılır, ancak bazı farklı türleri vardır. Cucurbita cinsinde yaygın olarak kabul edilen 27 tür bulunmaktadır. Bunlar yaygın olarak evcilleştirilmiştir. Meksika'nın belirli bölgelerinde yaklaşık 10.000 yıldır önemli bir meyve olduğunu kanıtlayan en eski evcilleştirilmiş çeşittir.

Günümüzde, bu meyvelerin zengin besin profili ve birçok farklı öğünde çok yönlülüğü sayesinde, kabak dünyadaki diyet ve mutfak geleneklerinin önemli bir bileşeni haline gelmiştir. Kabak ayrıca bir domatesin büyüklüğünden yüzlerce pound ağırlığındaki büyük kabaklara kadar büyüklük ve renkte de olabilir. Genel olarak, kabak meyveleri sert dış kabuklu yuvarlak veya oval şekillidir, farklı renklerde bulunurlar; yeşil, sarı, turuncu, beyaz, kahverengi veya benekli. Çoğu kabak meyveleri, yüksek seviyelerde A vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere benzer besleyici bileşimlere sahiptir. Çeşitli miktarlarda mineral ve vitamin içerirler ve etkileyici bir polifenolik bileşikler ve diğer antioksidandırlar.

Kabak Çeşitleri

Besin yoğunluğu ve preparasyon kolaylığı temel alınarak, en yaygın ve yüksek oranda tavsiye edilen kabak çeşitleri çeşitliliği olmasına rağmen, diğerleri arasında, butternut kabak, hubbard kabak, spagetti kabak ve balkabağı yer almaktadır.

Kabocha Kabağı

Bu kabak, Japonya'da bu isimle favoridir, ancak Amerika'nın yakınındaki ülkelerde, bunu bir buttercup kabak olarak da tanıyabilirsiniz. İçinde kalın, mavi-gri kabuklu ve parlak sarı bir ete sahip olan bu kabak, sadece görünümde değil, aynı zamanda lezzetlidir.

Bu kabak özellikle popülerdir çünkü yüksek derecede A vitamini, C vitamini, B1 vitamini, beta-karoten ve diğer antioksidanlar sunarken, kalori ve karbonhidratlarda da oldukça düşüktür. Pek çok insan, ılımlı düzeyde diyet lifi içerdiğinden, sindirim sorunları için kaboha kabağını seçer.

Spagetti Kabağı

Adlarına kadar yetişen balkabağı türleri söz konusu olduğunda, spagetti kabak kategoriye uyar. Zengin, sarı etli spagetti balkabağı pişirildiğinde, spagettiye benzer ince ipliklere ayrılır. Bütün bir meyve olarak, büyüklük ve şekil bakımından bir karpuzu andırır ve genellikle açık sarı veya krem ​​bir dış yüzeye sahiptir. Aroması genellikle tatlı olarak tanımlanır, bu da lezzetli yemekler için favori bir garnitürdür.

Spagetti kabak, lifte yüksek, kalori ve yağda düşüktür. Her zaman olduğu gibi, A vitamini ve C vitamininin yanı sıra magnezyum, sodyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi çeşitli B vitaminleri de içerir. Bu kabak, hipertansiyonda azalma, sinir sistemi fonksiyonunun iyileştirilmesi, daha güçlü kemikler ve daha esnek bir bağışıklık sistemi ile ilişkilendirilmiştir.

Calabaza Kabağı                    

Kabak görünümüne benzer şekilde, calabaza kabağı genellikle açık veya koyu yeşil renktedir ve genellikle Güney Amerika, Orta Amerika ve Karayipler ile egzotik meyveler ithal eden diğer ülkelerde bulunur. Bazı alanlarda, bu tür kabaklar yumuşak bir iç ete sahiptir, bu sayede çorbalara, güveçlere, körilere ve kek yapımına mükemmel bir katkı sağlar.

Bu cinsin diğer birçok türü gibi, Calabaza kabak da C vitamini ve B1 vitamini yüksek, aynı zamanda orta düzeyde A vitamini ve potasyum içermektedir. Bu tür kabaklarda düşük protein ve yağ seviyeleri bulunmaktadır. Bunlar aynı zamanda büyüme ve gelişmeye de yardımcı olabilir ve hatta kalp sağlığını iyileştirir. Calabaza kabağın diğer yaygın sağlık ilişkileri, kemik yoğunluğunu iyileştirme, bağışıklık sistemini güçlendirme, hormon ve enzim üretimini optimize etme ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olmasıdır.

Acorn Kabağı

Kabakların en besleyici en yoğun çeşitlerinden biri olan acorn kabağı, büyük, sarımsı bir meşe palamuduyla oldukça benzer olan fiziksel görünüşünden dolayı meşe palamudu olarak adlandırılmıştır. Lezzetli yemekler ve etler ile iyi uyum sağlayan tatlı bir tada sahiptir. Sonbaharda ve kış ayları tüketim için en uygun mevsimdir.

Acorn kabağı; A vitamini, C vitamini ve çeşitli B vitaminleri ile potasyum, magnezyum, demir, fosfor ve çinkonun önemli seviyelerinde bulunur. En önemlisi, acorn kabağı antioksidanları, özellikle beta-karoten için iyi bilinmektedir. Bu mükemmel besin profilinin bir sonucu olarak, meşe palamudu, sindirim etkinliğini arttırdığı, bağışıklık sistemini uyardığı ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olabilecek kemik mineral yoğunluğunu geliştirdiği bilinmektedir. Ayrıca, meşe palamudu, kronik hastalık ve oksidatif stresi önlemeye, görme gücünü güçlendirmeye ve ılımlı tüketildiğinde kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

Butternut Kabağı

Belki de, en meşhur balkabağı çeşidi, butternut kabağı oldukça uzun boylu ve bir vazo şeklindedir. Açık kahverengi, soluk bir dış görünüşe sahiptir. İç kısmı, diğer kabak çeşitlerine göre biraz daha yumuşak, daha sulu ve renklidir.  Butternut kabuğu ne kadar turuncu olduğu ise, o kadar tatlı ve yumuşak olur. Et, körili soslar, çorbalar ve güveçlerde ideal bir aroma verecektir.

Bu kabak çeşidi, çok miktarda vitamin A, yüksek C vitamini konsantrasyonu, düşük kalori miktarı ve orta derecede potasyum, magnezyum, E vitamini, manganez ve birkaç B vitamini içeren etkileyici bir besin içeriğine sahiptir. Bu, vücuttaki serbest radikalleri nötralize edebilen, butternut’un kabuğunda bulunan antioksidanlara ek olarak, butternut kabağı enflamasyonun azalması, daha düşük bir kanser riski, sağlıklı kemikler, kan basıncında azalma, menstrüasyon sırasında depresyonun azaltılması ve daha etkili kilo verme ile ilişkilidir.

Delicata Kabağı

Daha az bilinen balkabağı türlerinden biri olan delicata kabağı, tat ve kıvam açısından tatlı patatesler ile karşılaştırılabilir. Genellikle uzun ve bir fıstık şeklindedir. Diğer pek çok kabak çeşidinden farklı olarak, delicata’nın kabukları oldukça incedir ve çürümeye eğilimlidir, bu nedenle ekim alanlarına yakın zamanlarda tüketmeniz daha iyi olacaktır, ki bu da bazı bölgelerdeki nadirliğini açıklayabilir.

Delicata kabağı, bir fincan taze meyve içinde sadece 40 kalori içerir, kalori alımınızı izlemeye çalışıyorsanız harikadır. Ayrıca, bu kabak düşük miktarda karbonhidrat, C vitamini, A vitamini, kalsiyum, demir ve ek olarak lif içerir. Kronik hastalığa yol açabilen inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilecek bir dizi anahtar antioksidan içerir. Delicata kabağı ayrıca daha iyi sindirim, daha iyi kan dolaşımı, güçlü kemikler ve desteklenen bir bağışıklık sistemi ile ilişkilidir.

Hubbard Kabağı

Hubbard kabağı, koyu mor, mavi veya gri kabuğa sahiptir. Hatta kabuğundaki kusurları ile yuvarlak ve inişli çıkışlı garip bir şekli olmasına rağmen, vitaminlerle doludur ve son derece dayanıklı bir meyvedir. Kabuğu herhangi bir meyvenin kabuğuna göre en kalınlarından biridir, bu nedenle kış aylarında saklamak için en iyi kabaklardandır. Bu kabaklar muazzam bir boyuta kadar büyüyebilir ve etleri oldukça yoğundur, bu nedenle önceden kesilmiş veya ambalajlanmış boyutlarda bulabilirsiniz.

Hubbard kabağı, B6 vitamini, C vitamini, potasyum, manganez ve magnezyum açısından zengin olan yoğun eti çevreleyen kalın, yenmeyen bir kabuğa sahiptir. En etkileyici şekilde, tek bir porsiyon, günlük olarak tavsiye edilen A vitamini alımının kabaca %250'sini sağlar, bu da vücutta güçlü bir antioksidan görevi görür. Bu özellikler kronik hastalık ve kanser riskinizi azaltır, ayrıca vizyon sağlığınızı iyileştirir ve uyku sorunlarını azaltır.

Balkabağı

Cucurbita cinsinin bu efsanevi üyesi, mamut oranlarına kadar büyüyebilir ancak olgunlaştığı zaman, zengin portakal rengi bir kabuğa sahip olur. Kabuğu kalın, sert ve yenmezdir. İç tarafındaki etli kısım ise pişmemiş bir tatlı patates gibi oldukça yoğundur. Tohumlar aynı zamanda besin ve antioksidanlar ile aynı şekilde paketlendikleri için çeşitli şekillerde de çıkarılabilir ve pişirilebilir.

Kabaklar iyi düzeyde diyet lifi, orta derecede potasyum, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum ve manganez içerir. Bu yüksek düzeyde C vitamini, A vitamini ve çeşitli B vitaminlerini bünyesinde barındırır. Tüm bu vitaminler, oksidatif stresi azaltmaya, metabolik hızı geliştirmeye ve kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Benzer Yazılar