Zayıflama
Aç Karnına Filtre Kahve İçmek Zayıflatır mı? 22.10.2021

Konu “zayıflatır mı?” olunca hemen her yazı dikkatimizi çekiyor. Diyeti, sağlıklı yaşama döndürmeyi başaranlar için artık ideal kiloda olmak aynı zamanda sağlıklı bir beden anlamını taşıyabiliyor. Zayıflamak, fit görünmek herkesin ortak arzusudur. Bu uğurda kimi zaman yanlış diyet programları uygulanıp, sağlık ciddi anlamda tehlikeye atılabiliyor. Örneğin açlık üzerine kurulu detoks programları bilinçsiz yapıldığında ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Evet, amaç zayıflamak ancak bunu en sağlıklı şekilde yapmak. Hal böyle olunca diyet listeleri, detoks kürleri, zayıflama çayları havalarda uçuşuyor. Diyet süresince kendimize yapacağımız en büyük kötülük, yanlış diyet programları uygulamaktır. Nedir bunlar? Örneğin uzun süre vücudu aç bırakmak, zayıflatıcı etkisi olduğu söylenen ancak ne olduğu belli olmayan zayıflama çayları içmek, kaynağı belli olmayan tamamen sağlıksız olan zayıflama ilaçlarından medet ummak ve daha pek çoğu… Her zaman tekrar ettiğimiz üzere mucize yiyecek diye bir şey yok, eğer olsaydı zaten herkes bir tek onu tüketirdi. Zayıflama çayları, zayıflama ilaçları ve benzeri gibi sağlıksız takviyeler ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Zayıflamak için zayıflama çaylarını ya da ilaçlarını tüketmenize gerek yok. Bunun için tek yapmanız gereken bir uzmana danışmak ve vücudunuza uygun olan bir diyet programını uygulamaktır. Her diyet, herkese göre değildir. Örneğin bezelye yemeğinin verildiği bir diyet bazı kişilerde sorun teşkil etmezken insülin direncine sahip hastalarda soruna neden olacaktır. Tüm bunlardan çıkardığımız sonuç şu ki herkese göre bir diyet yoktur; diyet kişiye özel olmalıdır. Elbette kulaktan kulağa yayılan bazı diyet ipuçları da vardır. Örneğin yeşil çayın ödem atmada etkili olduğu bilinir. Tarçınlı su da keza aynı şekilde ödem atmak için idealdir. Bunlardan biri de filtre kahvedir. Sabah aç karnına filtre kahve tüketmenin üzerine bazı görüşler vardır.

Sabah aç karna Türk kahvesi tüketmek

Bazı kişiler sabah aç karna Türk kahvesi tüketmeyi alışkanlık haline getirmiştir. Türk kahvesinin uyandırıcı ve kişiyi kendine getiren etkisi elbette ilk tercih sebebidir. Sabahları aç karna tüketilen bir fincan Türk kahvesinin yağ yaktığına dair görüşler vardır. Özellikle hiçbir şey yemeden içilen Türk kahvesinin yağları yaktığı düşünülür. Yanı sıra kahvenin tok tutucu etkisi de bilinir. Özellikle ara öğün için iyi bir seçenek olabilir. Sabahları aç karna içilen Türk kahvesinin hem tok tuttuğu hem yağları yaktığı düşünülür. Bazıları için bu bir alışkanlık ve hatta vazgeçilmez olabilir ancak herkes için aynı durum geçerli olmayacaktır. Mide sorunu yaşayanlar için sabah aç karnına Türk kahvesi içmek ciddi sorunlara yol açabilir. Yanı sıra ilaç kullanan, hamile olan, kronik rahatsızlığı bulunan ya da tansiyon sorunu yaşayanlar için de sabah aç karnına kahve tüketmek sakıncalı olabilir. Genellikle sabah aç karna içilen Türk kahvelerini biliriz ancak bunlara bir de filtre kahve eklendi. Sabahları aç karna filtre kahve tüketiminin birtakım yararlar sağladığı düşünülür. Ancak Türk kahvesinde olduğu gibi sabah aç karnına filtre kahve içmenin de mideye birtakım zararları söz konusu olabilir. Midenizde ciddi sorunlara yol açabilir. Bazı görüşler aç karnına filtre kahve tüketimini destekler yapıdadır. Sabah aç karnına filtre kahve içmenin vücuda pek çok fayda sağladığı düşünülür. Bu görüşlerden birkaçını aşağıda detaylıca anlatalım.

Sabah aç karna filtre kahve içmek zayıflatır mı?

Bir kere en başından şunu söylemek gerekir ki sabah aç karnına içilen filtre kahve ancak ve ancak bir “destekçidir”. Günün geri kalanında sağlıklı bir beslenme programı uygulandığı müddetçe faydasını gösterecektir. Aksi halde tek başına sabah aç karna filtre kahve içmenin pek bir esprisi olmayacaktır. Sabah aç karna filtre kahve içmek zayıflatır mı, sabah aç karna filtre kahve içmek tok tutar mı, filtre kahve kaç kalori, diyette filtre kahve tüketilir mi, filtre kahve ödem yapar mı, filtre kahve ödem atar mı ve benzeri gibi soruların yanıtlarına kısaca değineceğiz. Kafein bakımından zengin olan kahvenin pek çok faydası olduğunu biliyoruz. Kanseri önlemede etkili olduğu, depresyon ve baş ağrısı gibi sağlık sorunları ile başa çıkabildiği söylenir. Özellikle tok tutma özelliğinden dolayı diyet yapanların sıklıkla tercih ettiği bir ara öğündür. Ara öğün olarak kahve tüketmek uzun süre tokluk sağlayacaktır. Yanı sıra sindirim sisteminin çalışması bakımından da fayda sağlar. Filtre kahvenin kilo vermeye de yardımcı olduğu düşünülür. Filtre kahvenin içinde bulunan kafein, metabolik aktiviteyi uyarır. Açlığı bastırırken enerji seviyesini de arttırır. Bir fincan sade kahve ortalama 5 kalori içeriğine sahiptir. Şeker ve krema eklenmediği müddetçe kahve, kalorisi düşük içeceklerden biridir ve diyette tüketilebilir. Kahvenin içeriğinde bulunan zengin kafein içerik, vücutta su birikmesini önler. İdrar yoluyla istenmeyen atık su dışarı atılır. Bu sayede kahve için ödeme iyi gelir demek de mümkündür. Filtre kahve düzenli tüketildiğin de sağlığa pek çok fayda sağlayabilir. Kalorisi düşüktür ve metabolizmayı hızlandırdığı düşünülür.

Filtre kahve zayıflatır mı?

Filtre kahve için tek başına zayıflatır demek doğru olmaz ancak diyete eklendiğinde, kilo vermeyi destekleyen bir içecektir demek daha doğru olacaktır. İçerisine şeker, krema ve süt eklenmeden içilen filtre kahvenin zayıflama üzerinde olumlu etkileri olduğu düşünülür. Kahve, metabolizmayı hızlandırır bu sayede bağırsak ve sindirim sistemi sorunlarında oldukça etkilidir. Güçlü bir antioksidan olduğu bilinir yanı sıra idrar yoluyla vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Toksinlerden arınan bir beden hastalıklara karşı daha güçlü olur. Filtre kahvenin faydaları ile devam edelim. Her şeyden önce şunu söylemek gerekir ki filtre kahve güçlü bir antioksidandır. Toksinlerin atılmasına yarar. Kahve aynı zamanda serotonin hormonunun salgılanmasını sağlar ki bu da ruh halimizi oldukça etkiler. Serotonin hormonunun salgılanması, psikolojik açıdan pek çok fayda içerir. Ağız ve gırtlak sağlığı için de kahvenin faydalı olduğu söylenir. Yorgunluğu alıp enerji vermesi bakımından tercih edilen içeceklerdendir. Kahveyi bol su ile tüketmenin metabolizmayı hızlandırdığı ve vücutta biriken zararlı toksinlerin atılmasını sağladığı bilinir. Kahve aynı zamanda konsantrasyon kaybı yaşayanlara da iyi gelir çünkü dikkat dağınıklığını büyük oranda azaltır. Kalp sağlığına da iyi geldiği bilinir. Diyette filtre kahve tüketmek iyi bir destekçidir; metabolizmayı hızlandırdığı gibi kilo verme sürecine katkı sağlar.

Filtre kahvenin zararları nelerdir?

Sabah aç karna kahve içmenin yağ yakımına katkı sağladığı ve kişiyi uzun süre tok tuttuğu söylenir. Ancak yukarıda da kısaca değindiğimiz üzere bu durum herkes için geçerli değildir. Filtre kahveye ya da normal kahveye eklenen şeker ve krema, diyet sürecini olumsuz etkileyecektir. Kahvenin aç karna içilmesi mideye ciddi zararlar verebilir. Ayrıca aşırı tüketilmesi de zararlı olacaktır. Gün içinde iki fincandan fazla tüketilen kahvenin, kap sağlığını olumsuz etkilediği de bir gerçektir. Özellikle kalp hastası olan kişilerin kahve tüketimini kontrol altında tutması gereklidir. Kahve tüketimi pek çok bakımdan fayda sağlıyor olsa da kronik rahatsızlığı olanlar, kalp hastaları, mide sorunu yaşayanlar ve genel sağlık tablosunda birtakım sorunlar yaşayanlar için ciddi tehlike oluşturabilir. Kahvenin zararlı etkisini görmemek için eğer bir sağlık sorununuz varsa mutlaka öncesinde doktorunuza danışmanızda yarar olacaktır. Kahveyi gerek aç karna, gerek günlük beslenme rutininize eklemeden önce mutlaka doktorunuza danışınız ve sizin için uygun olup olmadığını öğreniniz.

Benzer Yazılar