Faydalı Yiyecekler
Sarımsak Tozunun Kanıtlanmış Faydaları 08.03.2019

Sarımsak tozu, her evin baharat rafında bulunması gereken mükemmel bir baharattır. Taze sarımsak için mükemmel bir yedek olabilir. Eğer sarımsakla pişirilmesi gereken bir yemeğiniz varsa, yemeğinize ekleyebileceğiniz en güçlü lezzetlerden biri olduğunu ve sarımsak tozunun taze sarımsakla aynı olduğunu bilmenizde yarar var. Sarımsak tozu, çeşitli sağlık yararları sağlayan bir dizi önemli besin sunar.

Sarımsak Tozu Nedir?

Sarımsak tozu, susuz sarımsağın toz halidir ve taze sarımsaktan farklı olarak birtakım yararları vardır. Bu tozun yapılması oldukça kolaydır ve çorbalarda, güveçlerde, pizzalarda, salata soslarında ve barbekü sosu gibi soslarda çeşitli yemeklerde bir baharat olarak kullanabilirsiniz.

Sarımsak tozu, basit bir şekilde doğranmış veya kıyılmış sarımsak eklemekten ziyade bütün bir yemeğe sarımsak aromasını emdirmenin daha ince bir yoludur. Bu tozun çok yönlülüğü ve lezzeti sayesinde dünya çapında favori bir baharat haline gelmiştir.

Sarımsak tozu kullandığınızda, sarımsağın raf ömrünü katlayarak uzatırsınız, böylece aylarca hatta yıllarca hiçbir şey olmadan saklanabilir. Ayrıca sarımsağın sağlık açısından en iyi yararlarını aynı şekilde sarımsak tozundan da alabilirsiniz. Bu baharatı düzenli olarak kullanma genel sağlığınızı güçlendirirken, lezzetli yemekler yemenizi sağlar.

Sarımsak Tozunun Besin Değerleri

Sarımsak tozu, C vitamini, B6 vitamini, demir, kalsiyum, protein, magnezyum, sodyum, diyet lif ve şeker şeklinde karbonhidrat içerir. Bu besin maddelerinin konsantrasyonu taze sarımsaktan daha az olmakla birlikte, sağlığınıza fayda sağlayabilecek alliksin gibi birçok antioksidan ve organik bileşikler de içinde bulunmaktadır.

Sarımsak Tozunun Sağlığa Faydaları

Sarımsak tozunun en önemli sağlık yararları arasında, genel kolesterol seviyelerini düşürme, bağışıklık sistemini iyileştirme, bazı kanserleri önleme ve sindirime yardımcı olma gibi faydalar yer almaktadır.

Kolesterol Seviyesini Dengeler

Düzenli sarımsak tozu tüketimi LDL veya kötü kolesterol seviyenizi düşürür ve HDL veya iyi kolesterol seviyelerini yükseltebilir. Ayrıca, arterlerde ve kan damarlarında plak birikimini azaltır ve kan basıncını düşürür, böylece kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltır.

Kanseri Önler

Sarımsak tozundaki biyoaktif bileşikler ve antioksidanlar, vücuttaki oksidatif stresi azaltmaya, inflamasyonu rahatlatmaya ve çoğu zaman kansere yol açabilen hücresel mutasyonu önlemeye yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sarımsak tozu, içinde bulunan mineraller ve antioksidanlardan gelen bağışıklık arttırıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca düzenli olarak tüketilirse, sizi çeşitli bakteriyel, fungal ve viral enfeksiyonlardan korur.

Sindirimdeki Yardımlar

Sarımsak tozundaki organik bileşikler, demir ve diyet lifi, midenizi sağlıklı tutmak için mükemmeldir. Hazımsızlık, kabızlık veya herhangi bir mide rahatsızlığınız varsa, bağırsaklarınızı rahatça hareket ettirebilir ve problemleri hafifletebilir.

Sarımsak Tozu Nasıl Yapılır?

Evde sarımsak tozu yapmak çok basittir. Sarımsak tozunun içindeki tek bileşen sarımsaktır, ancak birçok kişi karışıma tuz ekler, buna tuzlu sarımsak denir.

Malzemeler



  • 2-3 ampul taze sarımsak


  • Tuz (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

Sarımsak dişlerini ince bir şekilde soyup dilimleyin ve bir tabağa koyun. Fırını 175 dereceye ayarlayın ve sarımsaklar tamamen kuruyana kadar ısıtın. Sarımsaklar tamamen susuz kaldıktan sonra, bunları bir blender veya bir yerde ezin. Sadece toz kalacak şekilde karışımı süzün. Hava geçirmeyen bir kavanozda saklayabilirsiniz.

Not: Tuzlu sarımsak tozu için, suyunu tamamen çekmiş sarımsak dişleri ile birlikte işlemleri yaparken tuz ekleyin.

Sarımsak Tozunun Yan Etkileri

Bu tozu çok fazla tüketmenin ortak yan etkileri vardır;



  • Kanama Bozuklukları: Aşırı miktarda sarımsak tozu tüketen insanlar için, kanama problemlerinin kötüleştiği bilinmektedir, bu nedenle bu baharatı her zaman ılımlı olarak kullanmanızda fayda var.


  • Kötü Nefes: Herhangi bir sarımsak ürününde olduğu gibi, bu toz ağız kokusunu da ortadan kaldırmaya yardımcı olsa da, kötü bir nefese yol açabilen güçlü bir kokuya sahiptir.


  • Kas Ağrısı: Sarımsak tozu çok fazla tüketildiğinde ya da hafif bir alerjiden mustaripseniz, kas spazmı veya ağrılara neden olabilir.


  • Mide Sorunları: Bu tozun çok fazla tüketilmesi durumunda mide ağrıları, kramp ve şişlik yaşayabilirsiniz.


  • Baş Dönmesi Ve Baş Ağrısı: Bazı kişiler baş ağrısı ve baş dönmesi semptomlarının yanı sıra, baş dönmesi, terleme, yorgunluk ve mide bulantısı bildirmişlerdir. Bu yüzden tüketimlerinizde aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz.

Benzer Yazılar