Faydalı Yiyecekler
Ton Balığının 13 Şaşırtıcı Faydası 09.02.2018

Ton Balığı

Halk arasında orkinos olaraktan bilinen Ton balığının sağlığa olan faydaları, kardiyovasküler koşulları azaltma, büyüme ve gelişmeyi uyarma, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürme ve kilo kaybına yardımcı olma kabiliyetini içerir. Ton balığı aynı zamanda bağışıklık sistemini artırma, enerji arttırma, cildin sağlığını koruma, alyuvar sayısını artırma, kanseri önleme, çeşitli böbrek hastalıklarına karşı koruma, genel iltihabı azaltma ve hücre zar hasarını önleme becerisine sahiptir.

Ton balığı, piyasadaki en değerli ve cazip balıklardan biri haline gelen çok çeşitli bir balık familyasıdır. Onların leziz tadı, küresel kullanılabilirliği ve sağlıklı bileşenleri, kırmızı et veya diyetlerine sağlıklı çeşitli şeyler eklemek isteyenler için ideal bir yedektir. Bu, yaygın olarak Uskumru Grubu olarak adlandırılan Scombridae ailesinden olan Bonito ve Albacore ile aynı balık grubuna aittir. Bununla birlikte, orkinos Thunnini denilen bir kabileye aittir. Bu "kabile", çoğu çeşit mutfak geleneğinde dünya çapında  15 çeşit ton balığı içerir.

Değişik türlerden ton balığı, dünya okyanuslarının tamamında bulunur ve farklı kültürlerin farklı çeşitlerden hoşlandığı halde sağlık faydaları büyük ölçüde aynıdır. Orkinos balıkları, tamamen yetişmiş, uzun ömürlü bir örnek için genellikle 1 fit uzunluğundan 15 fit'e kadar olan herhangi bir yerde bulunur. Çoğu orkinos balığı 3-5 yıldır yaşarken, bazılarının 20 yıldan uzun süredir yaşadığı bilinmektedir. Çiftleşmeler ve değişen mevsimler nedeniyle, okyanuslar boyunca, bazen binlerce mil uzunluğunda düzenli olarak uzun göçler yapıyorlar. Bir takım tür su yüzeyinin yakınında bulunan dikey sütunlarda kendilerini organize ettiklerinden balık bulmaları nispeten kolaydır.

Ton balığı, M.Ö. 2000'den bu yana Phoenicia'da avlanır ve evrimsel olarak ton balığı, yaklaşık 45 milyon yıl önce gelişmiştir. Aşırı avlanma ihtiyacının bu talep edilen gıda kaynağına olan etkisini azaltmak için, orkinos yetiştiriciliği, sadece Akdeniz'de 240'dan fazla orkinos çiftliği ile büyük bir sanayi haline geldi. Orkinos balığının tadını orkinos balığı, mayonez ile kraker veya ekmek, orkinos salatası ve burger ya da diğer çeşit çeşit olarak yemeyi mükemmel hale getirir. Çok yönlü, lezzetli, ucuz ve sağlık için çok iyidir. 

Ton Balıklarının Besin Değeri

Orkinos balığının yukarıda listelenen sağlık yararları, bu lezzetli balıkta bulunan vitaminler, mineraller, besinler ve diğer organik bileşiklerin etkileyici içeriğine atfedilebilir. Bunlara antioksidanlar ve protein dahildir, doymamış yağ veya sodyum içermez. Aynı zamanda etkileyici selenyum seviyeleri ve iyi miktarda fosfor, demir, magnezyum ve potasyum vardır. Vitamin açısından, vitamin B12 ve niasin zenginliği yanı sıra, iyi miktarda vitamin B6 ve riboflavin vardır.

Ton Balıklarının  Sağlık Açısından Faydaları

Şimdi, orkinos balıklarının bu bileşenlerin verdiği sağlık yararlarından daha fazlasını keşfedelim.

Kalp Sağlığı

Belki de orkinos balıklarına atfedilen en yaygın sağlık yararı kalp sağlığı üzerindeki önemli etkendir. Ton balığı, koroner kalp hastalıklarını azaltma açısından, omega-3 yağ asitleri seviyesine sahiptir ve bu da arter ve kan damarlarındaki omega-6 yağ asitlerini ve kolestrolü düşürmeye yardımcı olur. Dahası, sıklıkla yüksek doymuş yağ içerikli gıdaların yerine geçer ve kalp hastalıkları riskini daha da düşürür.

Kan Basıncı

Anti-inflamatuar olan ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olan omega-3 yağ asitleri kombinasyonu, bir vazodilatatör olan potasyum ile birlikte ton balığı balıklarını kan basıncını düşürmek için çok faydalı hale getirir. Hipertansiyonun azaltılması, kardiyovasküler sisteminizdeki yükü azaltarak sağlığınızı önemli ölçüde artırabilir. Bu, kalp krizi ve inmelerin yanı sıra ateroskleroz gibi bazı sağlık sorunlarına yol açabilecek koşulları önlemeye yardımcı olacaktır.

Büyüme Ve Gelişme

İnsanlar kırmızı et tüketmek veya bir vejetaryen olmak için, en tehlikeli diyet zorluklarından biri uygun miktarda protein elde etmektir. Şans eseri pescatlara göre ton balığı protein ile doludur. Sadece 165 gramlık (yaklaşık 1 ton balığı) tek bir porsiyon günlük protein ihtiyacınızın % 80'den fazlasını içerir. Proteinler vücudumuzun yapı taşlarıdır ve sistemimizde uygun protein miktarlarıyla artan büyüme ve gelişme, yaralar ve hastalıklardan daha hızlı iyileşme, gelişmiş kas tonusu ve büyümesi ve genel metabolik etkinlik sağlar. İçeriğindeki etkileyici protein seviyeleri sayesinde enerji seviyemizi artırabilir ve vücudumuzun daha etkili bir şekilde çalışmasını sağlayabilir.

Kilo Kaybı

Obezite, son on yıllar içinde en rahatsız edici koşullardan biridir. Neyse ki ton balığının kalori ve yağ oranı düşük, ancak yararlı besinler ve protein açısından yüklüdür. Ayrıca, orkinos içerisinde bulunan omega-3 yağ asitleri, leptin adı verilen ve vücudun yiyecek alımını daha fazla yemek yeme isteği ile dengeleyen bir hormonu uyarırlar. Bu, aşırı yorulmayı azaltabilir ve vücudunuzun aslında ihtiyaç duyduğu şeyleri tüketmesini sağlayarak diyet ve iştahınızı hızla geri almanıza yardımcı olabilir.

İyileştirilmiş Bağışıklık Sistemi

Ton balığı doğada antioksidan olarak düşünülen iyi miktarda C vitamini, çinko ve manganez içerir. Antioksidanlar, kanser ve diğer kronik hastalıklara neden olabilecek hücresel metabolizmanın zararlı yan ürünleri olan serbest radikallere karşı vücudun savunma mekanizmalarından biridir. Bununla birlikte, orkinosun bağışıklık sistemini güçlendiren potansiyelin en gerçek şampiyonu selenyumdur. Bu nispeten nadir görülen mineral, orkinos balığında büyük miktarlarda bulunur, günlük ihtiyacın yaklaşık % 200'ü tek bir porsiyonda bulunur. Bu, ton balığı balıklarını çok güçlü bir antioksidan ve bağışıklık sistemi uyarıcı yiyecek yapar.

Enerji Seviyeleri

Ton balığı içerisindeki B kompleks vitaminleri geniş bir sağlık  yelpazesiyle ilişkilendirilmiştir. Metabolizmanın artırılması, organların verimliliğinin arttırılması, cildi koruması ve enerji seviyelerinin yükseltilmesiyle ilgilenirler. Orkinos balığını düzenli olarak tüketirken aktif, enerjik ve sağlıklı olmanızı sağlayabilirsiniz.

Kan Dolaşımı

Birçok kişi orkinos balıklarına yönelir, çünkü kalp için faydalıdır, ancak insanlar genellikle kan dolaşımı için de çok iyi olduğunu unutuyorlar. Ton balığı, kırmızı kan hücresi oluşumunda önemli bir rol oynayan B kompleksi vitaminleri ile zengin bir demir kaynağıdır. Demir olmadan insanlar anemik hale gelirler (bir çok vejetaryen ve veganın karşılaştığı bir diğer konu) ve kanları verimli bir şekilde çalışması için vücudun ekstremitelerini veya canlı oksijene ihtiyacı olan hayati organ sistemlerini uygun bir şekilde oksijensize edemez. Vücudumuzun optimum seviyede çalışmasını sağlayan bu önemli demir kaynağını sağlar.

Kanser Önleme

Orkinos balığı, selenyum ve diğer çeşitli besin öğeleri sayesinde çok iyi antioksidan özelliklere sahiptir ve bazı kanser türlerini önlemede etkili olmaktadır. Birçok çalışma devam etmekle birlikte, ormancılıkla meşe kanseri oluşumunda azalma olduğunu belirtti; diğer çalışmalar da böbrek kanserine karşı bir fayda sağladı. Selenyum serbest radikalleri sağlıklı hücrelerde mutasyona neden olmadan nötralize eden, dolayısıyla kanser hücrelerine dönüştüren güçlü bir antioksidandır. Diğer umut verici sonuçlar, yüksek omega-3 yağ asidi sayesinde, kolon kanserinde bir azalma olduğunu gösterdi.

Böbrek Hastalığı

Ton balığı içerisindeki potasyum ve sodyum içeriği dengeli olup, vücuttaki sıvı dengesini yönetmeye yardımcı olur. Vücudunuz tuzlar ve potasyum arasındaki sıvı dengesini düzgün bir şekilde korurken, böbrekler düzgün ve aşırı stres olmadan çalışabilir, böylelikle ciddi böbrek koşulları geliştirme şansını düşürür.

Azalmış İnflamasyon

Orkinos balıkları, sağlıklı kolesterol ve anti-inflamatuar vitaminler ve mineraller sayesinde vücudun iltihaplanmasını genel olarak azaltarak vücudun genel stres seviyelerini düşürebilir. Vücuttaki iltihaplanmadaki azalma, temel işlevler üzerinde kaynakların konsantre çabaları ile tüm organ sistemlerinin daha iyi işlerliğini sağlar. Aynı zamanda artrit ve gut gibi iltihaplı hastalıkların önlenmesine yardımcı olur ve bu da her ikisi de dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanı etkiliyor.

Hücre Zarı Zararları

Ton balıkları pişince, çok ilginç bir şey oluşur. Ton balığı içerisindeki proteinler, peptit olarak adlandırılan fragmanlara ayrılmaya başlar ve bu fragmanlar, hücre membranlarını spesifik olarak hedef alan, sağlıklı, güçlü ve düzgün çalışmasını sağlayan güçlü antioksidanlar olabilir. Serbest radikaller beyindeki olanlar da dahil olmak üzere vücuttaki zarlara sık sık saldırır, bu nedenle pişirilmiş ton balığı yemek çok iyi bir fikirdir!

Cıva ve Selenyum Dengesi

Orkinos'un insan sağlığı üzerindeki etkisi araştırmasında son zamanlardaki en heyecan verici gelişmelerden biri, deniz yaşamının tehlikeli bir yönü nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Çoğu balık az miktarda metil cıva içerir ve küçük miktarlarda yenildiğinde insanlara zarar vermezler. Bununla birlikte, daha büyük miktarlarda cıva zehirlenmesi ortaya çıkabilir ve bu da karmaşık ve tehlikelidir. Çeşitli araştırmalar, orkinosu belirli sınırın üstünde tüketmenin civa seviyesini vücudumuzdaki sağlıksız bir noktaya getirebileceğini ortaya koymuştur. En yeni çalışmalar, selenonin adı verilen benzersiz bir selenyum biçiminin olduğunu göstermiştir. Bu aslında cıva ile bağlanır ve bir antioksidan gibi davranır, daha az tehlikeli yapmak için cıva bileşimini biraz değiştirir. Bununla birlikte, bunu tamamen doğrulamak için çalışmalar devam etmektedir.

Benzer Yazılar