Faydalı Yiyecekler
Şalgamın Faydaları Nelerdir? 09.02.2018

 

Şalgamın Faydaları 

Şalgam suyu veya kısaca Şalgam Turpgiller ailesine ait bir bitki olan şalgam ile yapılan, Çukurova 'ya özgü bir içecektir.  Bir tür pancar olan "şalgam bitkisi" ve "siyah havucun" su ile karıştırılıp, tuz da ilave edilmesiyle yapılır. Bu karışım, mayalanması için belirli bir süre bekler ve o sürenin sonunda şalgam suyu haline gelir. Anavatanı Adana olarak bilinen şalgamin patenti Tarsus'tadir.  Adana, Mersin ve Osmaniye  başta olmak üzere birçok güney ilinde yaygın olarak tüketilir. Kırmızı renkli, bulanık görünüşlü ve ekşimsidir. Acılı ve acısız çeşitleri mevcuttur. Şalgam suyu Adana'da sadece şalgam diye söylenmekte olup kebap yemekleri birlikteliğinde vazgeçilmez bir içecektir. Adana ve Mersin'de özellikle dört mevsim sokak satıcıları tarafından satılmaktadır. 

Adana'da, yöreye has içeceklerdendir.  Şalgama acı olarak genellikle acı süs biberi turşusunun suyu kullanılır. Damak tadına göre 1/3 ila 1/6 oranında şalgama katılabilir. Ancak şalgam acısıyla karıştırıldıktan sonra fazla bekletilmemelidir, şalgam bozulabilir. O yüzden acıyı şalgamı içmeden hemen önce katmak daha iyi olur. Şalgamla beraber siyah havuç ikram edilir. Bu siyah havuç, şalgamla verildiği takdirde "tane" olarak adlandırılır. Mayalanma sürecine de dahil olmuş bu siyah havuçlar, şalgam suyunun içinde dururlar. Şalgam'ın Çukurova'da yaygın olarak tüketilmesinin önemli sebeplerinden birisi de bölgenin hava şartlarının, şalgamın mayalaması için uygun olmasıdır. Yazın bir haftada mayalanan şalgam, kışın bir-iki ay içerisinde mayalanmaktadır. Mayasının ideal şekilde tutması ise sadece Çukurova'da mümkün olmaktadır.

Şalgam genellikle kebap  çeşitleri ile birlikte tüketilir. Adana Kebap'ın yanında, Adanalılar tarafından yaygın olarak içilen bir içecektir.
Sağlığa yararlı olduğu belirtilse de, içerdiği yüksek tuz miktarı (%1-2) nedeni ile tansiyon sorunu olanlar ve hamileler tarafından ölçülü tüketilmelidir.

100 Gr Şalgam İçerisindeki Besin Değeri ; • Kalori (kcal): 28


 • Toplam yağ: 0,1 g


 • Kolesterol: 0 mg


 • Sodyum: 67 mg


 • Potasyum: 191 mg


 • Karbonhidrat: 6 g


 • Diyet lifi: 1,8 g


 • Şeker: 3,8 g


 • Protein: 0,9 g


 • A vitamini: 0 IU


 • C vitamini: 21 mg


 • Kalsiyum: 30 mg


 • Demir: 0,3 mg


 • D vitamini: 0 IU


 • Piridoksin: 0,1 mg


 • B12 vitamini: 0 µg


 • Magnezyum: 11 mg


Şalgamın Faydaları Nelerdir?

Kanser Türlerine Karşı Koruma Sağlar

 Kansere yakalanma riskini azaltan antioksidanlar ile fitokimyasallardan bol miktarda içerir. Karaciğerdeki toksin maddelerin azaltılmasına ve kansere sebep olabilecek maddelerle savaşmaya yardım eder. Özellikle meme kanseri, kolon kanseri ve prostat kanserlerine yakalanma riskini düşürür. Tümör büyümesini azaltır.

Saç Beyazlamasını Önler

Saç dökülmesine iyi gelir. İçerdiği C, E vitaminleri ve bakır minerali sayesinde saçların doğal rengini korur. Saç ve tırnak bakımına yardım eder.

Kemikleri Güçlendirmesi Yardımcı Olur 

İçeriğindeki potasyum, kalsiyum gibi mineraller sayesinde kemikleri ve dişleri güçlendirir. Eklemlerdeki hasarları onarır. Kemik erimesine karşı koruma sağlamasının yanında romatoid artrit gibi kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Sigaranın Zararlı Etkilerini Yok Eder

Sigaranın içinde bulunan zararlı maddeler, A vitamini eksikliği, amfizem ve çeşitli akciğer hastalıklarına neden olur. Sigaranın sebep olduğu akciğer rahatsızlıklarına ve kanser riskine karşı koruma sağlar. Akciğer iltihabına iyi gelir. İçeriğindeki C vitamini sayesinde bronşların tıkanmasını önler. Amfizem rahatsızlığına yakalanma riskini azaltır.

Sivilcelere Ve Egzamaya Karşı İyi Gelir

Ciltteki sivilce ve egzama gibi rahatsızlıkları yok eder. Aynı zamanda cildi güzelleştirir. Cilde parlaklık verir. Erken yaşlanmayı önler. Kırışıklıkları azaltıcı etkisi vardır. Yaraların kolay iyileşmesini sağlar.

Soğuk Algınlığı, Grip Ve Nezle İçin Faydalıdır

Öksürük , ses kısıklığı ve astıma yarar sağlar. Göğüs hırıltılarını azaltır.

Birçok Vitamin Ve Mineral Madde İçerir. 

Önemli miktarda demir, sodyum, potasyum ve protein bulundurur. Ayrıca yağ, lif, şeker, A, B, C, E vitamini, PP, karotin, esansiyel yağlar ve organik asitler içermektedir. Çok büyük bir kalsiyum kaynağıdır. 100 ml şalgam suyu tüketimi günlük kalsiyum ihtiyacını karşılar.

Sindirimi Rahatlatır

Hazımsızlığı önler. Bağırsaklar için yararlıdır.

Kalp İle Dosttur

Kalp krizi, felç geçirme riskini azaltır. Kanın pıhtılaşması ve çeşitli kalp rahatsızlıklarının ortaya çıkmasını engeller.

Cildin Erken Yaşlanmasını Önler

İçeriğindeki C vitamini ve antioksidanlar sayesinde ciltte ince çizgiler ve kırışıklık oluşumunu azaltır. Cildi onarır. Parlaklık verir. Ciltte leke görünümünü yok eder.

Kilonuzu Korumanıza Yardımcı 

Şalgamın içerisinde yüksek miktarda diyet lifinin olması bağırsakların düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bu durum kişilerin bünyesinde bulunan gereksiz maddeleri daha hızlı dışarı atmaya yardımcı olur. Bunlara ek olarak şalgam iyi miktarda su içerdiği için kabızlık sorununa da yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Şalgamın insanların bağışıklık sistemin üzerinde etkileri içerisinde bulunan çeşitli vitaminler sayesinde güçlüdür. Özellikle antioksidan bir özellik taşıyor olması da bu besinin kuvvetli etkiler yaratmasını da sağlamaktadır. Şalgam C, A ve E vitaminini bulundur anca özellikle C vitaminine bu besinin köklerinde oldukça fazla sayıda bulunmaktadır. C vitaminin insanların bağışıklık sistemi üzerinde ne kadar etkili bir vitamin olduğu bilinmektedir. Sadece bununla kalmayıp DNA hasarlarını da gidermektedir. Bu durum özellikle kış ayları rahatsızlıklarında kişilere yarar sağlamaktadır.

Benzer Yazılar