Faydalı Yiyecekler
Zencefil Sarımsağı Macunu Nasıl Yapılır? 25.10.2017

Zencefil Sarımsağı Macunu Nasıl Yapılır?

Zencefil sarımsak macunu  gibi ev ilaçları bir dizi hastalık için inanılmaz derecede yararlı olabilir ve çeşitli şekillerde tüketilebilir. Ancak bu güçlü maddeyi kullanmadan önce, bunun nasıl yapılacağını ve bunun potansiyel faydalarını anlamanın en iyisi.
 

Zencefil Sarımsağı Macunu Nedir?

Zencefil sarımsak macunu, dünyadaki en güçlü doğal şifa maddelerinden zencefil ve sarımsaktan oluşur. Bu iki malzemeyi bir gıda işlemcisinde biraz zeytinyağıyla harmanlayarak, tropikal olarak uygulanabilen veya oral yoldan tüketilebilen besleyici-yoğun bir macun oluşturabilirsiniz. Çin ve Hindistan'daki geleneksel tıbbi uygulamalarda nesiller için kullanılan zencefil sarımsak hamuru, potansiyel sağlık faydalarından dolayı geniş dünyanın popüler bölgelerinde popülerlik kazanmaktadır.
 

Zencefil Sarımsak Yapıştırma Sağlık Faydaları

Zencefil sarımsak macununun en etkileyici etkileri, inflamatuar koşullar, kanser riski, yüksek kolesterol, zayıf sindirim, yüksek tansiyon ve bulantı üzerindeki etkilerini içerir.

İnflamasyonu Düşürür

Hem zencefil hem de sarımsak, ağrıyı hafifletmek ve baş ağrısı, migren, artrit, mide rahatsızlığı, yaralanmalar ve cerrahi iyileşmeden kaynaklanan semptomlar da dahil olmak üzere enflamasyon seviyelerini düşürür.

LDL Kolesterolü Düşürür

Bu maddelerin her ikisinin de vücuttaki serum kolesterol düzeylerini düşürdüğü gösterildi, bu da koroner kalp hastalıkları riskini düşürürken ateroskleroz, kalp krizi ve felçleri önlemeye yardımcı olabilir.

Sindirim Yardımcısı 

Hazımsızlık, mide bulantısı, bağırsakta iltihaplanma, asit reflü, kramp veya şişkinlik yaşıyorsanız, bu iki  bileşiğinin kombinasyonu belirtileri rahatlatabilir. Bu aynı zamanda zencefillerin etkileri nedeniyle mide bulantısı için etkili bir çözümdür.

Kanseri Önlüyor

Sarımsak ve zencefil, serbest radikallerin etkilerini azaltmak ve oksidatif stres oluşumunu önleyici, kanser, otoimmün hastalıklar, kalp rahatsızlıkları ve artrit gibi kronik hastalıkların riskini azaltan aktif maddeler olarak güçlü antioksidanlara sahiptir.

Zencefil Sarımsak Kullanımları

Sarımsaklı macun  için, yiyeceklerinizdeki, oral yoldan veya tropikal bir uygulama olarak kullanılan birkaç farklı kullanım vardır.

Mutfak Kullanımı

Zencefil sarımsak hamuru genel olarak mutfak uygulamalarında kullanılır ve tatlılara baharatlı, lezzetli bir tat verilir, güçlü bir çay demlemek için kullanılır veya sağlıklı bir ek için patates kızartmasına eklenebilir. Aynı zamanda farklı et yemekleri için marine yapımında büyük bir katkıdır.

Direk Tüketim

Tat çok yoğun olmasına rağmen, bazı insanlar bu macunu az miktarda alıp direkt yemeyi tercih eder, özellikle mide rahatsızlığı ve solunum problemleri için kesin çözümdür. 

Güncel Uygulama

Özellikle eklem rahatsızlıkları veya osteoartritten muzdaripseniz  zencefil sarımsak hamurunu ağrıyan kaslara ve eklemlere uygulayabilirsiniz.

 

Zencefil Sarımsağı Hamuru Nasıl Yapılır?

Kendi zencefil sarımsak hamurunuzu evde yapmak, düşündüğünüzden daha kolaydır ve yalnızca taze zencefil, taze sarımsak, zeytinyağı ve bir gıda işlemcisi gerekir. 

Adım 1-  Zencefil 2 inç (soyulmuş) ve 6 diş sarımsak iyice yıkayın.
 
Adım 2-  Zencefili ve sarımsağı tamamen kurutun ve mümkün olduğunca az nem bırakın.

Adım 3- Zencefil ve sarımsağı daha küçük parçalara kesin ve bir yiyecek işlemcisine ekleyin.

Adım 4- Gıda işlemcisine 1/2 fincan zeytinyağı ilave edin ve 30 saniye boyunca karıştırın.

Adım 5-  Harmanlanmış karışımı, zencefil ve sarımsak parçalarının düzgün şekilde karıştırılmasını sağlayarak döndürün.

Adım 6-  Yeniden karıştırın, sonra kullanmak üzere saklayın!
 

Zencefilli Sarımsak Hamuru Nasıl Saklanır?

Kendi zencefil sarımsak hamurunu yaptıktan sonra, uzun süre kullanışlı ve güçlü kalacağı yerde onu güvenli bir yerde saklamak önemlidir. Zencefilin ve sarımsağın bozulma ihtimalinden dolayı, hamurun hava geçirmez bir kapta saklandığından ve buzdolabınızın en soğuk alanına yerleştirdiğinizden emin olun. Buzdolabının kapılarında saklamaktan kaçının; zira bu nokta soğuk  almaz ve hamuru bozulabilir. 

Benzer Yazılar